Budownictwo jest najbardziej energochłonnym sektorem gospodarki. W Europie odpowiada za blisko 40 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej i emisji gazów cieplarnianych. Koszt ogrzewania budynków jednorodzinnych stanowi około 10 proc. naszych dochodów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oszczędzaj dzięki produktom Knauf Insulation

Wysokość rachunków za ogrzewanie i coraz większy koszt związany z chłodzeniem naszego domu podczas dni upalnych zależy w dużej mierze od jakości i parametrów użytego ocieplenia. Produkty Knauf Insulation są tworzone produkty z myślą o wyzwaniach klimatycznych. Efektywność energetyczna budynków, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo w budownictwie to tematy, które coraz częściej znajdują się w centrum debaty publicznej w Polsce.

O ile znaczna część nowych budynków doskonale wpisuje się w aktualne warunki techniczne dotyczące efektywności energetycznej, to wiele budynków wybudowanych przed rokiem 1985 wymaga przeprowadzenia kompleksowej termorenowacji. Szacunkowa liczba obiektów wymagających poprawy standardu energetycznego przekracza 400 tysięcy.

Zacznij od termomodernizacji

Poprawnie przeprowadzona termomodernizacja powinna rozpocząć się od analizy cieplnej przegród budynku (z powodu niewystarczającej izolacji termicznej lub jej braku na ścianach zewnętrznych czy poddaszu straty cieplne w naszym domu mogą przekroczyć nawet 30 procent). Kompleksowe podejście do termorenowacji odnosi się również do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, a także wymiany przestarzałych kotłów na paliwa stałe, które są głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza. W zakres termomodernizacji wchodzi także usprawnienie systemu wentylacji oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Rozpatrując kompleksowość prac termorenowacyjnych, najczęstszym błędem jest wymiana źródła ciepła bez wcześniejszego ocieplenia przegród zewnętrznych domu. Taka kolejność jest ekonomicznie nieuzasadniona. Prowadzi do niepotrzebnych wydatków związanych z zakupem pieca, którego moc po dokonaniu ocieplenia przegród zewnętrznych może okazać się zbyt duża. Z kolei prawidłowo przeprowadzone ocieplenie budynku, wykorzystujące wełnę mineralną Knauf Insulation do ocieplenia ścian zewnętrznych, dachu czy stropu na poddaszu, może dać nam roczne oszczędności w rachunku za ogrzewanie i ciepłą wodę sięgające nawet 40 proc.

Ulga na działania termomodernizacyjne

Dlatego zacznijmy w takiej kolejności, wykorzystując termomodernizacyjną ulgę podatkową, która obowiązuje od stycznia 2019 roku. Ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów – w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY I INSTALACJE"

Od dochodu można odliczyć koszt materiałów, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termoregulacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa. Ulga będzie odliczana w zeznaniu składanym za rok, w którym poniesiono wydatki. A gdy nie będzie to możliwe, będzie można ją potrącić w kolejnym roku.

Program „Czyste powietrze"

Umożliwia pozyskanie dotacji w wysokości do 30 000 zł dla poziomu podstawowego i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

„Czyste powietrze" to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na termomodernizacji budynków jednorodzinnych z wykorzystaniem wełny mineralnej oraz wymianie starych, nieefektywnych pieców i kotłów na paliwo stałe. Działania te mają nie tylko wpływać na poprawę środowiska, ale również przynieść korzyści związane z ograniczeniem wysokości rachunków poniesionych za ogrzewanie. Program przewiduje dofinansowanie m.in. na:

  • zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu „Czyste powietrze"
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;
  • wymianę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej);
  • montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.

Beneficjentami programu „Czyste powietrze" mogą zostać osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Co istotne – wkład własny lub pożyczkę przy realizacji dotacji z programu „Czyste powietrze" będzie można rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca

Przydatne linki

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem