Należy studiować stare traktaty, bo z nich czasem wyczytać można przyszłość.

Gdy dwa tygodnie temu Ankara i Baku podpisały sojusz wojskowy w Szuszy, odbitej przez Azerbejdżan podczas ostatniej wojny w Karabachu, azerski prezydent Alijew oznajmił z satysfakcją, że jest to kontynuacja traktatu z Karsu sprzed stu lat. Traktat ten kończył wojnę, jaką wcześniej toczyły imperia carskie i otomańskie, ustanawiał pokój oraz granicę między powstałymi na ich gruzach państwami Republiką Turcji i ZSRS, połączonymi wspólną wrogością do aliantów. Ignorował zawarty rok wcześniej w Sevres traktat pokojowy między imperium otomańskim a aliantami, który m.in. przewidywał utworzenie, po obu stronach wytyczonej w Kars granicy, niepodległej Armenii. Traktat z Sevres podzielił los jego tureckiego sygnatariusza i trzy lata później został zastąpiony przez traktat z Lozanny, który uznawał już granice z Karsu. Te z kolei przetrwały upadek sygnatariusza sowieckiego i są obecnie granicami z Turcją trzech republik kaukaskich.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Biedni Ci Ormianie.. A pomoc rosyjska to fatamorgana, nic wiecej....Swietny artykul! Ale oby
  Polska nie znalazla sie znowu w podobnej sytuacji....
  już oceniałe(a)ś
  27
  1
  Kurdowie mają powiedzenie " jedynym przyjacielem kurda są góry"... wygląda na to że Ormianie mają gorzej....
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  To jest Kaukaz. Kaukascy górale nie zapominają i nie darują nigdy. Pamięć rodowa sięga chyba Juliusza Cezara. Wniosek: kolejne kilkadziesiąt pokoleń nawalanki. Raz my ich, raz oni nas a lista krzywd wydłuża się.
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  To jest tak poj...ne że tekst trzeba 3 razy przeczytać. Ukraina się niedawno przekonała co są warte gwarancje mocarstw. Nie znam się, ale pewnie Turcja Ataturka i Rosja Jelcyna potrafiłyby się lepiej dogadać, niż teraz pod zarządem tych kogutów.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  współczuję Ormianom, że mają za jedynego sojusznika Rosję. Z drugiej strony w 1919 r zaistniała republika ( muzułmańskiego ! ) Azerbejdżanu w którym kobiety dostały prawo głosu ! Kto wie, może Ormianie i Azerowie pójdą po rozum do głowy jak Niemcy z Francuzami albo Polakami...
  @zazu
  Francja tez jest sojusznikiem Armenii, a i jest wyaraznie i tradycyjnie niechetna Turcji.

  Oby Turcja nigdy nie zostala przyjeta do UE.

  Holandia mysli podobnie jak Francja, moze tez minimalnie USA stanelyby po stronie Armenii w razie ew. wojny z polaczonymi silami Azerbejdzanu i Turcji. Ale wszystkie te panstwa sa daleko od Armenii i w praktyce Armenia moze liczyc tylko na pomoc Rosji. I to jest armenska racja stanu, ktora my nad Wisla powinnismy zrozumiec, mimo Putina i innych polsko-rosyjskich resentymentow.
  Nie wiem jak Polska moglaby ew. pomoc Armenii. Moze przez proby wplywania na Turcje, lagodzenia antagonizmow kaukaskich, w koncu mamy poprawne stosunki z Turcja, niezaleznie od Erdogana i PiSu...
  Ale to juz zupelnie inna historia.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Zdaje się to nie Azerbejdżan zaatakował i okupował przez 30 lat terytorium Armenii, tylko Armenia terytorium Azerbejdżanu. Więc o co come on? Rozumiem, że w Górskim Karabachu większość stanowią Ormianie, ale to jeszcze nie powód do agresji i okupacji. Tak jak rosyjska większość na Krymie nie usprawiedliwia agresji i okupacji tego półwyspu. Armenia ma prawo i powinna domagać się poszanowania praw ormiańskiej większości w Karabachu, np. daleko idącej autonomii, ale to tylko tyle. Prawo międzynarodowe stoi po stronie Azerów.
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  a co na to Yair Lapid ? może to wina złych Polaków ?
  @wiesio99
  A co niby Yair Lapid albo Polacy mają z tym wspólnego idioto?
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  Pan się zajmie historią Izraela !
  @zimek
  Timeo hominem unum libri - Boje sie czlowieka kt przeczytal tylko jedna ksiazke.
  A tak poza tym to kt klase szkoly podstawowej wlasnie skonczyles?
  Bo widze ze jak dotad nie udalo ci sie spotkac zadnej osoby o wyksztalceniu wyzszym niz podstawowe. Ale radosne jest ze juz umiesz czytac i pisac, a tata w nagrode kupil ci abonament GW.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @witowita
  Pudło.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0