Jednym z najwa積iejszych parametr闚, kt鏎e warto wzi望 pod uwag podczas wyboru stolarki okiennej, jest termoizolacyjno嗆. Przede wszystkim dlatego, 瞠 energooszcz璠ne okna to gwarancja ni窺zych rachunk闚 za ogrzewanie
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dariusz Kołodziej: Zakupu okien dokunujemy raz, no może dwa razy w życiu. Trudno więc być ekspertem w tej sprawie. Co radziłby pan osobom stojącym przed wyborem tych materiałów?

Mike Żyrek, dyrektor działu badań i rozwoju w Oknoplast: Przede wszystkim warto skorzystać z pomocy doradcy, który w salonie sprzedaży w profesjonalny sposób doradzi wybór najlepszych dla nas produktów. Zanim jednak w ogóle zabierzemy się do kupna okien, warto poznać zagadnienie nieco szerzej. Stolarka otworowa to niełatwy temat. Dlatego nasza firma przygotowała serię filmów OKNOPLAST Lab, która w przystępny, zrozumiały i zabawny sposób tłumaczy najbardziej zawiłe i najważniejsze zagadnienia związane z oknami. Po zapoznaniu się ze spotami przeglądanie propozycji stanie się o wiele łatwiejsze.

Na rynku pojawia się wiele modeli okien o rozmaitych właściwościach, jednak nie wszystkie charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz wyposażenia.

– To prawda. Po pewnym czasie, pod wpływem eksploatacji i czynników atmosferycznych, konstrukcja może się odkształcać, a wyrób – tracić swoją funkcjonalność. Z tego powodu dobrze postawić na zaufaną markę, która ma wieloletnie doświadczenie w produkcji okien i drzwi, a głównym atutem jej produktów nie jest cena, a świetny produkt. Stolarka okienna to długofalowa inwestycja, warto więc zapłacić trochę więcej, by trwałymi i zaawansowanymi technologicznie wyrobami cieszyć się przez lata. Niższe rachunki za prąd, cisza, spokój, bezpieczeństwo czy większa ilość wpuszczanego do wnętrza światła to tylko niektóre korzyści, wiążące się z optymalnym wyborem w tym obszarze.

Jak więc wybrać jedną spośród wielu firm sprzedających okna i drzwi?

– Dobrym wyjściem będzie znalezienie partnera handlogwego upatrzonej marki, którą darzymy zaufaniem. Pomoże on dobrać optymalne okna do naszego domu, a co więcej, będzie czuwać nad całym procesem od początku do końca. Co ważne, salony współpracujące z dużymi, chętnie wybieranymi markami niejednokrotnie przechodzą szkolenia oferowane przez producentów, a ponadto są w stałym kontakcie ze swoim dostawcą, dzięki czemu dysponują rozbudowaną i aktualną wiedzą.

We wnętrzu loftowym doskonale sprawdzą się okna w kolorach imitujących beton
We wnętrzu loftowym doskonale sprawdzą się okna w kolorach imitujących beton  materiały prasowe

Myśląc o ciepłym domu, jakie parametry trzeba brać pod uwagę?

– Jednym z najważniejszych parametrów, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru stolarki okiennej, jest termoizolacyjność. Przede wszystkim dlatego, że energooszczędne okna to gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie. Wiedzy na ten temat dostarcza nam współczynnik Uw. Myśląc o wyborze energooszczędnego rozwiązania, należy zatem szukać takich wyrobów, dla których współczynnik Uw nie przekracza 0,8. Im ta wartość jest niższa, tym lepiej, gdyż oznacza, że okno przepuszcza mniej ciepła na zewnątrz.

Często niedocenianym czynnikiem, który ma wpływ na energooszczędność, jest ekspozycja na światło.

– Energia słoneczna to całkowicie darmowy, ekologiczny sposób na pozyskiwanie ciepła, które może skutecznie dogrzać dom. Takie okno działa jak źródła energii odnawialnej. Choć samo jej nie produkuje, umożliwia czerpanie z niej. Dobrą ekspozycję na światło zapewnią jednak tylko nowoczesne modele okien, gwarantujące doskonałą przejrzystość. Najlepszy efekt osiągniemy ponadto, wybierając smuklejsze niż standardowe profile, zwiększając tym samym powierzchnię szyby, czego świetnym przykładem jest ekologiczne okno Prismatic czy wpuszczające do wnętrza do 22 proc. więcej światła okno Pixel i Prolux.

A jak wybierać okna, biorąc pod uwagę charakter domu: jego elewację, kolorystkę, dach?

– Klienci przychodzący do salonu okien najczęściej już wiedzą, jak będzie wyglądał ich projekt domu, czyli jaki będzie kolor elewacji, dachu oraz w jakim stylu urządzone zostaną wnętrza, co znacznie ułatwia proces wyboru stolarki otworowej. Obecnie każde okno jest personalizowane zgodnie z potrzebami i preferencjami nabywców. Oznacza to, że w salonie sprzedaży eksperci mogą zaoferować klientom pełną paletę kolorów okien. Prócz standardowej palety RAL niezwykle atrakcyjne są kolory antracyt, czerń, beton czy też okleiny drewnopodobne, które idealnie imitują drewno, a są znacznie prostsze w konserwacji. Wyjątkowym rozwiązaniem jest bicolor, a więc okna dwukolorowe. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie okien, które inną barwę mają od wewnętrznej i zewnętrznej strony. Okna takie z pewnością nadadzą niepowtarzalnego charakteru naszym wnętrzom i dopełnią stylistykę. Bo przecież we wnętrzu loftowym doskonale sprawdzą się okna w kolorach imitujących beton, w klasycznych i boho wnętrzach aż prosi się o drewnopodobne, a nowoczesne podkreślą okna z okleiną aluminiową. Okna mogą architektonicznie podkręcić naszą elewację i styl, który nas zainspirował. Czarna rama okienna pasuje m.in. do domów z czerwonej cegły, do stylu nowoczesnego – antracyt. Silnym trendem pochodzącym z zachodu i południa Europy jest wybieranie odważniejszych kolorów, takich jak żółty, niebieski czy zielony.

Poza tym w zależności od położenia naszego domu czy mieszkania eksperci doradzą najlepszy system okienny, pakiet szybowy czy akcesoria. W zimniejszych terenach, np. górskich, najlepiej sprawdzą się najcieplejsze okna z serii Winergetic, w których współczynnik przenikalności cieplnej wynosi nawet Uw = 0,6 W/m2K. W domach i mieszkaniach położonych z kolei przy ruchliwych drogach dobrane zostaną takie okna, które maksymalnie wyciszą wnętrze, aby zapewnić pełen komfort mieszkańcom. Z kolei w miejscach z ograniczoną ekspozycją światła doradca zaproponuje wspomniane już wcześniej okna o węższym profilu, jak Pixel czy Prolux, które zapewnią nam więcej światła we wnętrzu. W przypadku domów położonych w dalszej odległości od sąsiadów, a przez to narażonych na włamania, na pewno doradca poleci okna antywłamaniowe, które stawią skuteczny opór nieproszonym gościom.

A ile kosztuje dobre okno?

– Koszt okien to bardzo indywidualna kwestia. Ponieważ są one produkowane na wymiar i zgodnie z indywidualnymi preferencjami, nie można określić jednolitej ceny. Na koszt wpływa także różne wyposażenie okna, m.in. wybór systemu, rozwiązania antywłamaniowe czy pakiet szybowy. Po konkretną wycenę należy po prostu udać się do najbliższego salonu sprzedaży. Jednak w przypadku otrzymania oferty przekraczającej nasze możliwości finansowe warto szczerze rozmawiać z doradcą i poprosić o inną.

Nie bez znaczenia jest dobry montaż okien.

– Montaż wpływa na parametry całej stolarki otworowej. Nawet najlepsze okna, które zostaną źle zamontowane, przestaną spełniać swoją funkcję. Proces ten warto powierzyć więc profesjonalistom, których rekomenduje salon okien i drzwi, gdzie dokonaliśmy zakupu stolarki. W salonach OKNOPLAST zawsze oferujemy i rekomendujemy tę usługę. Jeśli chodzi o instalację okien, gdy tylko jest to możliwe, rekomendujemy tzw. ciepły montaż, który w największym stopniu zapewnia szczelność okien. Jest on droższy od standardowego montażu, jednak w perspektywie długofalowej zapewni oszczędność na rachunkach za ogrzewanie.

Rozmawiał Dariusz Kołodziej

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Miko豉j Chrzan poleca

Przydatne linki

Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem