Po 30 latach od odzyskania suwerenności, w Polsce rządzonej przez Prawo i Sprawiedliwość postulat ten jest znów aktualny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trzecim z postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku było przestrzeganie zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa i wolności prasy. Po 30 latach od odzyskania suwerenności, w Polsce rządzonej przez Prawo i Sprawiedliwość postulat ten jest znów aktualny. Obowiązująca Konstytucja RP w art.14 i 54 gwarantuje swoim obywatelom wolność słowa, prasy i innych środków masowego przekazu. W rzeczywistości wolność ta jest coraz bardziej ograniczana, krok po kroku odbiera się obywatelom prawo do rzetelnej i prawdziwej informacji. Z telewizji publicznej uczyniono instrument propagandy partyjnej. Podporządkowano rządzącej partii Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która zgodnie z ustawą powinna stać na straży wolności słowa i prawa do informacji. Użyto finansów publicznych, aby zawłaszczyć prasę regionalną, a następnie przeprowadzono w niej czystki. Dzisiaj w trybie nagłym przegłosowano w Sejmie ustawę, której jedynym celem jest wyeliminowanie niezależnej stacji TVN z polskiego rynku. To najbardziej jaskrawy przykład dążenia do ograniczenia pluralizmu mediów i wolności wypowiedzi przez PiS.

Polska wciąż pozostaje, przynajmniej formalnie, częścią cywilizacji Zachodu. Jest członkiem Unii Europejskiej, w której prawo do pluralizmu mediów i wolności wypowiedzi jest zagwarantowane w traktatach od początku jej istnienia. Jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, gdzie pierwsza poprawka do konstytucji jest jednym z oczywistych elementów ustroju państwa. Nawet Donaldowi Trumpowi - niezależnie od tego, jak bardzo był przez media krytykowany i jak bardzo ich nie znosił - nie przyszło do głowy, by kwestionować ich wolność. Widać, że wzorem dla obozu rządzącego nie są nieustannie krytykowana Unia Europejska ani Stany Zjednoczone, z którymi od zwycięstwa Joego Bidena w wyborach prezydenckich polskie władze praktycznie nie prowadzą dialogu. Wzorem dla obecnie rządzących są Budapeszt i Ankara, a droga prowadzi (niezależnie od uprawianej propagandy) do Moskwy i Mińska.

Zawłaszczanie mediów i atak na TVN to - po dewastacji systemu prawnego - kolejny krok w oddalaniu Polski od świata zachodniej demokracji, do którego chciała dołączyć Polskę "Solidarność". Po 40 latach od ogólnopolskiego strajku "Solidarności" znów mamy rząd, który okłamuje społeczeństwo, łamie konstytucję i nie jest wiarygodnym partnerem dla demokratycznych państw i ich społeczeństw. Efektem działań obecnego rządu, wiodących do budowy państwa autorytarnego, będzie cofnięcie nas do punktu, z którego 30 lat temu rozpoczynaliśmy tworzenie niepodległego państwa.

 Konferencja Ambasadorów RP to stowarzyszenie byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski, a nie partii rządzącej. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Nie na darmo Kaczyński w 1999 roku prowadził intensywne rozmowy z rosyjską agenturą. Widocznie go przekonali do planu zdewastowania Polski i wykonania zwrotu na Wschód. Szantażem?
TARGOWICA !!! Wracamy do PRLu
Nawet Borusewicz i Frasyniuk ścigani.
@ktop
Macior z siodma dotacja na wyjasnienie Katastrofy smolenskiej.Gdyby pierwszy nie spie...lz miejsca wypadku,to kto wie
No to mamy wysyp trolli. Znaczy się jest czujność! Machina ruszyła, trzeba ogłupić tylu, ilu się da. Tylko głupie trolle nie zastanawiają się, co z nimi będzie jak zabraknie wolnych mediów i swobodnego forum? Gdzie będą wylewać swój jad? Czy będą jeszcze potrzebni?
Wyglądało ze pozostał nam internet,
ale Chiny i Rosja potrafią ograniczyć i to.
Jest jeszcze telewizja i radio satelitarne,
jak za Urbana, będą zdejmować talerze.
Satelity Muska ominą i to.
Ciężkie czasy z blokowaniem prawdy dla reżymu.
Wróci zagłuszanie, i obowiązkowe dostawy
będzie pięknie!!!
@keram1944
Chętnie odsiedzę we Wronkach,
w doborowym towarzystwie,
jak mój Ojciec.
Rząd Narodowej Zdrady.
To jest to grono, które wydało oświadczenie krytykujące politykę wschodnia PiS bez wymienienia słów Nord Stream. Dziękuję, ich oświadczeniami się nie przejmuję.
@pcc
Pomysl co Ci zostanie
jak zlikwidujesz wegiel?
W dzień wiatr i słońce,
a w nocy tylko wodór, akumulatory i rosyjski gaz.
Oby w przyszłym roku Agora wręczyła nam wszystkim jeszcze piękniejszy prezent - święta bez Wyborczej. Happy Holidays!
Bez przesady... Ograniczenie kapitalu w mediach o ten zza oceanu to jeszcze nie zamach na żadną wolnosc raczej wywalenie manipulatorow opinia społeczną. Nie bede plakac. Niech tvn sobie kupi michnik bedzie po staremu.