Góry Literatury to jak mała wyśniona Polska, gdzie dominuje kultura, debata, wiedza, równość i czułość.

Góry Literatury Olgi Tokarczuk to absolutny fenomen. Malownicze miasteczko Nowa Ruda gromadzi niemal wszystkich ważnych pisarzy, ludzi kultury oraz feministów i feministki, w tym Monikę Olejnik.

Rozchodzą się oni w odpowiednich proporcjach na okoliczne góry, tarasy widokowe, domy zdrojowe i ośrodki kultury, by gadać o tym, co naprawdę ważne. Atmosfera wolności słowa byłaby nieodczuwalna, bo jest tu jak powietrze, gdyby nie obecność Swietłany Aleksijewicz. A także grupy poetów i dysydentów białoruskich, którzy opowiadają o protestach i dyktaturze Łukaszenki, wyświetlając zdjęcia dziesiątków uwięzionych kobiet. Jeszcze kilka lat temu sytuacja na Białorusi wydawała mi się odległa i egzotyczna. To znaczy myślałam „my to mamy już za sobą, oni jeszcze powalczą i wywalczą".

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Narcyz bywa ignorantem, despotą, głupkiem.
  Narcyza też.
  Wcale nie rzadziej.
  już oceniałe(a)ś
  20
  2
  W europejskim królestwie mizoginów (mizogiń również) zwanym Polską, jeszcze bardzo długo trzeba będzie marzyć. Mizoginia to mentalnosc, sposób postrzegania świata niezależny od płci - piekło Polkom zgotowała H. Suchocka.
  W Polsce ustawodawca od lat odmawia 52% społeczeństwa praw podstawowych. Polska jest cywilizacją pogardy wobec kobiet. Cywilizacją ciemnoty. Mozgi zniewolone i zaczadzone koscielnym kadzidlem!
  Polski kosciol katolicki widzi kobiety jedynie w podrzędnej roli służebnej - garkotlukow i inkubatorów. Taka czułość.

  Wczoraj w mediach starcie dwóch politycznych i mentalnych światów.
  Patriarcha Tusk obwinia PiS za degeracje polskiego kosciola katolickiego - tylko to ten kosciol sam się zdegerowani, lamentując równocześnie nad odchodzeniem wiernych z kosciola. Zakłamany jak katolik twierdzą protestanci.
  Niemiecka, chadecka kanclerz Angela Merkel razem z lewicową premier Nadrenii Palatynatu Manu Dreyer odwiedzają tereny i mieszkańców dotkniętych klęską żywiołową. Taka czułość.
  @style
  Jesteś nudna jak nick psik, chociaż on trolluje bardziej twórczo, bo się nie powtarza.
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  @style
  Malou nie Manu, jeśli już. A Merkel to betonowy kloc powleczony teflonem, żeby się nic nie przyczepiło. Trzeba być głęboko zaburzonym lub nawiedzonym, żeby dopatrywać się w niej "czułości" :D
  Bezdzietna "Mutti", która ani słowem nie skomentowała śmierci kilku kobiet, KOBIET!!!, zadźganych w Würzburgu. Taka czułość :(
  Może daj już sobie siana, co?
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @Vito(ld)60
  Odezwał się damski bokser o zmywakowych horyzontach! Potwierdzasz tezę cywilizacji polskich mizoginów.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @white_lake
  Do tej pory prezentowalas islamofobie i silesiofobie, teraz czysta mizoginię. Typisch polnische! Uprzedzenia bez miary. To, ze mieszkasz w Niemczech nie czyni z ciebie znawczyni niemieckiej sceny politycznej! Nie masz tam praw wyborczych, wiec nie masz zadnego odniesienia, w przeciwieństwie do mojej osoby. Już pisałem Angela Merkel nie jest taka bezdzietna - żyje w patchworkowej rodzinie. Prof Sauer wniósł do małżeństwa dwóch synów, którzy obecnie maja własne rodziny. Notabene wszyscy mieszkają w mieszkaniach w tej samej kamienicy w Berlin Mitte.
  PS czepianie się najdrobniejszych błędów literówki, które zreszta sama popełniasz - Mału, nie Malou - od Marie Luise, jest klasyczna technika pospolitego trollingu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @style
  Ty masz chyba rozumofobię. I bzdurofilię :D No i pewnie ołtarzyk Merkel w domu, przy którym regularnie robisz sobie dobrze. Cóż, różne bywają zboczenia...
  A tak a propos mizoginii, to może odnieś się do tych zamordowanych kobiet, o których pisałam. Gardłujesz tu o prawach kobiet, ale Femizid jakoś cię nie rusza. Tak samo twoja teflonowa Merkel ma to gdzieś. Jej nic się nie stanie, a tamte miały po prostu pecha. Zdarza się, to nowa niemiecka rzeczywistość, prawda?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  'nadają kobiecemu punktowi widzenia charakter uniwersalny, choć niestety ciągle nie dominujący'

  Przypomina mi się żart (Jujki? nie jestem pewien) - reporter przeprowadza wywiad z siedzącym na tronie królem:
  - Nie ukrywam, jestem za utrzymaniem monarchii...
  @DarkSatanDarvin
  Cóż byłby to za felieton p. Środy bez wspomnienia o potrzebie dominacji kobiet ( zastępczo może być krzywda tychże)
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  "Bo nie tylko Olga, ale też autorka ?Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" to feministki, które nadają kobiecemu punktowi widzenia charakter uniwersalny, choć niestety ciągle nie dominujący"
  A może spotka się Pani i porozmawia z Prezesem? On też chce, żeby jego punkt widzenia był dominujący.
  już oceniałe(a)ś
  14
  4
  nie ma POLSKI CZUŁEJ ,,NIGDY NIE BĘDZIE ,,JEST UKŁAD SIŁA ,BARBARZYŃSTWO ,ZNIECZULICA ,BEZPRAWIE ,WSZYSTKO DLA PRZETRWANIA ,,,TYLKO
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Taaak, wszystko fajnie, tylko ta Nowa Ruda jako sielaneczka do opisu nijak nie pasuje. Otóż owa Nowa Ruda, na której tle odbywaja się dyskusje min. o ekologii, to antyteza i ekologii i jakiegokolwiek odpowiedzialnego myślenia o srodowisku. Chciałoby się powiedzieć - nie na darmo w herbie Nowej Rudy jest pień i własnie do takiego wyrębu władze miasta i gminy, przy milczacym udziale mieszkańców zdążają.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ta cała ckliwa i nachalna "czułość" czemuś mnie znieczula. A nawet więcej: WKU*WIA!
  @white_lake
  Najbardzieh wku*wia to co jest w tobie samej - mizoginizm!
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @style
  Weź sp*dalaj, dobrze?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Pomarzyć...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0