Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szpital na Klinach to jedyny ośrodek w Małopolsce, który ma robota da Vinci i specjalizuje się w małoinwazyjnej chirurgii robotycznej. Pod koniec ubiegłego roku placówka zdobyła dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na prace badawczo-rozwojowe w chirurgicznym leczeniu nowotworów szyjki i trzonu macicy. Unia dokłada do programu 7,3 mln zł, kolejne 5 mln zł wykłada sam szpital. Całkowity koszt projektu to 12,5 mln zł. Dzięki temu zabiegi, które w trybie komercyjnym kosztują od 38 do 40 tys. zł, dla kobiet zakwalifikowanych do programu będą bezpłatne. Program jest rozpisany na trzy lata. W praktyce oznacza to, że każdego miesiąca na operację z użyciem robota da Vinci ma szansę kilka kobiet zakwalifikowanych do programu.

Na obecnym etapie programu szpital zaprasza pacjentki, u których zdiagnozowano raka trzonu macicy (raka endometrium) w pierwszym i drugim stadium choroby.

– Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie wysokiej jakości życia pacjentki po zabiegu. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu są m.in. mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza liczba powikłań śród- i postoperacyjnych. Możliwość zastosowania robota da Vinci w operacyjnym leczeniu jest też szczególnie ważna dla pacjentek ze znacznym stopniem otyłości, która utrudnia operacje ginekologiczne – mówi specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej, dr med. Maciej Olszewski, certyfikowany operator robota da Vinci.

System robotyczny da Vinci poprzez innowacyjne obrazowanie 3D z wielokrotnym powiększeniem oraz precyzyjne instrumenty, eliminację naturalnego drżenia rąk chirurga umożliwia wykonanie operacji z niedostępną dotychczas powszechnie w Polsce dokładnością.

Operacje wspierane za pomocą systemu da Vinci wykonywane są na świecie od ponad 20 lat. Obecnie w Polsce roboty da Vinci znajdują się już w 14 ośrodkach.

Szacuje się, że w 2020 r. na raka trzonu macicy zachorowało ponad 6,6 tys. Polek. W latach 2005–2017 zachorowalność na ten typ nowotworu wzrosła aż o 44 proc., zaś umieralność o ponad 120 proc.! Wyniki leczenia raka trzonu macicy są w Polsce znacznie gorsze niż w większości krajów UE. Ich poprawa jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi ginekologia onkologiczna w Polsce. Zwłaszcza że głównym czynnikiem ryzyka związanym z zachorowalnością na ten typ nowotworu jest otyłość, a pandemia spotęgowała problemy.

Dotychczas największym ograniczeniem w dostępie dla pacjentek do chirurgii robotycznej była jednak cena zabiegu.

– Szpital na Klinach został stworzony przez kobiety – dla kobiet. Wiele uwagi i troski włożyłyśmy w stworzenie miejsca, które jest: przytulne, intymne, w którym dajemy pacjentkom wrażliwość, empatię i delikatność, a jednocześnie dostęp do wysokiej klasy technologii, aby mogły szybko wrócić do pełnej aktywności życiowej i zawodowej. Cieszę się, że w tym wyjątkowo trudnym czasie pandemii uruchamiamy dla pacjentek program, w którym zyskują bezpłatny dostęp do małoinwazyjnej operacji – mówi Joanna Szyman, prezes Szpitala na Klinach w Krakowie.

Badana w Krakowie metoda operacji raka endometrium – PMMR – bazuje na teorii rozprzestrzeniania się nowotworu w tzw. kompartmentach embrionalnych, według której w początkowych stadiach raka komórki nowotworowe mają zdolność wzrostu tylko w obrębie tkanki, która w rozwoju embrionalnym tworzy narząd, gdzie dany nowotwór powstał, w tym wypadku macicy.

– Proces leczenia przebiegać będzie zgodnie ze standardem właściwym dla leczenia onkologicznego, a w zależności od wyników histopatologicznych pacjentka może mieć włączoną terapię uzupełniającą. W Szpitalu na Klinach pracujemy w oparciu o interdyscyplinarne zespoły, wśród których są zarówno ginekolodzy onkolodzy, jak również psycholodzy oraz rehabilitanci. Nasze pacjentki mogą liczyć na profesjonalne wsparcie, komfort i pełne poczucie bezpieczeństwa – dodaje dr Maciej Olszewski.

Pacjentki, które chciałyby uczestniczyć w programie, powinny skontaktować się ze Szpitalem na Klinach (osobiście, telefonicznie, za pomocą formularza konsultacji online). Każda zgłaszająca się osoba będzie dokładnie informowana, jakie są zasady uczestnictwa w programie, a sama operacja będzie możliwa po podpisaniu formularza świadomej zgody na udział w nim.  

Ścieżka pacjenta. Kto może się zgłosić do programu? 

Kobiety z rozpoznanym:

- rakiem trzonu macicy: w I i II stopniu zaawansowania wg. klasyfikacji FIGO;

- powyżej 18. roku życia;

- posiadające zdolność do właściwej oceny rzeczywistości, umożliwiającą wyrażenie świadomej zgody na udział w badaniu;

- nie będące w ciąży lub w połogu.

Jakie badania trzeba posiadać?

- wynik tomografii komputerowej miednicy małej i brzucha;

- wynik badania histopatologicznego potwierdzającego raka trzonu macicy;

- RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia przerzutów;

- dodatkowymi kryteriami kwalifikującymi do uczestnictwa w programie jest ocena stanu ogólnego pacjenta. Ostateczna kwalifikacja, w której bierze udział interdyscyplinarny zespół lekarzy: ginekolog onkolog, anestezjolog i inni specjaliści odbywa się w ramach Konsylium Onkologicznego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.