W przypadku budowy i remontu domów mieszkalnych komfort i wygoda odgrywają ważną rolę dla ich mieszkańców. W celu uzyskania odpowiedniego klimatu termicznego konieczne jest zachowanie właściwego z punktu widzenia fizyki budowli związku między temperaturą a wilgotnością.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ludzie odczuwają komfort cieplny w pomieszczeniu wówczas, gdy panuje w nim odpowiednia „temperatura operacyjna”. Jest to średnia wartość temperatury powietrza i otaczających powierzchni. Duża różnica temperatur między powietrzem a powierzchniami powoduje odczuwanie nieprzyjemnego wrażenia przeciągu. Zimne powietrze opada na zimne powierzchnie i powoduje wrażenie chłodnego strumienia przepływającego przez pomieszczenie. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich ramek dystansowych.

– Ciepła ramka dystansowa SWISSPACER to niezbędny element nowoczesnych okien.

Po pierwsze, utrzymuje szyby zespolone w odpowiedniej odległości względem siebie, zapewniając optymalną do osiągnięcia barierę dla strat ciepła. Po drugie, znacząco poprawia parametry termiczne okien, eliminując mostki cieplne i kondensację pary wodnej, a także ryzyko powstawania pleśni – co jest bardzo ważne zwłaszcza przy dolegliwościach alergicznych. Po trzecie, swoją bogatą kolorystyką dopasowuje się do całego okna, a matowa powierzchnia dodatkowo eliminuje zjawisko refleksyjności i oślepiania odbitym światłem od ramek metalowych – mówi Rafał Rączka, szef sprzedaży i marketingu SWISSPACER Polska.

Energooszczędne okna wyposażone w szyby dwukomorowe, czyli tam, gdzie istotne jest zachowanie wysokiej izolacyjności cieplnej, powinny zawierać tylko i wyłącznie ciepłe ramki dystansowe. Dzięki temu znacząco zmniejszamy straty ciepła na krawędzi szyby zespolonej i poprawiamy wartość współczynnika przenikania ciepła Uw całego okna. – Takie parametry są możliwe do uzyskania poprzez wysokoizolacyjne właściwości polimeru, z którego ramki SWISSPACER są wykonane. Dzięki temu redukujemy zarówno zjawisko kondensacji pary wodnej, jak i powstawania pleśni, zwiększając tym samym komfort użytkowania i eliminując mostki termiczne – dodaje Rafał Rączka. Ramki SWISSPACER dostępne są w szerokim zakresie barw i system szprosów.

Uwaga, pleśń

Unikanie kondensacji oraz powstawania pleśni są ważnymi czynnikami przekładającymi się na komfort i zdrowie. Wilgoć skrapla się w najzimniejszym punkcie pomieszczenia. A ten występuje często na krawędzi szyby. Wzrost pleśni zachodzi jednakże już powyżej temperatury punktu rosy. Temperatury powierzchni muszą być zatem wyższe niż „temperatura powstawania pleśni”, aby skutecznie chronić konstrukcję budynku i zdrowie jego mieszkańców.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem