Część polskiej opinii publicznej ma problem z rozpoznaniem, kto po której stronie stoi w wojnie na Ukrainie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od białoruskich imigrantów w Polsce napływają sygnały o hejcie i złośliwościach, z jakimi spotykają się po agresji Rosji na Ukrainę. Część polskiej opinii publicznej – trudno powiedzieć jak duża, bo nie ma sondaży na ten temat – obwinia ich za udział Aleksandra Łukaszenki w inwazji. Rzeczywiście, wojska rosyjskie mają na Białorusi zaplecze i bazy, z których atakują południowego sąsiada, choć jednocześnie wiele wskazuje na to, że białoruski dyktator wykręca się, jak może, od bezpośredniego udziału w operacji i przynajmniej na razie stara się nie wysyłać na Ukrainę swoich oddziałów.

Pytanie jednak, co wspólnego z tym wszystkim mają białoruscy imigranci w Polsce, którzy uciekli tu właśnie przed reżimem Łukaszenki, a teraz popierają Ukraińców i formują własny legion do walki z Rosją w Kijowie.

Niespełna dwa lata temu przez Białoruś przetoczyła się gigantyczna fala demonstracji po sfałszowanych wyborach prezydenckich, a Polacy solidaryzowali się z tymi protestami, stawali na ulicach w łańcuchach poparcia, przywdziewali białe stroje, w wielu miastach fasady domów (włącznie z warszawskim Pałacem Kultury) podświetlane były na biało-czerwono-biało, narodowe flagi białoruskie powiewały na ratuszach polskich miast.

Reżim Łukaszenki zastosował wobec masowo protestujących obywateli brutalne represje, bijąc ich i aresztując. Padły ofiary śmiertelne. Nasz redakcyjny kolega z Białorusi Andrzej Poczobut już od roku siedzi w więzieniu.

Mnóstwo Białorusinów uciekło przed tymi represjami do Polski, którą postrzegali – podobnie jak dziś Ukraińcy – jako bezpieczną i przyjazną przystań. A dziś dowiadują się od tych samych Polaków, którzy udzielili im schronienia, że ponoć są sojusznikami Łukaszenki i Putina. Bo wojska rosyjskie atakują Ukrainę z terytorium Białorusi. „Wojska niemieckie napadły na Związek Sowiecki z terytorium okupowanej Polski i jakoś nikt u nas nie oskarża Polaków o udział w hitlerowskiej inwazji" – celnie skomentował jeden z Białorusinów.

Sądzę, że akurat czytelnikom „Gazety Wyborczej" nie trzeba tych oczywistości tłumaczyć. Jednak mam do Państwa prośbę: jeśli będziecie świadkiem hejtu i usłyszycie oskarżenia wysuwane pod adresem Bogu ducha winnych Białorusinów, reagujcie i stawajcie w ich obronie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Nie wolno stosowac odpowiedzialnosci zbiorowej.przypomnijcie sobie te wielotysieczne demonstrastracje przeciwko Lukaszence. Te tysiace ludzi wysylanych do lagrow.
@kamila gwiazda
Gdy Łukaszenka odejdzie, w ten czy inny sposób, to Białorusini pogonią Putina i będą starali się o akces do UE. No a Putin, jeżeli będzie jeszcze u władzy, stuli uszy. Nauczony przez Ukraińców. Po obecnej zawierusze w Rosji też się , co nieco, zmieni. Hej!
już oceniałe(a)ś
14
0
@zemanco
tralala... zobaczymy
już oceniałe(a)ś
2
6
@Zuela
Tralala? Przeżyłem Hitlera, Stalina, Pol Pota, Mabutu i tylu innych... Staruszkiem jestem, ale Putina też przeżyję. Jego świat się wali. Poza tym, w szkołach, uczyli mnie determinizmu historycznego, o którym dzisiaj mało kto wie i z tego determinizmu wynika moja perspektywa widzenia przemijalności despotów. Chciałabyś by Putin był jak Lenin? Wiecznie żywy?
już oceniałe(a)ś
13
0
Jest oczywistym, że nie można utożsamiać narodu białoruskiego z Łukaszenką, narodu rosyjskiego z Putinem, narodu polskiego z Kaczyńskim. Każdy naród ma swojego "suwerena", jednak generalizowanie jest aktem niesprawiedliwym.
@zemanco
Generalizowanie wynika z niewiedzy. U nas tez cała masa oszołomów pod hasłem PIS PO jedno zło, bez żadnej refleksji powtarza głupią rymowankę nie mającą nic związanego z prawdą.
już oceniałe(a)ś
26
2
@mjbb
Myślę, że starość rozpoczyna się z utratą ciekawości. Czyli oszołomy, nie szukający wiedzy ze zwykłej ciekawości, się już przedwcześnie zestarzeli? Należy ich w specjalnych domach pozamykać. Niech się tam kiszą. Hej!
już oceniałe(a)ś
18
0
@zemanco
Ot co, ty zemanco...wiecznie młody, czego Ci życzę Wasza Jagusia
już oceniałe(a)ś
15
0
@bra-tanki
Kolana mi tak nawalają, że nie jestem w stanie klękać. Na szczęście! Hej, Bra-tanki, Hej, Jagusiu, Hej!
już oceniałe(a)ś
9
0
@zemanco
Jakie ma znaczenie zdanie Białorusinów? Rząd białoruski wpuścił wojska Putina i pozawala atakować Ukrainę przez swoje terytorium. Sprawa jest oczywista.
Gdyby Niemcy chciały najechać Hiszpanię, to Francja by im pomogła?

Również zwykli Rosjanie mogą być przeciwko wojnie, ale na nich spadną sankcje. Putin jak zechce zjeść kanapkę McDonalda, to mu helikopterem przywiozą.
już oceniałe(a)ś
3
1
@tghyujki
Myślę, że działania Łukaszenki, to jedno. Swiadomość narodu, społeczeństwa bialoruskiego, to drugie. W stosunku do życia jednostki procesy historyczne przebiegaja powoli i długo. Dlatego nie mamy cierpliwości na oczekiwanie zmia. One jednak są nieuchronne. Ludzie chcą zasobnie i wolności żyć. Nie chcą być ograbiani i źle rządzeni. Dlatego reżimy satrapów trwają krótko. Nie ma tutaj miejsca na wymienianie i opisy dyktatur upadłych, ale wiesz co chcialbym powiedzieć. Pozdrawiam.
już oceniałe(a)ś
9
0
@tghyujki
I to może być kanapka z wkładką.
już oceniałe(a)ś
0
0
Prymitywów ci u nas dostatek.
@wlek
Niesłusznie zapomniałeś o durniach i Złodziejach.
Jak się połączy głupotę z miłością do cudzych pieniędzy to małpa z brzytwą to bardzo miłe zwierzątko!
już oceniałe(a)ś
2
0
Na tej zasadzie można oskarżać Polaków, że rząd Polski dzialal i pewnie nadal będzie działał w interesie Rosji.
@ktop
Oczywiście.
Oskarżam!
już oceniałe(a)ś
9
0
@Tales
Ja tam widzę, że Rząd od lat działa w interesie Ukrainy.
już oceniałe(a)ś
1
12
@tghyujki
"Ja tam widzę, że Rząd od lat działa w interesie Ukrainy."
???
Sabotując spójność UE? Wspierając Orbana? Sabotując politykę klimatyczną, która musi odebrać wpływy Rosji? Kupując w Rosji węgiel? Upychając w rządzie rosyjskich agentów wpływu? Tucząc Rydzyka? O Przemyślu nie wspomnę.
I to wszystko pisi rząd robi w interesie Ukrainy? Głupiś jak but.
A, zgodnie z polską ortografią "rząd" powinieneś napisać z małej litery. Pewnie jesteś Polakiem, ale zakochanym w tym "Rządzie", co? Albo masz w wytycznych, żeby tak pisać? Pisia propaganda jest kierowana do głupków, więc taki idiotyzm nie dziwi...
już oceniałe(a)ś
13
0
Sytuacja Białorusi jest podobna do sytuacji Polski. Proukraińską ludnością rządzi putinowski kacyk.
już oceniałe(a)ś
20
0
Ja to się tylko nad tym zastanawiam- jak się czuje w tej chwili agent rosyjski w Polsce... Chyba najwygodniej jest mu milczeć i się schować na trochę. No chyba, że go gdzieś tam dorwą i o coś spytają, to powie, że trzeba dać więcej na armię i umacniać szeregi...A potem będzie się zastanawiał jak się wywinąć spod konwencji o prawach człowieka?...Tylko nie jestem pewien, ilu tych agentów tu jest, i który najważniejszy...Chociaż...mam podejrzenia! Prezes powinien jak najszybciej z nimi skończyć!!!
@kodwbutach
Samobójstwo rozszerzone?
już oceniałe(a)ś
3
0
@witoldo
Samobójca seryjny?
już oceniałe(a)ś
1
0
To robota nad-naczalnika , bosego i zi-zerowego.
już oceniałe(a)ś
11
0
To się okaże. Zobaczymy, co zrobi białoruska armia.
@Zuela
Fornal robi, co mu każą.
Białoruś zaczynała z takiego samego miejsca, jak Ukraina. Może nawet na początku mieli łatwiejszą sytuację.
już oceniałe(a)ś
1
3