Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Styropian to materiał bardzo uniwersalny. Można nim ocieplić wszystkie elementy domu, od fundamentów i podłóg, poprzez ściany zewnętrzne, poddasze i dach. Ocieplanie domu styropianem nie sprawia większych trudności, jednak wymaga wiedzy, pewnego doświadczenia oraz dokładności. Należy przy tym pamiętać, że jakość prac dociepleniowych ma znaczący wpływ na wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród, zwłaszcza że od 2021 roku wszystkie nowe budynki będą wznoszone w standardzie pasywnym lub zeroenergetycznym. Warto również wspomnieć, że termoizolacja ma ogromne znaczenie w uzyskaniu komfortu użytkowania budynku, zarówno zimą, jak i latem oraz wpływa na koszty jego utrzymania.

Styropian na ścianę - ważne lambda i TR

Jeśli kupujemy styropian, aby zaizolować ściany, należy zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Od niego zależy, jaką grubość płyt styropianowych musimy zastosować, aby uzyskać zgodny z przepisami i możliwie najlepszy współczynnik przenikania ciepła przegrody (U). Doskonale w tym zadaniu sprawdzi się grafitowy styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM o lambdzie λD≤0,031 [W/mK].

WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "CZYSTE POWIETRZE. ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY,TECHNOLOGIE I INSTALACJE"

Dodatkowo przy dociepleniu ścian trzeba zwrócić uwagę na parametr TR, który określa wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty. Jego wartość powinna być równa co najmniej 80 [kPa], a najlepiej by wynosiła 100 [kPa], jak w przypadku FASSADY PREMIUM. Dość często producenci systemów dociepleń nie gwarantują trwałości elewacji wykończonej tynkiem cienkowarstwowym, jeśli styropian nie spełnia tego parametru.

Styropian na podłogę - ważne CS i lambda

Podłoga musi być wytrzymała. Do zadań związanych z izolacją podłogi na gruncie należy wybierać styropian, który jest odporny na ściskanie oraz posiada dobre walory termoizolacyjne. Taki styropian ma wysoką gęstość, czyli zawiera „więcej styropianu w styropianie”. Już styropiany o parametrze CS(10) na poziomie 70 [kPa] są w stanie wytrzymać obciążenie w granicach 2 ton na metr kwadratowy! Tutaj sprawdza się klasyczny biały styropian Austrotherm EPS 038 DACH/PODŁOGA lub szare płyty Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM.

Biały czy szary styropian?

Szara płyta styropianowa ma zdecydowanie lepszą, czyli niższą wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ niż standardowa biała płyta styropianowa. Zestawiając ten parametr z grubością płyty, otrzymujemy tzw. opór cieplny warstwy izolacji. Przekładając to na budowlaną rzeczywistość, porównując szarą płytę o λD ≤ 0,031 W/mK z białą płytą styropianową o λD ≤ 0,045 W/mK o tych samych grubościach, tą „cieplejszą” czyli o zdecydowanie większym oporze cieplnym będzie płyta szara. W powyższym zestawieniu, przy różnicy grubości termoizolacji, sięgającej niejednokrotnie nawet 8 cm. Wybierz szary styropian – w porównaniu do białych płyt EPS – pozwala zredukować grubość warstwy termoizolacyjnej do 40 procent.

Szary styropian

Odznacza się bardzo dobrym stosunkiem ceny do deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła. Najczęściej i najchętniej stosowany jest on do izolacji termicznej podłóg na gruncie, stropodachów pełnych i wentylowanych, tarasów i balkonów, stropów poddasza nieużytkowego oraz ścian zewnętrznych w systemie ETICS.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.