Wróg jest gdzie indziej. Wróg jest jeden. Podszczypywanie i kopanie po kostkach innych ugrupowań opozycyjnych w żadnym stopniu nie przybliża nas do pokonania Prawa i Sprawiedliwości. Wręcz przeciwnie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowny Panie Premierze,

od ponad sześciu lat zasiadam obok kolegów i koleżanek z PO w sejmowych ławach. Dzień w dzień, tydzień po tygodniu jednym głosem przeciwstawiamy się bezprawiu i niesprawiedliwości, jakie dokonują się w Polsce pod rządami PiS-u. Nasz wspólny głos opozycyjny wybrzmiewa jednoznacznie z mównicy, podczas sejmowych komisji i na wspólnych konferencjach prasowych.

Ramię w ramię protestowałyśmy i protestowaliśmy przeciwko chociażby zawłaszczeniu sądownictwa, zamachowi na niezależne media czy haniebnej próbie podporządkowania polskich szkół pod dyktando jedynej słusznej ideologii. Możemy różnić się w wielu kwestiach, ale w tych dotyczących fundamentów demokracji i praworządności prezentowaliśmy i prezentować będziemy wspólny front przeciwko kolejnym próbom niszczenia przez Prawo i Sprawiedliwość demokratycznego dorobku milionów Polek i Polaków budujących wolną Polskę.

Dlatego z dużym niepokojem i, nie ukrywam, rosnącym niezrozumieniem odbieram kolejne Pańskie wypowiedzi, w których insynuuje Pan lub wprost zarzuca nam jakąkolwiek formę współpracy z obozem Zjednoczonej Prawicy. Kilka dni temu był Pan łaskaw powiedzieć, cytuję: „Każdego dnia widać wyraźnie gotowość Lewicy do politycznej współpracy z PiS-em i wspólnych akcji przeciwko innym partiom opozycyjnym".

Nie widziałam Pana podczas nocy spędzonych na komisariatach

Takie słowa kładą się zupełnie niepotrzebnym i niczym nieuzasadnionym cieniem na naszej dotychczasowej opozycyjnej współpracy. Z takich fałszywych pomówień cieszy się tylko jedna osoba w tym państwie. Jest nią Jarosław Kaczyński. A uśmiech na twarzy prezesa Kaczyńskiego to jedna z ostatnich rzeczy, jakie chcemy oglądać.

Tego typu wypowiedzi nie tylko nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości, ale także są obraźliwe i krzywdzące dla moich koleżanek i kolegów z Lewicy, którzy toczą codzienną walkę o prawa kobiet, sprawiedliwe płace czy świeckie państwo. Nie mogę się również zgodzić, aby jakikolwiek polityk traktował nas, posłanki i posłów Lewicy, oraz nasze wyborczynie i naszych wyborców jako instrument w walce politycznej z innym politykiem.

Nie godzę się także na kłamliwe insynuacje w stosunku do jednego ze współprzewodniczących naszej partii, jakoby współpracował z PiS-em. Nowa Lewica to blisko 30 tysięcy członkiń i członków. W naszej partii nie ma ani jednej osoby, która kiedykolwiek należała do PiS-u, tak jak to jest w PO. Posłowie z naszej partii głosowali za postawieniem Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu w przeciwieństwie do posłów PO. Serio, chciałby Pan, abyśmy kontynuowali wyliczankę wszystkich przypadków współpracy PO z PiS-em?

Nie chcę być złośliwa, ale nie przypominam sobie, aby Pan Premier był gazowany przez policjantów podczas protestów w obronie fundamentalnych praw milionów polskich kobiet. Nie widziałam Pana podczas nocy spędzonych na komisariatach w obronie nielegalnie zatrzymanych i przetrzymywanych kobiet oraz walczącej o swoje państwo młodzieży. Nie widziałam Pana nigdy na Paradach Równości, które są wsparciem dla społeczności gejów i lesbijek czy osób transpłciowych. Nie przypominam siebie również Pana obecności na strajkach pracowników walczących o godne płace i godne warunki pracy. Bo ja i moje koleżanki oraz moi koledzy z Lewicy, w tym nasi liderzy, właśnie tam byliśmy i jesteśmy. I nie pamiętam też żadnego Pańskiego działania w obronie wykorzystywanych seksualnie dzieci przez Kościół katolicki ani jakiegokolwiek stanowczego odcięcia się od biskupów, którzy w tej sprawie mają wsparcie właśnie wielu polityków PO.

Jak bardzo więc trzeba być cynicznym, aby oskarżać nas o tak nikczemne intencje i sprzeniewierzenie się wszystkim wartościom, których od lat bronimy? Jak mało trzeba mieć wyobraźni albo jak dużo złej woli, by akurat nas obsadzać w rolach potencjalnych koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości? Jak wiele politycznego wyrachowania trzeba mieć, by akurat nami, jako potencjalnymi akolitami Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego czy Zbigniewa Ziobry, od miesięcy straszyć Polki i Polaków.

Podszczypywanie i kopanie po kostkach nie przybliża nas do pokonania PiS-u

Dobrze się znam z koleżankami i kolegami z Platformy Obywatelskiej i oni wiedzą, że scenariusze, które Pan pisze, i wizje, które Pan roztacza, to polityczne science fiction. Programem wyborczym jednej partii opozycyjnej nie może być straszenie drugą partią opozycyjną!

W 2019 roku czytelnicy i czytelniczki „Gazety Wyborczej" uhonorowali między innymi Pana i mnie zaszczytnym tytułem Człowieka Roku [Tusk dostał nagrodę główną, Scheuring-Wielgus wyróżnili czytelnicy w kategorii "Różni ludzie, lepszy świat" - red]. Czy to świadectwo mojej współpracy z PiS-em, czy raczej potwierdzenie tego, że zarówno Pan, jak i ja robimy ważne i dobre rzeczy?

Dlatego zwracam się do Pana z przyjacielską prośbą o wstrzemięźliwość oraz zaprzestanie dzielenia opozycji i, co ważniejsze, wyborców i wyborczyń opozycji.

Wróg jest gdzie indziej. Wróg jest jeden. Podszczypywanie i kopanie po kostkach innych ugrupowań opozycyjnych w żadnym stopniu nie przybliża nas do pokonania Prawa i Sprawiedliwości. Wręcz przeciwnie.

Szukajmy tego, co nas łączy, bo punktów stycznych jest niemało. Nieraz mimo skrajnie niesprzyjających warunków udowodniliśmy na opozycji, że porozumienie nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Pokazaliśmy Polkom i Polakom, że w słusznej sprawie porozumieć mogą się konserwatyści, liberałowie i lewica. Rozmawiajmy, spotykajmy się, ucierajmy wspólne stanowiska i zasypujmy podziały. Pokażmy Polkom i Polakom, że polityka dialogu i wzajemnego szacunku jest możliwa. Jesteśmy im to winni. Wszyscy wiemy, że rządy PiS-u chylą się ku upadkowi. Sprzątania będzie bardzo dużo i będziemy musieli zrobić to wspólnie. Współpraca naprawdę buduje. Nierozważnymi wypowiedziami czy wyssanymi z palca domysłami nie odbierajmy Polkom i Polakom nadziei na to, że w naszej ojczyźnie może być normalnie. Niech przyświeca nam prosta zasada: Najpierw Polska, potem partia.

Autorka jest wiceprzewodniczącą partii Nowa Lewica. List ukazał się również na jej profilu na Facebooku. Śródtytuły od redakcji. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Litości!
Pani Joanno, proszę spytać Żukowskiej, kiedy jej najbliższa produkcja w TVPiS. Potem wystarczy wytrzymać 5 minut, i zrobi się zupełnie jasne, o co chodzi Tuskowi.
Tak, Tusk czepia się Lewicy. Ale nigdy nie czepnął się Lewicy pod rękę z kaczystami!
@Tales
Ale wiesz oczywiście że tłumy peowców chodzą do tvpis.
Tusk wielokrotnie czepnął się lewicy pod rękę z kaczystami. Zobacz może z kim był wielokrotnie w koalicji.
I co te koalicje robiły z Polską
Szczególnie z kontekście klerykalizacji.
Naprawdę znaleźć przemowienia Kaczyńskiego któremu klaskał Tusk nie jest trudno znaleźć.

Zrozum - propaganda nie wytrzymuje konfrontacji z faktami.
Nie wiesz może kto nam wspólnie IPN i CBA wysmażył?
już oceniałe(a)ś
18
66
@tksiazek
Uparcie ignorujesz to że dla sporej części lewicy kwestie socjalne są co najmniej równie ważne - o ile nie ważniejsze - niż klerykalizacja czy nawet aborcja.

A z kim 'wielokrotnie' było PO w koalicji? Z tą samą partią z którą 'wielokrotnie' w koalicji było SLD - a i obecnie lewica chyba prędzej się dogada właśnie z tą partią niż z PO.

'Zrozum - propaganda nie wytrzymuje konfrontacji z faktami.'

W sumie masz rację... :-) ale muszę przyznać że uparcie próbujesz i nie dajesz za wygraną.
już oceniałe(a)ś
32
3
@tksiazek
Powiedz to towarzyszowi Czarzastemu.
już oceniałe(a)ś
38
5
@DarkSatanDarvin
Oczywiście że są wazne. I co to zmienia.
Ludzie PO byli w koalicji z fundamentalistami z ZCHN i AWS.
Powiem więcej. PO było platformą ratunkową dla nich po likwidacji tych partii.
Przypominam że w PO jest mnóstwo ZCHNowców i AWSowców. I że co najważniejsze ci ludzie NIE ZMIENILI POGLĄDÓW. Dalej chcą Polski ciemnej zacofanej i klerykalnej.
A reszta to fasada dla frajerów.
Przypomnij sobie kim był za rządów Tuska obecny premier.
Teraz chyba rozumiesz jak bardzo styropian ze sobą zblatowany. No i z biskupami. Wszak ich zdanie jest wazniejsze od zdania jakichstam kobiet nie?
już oceniałe(a)ś
14
39
@tksiazek
Bełkot żałosnego ćwoka od bezbożnych bolszewików:)))
już oceniałe(a)ś
25
12
@Tales
Koalicja KROWA (Komuna, Razem, Osobno, Wiosna, Anarchiści) już dawno by wygrałaby wybory gdyby nie nasłane przez Tuska krasnoludki, które jej sikają do mleka.
już oceniałe(a)ś
35
6
@tksiazek
Tusk czepnął się Lewicy pod rękę z kaczystami po 2016?
Bo widzisz, młody, przed 2005 to byli jednak inni kaczyści. Ludzie ci sami, ale jednak jeszcze sobie nie nagrabili.
Przed 2005 lewica też była nieco inna. Pamiętasz Czarzastego, tego sekretarza u Waniek? a Kwiatkowskiego? Sobotkę? Pęczaka?
Mówię o dniu dzisiejszym. Twoje prehistoryczne urazy prawdę mówiąc mam w d.dzie. Tak, PO w klerykalizacji uczestniczyła, jak i UW np. Suchocka, Gowin, Biernacki. Świat się jednak zmienił, pora to zauważyć.
już oceniałe(a)ś
30
5
@tksiazek
Deklaracja o popaciu partii dla liberalizacji aborcji to max tego, co może zrobić partia w opozycji, nie żadna fasada. Myślisz że co, uzgodnili to z episkopatem?
A Morawiecki za rządów Tuska był wtyką tego samego PiS-u, któremu się teraz Żukowska i razemici podlizują. I który to PiS właśnie kobietom przyłębski wyrok wyszykował.
Ty oczy masz po lewej stronie, co? Wyłącznie? I tylko lewą półkulę?
już oceniałe(a)ś
22
9
@anty.ekolog
Wszystko przed krową. Podobno ktoś na Mickiewicza ktoś przed snem przestał przekładać zdjęcia Morawieckiego i Nowaka, poszły w kąt. Teraz wzdycha do jakiegoś brodacza.
już oceniałe(a)ś
8
3
@tksiazek
Ta, Tusk z Kaczyńskim byli w Solidarności. A taki Czarzasty - nie, Zandberg też nie.
To najlepszy dowód, że Tusk jest na zawsze zblatowany z Kaczyńskim, kochają się i wspierają, a umizgi Lewicy to oczywiście złudzenie.
Dziwne, że mogłeś przeoczyć taki argument.
Pogięło cię? Wiem, że Pani Joanna jest osobą ważną w partii i po prostu trzeba ruszyć do walki. Ale nie jak idiota! Zdajesz sobie sprawę, jaki obciach jej robisz?
już oceniałe(a)ś
18
6
@Tales
Właśnie. Trzeba fakty oceniać w kontekście tamtych czasów. To daje czasami zupełnie inny obraz ?teraźniejszych? faktów.
już oceniałe(a)ś
8
2
@Dankbar
Nie. Wystarczy widzieć rzeczy, jakimi są. A nie dopasowywać fakty do swoich potrzeb.
już oceniałe(a)ś
6
4
@anty.ekolog
Lewica to dno i chętnie się przyklei do PiS gdzie Czarzasty dostanie wygodna posadkę.
już oceniałe(a)ś
8
3
@tksiazek
'Ludzie PO byli w koalicji z fundamentalistami z ZCHN i AWS.'

A czy PSL (z którym dogadywała i zapewne dogaduje się lewica) to jakaś ultraprogresywna partia w porównaniu do w/w? Bliższa lewicy niż dziadersi z PO?
już oceniałe(a)ś
2
0
@Tales
Trzeba byc slepym, by nie dostrzec, ze Tusk probuje zmarginalizowac lewice. Nie dotyka Kukiza, stronnictwa Gowina, PSL, konfederacji, a wszystkie te ugrupowania mialy epizody wspolpracy z PIS. Samo PO tez zreszta nie zawsze bylo z PIS na noze. To nie pierwszy raz. Pamietam jak PO wykonczyla w nieprzyzwoity sposob Cimoszewicza startujacego wtedy chyba na prezydenta. Pamietam tez, jak Tusk rozwalil Unie Wolnosci.
Uwazam, ze to blad. A wiec dosc tego i chyba zmienie moja ulubiona partie na partie Holowni. Tusk jest ideologicznie za blisko PIS.

I druga sprawa. Zastanawiam sie, czy te wszystkie osoby tak bezkrytycznie popierajace Tuska, czy to rzeczywiscie przypadkowi czytelnicy Wyborczej, czy tez to ofensywa propagandy "funkcjonariuszy" PO
już oceniałe(a)ś
1
4
@Losowowybrany
Kukiz ma zero przyszłości, Gowin to samo. Po co ich kopać i się spocić? Ważne, co się dzieje teraz. A teraz to właśnie Lewica ma "epizod" z PiS. Trwa ten epizod już dość długo, włącz sobie czasem na TVPiS.
A, PSL ma tę właściwość, że może się z PiS dogadywać albo i nie, ale nigdy nie może się z PiS związać. Muszę tłumaczyć, dlaczego?
Tak się jakoś składa, że ryzyko kradzieży demokratycznych głosów i zaniesienie ich w zębach PiS to obecnie Lewica (przecież nie Konfederacja, na nich demokraci nie głosują). Dlatego nie dziwię się nikomu, kto "marginalizuje" Lewicę. Dziwię się za to Czarzastemu i Zandbergowi.
Druga sprawa. Tusk to jedyny aktywny polski mąż stanu z prawdziwego zdarzenia, na poziomie światowym. Czego ty się dziwisz? Zresztą "bezkrytycznego" popierania tutaj wcale nie tak wiele. Poczytaj sobie pisie portale.
już oceniałe(a)ś
0
1
Pani Joanno ?
Po co podawaliście rękę PiSowi ?
Nie wstyd pani ?
Teraz są właśnie takie konsekwencje.
@clintan
Głosowanie za KPO było jednym z najmądrzejszych dzialań lewicy. Teraz Kaczyński nie może powiedzieć "myśmy chcieli ale opozycja nie chciała" tylko musi się mierzyć z tym że pieniędzy nie ma.

A co do podawania ręki to wiesz o tym że Tusk Kaczyńskiemu nieraz klaskał jak w jednej koalicji byli,.
już oceniałe(a)ś
14
52
@tksiazek
Wspólne rządy Lewicy i PISu w TVP w okolicach 2010 też były spoko?
Wspólne rządy Lewicy i PISu w niektórych polskich miastach wojewódzkich i wspólne żarcie z tych samych koryt też były OK?
Wspólne rozdawanie kościołowi majątku w PISoLewych miastach też Ci pasowało?
Wspólne głosowanie za PISowskim budżetem uderzającym w samorządy i organizacje pozarządowe też było cool?
już oceniałe(a)ś
39
8
@mrrrwrrr
Już napisałem wielokrotnie.
Oczywiście że dochodziło do sojuszów Lewicy i PiS. Ale były one incydentalne. Za to sojusze Tuska i jego kumpli z fundamentalistami religijnymi są zjawiskiem STAŁYM.
Stałym zjawiskiem jest też utrzymyuwanie w swojej partii osób o skrajnych przekonaniach i dawanie im biorących miejsc na listach z równoczesnym udawaniem że sie jest partia nowoczesną.

Przypomnij mi kto zakazał aborcji?
Przypomnij kto konkordat podpisał?
Przypomnij kto religię do szkół wprowadził?
Przypomnij kto święto żołnierzy wyklętych i chrztu Polski z PiSem wprowadzał.
No i nie można zapominać że jak chodzi o Komisję Majątkowa to pilotował ją Gowin wtedy z PO.
A wybrany głosami styropianu do TK Rzepliński tak długo kluczył z orzeczeniem jej ewidentnej niekonstytucyjności aż zwinęła imprezę.

Tak, tak to własnie ten słyszący krzyk zarodków był ministrem w rządzie PO. A doradcą Tuska był pewien pan kojarzony z miską ryżu. A razem biesiadowali z pewnym klnącym księżulem.
I takie jest to twoje PO. Co to wierzyło w "kościół łagiewnicki" pod wodzą Dziwisza.
Pamiętasz?

Przypomnij sobie i pomyśl... Bardzo zachęcam
już oceniałe(a)ś
12
26
@tksiazek
Ale to już było. Teraz trzeba zrobić wszystko, aby piss i ferajna nie wygrali następnych wyborów i to jest priorytet, a nie przeszłość.
już oceniałe(a)ś
12
1
@clintan
Trzeba mieć jakąś antylewicowa neurozę, żeby pleść takie głupstwa o tym głosowaniu. Sam Tusk ochrzaniał wtedy KO za głupia, przekombinowaną decyzję...
Jeżeli teraz - na przykład - trafi pod glosowanie wniosek (akurat lewicy) o wprowadzenie obowiązku szczepień, a przynajmniej posługiwania się paszportami covidowymi to co, jeśli zagłosują "za" posłowie KO, Lewicy i jakaś tam część PiSu? To będzie "kolaboracja'?
Niektóre rzeczy są proste, autorka ma racje (także wtedy, kiedy nie jątrzy, a byłoby czym).
Nie rozumiem, chyba że to jest tekst PiSowskiego trolla.
już oceniałe(a)ś
11
2
@tksiazek
A co mnie obchodzi, co robiło PO? Mam ich gdzieś, chociaż ci przynajmniej nie udają kogoś, kim nie są. Za to obchodzi mnie, co robiła i robi lewica. A że mam silną alergię na hipokrytów, to mnie szlag trafia jak widzę, co widzę.
już oceniałe(a)ś
14
7
@tksiazek
Co było a nie jest nie pisze się w rejestr,
już oceniałe(a)ś
0
1
@tksiazek
Kto jest bez winy niech rzuci kamieniem
"Błądzić jest rzeczą ludzką"
Stare winy nie zacierają nowych. Nie rozmawia się z przestępcami i wiarołomcami bez świadków, bo " Kto z kim przestaje takim się staje".
NO I LEWICA ZBIERA PLONY SWEJ " PRZEBIEGŁOŚCI"!
już oceniałe(a)ś
0
1
Szanowna Pani, opozycja jest słaba, a nawet bardzo słaba i dlatego piss dwukrotnie wygrał wybory parlamentarne, a Duda prezydenckie. Może były fałszowane, ale póki co, nic na 100% nie zostało jeszcze potwierdzone. Co więcej, piss nadal cieszy się coś ok. 30% poparciem. Gdzie byliście przez ostatnie 6 lat? Zamiast wypominać, kto, gdzie i co zrobił, proszę się zastanowić, dlaczego przez niestety większość społeczeństwa, opozycja jest postrzegana jako towarzystwo wzajemnej adoracji, które czasem o coś tam się trochę pokłóci, czasem tupnie nóżką, tyle że nic z tego wynika, a wszystkie afery są sprawnie przez piss zamiatane pod dywanik. Nie twierdzę, że Tusk jest ideałem, bo też nigdy i nigdzie żaden ideał do władzy jeszcze nie doszedł. No tyle, że facet ma o wiele mocniejszą siłę przebicia i dotarcia do ludzi, niż wy, opozycja, cała razem wzięta.
@persefona
No to jak ma taką "mocniejszą siłę przebicia" to niech zacznie ROZUMIEĆ że bez Lewicy nie stworzy koalicji. A cały jego plan marginalizacji i koncesjonowania Lewicy po prostu jest niemądry.
już oceniałe(a)ś
7
37
@tksiazek
Nie wydaje mi sie zeby probowal lewice marginalizowac. Lewica na margines trafila sama. I mowie to jaki wrecz podrecznikowy wyborca lewicy.

Niestety na lewice nie zaglosuje bo niestety polska lewica to zwykla dziecinada.
już oceniałe(a)ś
37
3
@pozytywny_pozytywista
Oczywiście że próbuje ją marginalizowac bo chciałby przejąć jej elektorat.
Dokładnie tak samo robiła UD i UW a Tusk kompletnie nie umie z tym skończyć.
Ale niestety dla niego niech zacznie myśleć o Lewicy jako przyszłym koalicjancie. Nie wiem jak to przeżyje ale jesli chce rządzić - to raczej nie będzie mieć wyjścia.
Jak rozumiem dla ciebie prawa kobiet czy osób niehetonormatych to "dziecinada" za to bardzo powazne i sensowne jest wstawianie kryptozakonników do ministerstw.
Prawda?
już oceniałe(a)ś
6
21
@tksiazek
Lewica była kiedyś silna. Lewica nie dogadywała się z pissem. No ale to już przeszłość, a póki co, to lewica się sypie. Kiedyś głosowałam na lewicę, ale i to jest już przeszłością.
już oceniałe(a)ś
15
2
@persefona
Póki co to Tusk by chciał by Lewicy nie było. A ty głosowałaś na Lewicę tak samo jak ja na ZCHN :). Taki trolling jest niepoważny.
Zagłosuj sobie na jakiegoś członka Opus Dei. Albo innej tego typu organizacji. Tych ludzi pełno w PO.
Życzę powodzenia w walce o swoje prawa :).
już oceniałe(a)ś
6
20
@tksiazek
Lewica sama się marginalizuje.
już oceniałe(a)ś
21
2
@tksiazek
Lewica od lat się marginalizuje. Dzieli się i ponownie łączy. A wszystkich za twarz trzyma Czarzasty.
już oceniałe(a)ś
5
1
@tksiazek
Tksiązku, ludzie też się zmieniają, aczkolwiek nie wierzę w pozytywną odmianę np. Kaczyńskiego, czy Ziobry. Ludzie zmieniają czasem poglądy. W życiu nigdy nie zagłosowałam i nie zagłosuję na cokolwiek takiego, jak piss i pissowi podobne. I w ogóle nie o to tu chodzi. Jeśli opozycja ma być silna, to nie można jej teraz dzielić, a nieporozumienia, pretensje nie powinny być dyskutowane na stronach gazet, bo tylko piss się z tego cieszy. I o to tu chodzi.
już oceniałe(a)ś
3
2
Q...a zaczyna się! Oby tak dalej, a zdziwicie się przy wyborach. Czy was już całkiem, p.......o! Jak chcecie pokonać PIS? W ten sposób - nigdy! PIS-owcy już zacierają ręce, a niektórzy z nich otwierają Prosecco...
@szereszewski
No właśnie. Powiedz to Tuskowi.
już oceniałe(a)ś
8
30
@szereszewski
Ona juz pomogla pisowi zakladajac z Petru Nowoczesna w 2015r. Mogla byc liberalem, lewicowcem, to moze byc ,,prawicowcem lewicujacym, jak caly pis
już oceniałe(a)ś
19
5
@Rc99
Wszyscy co nie klaskają Tuskowi "pomagaja PiSowi". Wiesz że tej bajeczki nikt już nie kupi?
już oceniałe(a)ś
5
25
@tksiazek
W sumie ja ja kupuje, bo na opozycji jest jedyna osoba kompetentna na tyle zeby te wybory wygrac.

I o ile do zarzucenia mam mu nie malo, nie o to teraz chodzi.
już oceniałe(a)ś
20
1
@szereszewski
Oni już dawno otworzyli prosecco, zaraz po tym, jak otworzyli odpowiednie teczki i wytypowali kretów.
już oceniałe(a)ś
8
0
@pozytywny_pozytywista
Kompetentna w czym?
Bo chyba nie w tym żeby rozumieć że bez Lewicy nie będzie koalicji i że te rozpaczliwe próby nagonienia wyborców lewicowych do głosowania na PO nie mają sensu?
już oceniałe(a)ś
3
22
@tksiazek
Ależ wyborcy lewicowi już dziś głosują na PO. Tylko ty zostałeś z postkomuchami :P
już oceniałe(a)ś
9
2
Nie chodzi o szlachetna postawe NIEKTORYCH poslanek i poslow Lewicy podczas demonstracji (bywali na nich tez ludzie z PO), ale o bardzo malo szlachetna postawe niejakiego Czarzastego ktory dogadal sie z PiSem ws glosowania za PiSowskim (i tylko PiSowskim) planem rozdawania pieniedzy Unii tylko PiSowcom. To dlatego teraz ludzie nie maja zaufania do Lewicy. Bylo sie wtedy zastanowic co robicie, a nie teraz plakac, ze nie jestescie z PiSem. Wtedy, w kluczowym momencie i glosowaniu, byliscie i to ludzie zapamietali.
@NieMaZgodyNaGlupote
Akurat to dogadanie się było jedną z najmądrzejszych działań lewicy podejrzewam że niechcący im to wyszło.
A cały szum propagandowy jaki wokół tego zrobiła PO wynikł po prostu z kompletnego braku wizji i pomysłu co z tym zrobić ze strony PO. Przypominam ewolucję postawy PO w sprawie KPO: JAK NAJSZYBCIEJ, TAK, NIE, WSTRZYMUJEMY SIĘ.

I ta właśnie żenada została zwalona na Lewicę.
już oceniałe(a)ś
6
30
@tksiazek
No i jakie są praktyczne efekty tego "najmądrzejszego działania"?
już oceniałe(a)ś
19
3
@deathofmankind
Dzięki przegłosowaniu funduszy przez Lewicę, Europa nie wiesza na nas psów, ale za to PiS jest bez pieniędzy i w sytuacji podbramkowej.
Ale nie sądzę byś to zrozumiał, tępe dziady z PO mają nieodrodnych wyznawców.
już oceniałe(a)ś
2
3
Zalosne ? Czarzasty byl ?gazowany?? ? albo Biedron?
@matski
Biedroń swoje w życiu oberwał tylko za to, że jest homoseksualistą.
już oceniałe(a)ś
16
6
@matski
Po prostu prawda.
Pan Tusk pewno ze Schetyną omawiali ilu przedstawicieli Opus Dei ustawić na miejscach biorących. No i jakiego oblata umieścić w MS.
już oceniałe(a)ś
10
43
@Rubio
W czym nie ma zadnej jego zaslugi....
już oceniałe(a)ś
13
2
@tksiazek
Nieee, no proszę. Klerykałowie z "lewicy", którzy tylko głośno krzyczą a w rzeczywistości w czasie swoich rządów trzymali klechom palec w ... tak samo jak cała reszta i na każdą imprezę zapraszali biskupów, chcą teraz pouczać innych? W sobotę na czarny marsz, w niedziele grzecznie poklęczeć przed proboszczem. Nie ma chyba nic bardziej żenującego, niż ta wasza polskopseudolewicowa hipokryzja. Za Tuskiem nie przepadam, ale przynajmniej nie jest aż takim hipokrytą, jak cała nasza "lewica". I do tego jeszcze trzech facetów w średnim wieku na czele rzekomo "progresywnej" i "prokobiecej" partii. Żenada i himalaje hipokryzji.
już oceniałe(a)ś
28
5
@mrrrwrrr
To może przypomnij sobie kto uchwalił liberalizację aborcji?
I przypomnij sobie jak potem zachowali się sojusznicy Tuska przy odrzucaniu wyroku TK (była taka możliwość)
Przypomnij sobie kto podpisał konkordat?
No przypomnij sobie?
Kto konkretnie był w sobotę na czarnym marszu a w niedziele u proboszcza?
No kto?
Konkretnie a nie własne wymysły.
Bo kto w partii ludzi Opus Dei i Rycerzy Kolumba miał to ja wiem.
Kto ich na miejsca biorące na listach wpuszczał to ja też wiem.
A zatem kto?
A co do facetów - to nie ma żadnego problemu w tym by kobiety były na jej czele. Było głosowanie.
Najwięcej kobiet w klubie parlamentarnym ma PiS. I co? Jest prokobiecy.

Ja wiem że próbujesz dośc desperacko ratować klerykalną PO. Ale jeśli już robisz to opieraj się na konkretach i faktach a nie wymysłach.
Taka Jaruga - Nowacka walczyła o prawa kobiet a równocześnie modliła się w kościele. Była "hipokrytką"? Czy może po prostu osobą wierzącą.
Ale czym innym jest bycie wierzącym a czym innym wysługiwanie się biskupom i zezwalanie im na decydowanie co w Polsce komu wolno a co nie.

To są bardzo proste sprawy.

A teraz proszę o dowody owej "hipokryzji" Lewicy. Konkretnie.
Bo dowodów na klęczenie PO przed klerem przytoczyłem już wiele a jeśli potrzeba mogę dostarczyć więcej.

Pamiętaj, iż dobrze jest jeśli przekonania oparte są na faktach a nie wymysłach.

A co do pozycji kobiet w Lewicy. To własnie Scheuring - Wielgus napisała ów list. Jak najbardziej kobieta.
już oceniałe(a)ś
7
23
@tksiazek
Masz rację, ale to już było. Lewica, to już tylko dodatek i żebym nie wiem ile pań tam było, to takiej siły już nie zdobędzie. Póki co, to wynikiem takiego oburzania się na Tuska będzie tylko to, że piss znowu wygra...
już oceniałe(a)ś
15
3
@tksiazek
Daremny Twój trud i daremne szamotanie. Lewica ma korzenie w PZPR-KPZR i przetrwalnikiem tamtego sojuszu - Kwaśniewskim. To tego towarzysza, waszego guru, obciąża konkordatowa zdrada. Kreml doskonale wiedział jakie reperkusje, w dłuższym okresie czasu, podpis pod Konkordatem spowoduje. Zbieramy, obecnie, tego owoce. Działalność Lewicy nosi znamiona indoktrynacji rodem z FR. Nie można wykluczyć formalnej kolaboracji z putinowskimi służbami, a całokształt Waszej działalności jest znaczony umiejętną indoktrynacją moskiewskich służb. Czyż sabotaż opozycji nie jest tego poszlaką, a nawet dowodem? A powyższy wybryk pani Wielgus? Atakowanie Tuska? Czy boicie się tego, że on może mieć o Was większą wiedzę niż przypuszczacie? Był w Radzie UE, może mieć informaje, które Was obnażają. Taki stan rzeczy nie jest wykluczony, jest nawet prwdopodobny. Gdyby Lewica nie działała na korzyść Kremla, to zgłosiłaby gotowość współpracy z KO. Mógłby to być jednak sowiecki koń trojański. Pyskujcie i rozrabiajcie dalej, a skończycie bez reprezentacji Waszej w Sejmie i będziecie wymieceni. Czago Wam serdecznie życzę!
już oceniałe(a)ś
16
3
PS. Życzę Polsce Prawdziwej Lewicy. Takiej, który będzie bronić klasy pracowniczej. Tych wszystkich, którzy dla i u kogoś pracuja. Tych, o których władze nie pamiętają, a nawet gnębią. Lewicy zdolnej do nawiązywania sojuszy i odpornej na obce wplywy. Lweicy, której działacze nie będą zajęci własnymi korzyściami, tylko misją wypełnieni będą.Tej obecnej życzyć wypada tylko i wyłącznie Katharsis. I tyle.
już oceniałe(a)ś
15
2
@matski
Czarzasty zostal poturbowany przez policję 18.11.2020r na protestach Strajku Kobiet!!! Z PO aktywnie w protestach w Warszawie brał udział jeden jedyny poseł - Michał Szczeba! Wiec ściemniacz!!!
już oceniałe(a)ś
7
11
@matski
Może, to Grobelny z PO zakazał w 2005 Marszu Równości w Poznaniu co skończyło się pakowaniem uczestników.
już oceniałe(a)ś
0
0
To jest Pani z partii która wespół-wzespół głosowała z Pisem ?
@zazazazaza
Ale 60% głosowań wspólnych z PiS ma PO.
Wiesz o tym?
Pewno nie bo nie było w GW.
już oceniałe(a)ś
10
37
@tksiazek
Zaś w usa biją murzynów
już oceniałe(a)ś
26
3
@zazazazaza
Sam poruszyłeś ten temat.
Prawda boli co?
Pozdrów Poncyliusza i Kowala.
już oceniałe(a)ś
4
24
@tksiazek
O, jak już jesteś, to może wyjaśnij: jak to Gdula chce modernizować kraj razem z PSL?
już oceniałe(a)ś
11
0
@tksiazek
"Ale 60% głosowań wspólnych z PiS ma PO."

Tak. Ale to jedno w ostatnim roku, które mogło coś zmienić, zostało zawalone przez Lewicę, nie przez PO. Na dodatek i tak nic na tym nie zyskaliście ani wy, ani Polska. Idź, zjedz parówkę na Orlenie. Pychota.
już oceniałe(a)ś
14
0
@emailkontaktowy
Czy są jakieś dowody, ze głosowanie przeciwko pieniądzom unijnym na KPO mogło coś zmienić? Ucieszyłbym się gdyby takie dowody były. Jak dotąd ten koncept (że takie głosowanie doprowadzi do obalenia rządu PiS) wydaje mi się czymś atrakcyjnym u cioci na imieninach, ale nie w polityce.
już oceniałe(a)ś
3
3
Diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni ?
"Pokazaliśmy Polkom i Polakom, że w słusznej sprawie porozumieć mogą się konserwatyści, liberałowie i lewica" A lewica to nawet z PIS sie dogada.
@pag1951
Generalnie najlepiej wychodzi dogadywanie sie z PiS posłom PO.
Przypominam - 60% wspólnych głosowań
już oceniałe(a)ś
5
25
@tksiazek
Pytanie, nad czym?
Bo chyba jest różnica między ustawą o zmianach w prawie o ruchu drogowym, a wsparciem dojnej zmiany w zawłaszczaniu i niszczeniu kraju? Bo to drugie to się udało twoim lewym ulubieńcom.
już oceniałe(a)ś
2
1