Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań to nie moda, ale konieczność wobec pogarszającego się stanu środowiska naturalnego oraz rosnących cen energii, ciepła i wody.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dlatego coraz więcej Polaków decyduje się budować domy z wykorzystaniem energooszczędnych technologii oraz tak chętnie stawia na termomodernizację, która jest najbardziej opłacalną inwestycją budowlaną.

Eksperci są zgodni: kompleksowa termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji zanieczyszczeń oraz największe ograniczenie zapotrzebowania na energię.

Czysty zysk, czyste powietrze

Termomodernizacja znacząco obniża zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu, gwarantując oszczędność pieniędzy oraz utrzymanie optymalnej temperatury i zdrowego mikroklimatu w jego wnętrzu. Najważniejszym jej elementem jest ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, które powinno być wykonane wysokiej jakości izolatorem. Musimy pamiętać, że straty energii cieplnej budynków w około jednej trzeciej spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany, a więc zimą ciepło ucieka na zewnątrz, a latem przenika do pomieszczeń. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego budynku stanowić mogą nawet do 60 proc. wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Termomodernizacja wykonana dobrej jakości materiałem pozwala znacząco zniwelować koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w domowych pomieszczeniach.

– Prawidłowo wykonana izolacja cieplna domu jednorodzinnego z zastosowaniem materiału o odpowiedniej grubości oraz parametrach przynosi realne korzyści, gwarantuje oszczędność energii liczoną nawet w tysiącach złotych rocznie. Warstwa o grubości piętnastu centymetrów grafitowego styropianu Termonium Plus Fasada o lambdzie ? 0,031 W/mK chroni tak samo skutecznie, jak betonowy mur o grubości niemal 400 cm – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Najlepiej kompleksowo

Kompleksowa termomodernizacja, w której wykorzystane zostaną energooszczędne urządzenia grzewcze, pozwala na największą redukcję emisji zanieczyszczeń oraz największe ograniczenie zapotrzebowania na energię. Koszty eksploatacyjne spadają wtedy diametralnie, gwarantując największe oszczędności.

WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY I INSTALACJE"

– Mimo utartych przekonań największymi trucicielami powietrza w Polsce nie są wcale samochody czy przemysł, ale nieocieplone budynki ogrzewane za pomocą przestarzałych pieców, w których spala się niskiej jakości materiały. Dlatego Termo Organika wspólnie z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej od 2017 roku prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną „Termomodernizacja najlepszy sposób na ograniczenie smogu". Jej ambasadorką została popularna dziennikarka Omenaa Mensah. Konsekwentnie budowana jest świadomość, gdzie leży źródło smogu i w jaki sposób najefektywniej działać na rzecz jego ograniczenia – dodaje Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.

Termomodernizacja zyskała także wsparcie rządowe w ramach programu „Czyste Powietrze". Program pozwala uzyskać dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej budynków. Od stycznia 2019 roku istnieje ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć od podstawy obliczania opodatkowania wszystkie koszty poniesione na termomodernizację domu, czyli: materiały budowlane, niezbędne urządzenia oraz usługi.

Energooszczędny lider

Termo Organika od lat wspiera ideę energooszczędności w budownictwie w Polsce m.in. organizując ogólnopolskie kampanie społeczne: „Termomodernizacja najlepszy sposób na smog" czy „Ciepły dom dla Ciebie". Styropian Termo Organiki został wykorzystany przy ociepleniu pierwszego w Polsce certyfikowanego domu pasywnego. Grafitowe płyty styropianowe Termo Organiki ociepliły również pierwszą energooszczędną świątynię im. Jana Pawła II w Nowym Targu, pierwszą sportową halę pasywną w Słomnikach, jak i pierwszą pasywną szkołę podstawową w Budzowie

Materiał Termo Organika

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem