Jedną z najważniejszych decyzji, które należy podjąć na etapie budowy bądź modernizacji domu, jest wybór systemu ogrzewania c.o. i c.w.u.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przekonaj się, jakie korzyści niesie za sobą wybór powietrznej pompy ciepła Airmax2, jaki komfort i oszczędność zyskujesz.

Kompleksowe rozwiązanie

Pompa ciepła Airmax2 ogrzeje Twój dom i zapewni ciepłą wodę użytkową. Dobór mocy pompy ciepła uzależniony jest głównie od zapotrzebowania cieplnego budynku, przez większość czasu pompa pracuje bowiem na potrzeby centralnego ogrzewania. Należy jednak uwzględnić również dodatek mocy na potrzeby c.w.u. Przy standardowym budynku o powierzchni 160 m kw. zamieszkiwanym przez cztery osoby, możemy przyjąć projektowe obciążenie cieplne na poziomie 8kW i dodatek na c.w.u. 1kW. Podsumowując uzyskamy wymaganą moc równą 9kW. Dobierając moc pompy powietrznej należy zwrócić uwagę na zmienność jej mocy w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. W tym przypadku odpowiedni będzie model 15GT o mocy nominalnej 14kW.

Co bardzo ważne pompa ciepła pracuje nawet, gdy temperatura powietrza wynosi np. -20 st. C. Pompa ciepła Airmax2 jest komfortowym rozwiązaniem również dla budynku o mniejszym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Stosuje się wtedy pompę ciepła o mniejszej mocy. Typoszereg zawiera modele o mocach: 6, 8, 11, 14, 16, 21, 26 oraz 30 kW.

Gdzie można postawić urządzenie? Zapewne w ogródku, tuż obok budynku. Montaż powietrznej pompy ciepła do c.o. nie jest bardzo skomplikowany ani drogi – nie wymaga odwiertów lub niszczenia trawnika. Wystarczy trochę miejsca przy domu i znajomy specjalista, który montaż wykona w 1-2 dni.

Pompa ciepła zrobi to za Ciebie

Oprócz tego, że ta pompa ciepła ogrzeje dom i zadba o ciepłą wodę przez cały rok, to wyposażona w intuicyjny sterownik, umożliwia wygodne zarządzanie całym systemem grzewczym. Sterować pompą ciepła Galmet można praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Moduł internetowy umożliwia sterowanie drogą internetową z poziomu przeglądarki lub jeszcze wygodniej poprzez dedykowaną aplikację w telefonie.

Instalując pompę ciepła zyskujemy nie tylko finansowo, ale otrzymujemy również urządzenie, które korzysta z odnawialnego źródła energii (OZE) i jest praktycznie bezobsługowe, a więc zapewnia maksimum komfortu. W każdym przypadku korzyści finansowe będą różne, zależą bowiem od wielu czynników. Dla przykładu dla pompy Airmax2 15 GT sezonowy współczynnik efektywności (SCOP) wynosi 4 przy ogrzewaniu podłogowym. Pompa ciepła, pobierając zatem średnio 1kWh energii elektrycznej, wytworzy 4kWh energii cieplnej. Zdecydowana większość energii jest, więc darmowa i pochodzi ze źródeł odnawialnych.

WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY I INSTALACJE"

Co ważne użytkownicy zawsze mogą liczyć na pomoc specjalistów z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej w doborze, konfiguracji i dopasowaniu urządzeń grzewczych do konkretnego budynku, wybranego systemu i istniejącej infrastruktury.

Pompa ciepła Airmax2 idealnie wpasowuje się w program dotacji „Czyste Powietrze", a jej najwyższe parametry potwierdza certyfikat. Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 60 proc. poniesionych kosztów. Więcej informacji na galmet.com.pl.

Czym ogrzewać dom?

Robert Galara, wiceprezes firmy Galmet

Ostatnie 10 lat to czas wielkiego postępu w branży budowlanej i grzewczej. Dzisiaj na rynku dominują urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Wśród nich szczególnie polecane są pompy ciepła. Urządzenia, które dbają o nasze zdrowie, czas i komfort użytkowania. Są praktycznie bezobsługowe i ekologiczne. Głównym zadaniem użytkownika jest od teraz wybór odpowiedniej temperatury w domu. Nie wymagają również osobnej kotłowni, czyli dodatkowych wydatków podczas budowy domu. Świetnie sprawdzają się też w budynkach modernizowanych.

Pompy ciepła są też urządzeniami kompletnymi. Zapewniają: ogrzewanie domu i wody użytkowej i co coraz ważniejsze w ostatnich latach mogą też chłodzić nasz dom. Jedno urządzenie zapewnia trzy funkcje. Pompy ciepła mają też jeszcze jedną bardzo istotną zaletę: są wyjątkowo tanie w eksploatacji. Wybierając system ogrzewania domu powinniśmy zatem wybierać rozwiązanie, które pozwoli oszczędzić nam czas, da nam jak największy komfort oraz zadba o ogrzewania zimą i przyjemny chłód latem.

Musimy przy tym pamiętać, że tylko odnawialne źródła energii zapewnią nam poprawę jakości powietrza i zdrowszą planetę dla dobra naszego i przyszłych pokoleń.

Materiały Galmet

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem