Projektowanie energooszczędnych budynków to trend, który wpisuje się w globalne działania na rzecz klimatu. Wymogi takie coraz częściej stawiają również prawa budowlane, wymagające od nowych inwestycji spełnienia określonych norm termoizolacyjności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ich zaostrzenie planowane jest również w Polsce. Czy w bramach, oknach i drzwiach da się zagwarantować odpowiednią termoizolację, nie zapominając o dobrym designie i bezpieczeństwie?

Zalety odpowiednio szczelnej stolarki otworowej nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Nie dostrzegamy ich w naszych codziennych obowiązkach i nie można ich tak łatwo uchwycić jak np. dobrego wzornictwa. Paradoksalnie jednak to właśnie termoizolacyjność w najbliższych dekadach będzie decydowała o komforcie naszego życia.

Energia elektryczna – szczególnie ta wytwarzana z węgla – będzie coraz droższa. Odpowiednio dobrana stolarka otworowa nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie i prąd, ale również zagwarantuje domownikom większą niezależność wobec nagłych podwyżek cen energii. Wybranie odpowiednich produktów może dać oszczędności już na etapie zakupu – np. poprzez skorzystanie z możliwości programu „Czyste powietrze”.

Termoizolacja

Największym elementem stolarki otworowej jest brama garażowa. Stanowi dominantę fasady domu, dlatego musi być odpowiednia wzorniczo. Chroni również jedno z wejść do domu – istotne jest również jej bezpieczeństwo. Ze względu na swoje rozmiary ma ona ogromne znaczenie w bilansie energetycznym całego budynku.

Marka Wiśniowski stworzyła specjalne bramy, okna i drzwi, które doskonale odpowiadają na potrzeby nowoczesnego budownictwa – zarówno w kwestii designu i bezpieczeństwa, jak i termoizolacyjności.

Wśród bram garażowych marki Wiśniowski szczególnie wyróżnić należy bramy segmentowe UniTherm oraz Prime. Zastosowano w nich oryginalne panele Innovo o grubości 60 mm, których współczynnik U wynosi jedynie 0,33 W/m2K. Na doskonałą izolację wpływają również uszczelnienia obwodowe i międzypanelowe. Bramy Prime i UniTherm gwarantują cichą, bezpieczną i bezawaryjną pracę, najlepszy design i nowoczesne rozwiązania dla termoizolacyjności.

Współczynnik U dla bram Prime i UniTherm, bez konieczności wyposażania ich w dodatkowe uszczelnienia czy elementy izolujące, jest lepszy o ok. 20 proc. od standardowych bram segmentowych dostępnych na rynku.

Creo – szczelne i piękne

W ofercie drzwi wejściowych marki rozwiązaniem dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego są drzwi Creo. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i najlepszym materiałom współczynnik U dla całych drzwi to nawet 0,8 W/m2K.

Oprócz doskonałych właściwości izolacyjnych drzwi Creo zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Można je również z łatwością dostosować wizualnie do własnych potrzeb, wykorzystując wzór 300, który pozwala na niemal nieograniczoną personalizację ich wyglądu.

Okna dla perfekcyjnego zestawu

Do pełnej ochrony domu brakuje tylko szczelnych i trwałych okien. Te również są dostępne w ofercie marki Wiśniowski, która zajmuje się produkcją okien od niemal 30 lat. Okno PVC Primo 82 z okuciami Maco MultiMatic i technologią V-Perfect może pochwalić się współczynnikiem U na poziomie nawet 0,5 W/m2K. Produkt ten można uzupełnić o nakładkę aluminiową, która dodatkowo podnosi jego walory wizualne i pozwala na stworzenie doskonale spójnego zestawu bramy garażowej, drzwi i okien.

Marka Wiśniowski stworzyła specjalny system Home Inclusive, w którym klienci mogą dobierać bramy, okna, drzwi, a także ogrodzenie w jednym designie i spiąć je dodatkowo funkcją inteligentnego sterowania smartCONNECTED.

W jednym designie. Bramy, okna, drzwi

Front budynku i jego otoczenie to reprezentacyjne elementy domu – są widoczne dla każdego przechodnia, najczęściej nawet bez wchodzenia na posesję. Szczególną uwagę przykuwają największe elementy – brama garażowa, okna, drzwi i ogrodzenie. Skupiają wzrok i najmocniej wpływają na odbiór całości. Ważny jest więc ich design, kolor, kształt, detale oraz harmonia i balans między nimi. Najprościej zadbać o to, kupując bramę, okna i drzwi u jednego producenta.

Zacznijmy od okien. To najczęściej pierwsza stolarka, którą montuje się w domu. Ich design i kolor musi być spójny z wyglądem drzwi i bramy garażowej – tak stworzona harmonia ostatecznie wpłynie na kupno ogrodzenia. Już na tym bardzo wczesnym etapie powinniśmy pomyśleć o kolejnych elementach układanki – by wybrane przez nas okna harmonijnie łączyły się z wzornictwem pozostałych elementów.

Spójność i harmonię najprościej zachować, decydując się na komplementarne rozwiązania. System Home Inclusive marki Wiśniowski łączy wzorniczo i kolorystycznie wszystkie najważniejsze elementy domu i posesji. Dzięki temu możesz kupić je u jednego producenta.

Mimo że wszyscy producenci stosują zbliżone oznaczenia kolorów, zależnie od użytego procesu technologicznego dany lakier może być bardziej lub mniej nasycony. Różna może być również odporność na światło słoneczne czy uszkodzenia fizyczne.

Kupowanie bramy, okien, drzwi i nawet ogrodzenia u jednego producenta to gwarancja, że czerwony będzie naprawdę czerwony, a antracyt będzie doskonale antracytowy. I nawet z biegiem czasu nie pojawią się różnice, które mogłyby zachwiać tę harmonię.

Ekspert radzi

Michał Strzelec, dyrektor zarządzający Grupą Produktową Wiśniowski

Wybierając bramę do garażu, musimy mieć na uwadze nie tylko jej estetykę, ale przede wszystkim wyposażenie, parametry techniczne czy technologię gwarantującą niezawodną pracę i komfort użytkowania. Dlatego najczęściej wybierane są bramy segmentowe. Nie zajmują one miejsca przed garażem, wyposażane są w coraz nowsze technologie poprawiające komfort użytkowania, oferują wiele możliwości dopasowania do pozostałych elementów budynku, a przede wszystkim – jak żadne inne – w znacznym stopniu ograniczają straty ciepła. Ich specjalna konstrukcja, system uszczelnień i grubość panelu oraz zastosowane w nim rozwiązania technologiczne sprawiają, że są to najcieplejsze bramy z dostępnych na rynku. Ciepła brama to inwestycja, która zwróci się domownikom w niższych rachunkach za ogrzewanie i czystszym powietrzu.

Należy jednak pamiętać, że bramy będą spełniały swoje zadania i w pełni zachowywały swoje właściwości, tylko jeśli zostaną odpowiednio zamontowane. Takie prace trzeba więc powierzać jedynie sprawdzonym i doświadczonym monterom.

Not. kodar

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca

Przydatne linki

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem