Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ocieplenie poddasza

Przed rozpoczęciem prac przy ocieplaniu poddasza należy odpowiednio dobrać grubość warstwy izolacji termicznej, uwzględniając parametry cieplne wełny tak, aby spełnić aktualne wymagania techniczne.

Przykładowo, wybierając wełnę mineralną Knauf Insulation Unifit 033 o współczynniku przewodzenia ciepła = 0,033 W/mK i grubościach: odpowiednio 20 cm pomiędzy krokwiami i 10 cm w drugiej warstwie podkrokwiowej, spełnimy Warunki Techniczne, które obowiązują od 1 stycznia 2021, gdzie wartość współczynnika przenikania ciepła dla dachu powinna wynosić ? 0,15 [W/m2K]. Warto zaplanować warstwę ocieplenia o grubości 30 cm jako standardową, a w przypadku domów energooszczędnych o grubości 40 cm. Jednym z głównych powodów, który powinien przekonać nas do zastosowania izolacji o odpowiednich parametrach jest: uzyskanie komfortu termicznego we własnym domu, odpowiedniego mikroklimatu, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i możliwości odpoczynku w pomieszczeniach, dzięki ograniczeniu natężenia hałasu z zewnątrz. Nie zapominajmy również o oszczędnościach finansowych, jakie będą zauważalne z każdym przychodzącym rachunkiem za energię za ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Dlatego warto zaufać produktom od Knauf Insulation w technologii ECOSE i wybrać materiały o najlepszych możliwych parametrach.

Jak poprawnie wykonać prace

Prawidłowy montaż wełny na poddaszu musi zawsze uwzględniać dwie warstwy ocieplenia, unikamy w ten sposób mostków termicznych na linii krokwi. Tylko takie rozwiązanie daje nam gwarancję uzyskania właściwych parametrów cieplnych na poddaszu. Dwie warstwy wełny pozwolą na uzyskanie komfortu termicznego niezależnie od panujących temperatur zewnętrznych. To niższe rachunki za energię i gwarancja wyeliminowania ryzyka kondensacji wilgoci w przegrodzie.

Przycinając wełnę na szerokość równą odległości pomiędzy krokwiami zawsze dodajemy 2 cm zapasu.

Perfekcyjne dopasowanie wełny do wypełnianej przestrzeni eliminuje stosowanie pracochłonnego sznurowania. Wełna nie osiada, dzięki czemu praca z wełną Knauf Insulation jest szybsza i bardziej efektywna. Wełna powinna być docięta w taki sposób, aby sąsiadujące ze sobą płaty wełny szczelnie do siebie przylegały. Materiał izolacyjny aby spełnić gwarantowane parametry cieplne musi szczelnie przylegać do konstrukcji nośnej i szczelnie łączyć się z sąsiednimi pasami.

TermomodernizacjaTermomodernizacja materiały prasowe

Przy ocieplaniu poddasza typu szczelnego dla pary wodnej (deskowanie pełne +papa) należy zastosować szczelinę wentylacyjną grubości, od 3 do 6 cm oddzielająca deskowanie od warstwy wełny.

Rozpinając drut stalowy oddzielający warstwę ocieplenia od deskowania mamy pewność utrzymania drożnej szczeliny wentylacyjnej na całej długości połaci.

W przypadku konstrukcji dachu zabezpieczonej membraną wysokoparoprzepuszczalną wełna styka się z powierzchnią membrany, wypełniając całą przestrzeń pomiędzy krokwiami, tak aby maksymalnie wykorzystać wysokość krokwi.

Adaptacja pomieszczeń

Wielokrotnie stajemy przed koniecznością aranżacji pierwotnie pustego, nieużytkowanego pomieszczenia na pokój dla dziecka, sypialnię, czy poddasze o ogólnym przeznaczeniu. Co w przypadku jeśli nowo urządzane pomieszczenie znajduje się nad nieogrzewanym garażem? Jak w prosty sposób zabezpieczyć nasze nowe pomieszczenie przed nadmierną stratą ciepła? Co w przypadku kiedy wysokość pomieszczenia jest niewystarczająca aby podłogę zaizolować od środka. Propozycją mogącą rozwiać wiele naszych wątpliwości są płyty z wełny drzewnej Heraklith Tektalan A2 037/02, To dwuwarstwowa płyta z wełny drzewnej, połączona z rdzeniem z wełny kamiennej. Materiał zachowuje bardzo wysoką odporność temperaturową, dlatego idealnie nadaje się na ocieplenie powierzchni oddzielającej pomieszczenia o różnej temperaturze. Materiał jest całkowicie niepalny, posiada doskonałe parametry akustyczne, a oryginalna struktura widocznych drewnianych włókien nadaje każdej izolowanej powierzchni niecodzienny charakter. Krawędzie płyt mogą być proste lub fazowane. Kolor płyt możemy kształtować dowolnie, wybierając właściwy odcień z bogatej palety RAL, lub możemy zdecydować się na propozycję koloru fabrycznego w naturalnym kolorze drewna.

WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY I INSTALACJE"

Płyty produkowane są w wymiarach 600 x 1000 mm, grubość warstwy drzewnej jest równa 12 mm, w połączeniu z wełną skalną całkowita grubość pojedynczej płyty wynosi od 50 do 150 mm. Najbardziej optymalną grubość, będącą kompromisem pomiędzy odpowiednimi parametrami cieplnymi dla stropu nad nieocieplonym garażem, nie ograniczającym w nadmierny sposób wysokość garażu jest grubość 125 mm.

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Rozpoczynając termorenowację ścian zewnętrznych w systemie ETICS, najważniejszy jest dobór odpowiedniej grubości wełny mineralnej Knauf Insulation Out-Therm, dzięki której spełnimy nowe wytyczne obowiązujące od początku 2021 roku, gdzie U? 0,20 W/ (m2.K).

Płyty z wełny mineralnej OUT-Therm

Są przeznaczone do izolacji termicznej i akustycznej ścian zewnętrznych w systemie bezspoinowym. Poprawiają efektywność energetyczną budynku, izolują akustycznie i zwiększają bezpieczeństwo pożarowe. Wełna mineralna jest materiałem paroprzepuszczalnym, dzięki czemu nie ma zagrożenia pojawienia się wilgoci w przegrodzie, zyskujemy tym samym zdrowy mikroklimat w naszym domu. To materiał o zaburzonym układzie włókien, specjalnie opracowany na potrzeby systemów ETICS, mogą być stosowane na wszystkich typach remontowanych ścian zewnętrznych, idealnie współpracując z systemem wypraw tynkarskich marki Knauf.

Oprócz poprawy warunków termicznych przy termorenowacji ścian zewnętrznych, zyskujemy kompletnie nową estetykę elewacji. Knauf Insulation wychodzi naprzeciw rozwiązaniom, które oprócz komfortu cieplnego dają możliwość aranżacji niepozornej bryły budynku w dom o ponadprzeciętnym charakterze. Daje nam nieograniczone możliwości doboru okładziny zewnętrznej, od nowoczesnych kompozytów, po tradycyjne, sprawdzone od lat panele drewniane. Wełna mineralna TP 435 B to izolacja termiczna i akustyczna ściany zewnętrznej wentylowanej, materiał hydrofobizowany, dodatkowo zabezpieczony czarnym welonem idealnie sprawdza się takich rozwiązaniach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.