Okna dachowe pozwalają na zbudowanie komfortowego mieszkania na poddaszu. Umożliwiają napływ naturalnego światła, dzięki czemu wnętrza są jasne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Okna połaciowe mogą dostarczyć do wnętrz od 20 do 50 proc. więcej światła niż pionowe przeszklenia. Chociaż nie powiększają poddasza tak jak lukarny, to są od nich bardziej uniwersalne, a także znacznie dyskretniejsze – często nie widać ich z poziomu terenu. Nie wpływają na sylwetkę domu, dzięki czemu zachowuje on prosty kształt z jednolitymi połaciami dachu.

Okna dachowe można grupować (w pionie lub poziomie), ustawiając je po kilka obok siebie. Przynajmniej część okien trzeba zaplanować na tyle nisko, by można było przez nie wyglądać na zewnątrz (w takiej sytuacji dolna krawędź okna powinna się znajdować na wysokości 85-115 cm od podłogi). Wyjątkowo atrakcyjnie wyglądają współczesne budynki z poddaszami wyposażonymi w okna kolankowe, czyli zestawy składające się z zachodzącego na dach okna połaciowego uzupełnionego dolnym, pionowym przeszkleniem w ściance kolankowej.

Dzięki starannemu rozmieszczeniu okien połaciowych można równomiernie doświetlić wnętrza. Sprzyja temu także odpowiednie ukształtowanie ościeży – u góry równoległych do podłogi, a na dole – schodzących pionowo. Warto też pamiętać o umieszczaniu grzejników pod oknami połaciowymi, bo tylko dobra cyrkulacja powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie otworów zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej na chłodnych szybach.

Trzeba też pamiętać, że liczba okien musi być odpowiednio dobrana do wielkości pomieszczenia. Inną ważną kwestią jest także wysokość montażu okna. Im wyżej będzie ono zamontowane, tym lepiej pomieszczenie będzie doświetlone. Ważna jest konstrukcja okien dachowych. Np. firma Fakro oferuje okna, które dają mnóstwo naturalnego światła i możliwość odpowiedniego doświetlenia wnętrza, a umieszczenie klamki w dolnej części skrzydła zapewnia komfortową obsługę okna, gdyż klamka jest zawsze w zasięgu ręki.

Dokonując wyboru okien dachowych, należy wziąć pod uwagę współczynnik energooszczędności, czyli przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym termoizolacyjność okna jest lepsza. W ofercie Fakro znajdują się okna dachowe, które gwarantują wysoką energooszczędność, spełniają już teraz normy, które będą obowiązywać dopiero w 2021 r. Warto również wziąć pod uwagę miejsce zamontowania okien dachowych względem stron świata, ponieważ mogą być one źródłem pozyskiwania naturalnego ciepła. Ma to miejsce wtedy, gdy przez okna napływa promieniowanie słoneczne i pozostaje wewnątrz pomieszczenia. Promienie słoneczne nagrzewają wnętrze, a energooszczędna konstrukcja okien nie pozwala na ucieczkę pozyskanego ciepła na zewnątrz, poprawiając bilans cieplny budynku.

Dobrze urządzone poddasze to przede wszystkim łatwy dostęp do okien dachowych, ponieważ one, oprócz dostarczania naturalnego światła, umożliwiają wietrzenie wnętrz. Na oknach można zamontować także akcesoria wewnętrzne, które dodatkowo dekorują wnętrze. Natomiast akcesoria zewnętrzne chronią nasze poddasze przed nagrzewaniem w upalne dni.

Nowe na rynku. Pakiet superTrio od FAKRO

To kompleksowe rozwiązanie zapewniające nie tylko ciepło przytulnych wnętrz pod skosami w chłodne, zimowe dni, ale także optymalną temperaturę podczas letnich upałów.

Producenci okien standardowo oferują okna dachowe z kołnierzem oraz markizą w jednym kolorze. W ofercie FAKRO można wybrać jeden z trzech kolorów (czarny, antracyt, szarobrązowy) i dostać cały pakiet w tym samym kolorze.

Markiza na oknie dachowym

Ma za zadanie ochronę poddasza przed przegrzaniem w czasie gorących, letnich dni, których nie brakuje. Montowana na zewnątrz okna chroni przed gorącymi promieniami słońca, obniżając temperaturę wnętrza nawet o 10 stopni Celsjusza. Zapewnia także napływ światła dziennego i nie zasłania widoku na zewnątrz.

Markizy AMZ osiągają bardzo dobre wyniki w zakresie ochrony pomieszczeń przed nagrzewaniem. Ich wysoka skuteczność wynika z faktu, iż zatrzymują ciepło jeszcze przed szybą okna dachowego. Dzięki temu wnętrza na poddaszu są zdecydowanie lepiej odizolowane od panującego na zewnątrz upału. Z badań FAKRO wynika, że markizy zewnętrzne chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem osiem razy skuteczniej niż wewnętrzne dodatki do okien. Temperatura wnętrz, dzięki markizom AMZ, może być nawet o 10 stopni niższa, a przebywanie na poddaszu dużo bardziej komfortowe.

Oprócz wersji sterowanej ręcznie markizy zewnętrzne dostępne są również w wariancie elektrycznym AMZ Z-Wave, dzięki czemu mogą być sterowane zdalnie i są kompatybilne z systemem FAKRO smartHome. Warta uwagi jest też wersja AMZ Solar, czyli bezprzewodowa markiza, z baterią słoneczną. AMZ Solar może być sterowana w każdej chwili zdalnie lub pracować w trybie letnim i zimowym. W trybie letnim markiza samoczynnie zamyka się podczas dużego nasłonecznienia, dbając o utrzymanie przyjemnej temperatury na poddaszu. Gdy jest pochmurno, markiza automatycznie się zwija, zwiększając ilość naturalnego światła w pomieszczeniach. W zimie AMZ Solar zamyka się na noc, a otwiera w godzinach największego oddziaływania promieni słonecznych, wspierając naturalne nagrzewanie się wnętrz.

Trzyszybowe okna dachowe

W zimie powłoki ograniczają straty energii, ponieważ odbijają ciepło z powrotem do pomieszczenia. Zatrzymują jednocześnie pasywnie pozyskiwane ciepło słoneczne we wnętrzach, co pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie. W lecie, powłoki częściowo odbijają ciepło dochodzące z zewnątrz, lecz proces ten powinien być dodatkowo wspomagany przez markizy zewnętrzne, które bardzo skutecznie „zatrzymują” ciepło przed szybą, tym samym chroniąc wnętrza przed przegrzewaniem.

Komory pakietów trzyszybowych w oknach FAKRO wypełnione są gazem szlachetnym, który zwiększa termoizolacyjność przeszklenia. Pomiędzy taflami szkła często znajdują się tzw. „ciepłe” ramki dystansowe, które dodatkowo ograniczają przewodzenie energii cieplnej przez okno. Pakiet szybowy jest bardzo szczelny, jednak wypełniające ramkę dystansową sito molekularne stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Jego funkcją jest pochłanianie wilgoci, która ewentualnie mogłaby się dostać do komory międzyszybowej i zwiększenie trwałości okna dachowego.

Nowoczesne pakiety trzyszybowe w oknach FAKRO pozwalają zatem obniżyć rachunki za ogrzewanie pomieszczeń zimą oraz chłodzenie ich w czasie upałów.

Kołnierz Thermo

Dzięki wspomnianym już rozwiązaniom, trzyszybowe okna dachowe skutecznie zatrzymują ciepło i zapewniają komfort przebywania na poddaszu zimą i latem. Elementem niezbędnym do osiągnięcia bardzo dobrych parametrów izolacyjnych okna jest także kołnierz uszczelniający Thermo. A to dlatego, że nawet najlepsze okno nie spełni swoich funkcji, jeżeli nie będzie właściwie zamontowane. Ciepło po prostu będzie przenikać na zewnątrz. Połączenie okna z dachem musi zatem być szczelne i eliminować tzw. mostki cieplne, czyli miejsca wzmożonego przenikania ciepła przez dach.

Taką możliwość daje kołnierz uszczelniający Thermo, wyposażony w elastyczny materiał dociepleniowy. Przylega on szczelnie do ościeżnicy okna, dzięki czemu, po zamontowaniu tworzy termoizolacyjną ramę. Zastosowanie kołnierza Thermo poprawia współczynnik przenikania ciepła okna nawet o 15 proc., co wpływa na ponoszony koszt ogrzewania.

Przeszklenia oszczędzające energię

Okna dachowe z pakietami trzyszybowymi powoli stają się standardem na rynku, ponieważ charakteryzują się zdecydowanie lepszą energooszczędnością. Tak dobre parametry to rezultat nałożenia powłok niskoemisyjnych, odbijających promieniowanie cieplne aż na dwóch szybach.

Komfort na poddaszu

Patrząc na obecne wymagania, można stwierdzić, że tylko zastosowanie trzyelementowego pakietu superTrio zapewnia optymalne, komfortowe warunki na poddaszu przez cały rok

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia, niezależnie od tego czy akurat pracujemy, czy odpoczywamy. Aby cieszyć się komfortem mieszkania na poddaszu, niezależnie od temperatury panującej za oknem, najlepiej zastosować specjalny pakiet superTrio składający się z:

*okna trzyszybowego, * kołnierza Thermo z dodatkową izolacją, * markizy zewnętrznej.

Stosując pakiet superTrio zyskujemy:

  • * ciepło i niższe rachunki za ogrzewanie, dzięki oknom dachowym wyposażonym w pakiet trzyszybowy. Okna z trzema szybami powoli stają się standardem. Gwarantują zdecydowanie lepszą energooszczędność, przez co nasz dom potrzebuje mniej energii na jego ogrzanie. Stosując okna z pakietem trzyszybowym obniżamy rachunki za ogrzewanie i dokładamy przysłowiową „cegiełkę” do ochrony klimatu,
  • * dodatkową trwałość oraz jeszcze lepszy parametr termoizolacyjny okna dachowego poprzez zastosowanie kołnierza uszczelniającego w wersji Thermo. Przekłada się to na większe oszczędności energii i jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie. Kołnierz Thermo ma dodatkową izolację, która na zewnątrz okna tworzy termoizolacyjną ramę, a współczynnik przenikania ciepła okna poprawia nawet o 15 proc.
  • * komfortową temperaturę na poddaszu w czasie upałów, dzięki markizie chroniącej poddasze przed nagrzewaniem.

Co więcej, w ramach oferty 3x3 − mnożymy korzyści w pakiecie, wybierając okna wyposażone w trzy- lub czteroszybowy pakiet, mamy możliwość wyboru: – oblachowania okna w trzech kolorach bez dodatkowych dopłat (szarobrązowy − RAL 7022, antracyt − RAL 7016 i czarny − RAL 9005), – okna w trzech technologiach wykończenia drewna (bezbarwny lakier akrylowy, biały lakier akrylowy lub biały lakier poliuretanowy)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem