Energooszczędność w budownictwie to już temat oczywisty i chyba każdy, kto buduje lub modernizuje budynek, szuka najbardziej efektywnych rozwiązań. W systemie izolacji termicznej strategiczną rolę odgrywają okna dachowe. I to zarówno zimą, jak i latem. Przyglądamy się jednemu z nowoczesnych pakietów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Myślisz energooszczędność, a co widzisz? Dla wielu osób kluczowy jest stan własnej kieszeni, czyli na plan pierwszy wysuwają się niższe koszty eksploatacji budynku. Kwestia tym ważniejsza, że ceny energii rosną i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Dla innych osób co najmniej równie duże znaczenie ma komfort na co dzień, czyli możliwość stosunkowo łatwego utrzymywania przyjemnej temperatury w pomieszczeniach. Coraz więcej osób zwraca też uwagę na korzyści płynące dla środowiska.

Co istotne, energooszczędne technologie przynoszą korzyści nie tylko w tzw. sezonie grzewczym (choć termin ten właściwie wychodzi już z użytku), lecz przez cały rok. Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z takich rozwiązań. To 3-szybowe okna dachowe, oferowane w pakiecie superTrio, który składa się również z uszczelniającego kołnierza Thermo oraz markizy zewnętrznej.

Jak to działa zimą?

Zacznijmy od strony technicznej. Zimą najważniejszym zadaniem tego zestawu jest izolacja termiczna. Jak podkreśla producent, dobre parametry okna 3-szybowego, które jest najważniejszym elementem całego pakietu, wynikają m.in. z nałożenia powłok niskoemisyjnych, odbijających promieniowanie cieplne na dwóch szybach. Takie rozwiązanie zdecydowanie zmniejsza straty ciepła, czyli przynosi wymiernie niższe rachunki za ogrzewanie.

Rozwiązań zaawansowanych, choć często niewidocznych gołym okiem, zastosowano tu więcej. Komory pakietów 3-szybowych w oknach FAKRO są wypełnione gazem szlachetnym, zwiększającym termoizolacyjność przeszklenia. Pomiędzy taflami szkła często znajdują się tzw. ciepłe ramki dystansowe, dodatkowo ograniczające przewodzenie energii cieplnej przez okno. Dodatkowym i ważnym zabezpieczeniem jest sito molekularne wypełniające ramkę dystansową. Jego zadaniem jest pochłanianie wilgoci, która mimo wysokiej szczelności pakietu mogłaby się dostać do komory międzyszybowej, a także zwiększenie trwałości okna dachowego.

Bardzo ważny w powstrzymywaniu „ucieczki” ciepła z budynku jest wspomniany kołnierz uszczelniający Thermo, wyposażony w elastyczny materiał dociepleniowy. Przede wszystkim przylega on szczelnie do ościeżnicy okna, tworząc termoizolacyjną, skuteczną ramę. Jak skuteczną?

Zgodnie z danymi producenta zastosowanie tego kołnierza poprawia współczynnik przenikania

ciepła okna nawet o 15 proc. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by kołnierz, jak i cały pakiet, został zamontowany prawidłowo i w fachowy sposób.

A jak sytuacja wygląda latem?

Gdy za oknem panuje upał, a wnętrza szybko i mocno się nagrzewają, co chyba najbardziej dotkliwie odczuwalne jest na poddaszu, wtedy również przydaje się izolacja termiczna, tyle że od zewnątrz. Okazuje się, że taki pakiet świetnie spełnia również tę funkcję.

Wspomniane powłoki na szybach ograniczają nagrzewanie, a „czarną robotę” bierze na siebie markiza. Z badań FAKRO wynika, że zatrzymuje ona ciepło płynące z zewnątrz aż osiem razy skuteczniej niż czynią to rolety wewnętrzne. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu może być niższa nawet o 10 st. C. Różnica jest więc bardzo wyraźna i bezpośrednio przekłada się na komfort termiczny na poddaszu. Chyba każdy wie, jak wpływa na nasze samopoczucie zbyt wysoka temperatura. Tego rodzaju markizy mogą być również sterowane zdalnie lub działać w trybie automatycznym: gdy jest gorąco i bardzo słonecznie, markiza samoczynnie się zamyka, a np. gdy jest pochmurno, zwija się, dzięki czemu w pomieszczeniu jest jasno.

Przyjemna temperatura latem to jedno. Ale izolacja od zewnątrz przekłada się też na stan naszego portfela: im lepsze, czyli bardziej komfortowe z punktu widzenia mieszkańców, warunki panują we wnętrzach, tym mniej energii zużywa instalacja klimatyzacyjna. Dodatkowo mikroklimat w pomieszczeniach, które nie wymagają intensywnego chłodzenia, jest po prostu zdrowszy.

W zależności od projektu poddasza do wyboru są tego rodzaju 3-szybowe okna dachowe w różnych wariantach: obrotowe uchylno-obrotowe, a nawet balkonowe lub kolankowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca

Przydatne linki

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem