Rządowy program Czyste Powietrze doczekał się aktualizacji. Wnioski można składać online, przyspieszono rozpatrywanie zgłoszeń. Dzięki temu więcej osób planujących termomodernizację skorzysta z programu
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fundusze na budowę

Rządowy Program Czyste Powietrze, podobnie jak Ulga Termomodernizacyjna i kampania Stop Smog mają na celu realną poprawę stanu powietrza w Polsce. Niepokojące alarmy smogowe spowodowały, że zostały podjęte kroki w celu wypromowania termomodernizacji. Wielu Polaków wciąż ogrzewa pomieszczenia przestarzałymi piecami oraz kotłami na węgiel i drewno. Szacuje się, że wymiana źródeł ciepła w Polskich domach znacznie poprawi sytuację, a dodatkowo – co istotne dla inwestorów – pozwoli zaoszczędzić w przyszłości na rachunkach.

Co się zmieniło w programie?

Uproszczone procedury uzyskania dofinansowania weszły w życie 15 maja br. Nowa forma zakłada, że wnioski można składać zarówno w wojewódzkich oddziałach NFOŚiGW, jak i poprzez stronę internetową. – To duże uproszczenie dla osób planujących termomodernizację. Według nowych rozporządzeń inwestor powinien otrzymać informację zwrotną w ciągu 30 dni – informuje Marcin Garbaciak, specjalista ds. szkoleń z Akademii Eksperta KRISPOL. Wsparcie mogą otrzymać również osoby, które prace rozpoczęły maksymalnie sześć miesięcy przed złożeniem wniosku. Beneficjentem – jak do tej pory – będą właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych, o dochodzie rocznym nieprzekraczającym 100 tys. zł. Wnioskujący mogą jednocześnie skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Dofinansowanie na stolarkę okienną

– Znowelizowany program Czyste Powietrze umożliwia inwestorom różne opcje uzyskania dotacji w zależności od tego, jaki zakres prac jest planowany i potrzebny w budynku. I tak z pomocy mogą skorzystać zarówno osoby, które wymieniają źródło ciepła, jak i te, które tych prac nie planują, ale chcą np. wymienić stolarkę okienną, zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną czy wentylację mechaniczną. Kwoty dofinansowań wahają się w przedziale od 10 do 30 tys. zł – dodaje Marcin Garbaciak.

Inwestorzy mogą wymienić okna, drzwi, a także bramy. Demontaż starych produktów i wyposażenie domu w nowe o współczynnikach przenikania ciepła spełniających WT2021 to korzyść dla inwestorów, ale także otoczenia. – Sieć naszych salonów Krishome jest przygotowana na obsługę zleceń termomodernizacyjnych. Dysponujemy także bazą informacji na temat programu, a także zachęcamy do skorzystania z pomocy wykwalifikowanych i przeszkolonych doradców techniczno-handlowych – informuje Marcin Garbaciak.

Program Czyste Powietrze

Dofinansowanie do wymiany

  • Bramy garażowej

Zgodnie z regulaminem programu dofinansowanie do wymiany bramy garażowej może dotyczyć wyłącznie bram, których współczynnik przenikania ciepła wynosi nie więcej niż 1,3 [W/m2K]. Taki poziom izolacji jest bowiem zgodny z normami, które mają wejść w życie w 2021 r. W ofercie salonów KRISPOL znajdują się bramy segmentowe o panelach grubości 40 mm, które dzięki precyzyjnemu wypełnieniu pianką poliuretanową i uszczelnieniu, a także energooszczędnym rozwiązaniom konstrukcyjnym gwarantują izolację termiczną na poziomie U=1,12 [W/m2K]. Właściciele domów energooszczędnych mogą zdecydować się także na montaż bram o grubości 60 mm i dodatkowym systemie uszczelnień, które sprawiają, że możliwe staje się osiągnięcie współczynnika U=0,9 [W/m2K].

Fot. Krispol / materiały prasowe

Gdy chodzi o założenia programu Czyste Powietrze – wymiana bramy garażowej jest jednym z możliwych aspektów termomodernizacji budynku mieszkalnego, na który właściciel lub współwłaściciel domu może otrzymać dofinansowanie. Beneficjenci programu, w zależności od dochodu, mogą skorzystać z podstawowego dofinansowania (jeśli ich roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł) lub dofinansowania podwyższonego, gdy dochód miesięczny w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa wieloosobowego nie przekracza 1400 zł lub 1960 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Łączna kwota dofinansowania do termomodernizacji uwzględniającej wymianę bramy garażowej może wynieść 25 tys. zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej i aż 30 tys. zł, gdy obejmuje montaż ekologicznego źródła energii.

Dotacja to jednak nie jedyna dostępna forma wsparcia rządowego. Oferuje on bowiem w ramach programu również pożyczkę, którą można przeznaczyć na spłatę kapitału kredytu bankowego oraz ulgę podatkową pozwalającą na odliczenie od dochodu kwoty sięgającej 53 tys. zł przez okres sześciu lat, począwszy od końca roku podatkowego, w którym beneficjent poniósł pierwszy koszt związany z termomodernizacją. Odliczenie uwzględnione zostaje w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeśli kwota nie znajduje pokrycia w dochodzie rocznym inwestora, zostaje odliczona w latach następujących, we wspomnianym wyżej przedziale czasowym.

  • Okien

Program Czyste Powietrze ułatwia nie tylko wymianę źródeł ciepła na te w pełni ekologiczne, lecz również szereg prac mających na celu uszczelnienie budynku. Jego beneficjenci mogą także ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien w domu jednorodzinnym na fabrycznie nowe, zgodne z obowiązującymi wymogami technicznymi, których współczynnik przenikania ciepła wynosi nie więcej niż 0,9 W/ (m2K). Doskonałymi właściwościami izolacyjnymi wyróżniają się oferowane przez KRISPOL okna PVC FEN 92, których współczynnik U wynosi 0,76 W/ (m2K). Okna te łączą w sobie doskonałe parametry, wytrzymałość i niecodzienną estetykę wykonania.

 Dariusz Kołodziej

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca

Przydatne linki

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem