Chcesz dowiedzieć się, jak ciekawie pisać o Europie i wyjechać na warsztaty do Brukseli? Zapisz się na szkolenie Parlamentu Europejskiego i weź udział w zajęciach prowadzonych przez uznanych dziennikarzy i ekspertów od spraw europejskich.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Parlament Europejski we współpracy z Fundacją Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Fundacją Gazety Wyborczej rozpoczyna cykl „Szkolenie Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy". Inicjatywa ma na celu wspieranie młodych dziennikarek i dziennikarzy na wczesnym etapie ich kariery zawodowej w zrozumieniu roli Unii Europejskiej, a w szczególności Parlamentu Europejskiego, w kształtowaniu otaczającej nas rzeczywistości – przede wszystkim lokalnej, najbliższej nam wszystkim.

W ramach szkolenia uczestniczki i uczestnicy:

 1. wezmą udział w warsztatach tworzenia materiałów łączących ich zainteresowania z tematyką unijną;
 2. zapoznają się z mechanizmami funkcjonowania poszczególnych instytucji UE oraz metodami walki z dezinformacją i fake newsami;
 3. będą mogli zadać pytania dotyczące najważniejszych wyzwań dla Polski i Unii Europejskiej polskim europosłom i europosłankom reprezentującym wszystkie ugrupowania polityczne w ramach zamkniętych i zorganizowanych specjalnie na okoliczność szkolenia dwóch konferencjach prasowych; oraz
 4. stworzą pod okiem naszych ekspertek i ekspertów materiały dziennikarskie, na podstawie których wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w drugim etapie szkolenia, które odbędzie się w czerwcu 2023 r. w Brukseli. Najlepsze materiały zostaną także opublikowane przez "Gazetę Wyborczą".

Szkolenie Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy to program realizowany przez Fundację Geremka oraz Fundację Gazety Wyborczej na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Zajęcia poprowadzą doświadczone dziennikarki i dziennikarze pracujący w ogólnokrajowych mediach, osoby specjalizujące się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską oraz eksperci do walki z dezinformacją.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają następujące koszty: zakwaterowanie w Warszawie w dniach 23 - 26 marca, wyżywienie - w tym dwie uroczyste kolacje z ekspertami prowadzącymi szkolenie - oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia (Warszawy) i z powrotem.

Do udziału w programie zapraszamy osoby poniżej 35 roku życia tworzące treści dziennikarskie - artykuły, audycje radiowe i/lub telewizyjne, podcasty, analizy danych i infografiki, oraz materiały pisane i audiowizualne na platformach społecznościowych.

Dodatkowym atutem będzie zainteresowanie tematyką lokalną. Wierzymy, że w obliczu kryzysu demokracji i nasilających się ataków na proces integracji europejskiej, wzmacnianie lokalnego dziennikarstwa jest kluczowe, a zrozumienie relacji między polityką europejską, ogólnokrajową i lokalną może odegrać szczególną rolę w podnoszeniu poziomu naszej debaty publicznej.

W szkoleniu weźmie udział 20 osób. Zgłoszenia będą oceniane w oparciu o następujące kryteria:

 • udokumentowane doświadczenia dziennikarskie;
 • zainteresowanie tematyką europejską oraz tematami lokalnymi (atutem będą publikacje związane z tymi zagadnieniami);
 • motywacja uczestnictwa w szkoleniu oraz to, w jaki sposób kandydat/ka planuje wykorzystać zdobyte umiejętności w swojej dalszej pracy dziennikarskiej.

Termin przesyłania dokumentów aplikacyjnych mija 28 lutego 2023 r. (do końca dnia).

Szczegóły programu oraz kwestionariusz rekrutacyjny są dostępne na stronie internetowej. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Chcesz dowiedzieć się, jak ciekawie pisać o Europie i wyjechać na warsztaty do Brukseli

  Mająca już ponad 270 tys. odsłon analiza K. Karonia pokazująca UE jako trockistowski projekt to nieodzowne zadanie domowe dla każdego adepta na dziennikarza przed wyjazdem na warsztaty:
  www.youtube.com/watch?v=kPLi3Y_ySCw&t=66s
  @PiSPOjednoZŁO
  Obejrzałem, mocne i daje do myślenia.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Czy ramach szkolenia uczestniczki i uczestnicy poznają techniki opierania się clicbaitologii ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1