Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pokrycie dachowe to element, który powinien być odpowiednio dopasowany do charakteru inwestycji. Już na etapie projektowania domu należy omówić z architektem rodzaj pokrycia, które będzie zastosowane. Dachówka ceramiczna dzięki swoim parametrom technicznym gwarantuje nie tylko trwałość dachu, ale również komfort użytkowania całego domu. To jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych ? dachówka jest długowieczna, przyjazna środowisku, bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych, a ponadto mrozoodporna i nisko nasiąkliwa. Przy wyborze konkretnego modelu dachówki ceramicznej należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak rozmiar dachu, jego kształt, lokalizację inwestycji, a także kolor elewacji. W ofercie marki Röben znajdują się zarówno dachówki ceramiczne dedykowane domom o tradycyjnej stylistyce, obiektom poddawanych renowacji, jak również tym nowoczesnym.

Z myślą o renowacji

Z myślą o dachach remontowanych marka ROBEN stworzyła dachówkę ceramiczną PIEMONT, której najważniejszą cechą jest przesuwność wynosząca aż 38 mm, dzięki czemu to doskonały wybór w przypadku konieczności dostosowania się do zastanej więźby. Dachówka ta jest dostępna w trzech wariantach wykończeniowych – angobowanym i glazurowanym oraz w szerokiej gamie kolorystycznej, m.in. miedzianej, kasztanowej, antracytowej czy też grafitowej.

Klasyczna doskonałość

Doskonałym wyborem w przypadku projektów klasycznych i budynków zabytkowych będzie dachówka ceramiczna BORNHOLM, której charakterystyczne sprofilowanie w kształcie litery S z wyraźną, klasyczną falą sprawia, że jest ona wysoce odporna na silny wiatr. Dostępna jest w trzech wariantach wykończenia – naturalnym, angobowanym i glazurowanym oraz w trzech kolorach: czerwonym, miedzianym oraz tobago.

Nowoczesny minimalizm

Ciekawą propozycją jest dachówka ceramiczna BERGAMO. Wyróżnia się płaską, minimalistyczną formą oraz stonowaną antracytową kolorystyką. Zyskała ona uznanie wielu inwestorów i architektów, którzy w swoich projektach chcą odejść od tradycyjnego pojmowania poszycia dachowego, czyli charakterystycznej, falowanej powierzchni. Do pokrycia jednego metra kwadratowego połaci wystarczy ok. 12 sztuk dachówek, tworzących płaska?, odporna? na zabrudzenia i działanie warunków atmosferycznych powierzchnię. Specjalny system odprowadzania wody oraz precyzyjne zamki gwarantują trwałość i szczelność dachu. Nawet podczas silnych opadów deszczu, w ekstremalnych i wymagających warunkach pogodowych pokrycie nie ulegnie uszkodzeniu i zapewni ochronę konstrukcji.

Szybko i ekonomicznie

Kolejną, cieszącą się dużym zainteresowaniem jest dachówka ceramiczna MONZAplus, będąca doskonałym wyborem w przypadku dużych dachów. Inwestorzy, dla których ważna jest możliwość szybkiego i ekonomicznego pokrycia dachu, powinni zdecydować się na ten rodzaj dachówki. Do pokrycia 1 m kw. wystarczy ok. 10 dachówek, co gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy. MONZAplus jest niezwykle odporna na wszelkie czynniki atmosferyczne. Przy bocznej krawędzi dachówki zaprojektowano specjalne ząbki, które są dodatkowym zabezpieczeniem oraz umożliwiają stabilne i trwałe przypięcie dachówki do łaty. Architekci i inwestorzy mają tu do wyboru aż siedem odcieni: kasztanowy, miedziany, antracytowy, grafitowy, maduro, tobago i trentino, co pozwala dopasować ten rodzaj dachówki do niemal każdego projektu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.