Wczorajsza decyzja prezesa Agory Bartosza Hojki o zwolnieniu dyscyplinarnym dyrektora wydawniczego "Gazety Wyborczej" Jerzego Wójcika to działanie na jej szkodę i uderzenie w jej niezależność. Została podjęta z naruszeniem prawa i jest nieskuteczna.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie znamy żadnego zarzutu wobec Jerzego Wójcika (tryb rzekomego zwolnienia dyscyplinarnego jest tu wygodnym parawanem), znamy natomiast jego zasługi, zwłaszcza z ostatnich lat, kiedy wyprowadził "Wyborczą" z głębokiej zapaści, czyniąc ją jednym ze światowych liderów cyfrowej transformacji tradycyjnych mediów.

Ale nie to jest sednem sprawy: zarząd próbuje fałszywie przedstawiać swoje działania jako rozwiązywanie konfliktu personalnego. To manipulacja. Atakowanie wydawcy „Wyborczej", czemu prezes Agory poświęca się sumiennie od kilku miesięcy, to zamach na niezależność całej redakcji. Wydawca jest bowiem nie tylko gwarantem jej finansowego bezpieczeństwa, ale strażnikiem jej misji w takim samym stopniu jak redaktor naczelny. To na nich opiera się dziś wiarygodność całego zespołu gazety i jego odporność na polityczne, biznesowe i korporacyjne naciski. To on współdecyduje, czy wzmacniamy niezależne dziennikarstwo w czasach, kiedy jest ono miażdżone przez machinę PiS-owskiej władzy, czy poprawiamy za wszelką cenę wynik spółki.

Decyzja zarządu Agory, firmy zbudowanej dzięki „Gazecie Wyborczej", została podjęta wbrew niej i osłabia ją na wiele sposobów. Pozbawia nas nie tylko głównego stratega i obrońcy interesów niezależnej redakcji, ale przede wszystkim uderza w stabilność i poczucie bezpieczeństwa całego zespołu. W ten sposób Bartosz Hojka i zarząd już od czerwca - kiedy podjęli pierwszą, niezrozumiałą próbę wyrzucenia wydawcy - narażają na ogromne ryzyko proces biznesowej sanacji „Wyborczej", opartej na mozolnym budowaniu cyfrowych subskrypcji przez tworzony z trudem zespół o wysokich analitycznych i technologicznych kompetencjach. Jest to szczególnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne w sytuacji, kiedy w rynek cyfrowych prenumerat w Polsce, na którym mamy dziś pozycję niekwestionowanego lidera, zaczynają inwestować światowi giganci medialni. Takie działania mogą wyhamować nasz wzrost i narazić na fatalne skutki w niedalekiej przyszłości.

 Atak na tak głęboko rozumianą niezależność naszej redakcji jest nieuzasadniony biznesowo - „Wyborcza" jest w dobrej kondycji, a nasza stabilna baza ponad 260 tys. cyfrowych subskrybentów wzbudza podziw wydawców w całej Europie.

Co gorsza, jest to atak groźny dla słabnącej polskiej demokracji. Nastąpił bowiem w momencie, gdy nieliczne wolne media są systematycznie niszczone przez machinę autorytarnej władzy.

Pomimo tych podwójnie trudnych okoliczności będziemy bronić „Wyborczej" jako dobra, które należy do czytelników - to dla nich pracuje i nadal będzie pracował nasz zespół, z Jerzym Wójcikiem włącznie. 

Jego rzekome zwolnienie dyscyplinarne zostało przeprowadzone w sposób nie tylko urągający kulturze osobistej i korporacyjnej, ale też z rażącym naruszeniem prawa, które rodzi zresztą poważne konsekwencje dla spółki i Bartosza Hojki. W związku z czym uznajemy je za niebyłe.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pamiętam początki gazety wyborczej, wtedy ona i agora to było dla mnie jedno i to samo. Dzisiaj ogon czyli zarząd agory próbuje merdać psem.
  @marekpoplawski
  ja pamiętam że Wyborcza funkcjonowała przez wiele lat bez jakiejś Agory, na którą to nazwę natknąłem się w zasadzie przypadkiem
  już oceniałe(a)ś
  61
  1
  @marekpoplawski
  Bo "GW" przekształciła się jednak z takiej tam spółdzielni w poważną korporację.
  Nie wiem, jakie mechanizmy korporacyjne wpływają na te działania zarządu Agora SA, ale pozycja redakcji "GW" jest oczywiście słabsza. Możemy spekulować, że po biznesowemu zarządowi niezbyt podoba się polityczne zaangażowanie redakcji. W końcu mamy 2. kadencję PiS, 2. kadencję Dudy, widoki na zwycięstwo opozycji w dającej się przewidzieć przyszłości są niewielkie, od dawna władza nie daje zarobić - pytanie: ile to tak można ciągnąć? Może zatem biznesowo lepszym pomysłem byłoby zakończenie wojenki z PiS? Oczywiście to tylko spekulacje.
  już oceniałe(a)ś
  29
  45
  @pawel_zet1
  A ty nieustannie tak samo głupi . wracaj do swojej konfy, korwina i innych. Oni już dawno zakończyli "wojenkę z pis", udając quasi-opozycję, żeby debilnym wyborcom jak ty oczy mydlić.
  już oceniałe(a)ś
  53
  14
  @zach-ar-y
  Przestań popisywać się chamstwem.
  Gdzie napisałem, że popieram działania zarządu? Jeżeli motywacje są takie, jak napisałem, to oczywiście należy się temu przeciwstawić. GW to jedno z ostatnich mediów patrzących bardzo krytycznie władzy na ręce, a jako społeczeństwo powinniśmy robić wszystko, by takie media istniały. Kontrolowanie władzy przez media to podstawa kontroli społeczeństwa nad władzą.
  już oceniałe(a)ś
  31
  8
  @misiaczki
  Pamiętam że agora powstała jako spółka chyba w 1990 roku, jednym z założycieli czy człowiekiem w zarządzie był Andrzej Wajda i były to wtedy " wydawnicze ramy" dla gazety wyborczej która zdominowała rynek prasowy, pół miliona egzemplarzy dziennego wydania...chyba nadal mam przed oczami tamtą potęgę bo gdy kilka miesięcy temu przeczytałem o sporze między agorą i gazetą wyborczą nie mogłem w to uwierzyć: zarząd agory porywa się na Adama Michnika ?...
  już oceniałe(a)ś
  44
  1
  @pawel_zet1
  Twoje spekulacje mają sens.
  Jeśli się spojrzy na portfel Agory, to GW jest trochę takim kwiatkiem do kożucha.
  Gazeta.pl to tabloid, zachowuje co prawda pewną spójność narracyjną, ale ze swojej natury musi odstawać merytorycznie od porządnego dziennika jakim jest Wyborcza. Cała reszta to po prostu biznes.
  Zresztą np. oko.press nie wzięło się z czystej ambicji, tylko z potrzeby, której nie dało się realizować w istniejących ramach.
  już oceniałe(a)ś
  28
  1
  @misiaczki
  Ja też.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @pawel_zet1
  "zakończenie wojenki z PiS" w wersji : drukujemy co PiS chce = zero czytelników / prenumeratorów "Wyborczej".
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @lucyna.55
  Liczba nie będzie zerowa.
  Przecież państwo i pisowskie samorządy nakupią prenumerat, że głowa boli.
  Ogłoszenia całostronnicowe uzupełnią zyski. A z punktu widzenia całej grupy medialnej zyski będą jeszcze większe, bo Agora to przecież także rozliczne media reklamy zewnętrznej, na których za publiczne pieniądze władza nakupi reklam, np. szczepionek na COVID. A wystarczy pozbyć się starego Michnika i zastąpić go odpowiednim kandydatem, kimś w rodzaju Rafała Ziemkiewicza, powiedzmy.
  No, dobrze, ale szkoda tracić czas na spekulacje. Michnikowi życzymy powodzenia w korpo-szachach. Dość często mam od pana Adama odmienne zdanie, ale GW wypełnia ważną funkcję w polskiej przestrzeni medialnej. Szkoda by było, bardzo szkoda, gdyby miała zostać zreformowana.
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  @pawel_zet1
  Dobry scenariusz medialnego horroru, ale nie wystarczy zastąpić Michnika nawet Bąkiewiczem. Trzeba zwolnić sporo ludzi, może niektórzy dadzą się zglajchszaltować.
  Oczywiście nie wpłynie to na "sukces", jaki może odnieść nowa polityka ekonomiczna, tyle, że Wyborcza zacznie funkcjonować poza Agorą. Może pod inną nazwą, a może nie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @marekpoplawski
  Czy ten Hójek jest na usługach pisiorni?
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  @marekpoplawski
  Pies z ogonem Ci się pomyliły. Jasne jest kto jest firmą, kto właścicielem a kto produktem?
  już oceniałe(a)ś
  4
  6
  @pawel_zet1
  W ogóle mój drogi nie chodzi o stosunek do PiS a o to, czy dziennikarze wyborczej i gazeta.pl powinni pracować razem w jednym zespole. Czy w każdym wszystko się musi dublować i kosztować kilkadziesiąt milionów rocznie więcej niż kosztuje. Agory, na to nie stać, nie jest to koncern dodawany przez spółki skarbu państwa. Pan Kurski Jarosław (Jacek nie wiem jak), jest przeciw bo uważa, że właściciel nie powinien mieć nic do powiedzenia w firmie, której jest właścicielem, bo firma należy do "pracowników i klientów".
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  Pan Bartosz zapewne chce dolaczyc do dobrej zmiany, niech zostawi Wyborcza I idzie do Orlen Volkischer Beobachter.
  @trentin
  O tak, on ja zostawi? a raczej wystawi na sprzedaż.
  Kto wie może Pan Obajtek się skusi?
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  JEZELI WYBORCZA BEDZIE MUSIALA PODDAC SIE NACISKOM POLITYCZNYM NATYCHMIAST ZAKONCZE JEJ PRENUMEROWANIE.
  OGARNIJCIE SIE W TEJ AGORZE!!!
  @eh3.14
  Dla Agory Wyborcza jest ciężarem.
  już oceniałe(a)ś
  4
  15
  @eh3.14
  Ja postąpię podobnie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Powiedzcie coś więcej. I gdzie wysyłać jakieś listy poparcia,. kogo zasypywać mailami? Kto jest bardziej decyzyjny niż ten Hojka??
  @degrees_of_freedom
  walne
  już oceniałe(a)ś
  47
  0
  @degrees_of_freedom
  Napisz list do Prezesa
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie rozumiem. Jaśniej proszę. O co chodzi?
  @wprost_powiem
  W Agorze jest pisowski kret.
  już oceniałe(a)ś
  80
  5
  @wprost_powiem
  Linia GW powoduje, że nie ma reklam rządowych. Widocznie prezesowi nie wystarcza do pierwszego. Albo na kolejny apartament w Szwajcarii.
  już oceniałe(a)ś
  104
  4
  @panna.mela.konfacela
  Linia gazety.pl też nie jest prorządowa, to moim zdaniem nietrafiony argument.
  Nie chcę spekulować, nie wiem czy bardziej chodzi o animozje personalne, ambicje czy różnice w koncepcjach.
  Wiem, że "united we stand, divided we fall", czyli że lepiej się dogadać niż uradować przeciwnika postawieniem na swoim. Radziwiłł miał swoje racje stawiając na Karola Gustawa, ale historia oceniła go surowo.
  już oceniałe(a)ś
  16
  3
  @wprost_powiem
  Hmmm, może o kasę i nieformalne wpływy szarych eminencji z redakcji?
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Komunikat brzmi rozpaczliwie, a jednocześnie stawia poważne zarzuty personalnie prezesowi Agory.

  Liczę, że zapowiadana tym samym r e w o l u c j a będzie dla Wyborczej i czytelników (którym jestem od pierwszego numeru) powiewem nadziei, a nie łabędzim śpiewem Wolnej Polski, wraz z reprezentującej ją ikonicznie Wyborczą.

  Serdecznie Wyborczą pozdrawiam i oferuję wsparcie - na miarę czytelnika-prenumeratora.
  już oceniałe(a)ś
  141
  4
  Bartosz Hojka? A kto to w ogóle....?
  @zupa_w_sam_raz
  facet który zarabia miliony, a którego nikt nie zna
  już oceniałe(a)ś
  72
  3
  @zupa_w_sam_raz
  ukryta opcja?
  już oceniałe(a)ś
  42
  2
  @zupa_w_sam_raz
  O trolle się włączyły.
  już oceniałe(a)ś
  5
  30
  @Zimorodek
  Nie, nie jesteśmy trollami, lecz zaniepokojonymi obywatelami i prenumeratorami!
  już oceniałe(a)ś
  46
  2
  Trzeba szybko obalić Kaczyńskiego i spółkę.
  już oceniałe(a)ś
  131
  4