Kochają je architekci, marzą o nich inwestorzy. Są symbolem nowoczesności i luksusu. Wielkie przeszklenia nadają bryle budynku lekkości i znakomicie rozświetlają pomieszczenia w środku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Współczesna architektura pokochała duże przeszklenia. Nic dziwnego, ogromne szklane tafle nadają wnętrzom lekkość, nowoczesny „loftowy” wygląd i pozwalają cieszyć się dużą ilością światła dziennego. Ale od takich okien i drzwi wymagamy więcej niż od „zwykłych” przeszkleń. Przede wszystkim liczy się ich energooszczędność. To ważne, bo według niektórych danych przez dobór niewłaściwych okien tracimy nawet 36 proc. ciepła! By zapobiec tak dużym stratom energetycznym, warto zastosować dwa triki – wielkopowierzchniowe przeszklenia projektować od strony południowej lub południowo-zachodniej, a przede wszystkim montować okna  nergooszczędne.

WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "CZYSTE POWIETRZE. ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY,TECHNOLOGIE I INSTALACJE"

Tu świetnie sprawdza się aluminiowa stolarka okienna. – Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że aluminium jako metal jest materiałem zimnym, który w naszej strefie klimatycznej nie jest odpowiednim produktem dla budownictwa mieszkaniowego – przyznaje Bożena Ryszka, kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., lidera na rynku aluminiowych systemów budowlanych. – Obecne zaawansowane technologie pozwalają na zastosowanie przy produkcji ślusarki aluminiowej specjalnego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. W przestrzeni pomiędzy przekładkami montowane są często dodatkowe przegrody lub wkłady z materiałów o niskiej przewodności cieplnej, np. spieniony polietylen czy aerożel, który jest materiałem o doskonałych właściwościach izolujących. Aluprof to także pierwsza na świecie firma, która zastosowała aerożel w systemie okienno-drzwiowym – tłumaczy Bożena Ryszka.

Tego rodzaju innowacyjne metody przyniosły efekty. Prestiżowy międzynarodowy niemiecki Instytut Domów Pasywnych PHI przyznał certyfikat wysokiej energooszczędności dla okien MB-104 Passive.

Estetyka

Przeszklenia panoramiczne najlepiej tworzyć z okien o wąskich profilach. Pod tym względem aluminium bije swoich konkurentów na głowę. Jego właściwości sprawiają bowiem, że konstrukcje okien nie wymagają dodatkowych wzmocnień ze stali. Profile okienne mogą więc być wąskie, co podnosi ich estetykę. Jednocześnie są bardzo wytrzymałe – na przykład skrzydło szklanych drzwi tarasowych MB-SKYLINE może mieć wysokość 4 metrów i ważyć aż 750 kg.

WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "CZYSTE POWIETRZE. ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY,TECHNOLOGIE I INSTALACJE"

Aluminium to także twardy orzech do zgryzienia dla włamywaczy. – Dzięki zastosowaniu odpornych konstrukcji aluminiowych wraz ze szkłem antywłamaniowym nasze okna stanowią przeszkodę trudną do pokonania dla niepożądanych gości. Istnieje również możliwość zastosowania specjalnych elementów antywyważeniowych oraz okuć przeznaczonych specjalnie do tego typu konstrukcji – mówi Bożena Ryszka.

Stop przegrzaniu

Wiele osób zastanawia się, czy wielkie przeszklenia nie prowadzą do nadmiernego ogrzania powietrza latem. Dlatego już na etapie budowy czy wymiany okien warto pomyśleć o montażu odpowiednich rolet, żaluzji fasadowych czy okiennic. Firma Aluprof stworzyła zaawansowany technologicznie system rolet nastawnych SKB Storyterm, które mają doskonałe parametry techniczne i przemyślaną konstrukcję. Ich największą zaletą są jednak świetne właściwości termiczne. Gwarantuje to specjalnie zaprojektowany i wyprodukowany materiał, który wyróżnia nadzwyczaj wysoki współczynnik przenikalności cieplnej na poziomie 0,40 W/m². Dzięki temu poprawa bilansu energetycznego budynku jest na najwyższym poziomie.

Wykorzystano materiały prasowe Aluprof

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem