Jeśli mu nie pomożecie, on umrze. Być może w Wielki Piątek, gdy w kościołach będziecie epatować hipokryzją.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jest Wielki Tydzień. Katolicy znad Wisły ubiorą się w najlepsze ciuchy, wsiądą do samochodów i pojadą do kościołów rozważać mękę i śmierć Jezusa. Będą płakać, gdy w Wielki Piątek kantorzy donośnym głosem odśpiewają "Boże mój, czemuś mnie opuścił". W Wielką Sobotę zapakują koszyki ze święconkami. W Wielkanoc, skoro świt, radosnymi głosami zaśpiewają pieśń o zwycięzcy śmierci, który wychodzi z grobu. 

W tym samym czasie na granicy z Białorusią od kilku dni leży nieprzytomny, 16-letni Jemeńczyk. Przyjechał tu w grupie, próbował dostać się na Zachód. Jest po stronie białoruskiej. Aktywiści i przyjaciele oceniają, że można go jeszcze uratować, ale musiałby zostać wpuszczony do Polski i przewieziony od razu do szpitala. 

Zbyt długo patrzymy na zbrodnie na tej granicy, by uwierzyć, że to się stanie. W tym alternatywnym misterium Wielkiego Tygodnia nie będzie happy endu. 

Będą sądy i prokuratorzy

Nie będzie rzymskich żołnierzy, którzy dali ukrzyżowanemu do picia wino zmieszane z żółcią i ocet. Będą polscy pogranicznicy, którzy według relacji Grupy Granica odmawiają podania wody Jemeńczykom. 

Nie będzie setnika, który patrząc na krzyż, zaduma się nad zbrodnią i powie: "Zaiste, ten był synem bożym". Będzie strażnik ośrodka w Wędrzynie i "Witamy w Guantanamo". 

Nie będzie Piety zdejmującej ciało syna z krzyża. Będzie mama gdzieś daleko w Jemenie, która być może wciąż myśli, że jej 16-letni syn żyje i ma się dobrze. 

Nie będzie też odważnej Weroniki, która przedziera się przez tłum żołnierzy, by otrzeć Jezusowi twarz. Szlachetne ratowanie życia i niesienie ulgi w cierpieniu stało się zbrodnią w kraju wielkich solidarności.

Nie będzie Szymona z Cyreny, którego Rzymianie zmusili, by pomógł Jezusowi nieść krzyż. Będą sądy i prokuratorzy domagające się więzienia za pomoc w "przemycie ludzi". 

Znajdzie się niejeden Poncjusz Piłat

Nie będzie też Ostatniej Wieczerzy. Będzie czwartkowy protest przed Sejmem w Warszawie, by nie kryminalizować pomocy humanitarnej.

Nie będzie pustego grobu, zaskoczonych uczniów i radosnego świętowania. Będzie cierpienie i bezduszność.

Nie będzie Józefa z Arymatei, który ofiarował przygotowany dla siebie grób na pochówek ukrzyżowanego. Będą zwłoki Jezusów z Jemenu, Syrii i Kurdystanu rozrzucone po lesie i rozszarpywane przez zwierzęta. 

Znajdzie się za to niejeden Poncjusz Piłat umywający ręce. W środę ten najważniejszy, mieszkający w pałacu namiestnikowskim, pojechał do Buczy. - To jest okrucieństwo, bandytyzm i terroryzm - tak mówił o tym, co zobaczył na miejscu. O zbrodniach na granicy Polski z Białorusią milczy i on, i jego obóz polityczny. Z wyjątkiem tych zwyrodnialców, którzy chwalą się każdym kolejnym drutem kolczastym dołożonym do zapory na granicy. 

Spójrzcie 16-latkowi w oczy

Panowie prezydenci, ministrowie, strażnicy. Obejrzyjcie to nagranie poniżej. Spójrzcie 16-latkowi w puste oczy. Ja - piszę to z pełną świadomością ciężaru tych słów - zobaczyłem w nich odbicie tej samej bezduszności, z jaką rosyjscy żołnierze znęcają się nad cywilami w Mariupolu.

W palcach odcinanych uchodźcom przez białoruskie służby za karę, że dali się wypchnąć, widzę sołdata, który chwalił się, że Ukraińcom odcina uszy. Tak, jasne, w tym przypadku noża nie trzymał polski żołnierz. Ale to Polska wydała wyrok, dokonując nielegalnego push-backu, zamiast przywitać gości i przewieźć do szpitali. 

Naprawdę wystarczy już tego okrucieństwa. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Brak mi slow, by skomentowac- dlatego cytuje:
"Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
Panie prezydencie Duda: ma pan szanse-przyjac, napoic, odziac jednego z tych najmniejszych. A jest ich wielu. Ale nie wiem, czy nie wykracza to ponad granice panskiej wiary. To wiecej niz zlapac komunie.
?Kto ratuje jedno życie ? ratuje cały świat? (Talmud)
@zdaleka
<<< ?Kto ratuje jedno życie ? ratuje cały świat? (Talmud) >>>

Takiego zdania akurat w Talmudzie nie ma z całą pewnością. Jest natomiast w Talmudzie zdanie następujące: "Człowiek rodzi się jeden, aby cię pouczyć, że kto niszczy jedno życie w Izraelu, niszczy według Pisma jakby cały świat, kto zaś ratuje jedno życie w Izraelu, ratuje według Pisma jakby cały świat" (Miszna, księga Nezikin, traktat Sanhedrin, rozdział 4, werset 5). Tak więc zasada ta dotyczy tylko Żydów, nie zaś ludzi w ogólności; o nie-żydach Talmud wyraża się w zdecydowanie innej tonacji, ale to już też i inny temat ;-)
już oceniałe(a)ś
20
21
@kapitan.kirk
To ja chcę być Żydem.
już oceniałe(a)ś
17
4
@kapitan.kirk
Dziekuje za komentarz!
Jest tez ta sama tresc zawarta w uproszczonym tlumaczeniu:
?jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat? (Talmud Babiloński, Sanhedryn, 37a).
Ta najprosza, lapidarna podana przeze mnie wersje przekazuje sens tej maksymy. Ad na pewno ja zna, ale zachowuje sie tak, jakby nie tylko ja zapomnial, ale i to, ze jest chrzescijaninem, katolikiem, co tak czesto demonstruje.
już oceniałe(a)ś
24
3
@zdaleka
Przecież młodzian po przybyciu Białorusinów wstał i oddalił się. Nastąpiło cudowne ozdrowienie.
www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,28333150,aktywisci-pisza-o-nieprzytomnym-nastolatku-ktory-lezy-od-dwoch.html
już oceniałe(a)ś
15
23
@grrrrrrrrr
Nie wstyd ci przed mamą? Czy moze jest niepełnosprawna i ja posuwasz, ty chory potworze kacapska?
już oceniałe(a)ś
4
11
@zdaleka
<<< Dziekuje za komentarz! >>>

Nie ma za co.

<<< Jest tez ta sama tresc zawarta w uproszczonym tlumaczeniu:
?jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat? (Talmud Babiloński, Sanhedryn, 37a). >>>

To nie jest żadne "uproszczone tłumaczenie", tylko fałsz. Niezależnie od tego, że Talmud Babiloński to dalece nie to samo co Talmud "bezprzymiotnikowy"; wspomniany fragment również w nim zawiera wyraźne zastrzeżenie, że chodzi wyłącznie o żydów, tyle że z dodatkowym wyjaśnieniem interpretacyjnym (upraszczając; chodzi o Adama, który będąc jednym człowiekiem, był zarazem przez pewien czas całą ludzkością).

<<< Ta najprosza, lapidarna podana przeze mnie wersje przekazuje sens tej maksymy. >>>

Nie, nie przekazuje. Sens tej maksymy polega na tym, że kto zabija lub chroni kogoś z "naszego" narodu, ten tak jakby zabijał lub chronił cały "nasz" naród. Jest to zatem dokładne przeciwieństwo tego, co usiłujesz - jak sądzę - przekazać, tj. nakazu ratowania członków innych narodów/religii i traktowania ich na równi ze swoją.

<<< Ad na pewno ja zna, ale zachowuje sie tak, jakby nie tylko ja zapomnial, ale i to, ze jest chrzescijaninem, katolikiem, co tak czesto demonstruje. >>>

Ta teza jest zupełnie niezrozumiała, zważywszy że katolików - jak i innych chrześcijan - nie obowiązują nawet zakazy/nakazy Starego Testamentu (z wyjątkiem tych wskazanych przez Jezusa i apostołów), a cóż dopiero Talmud, którzy żydzi w ogóle sformułowali dopiero w kilkaset lat po powstaniu chrześcijaństwa. Jeśli chcesz krytykować katolików za hipokryzję, to się na litość bogów do Talmudu nie odwołuj, bo to tak jakbyś krytykował konserwatywnego liberała, że się nie stosuje do marksizmu-leninizmu.
już oceniałe(a)ś
7
3
@WillMcAvoy
Raczej kandydat do Złotej Maliny.
Nawet Granicą potwierdziła, że już jest w Mińsku.
już oceniałe(a)ś
3
2
@kapitan.kirk
Krynico mądrości Talmudu! Jak piszesz: "katolików - jak i innych chrześcijan - nie obowiązują nawet zakazy/nakazy Starego Testamentu (z wyjątkiem tych wskazanych przez Jezusa i apostołów)". A w którym momencie Jezus lub apostołowie nakazali przestrzegać Dekalog Mojżeszowy, który, zdaje się, obowiązuje fanów tego fałszywego mesjasza (i który zresztą podlegał różnym manipulacjom w chrześcijaństwie)?!
już oceniałe(a)ś
2
2
@grrrrrrrrr
Akurat Michalska - rzeczniczka SG - jest tak prawdomówna jak Pieskow...
już oceniałe(a)ś
5
1
@kapitan.kirk
Kapitanie - pański mostek chyba zatonął razem z krążownikiem Moskwa
już oceniałe(a)ś
4
4
@sartorresartus
<<< A w którym momencie Jezus lub apostołowie nakazali przestrzegać Dekalog Mojżeszowy >>>

A oto zbliżył się do niego pewien człowiek i zapytał: "Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?" Odpowiedział mu: "Dlaczego mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania". Zapytał go: "Które?" Jezus odpowiedział: "Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego."
(Mt. 19, 16-19)
już oceniałe(a)ś
3
1
@WillMcAvoy
Kto tu jest potworem fantazjującym o gwałceniu własnej matki? Lecz się!
już oceniałe(a)ś
0
1
@kapitan.kirk
Nie mniej sens uchwycił zdaleka, ty za to jak zwykle..
już oceniałe(a)ś
2
0
@kumkalacyk
Nie, nie uchwycił, tylko odwrócił go o 180 stopni. To tak jakby ktoś z komunikatu: "Nie wolno wchodzić!" usunął słowo "Nie" i twierdził, że to "uproszczone tłumaczenie".
już oceniałe(a)ś
0
2
@zdaleka
dfg tu cenzura dz Michnika
już oceniałe(a)ś
0
1
@kapitan.kirk
czy w tej sytuacji ma znaczenie, kto to powiedział?
Ważna jest treść, przesłanie, mniej istotne są usta, które to wypowiedziały.

A to zdanie zna mniej więcej każdy średnio wykształcony człowiek, nawet, jeśli jest ateistą.
już oceniałe(a)ś
0
0
Mocny tekst! Gdzie są posłowie-katolicy, którzy mają usta pełne frazesów i tak się lansowali na początku problemu na granicy? Czym różni się matka, która chce chronić swoje dziecko uciekając przed wojną? Kolorem skóry, który na dzieli ludzi na lepszych i gorszych. Zgroza, świat się spodlił. Brak słów, co wyprawia się na granicy przez decyzję polityczne. Hańba dla nas wszystkich!!!
@jan.dabrowski196-6@wp.pl
Podłość wraca
już oceniałe(a)ś
16
3
@jan.dabrowski196-6@wp.pl
Kozak w necie, pi... w świecie.
już oceniałe(a)ś
6
1
@ewacek
"Gdzie są posłowie-katolicy" -- przygotowują się na uroczystości wielkanocne pod przewodnictwem ojTadka.
już oceniałe(a)ś
11
0
@dupek
który niedawno przypomniał, żeby sprawdzać,, kog sie do kraju wpuszcza. I że razem z uchodźcami z Ukrainy mogą zechcieć wejśc do naszego kraju inni, mniej pożądani.

Na pewno ci posłowie go posłuchają; na codzień spijają "mądrość" płynącą z jego ust.
już oceniałe(a)ś
0
0
Tak to jest Jezus ale ... Właściwie to nie jest nasz polski Jezus, my mamy swojego w Świebodzinie i on jest królem Polski i wszechświata. A ten to jakiś obcy Jezus trudno niech umiera jego wybór ,mógł zostać w domu. Ci nasi wyznawcy Chrystusa pójdą do kościoła pomodlą się ,posłuchają Ewangelii ( może tej z Mateusza coście najmiejszemu z mych braci uczynili mi uczyniliście) wyjdą z kościoła i powiedzą no ku.wa można iść na obiad.Ot cała modlitwa suwerena.
Nie gadaj bzdur! Nasz Jezus ma swoją rozgłośnię!
już oceniałe(a)ś
20
2
I chodzi w spódnicy!
już oceniałe(a)ś
12
2
A serwery rosyjskie ma!
już oceniałe(a)ś
15
2
Dziękuję za ten tekst. Tak bardzo mi przykro, że ten chłopiec umiera tam sam w lesie bez pomocy. Ciekawi mnie, jak ci żołnierze z Pogranicza mogą spojrzeć w lustro? Co widzą w nim? Jak będą się czuli składając w niedzielny poranek przy śniadaniu życzenia rodzinie? Hitlerowcy nie mieli z tym problemu. Po zagazowaniu tysięcy wracali do domów i bawili się ze swoimi dziećmi. Wiem, że główną winę ponoszą Białorusini, ale przestępstwem jest nie tylko działanie, ale też zaniechanie. W tym przypadku zaniechanie pomocy, kiedy jest ona konieczna i pożądana, bo ratująca życie. To życie jest poczęte, ale i urodzone więc ani politycy PIS, ani Ordo Juris nim się nie zajmują. Nienawidzę tego kraju i wstyd mi, że jestem Polakiem!
@damokles
Młodzian wstał i się oddalił. Jak zobaczył Białorusinów nastąpiło cudowne ozdrowienie.
www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,28333150,aktywisci-pisza-o-nieprzytomnym-nastolatku-ktory-lezy-od-dwoch.html
już oceniałe(a)ś
10
15
@grrrrrrrrr
Rzeczniczka kłamie, tak jak putler
już oceniałe(a)ś
14
3
@grrrrrrrrr
Idi nahuj, tępy ruski propagandysto zła.
już oceniałe(a)ś
10
6
@grrrrrrrrr
Akurat Michalska - rzeczniczka SG - jest tak prawdomówna jak Pieskow. Tak, ten piesek Putina.
już oceniałe(a)ś
9
0
@sartorresartus
Ale sama Grupa Granica napisała w końcu, że mu "zorganizowano transport" do Mińska...
twitter.com/prezeska113/status/1514687567702204434
już oceniałe(a)ś
5
1
Z Jemenu pochodzi mój znakomity lekarz rodzinny. Pan w wieku już poważnym. Dlaczego ten dzieciak nie może znaleźć swojego miejsca w Polsce? Może też byłby bardzo potrzebny.
Tylko proszę tych plugawych bajek nie opowiadać, że "turysta" i że "sam chciał".
już oceniałe(a)ś
110
17
Tak. Niestety tak właśnie jest. A polscy żołdacy opowiadają swoim dzieciom (na przykład 8-letniej koleżance mojej córki) o bohaterstwie żołnierzy na granicy białoruskiej.
Podobno podłość wraca. Podobnie jak dobroć. Ale to nasza, polska, żołdacka podłość.
Nie mam innych słów.
@tokawruk000
Ciekawe czy będziesz obrażał polskich żołdaków jak rosyjscy żołnierze staną na granicy Polski. To co robią polscy celebryci i inteligenci tzw. liberalnej strony to czysta głupota.
już oceniałe(a)ś
11
30
@pqrst76
Ciekawe, czy będziesz pieprzyć takie farmazony, gdy Tobie przyjdzie gdzieś umierać w lesie bo nażarte, rozwydrzone społeczeństwo innego kraju nakaże "dzielnej" straży trzymać Cię na odległość luf karabinów i zasieków aby ich idyllicznego życia nie skaziła twoja obca twarz.
Niemożliwe? Niekoniecznie. Uważaj, bo karma lubi wracać.
już oceniałe(a)ś
26
7
@pqrst76
Pewny jesteś, że będą bronić kraju? Bo ja nie
już oceniałe(a)ś
13
1
@pqrst76
Są od tego a nie mordowania ludzi na granicy.
już oceniałe(a)ś
13
0
@pqrst76
To jest tylko krok polskich żołdaków do tego żeby przeistoczyć się w orków jak ci rosyjscy w Buczy . Ta sama matryca zdziczenia . 8* i dudę , kaczyńskiego ,kamińskiego , wąsika , ziobro CAŁE to ZŁO RZECZPOSPOLITEJ !
już oceniałe(a)ś
6
1
Hańba. Tym którzy przygotowali i przegłosowali rozwiązania "prawne", a w rzeczywistości bezprawne bo stojące w sprzeczności z podstawowymi regulacjami międzynarodowymi. Hańba każdemu posłowi i senatorowi który przyłożył do tego rękę. I Hańba tym którzy wydali takie rozkazy i którzy je wykonują. To nie jest jeszcze kraj w którym praca jest wyłącznie w służbach. Rzućcie tę robotę byście mogli do końca życia patrzeć w lustro.
już oceniałe(a)ś
82
14
PiS i wszyscy "wierni tego kościoła" od samego początku posługują się ochydnym kłamstwem, nieprawdą, jedynie pozornie i tylko w niektórych środowiskach wygrywają większość publicznych polemik, argumentacją na poziomie pospolitych matołków, wytrącając głupotą i ignorancją rzeczowe argumenty swoim adwersarzom i pozostawiając ich w zdumieniu i bezradności.
Taką oto metodę w publicznej dyskusji przyjęło się stosować w tym środowisku, nie mając wiele do powiedzenia u osób których deficyt wiedzy boleśnie daje się każdemu we znaki.
Teraz bardziej niż kiedykolwiek widać kiedy "karmi" się obywateli własnego kraju spreparowanymi informacjami, wiedzą wątpliwego pochodzenia nie mającą nic wspólnego z prawdą, gdzie nie ma możliwości zweryfikowania tego, to siłą rzeczy następuje akceptacja kłamstwa.
Daleko nie szukając, widzimy to każdego prawie dnia na własnym podwórku.

Jeszcze kilkanaście tygodni temu rodzima propaganda wmawiała nam, jak bardzo niepożądani są u nas uchodźcy o nieco innym odcieniu skóry i pochodzący od "gorszego Boga". Pozostawiani na pastwę losu, często na śmierć, umierali gdzieś w Polskich przygranicznych lasach. Czym różnili się od potrzebujących i otrzymujących dziś naszą pomoc. Tej hipokryzji nie potrafię zrozumieć.
Jedni i drudzy to Ludzie w potrzebie, a kim my -dopuszczający się tej segregacji jesteśmy w tej sytuacji?
@Edward P Kurek
Mnie przed oczami staje segregacja na rampach w obozach koncentracyjnych
już oceniałe(a)ś
14
4