Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

AKTUALIZACJA: Zbiórka została zakończona. Wszystkim dobroczyńcom serdecznie dziękujemy!

Obserwatorzy wydarzeń na granicy w Usnarzu są ostatnio podzieleni na dwie grupy. Pierwszą rozśmiesza poseł Franciszek Sterczewski biegający z siatką jedzenia i leków. W dyskusji o pomocy migrantom komentatorzy z tej grupy odsuwają wątek humanitarny na rzecz dyskusji o koniecznej obronie granic lub odpowiedzialności Aleksandra Łukaszenki. 

Jeśli należycie Państwo do tej grupy, nie czytajcie dalej, bo nasz pomysł Was raczej nie zainteresuje. 

Druga grupa to ludzie, którzy nie potrafią patrzeć z obojętnością na cierpienie i okrucieństwo. To ci, którzy wstydzą się za Polskę, widząc działania zamaskowanych pograniczników lub czytając wypowiedzi polskich ministrów. To ci, którzy patrząc na posła biegającego z siatką, nieco odzyskują nadzieję, że nie wszyscy jesteśmy bezduszni. 

Trzymam kciuki, żeby polski rząd się opamiętał i zaczął pomagać uchodźcom choćby w podstawowym zakresie. 

Za długo jednak obserwuję ksenofobiczną politykę obecnej władzy, by mieć w tej sprawie wielkie nadzieje. Wiążę je natomiast z oddolnymi działaniami obywatelskimi. Wspaniałą robotę już teraz wykonują fundacje wspierające uchodźców i za ich pośrednictwem każdy z nas może pomóc potrzebującym.

To znacznie bardziej efektywne niż próby pomocy na własną rękę, ponieważ fundacje zatrudniają specjalistów i wiedzą, czego i komu dokładnie potrzeba. Inspiracją dla naszych działań stała się redakcja "Magazynu Kontakt", która w poniedziałek wystartowała z akcją #KontaktZUchodźcami.

Pomóżmy uchodźcom razem. Zachęcam Państwa do wykupienia prenumeraty "Wyborczej" w ramach specjalnej akcji, do której link znajduje się na końcu tekstu

Cały przychód z tej prenumeraty zostanie przekazany konsorcjum 10 fundacji. Oto ich lista:

  • Fundacja Nasz Wybór 
  • Amnesty International Polska 
  • Fundacja Polska Gościnność 
  • Grupa nieformalna Chlebem i Solą
  • Fundacja Polskie Forum Migracyjne 
  • Helsińska Fundacja Praw Człowieka 
  • Migrant Info Point (Fundacja - Centrum Badań Migracyjnych) 
  • Stowarzyszenie Homo Faber 
  • Stowarzyszenie Interwencji Prawnej 
  • Stowarzyszenie NOMADA 

Pieniądze trafią również do innych organizacji wspierających uchodźców, np. Fundacji Ocalenie. 

Razem możemy sprawić, że powyższe fundacje będą mogły pomagać uchodźcom na znacznie większą skalę. Do udziału w akcji zachęcam także czytelników, którzy mają już aktywną prenumeratę "Wyborczej". Wykupując cegiełkę, dostaną Państwo kod do uruchomienia prenumeraty, który można komuś podarować.

Akcja potrwa do 3 września.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.