Racjonalista jest dziś atakowany co najmniej z trzech stron: przez nową lewicę, starą kruchtę i płaskoziemców. WSZYSTKIE STRONY. Opinie (i informacje) tygodnia przegląda dla was Piotr Głuchowski*

W latach 2000-05 amerykańska Fundacja Templetona przeprowadziła kosztem 2,4 mln dol. rygorystyczne badanie weryfikujące skuteczność modlitwy do jakiegokolwiek z bogów bądź świętych. 

1802 pacjentów czekających w różnych szpitalach na wszczepienie by-passów podzielono na trzy grupy, które miały być objęte (albo nie) modlitwą o pomyślny przebieg operacji. Za ludzi z pierwszej grupy modlono się intensywnie, choć o tym nie wiedzieli. Za osoby z drugiej grupy się nie modlono i one także pozostały w nieświadomości. Pacjenci w trzeciej grupie zostali omodleni i powiadomieni o tym fakcie. W dwóch pierwszych grupach procent całkowicie udanych operacji (bez powikłań) wyniósł odpowiednio 49 i 48 proc. W trzeciej – tylko 41 proc. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Na palenie, obżarstwo czy alkoholizm nie wymyślono szczepionki. Sądzę, że większość uzależnionych nieszczęśników dałoby się natychmiast zaszczepić, gdyby takowa istniała. To tak na marginesie...
  @bonobo42
  Na alkoholizm jest szczepionka, nazywa się esperal. Niestety działa tak długo aż zaszczepiony dowie się, że nie działa.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  @rolky
  O.
  Właściwy trop.
  Teraz wpisz "szczepionka covidowa" w miejsce esperalu...
  już oceniałe(a)ś
  3
  9
  @cannabinolpl
  Tylko folia! Aluminiowa oczywiście.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @bonobo42
  nic dodać nic ująć
  nie ma usprawiedliwienia dla człowieka co woli roznosić zarazę niż się zaszczepić
  (pomijając nadzwyczaj rzadkie przypadki niemożności zaszczepienia się, bo nawet choroba nowotworowa nie jest przeciwskazaniem)
  już oceniałe(a)ś
  13
  3
  @rolky
  esperal to nie jest szczepionka,
  to substancja, która wzmaga objawy zatrucia po wypiciu alkoholu
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  dlaczego nie podaje się ile służbę zdrowia kosztują chorujący niezaszczepieni i zaszczepieni. Ile zajmują łóżek, respiratorów. Ile chorych na inne schorzenia nie przyjmują szpitale bo łóżka zajmuje Covid?
  Kto ponosi winę za wielką umieralność w Polsce?
  @ew@
  Kto? nieRząd tchórzy! A dane o które pytasz są ogólnie dostępne. Doba na OIOM-ie pod respiratorem to koszt 4,5-5 tys. pln.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @ew@
  Inflacja i podatki wynikają z konieczności
  pokrycia kosztów leczenia od Virusa.
  Im większe koszty szpitali ( bo niezaszczepieni)
  tym większą inflacja i podatki.
  Dla mnie to oczywiste, szkoda bom emeryt.
  Czas umierać.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @hubert454
  Szczepionka 50zet.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @ew@
  kto?
  piSS i ludzie o piSSowskiej mentalności
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @ew@
  dobrze że takie zjeby jak ty mogą pyszczyć tylko na takich szamboforach :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  4
  @ew@
  Najpierw należy się dowiedzieć na jakie koszty naraża państwo leczenie skutków palenia, obżarstwa i pijaństwa. Policzyć, ile łóżek jest przez to zajętych i ile niewinnych swych chorób dzieci dałoby się za te pieniądze wyleczyć.
  Można też te koszty zestawić z niezaszczepionymi z covidem w szpitalu. To dopiero by były ciekawe dane.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @ew@
  Nie podaje się tych danych "bo nie". To taki prezydencki argument.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Einzelgänger
  Do tego należałoby jeszcze dodać ile państwo zarabia na palaczach, alkoholikach i grubasach. Papierosy i alkohol obłożone są akcyzą, a wszystko co słodkie podatkiem.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Einzelgänger
  Nieszczepienie nie jest nałogiem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @keram1944
  Ty taki głupi od urodzenia czy po szprycy?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  "media skrajnie lewicowe (np. Krytyka Polityczna)"
  Czy ja płacę za abonament Radia Maryja czy Gazety Wyborczej? Krytyka Polityczna nie jest nie tylko "skrajnie lewicowa" ale nawet "lewicowa" - jest głównie liberalna, od czasu do czasu puszczą coś umiarkowanie-lewicowego.
  Ten sam poziom "riserczu ziemkiewiczowskiego" po którym się słucha bredni iż konserwatywna Platforma Obywatelska, której b.minister i b.szef regionu małopolskiego regularnie organizował rekolekcje u Dziwisza (którego to Dziwisza sekretarzem był jego brat, obecnie proboszcz w kościele Mariackim) dla PO, należąca z węgierskim Fideszem do frakcji CHRZEŚCIJAŃSKO-DEMOKRATYCZNEJ w PE to "olaboga komunisssm". Ogarnicie się.
  @winf
  No z ta liberalna to ja byc nie przesadzał , dzisiaj juz nawet GW nie jest liberalna
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @winf
  KP liberalna? Ta sama KP w której publikują Galopujący Major, czy Piotr Wójcik?
  Czytam ją regularnie (obok Polityki, GW i Rzeczpospolitej - dla równowagi poglądów) i znajduję ją nieodmiennie lewicową, zarówno w kwestiach światopoglądowych (religia, feminizm, LGBT+) jak i gospodarczych.
  Ja wiem, że są bardziej lewicowe periodyki (Nowy Obywatel Okraski), ale nie przesadzajmy. KP była i jest lewicowa.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @rene138
  Lewicowa tak, ale umiarkowanie lewicowa.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @winf
  Dla takich ludzi jak szanowny autor wszystko poza "Najwyższym Czasem" jest skrajnie lewicowe.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @winf
  Cały ten akapit jest zdumiewający. Ten Głuchowski, to jakiś palant chyba, albo nocą - po pijaku pisał, albo łaski uświęcającej dostąpił... sam nie wiem, co gorsze. Nie znam typa, ale pojawienie się takiego tekstu w wyborcza.pl budzi niepokój. Może to konsekwencja konfliktu między Wyborczą i Agorą?
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  Abstrahując od meritum: czy naprawdę uważa Pan, Redaktorze, Krytykę Polityczną za 'skrajnie' lewicową? To, przykładając miarkę europejską, lewicowy mainstream.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Dokładnie o tym samym pomyślałem, kiedy usłyszałem brednie o "segregacji sanitarnej", "genie sprzeciwu" czy wreszcie "umilowanej wolności". Również palę, ale podobnie skoro nie paraduje po sklepie, nie dmucham ludziom w twarz na przystanku, bo wychodzę z założenia że moja wolność i zdrowie kończą się tam gdzie zaczyna się wolność i zdrowie innych. A tym debilą ciągle pobłazają i nie piszę tego z zawiści żeby bylo jasne
  już oceniałe(a)ś
  17
  7
  Postulat słuszny, ale już sobie wyobraziłem jak to prawicowi foliarze po kolejnych wygranych tracą już wszelkie hamulce (mają je jeszcze?) i wprowadzają takie ograniczenia dla zaszczepionych.
  wygranych wyborach oczywiście...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Dziś nie COVID jest problemem. Groźniejszym Wirusem zabijającym już od lat, to głupota desygnowanych przez PiS tzw. polityków do zarządzania naszym krajem. Mamy wszystkie niezbędne narzędzia, informacje, możliwości prawne, wiedzę fachowców, ekspertów i co? I nic z tym nie robimy. Dlaczego? A no dlatego bo ani odpowiedzialni za to inteligentni inaczej, zarządzający naszym zdrowiem i życiem, ani sami obywatele nie są zainteresowani zadbaniem o podstawowe i powszechnie rozumiane zasady postępowania w Pandemii. Wystarczy popatrzeć dziś na zachowania większości naszych obywateli, a zrozumiemy jak dalece posunięta ignorancja przeniknęła do naszych zachowań, naszych umysłów. Gdyby pobyt w szpitalach dla niezaszczepionych był choć w części odpłatny, wielu wtedy mogłoby otrzymać szanse na refleksję i ratunek.
  @Edward P Kurek
  Głupota nie boli. To tak jak: mózgu nie widać ale jego brak już tak.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Nie no grubo. Prawdopośrodkizm mocno, porównywać "złą lewicę" mającą czelność nie bić brawo transfobii do antynaukowych antyszczepionkowców pitolących mądrości Brauna.
  @winf
  Jakiej fobii? Zobacz sobie w słowniku co znaczy słowo "fobia".
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @anty.ekolog

  A czy sam sprawdziłeś znaczenie całego słowa "transfobia"?

  nowewyrazy.uw.edu.pl/haslo/transfobia.html
  już oceniałe(a)ś
  2
  1