O tym, że znajomość co najmniej jednego języka obcego jest podstawą w szukaniu dobrej pracy, nie trzeba nikogo przekonywać. Pracodawcom nie wystarcza już znajomość angielskiego - trzeba władać kilkoma językami albo znać je na poziomie specjalistycznym.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń - Ile zarabiają Polacy?

Znajomość nietypowych języków obcych pomaga dziś zwłaszcza osobom, które decydują się na karierę zawodową w dużej, międzynarodowej korporacji. Angielski natomiast najlepiej, z zawodowego punktu widzenia, znać w jednej z bardzo ważnych specjalizacji.

Patrycja pracuje w jednym z centrów outsourcingowych w Krakowie. Kieruje projektami na Europę Środkowo-Wschodnią. Zna angielski, niemiecki i rosyjski, uczy się węgierskiego. - Szukamy teraz pracowników ze znajomością czeskiego i ukraińskiego. Takie osoby nie muszą nawet mieć kierunkowego wykształcenia, i tak przygotowujemy ich na specjalnych kursach do pracy w firmie - mówi. - Język angielski oraz niemiecki, hiszpański czy francuski są już standardem - musimy znać jeden z nich. Brakuje z kolei osób władających nietypowymi językami, nawet europejskimi, jak np. języki skandynawskie i bałkańskie. Z obserwacji światowych trendów wynika, że językiem przyszłości może się okazać chiński - mówi Monika Podgórska z agencji Start People Professionals.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem