Podatek od reklam to potężny cios w wolne media. Na dochodach z reklam opiera swój byt większość z nich. Władza w ten sposób udaremni kosztowne śledztwa, zlikwiduje pracochłonne sprawdzanie faktów i zdusi krytykę. Tak właśnie na Węgrzech pozbył się wolnych mediów Orbán.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziś wolne media w Polsce protestują przeciwko haraczowi, jaki chce na nie narzucić rząd PiS pod przykrywką tzw. podatku solidarnościowego. Wiele serwisów, w tym Wyborcza.pl, nie publikuje dziś żadnych tekstów poza oświadczeniem redakcji i wspólnym listem wydawców i nadawców. W ten sposób chcemy wspólnie pokazać, jak ważne są wolność słowa i niezależne media w demokratycznym państwie. Przepraszamy naszych Prenumeratorów i Czytelników oraz partnerów handlowych. Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie.

Krokami milowymi władza dławi wolne media w Polsce. Rządzącym nie wystarcza już fabryka kłamstw w mediach publicznych ani służalcza agitka propisowskich portali i gazet. Nie wystarcza kanonada pozwów sądowych, którymi gnębione są media krytyczne wobec władzy. Ona chce wolne media zniszczyć. Na „oczyszczonym polu” pozostać mają tylko media przez władzę opanowane i władzy wierne.

Dowodzą tego operacja „Orlen bierze prasę” oraz planowany podatek od reklam. Państwowy koncern paliwowy, który przejął też Ruch i ma dom mediowy, będzie teraz ważnym dystrybutorem prasy w Polsce; reżyserem i scenarzystą informacji lokalnych oraz rozgrywającym na rynku reklam w druku i online. Będzie mógł meblować umysły 17,5 mln dotychczasowych czytelników Polska Press. To potężne narzędzie propagandowe ku utrwaleniu władzy PiS i wspólników.

Potężnym ciosem w wolne media jest też planowany podatek od reklam. Na dochodach z reklam opiera swój byt większość mediów. Odebranie im tych dochodów odbierze pracę wielu dziennikarzom, udaremni kosztowne śledztwa, zlikwiduje pracochłonne sprawdzanie faktów i demaskowanie kłamstw, zdusi krytykę i wolne słowo. Władzy już nie wystarcza przemilczanie własnych afer. Trzeba, by całkiem zniknęły z mediów. Operację tę władza sprzeda jako wymóg solidarności w obliczu pandemii, choć sama marnuje i grabi pieniądze podatników na skalę niespotykaną.

Podatek zamiast cenzury. Tak też Orbán pozbył się wolnych mediów na Węgrzech.

Po zniszczeniu rządów prawa władza dąży do likwidacji w Polsce wolnej opinii publicznej. A to oznacza likwidację wolnego społeczeństwa i zastąpienie go „poddanymi” dyktatury karmionymi oficjalnym kłamstwem. „Bez zgody co do podstawowych faktów obywatele nie stworzą społeczeństwa obywatelskiego, które pozwoli im się bronić. Tracąc instytucje, które upubliczniają ważne dla nas fakty, pogrążamy się w atrakcyjnych abstrakcjach i fikcjach. Prawda broni się szczególnie słabo, gdy nie ma jej zbyt wiele wokół, a epoka Trumpa – jak epoka Putina w Rosji – to schyłek wiadomości lokalnych. Nie zastąpią ich media społecznościowe, które wzmacniają mentalne nawyki każące szukać bodźców emocjonalnych i pociechy, co zaciera granicę między tym, co wydaje się prawdą, a tym, co nią jest” – pisał Timothy Snyder w eseju po przegranej Trumpa.

Prasa winna służyć rządzonym, a nie rządzącym – podkreślił sędzia Sądu Najwyższego USA, broniąc konstytucyjnego prawa „New York Timesa” i „Washington Post” do publikowania „Pentagon papers”. Na tej prawdzie opiera się istnienie mediów w demokracji. Bez wolnych mediów demokracji nie będzie. Nie będzie już wolnych wyborów ani wolnych obywateli.

LIST NADAWCÓW I WYDAWCÓW WS. "PODATKU SOLIDARNOŚCIOWEGO"

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką” wprowadzaną pod pretekstem COVID-19.

Jest to po prostu haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących je treści;

2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie;

3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym. W sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł;

4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści, kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50-100 mln zł w porównaniu z 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię COVID-19.

Sygnatariusze listu

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura 

Agora S.A. 

AMS S.A. 

ASTA-NET S.A. 

TV ASTA 

Bonnier Business 

Burda Media Polska 

CANAL+ 

Dziennik Trybuna 

Dziennik Wschodni 

Edipresse Polska 

Eleven Sports Network sp. z o.o. 

Euractiv.pl 

Gazeta Radomszczańska 

Gazeta Żoliborza 

Green Content Sp. z o.o. 

Gremi Media S.A. 

Grupa Eurozet 

Grupa Interia.pl sp. z. o.o. 

Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o. 

Grupa RMF 

Grupa ZPR 

Helios S.A. 

Infor Biznes 

Kino Polska TV S.A. 

Lemon Records sp. z o.o. 

Marshal Academy 

Music TV sp. z o.o. 

Muzo.fm sp. z o.o. 

naTemat.pl 

NOWa Gazeta Trzebnicka 

OKO.press  

Polityka  

Polska Press Grupa 

Prasa Beskidzka 

Ringier Axel Springer Polska 

STAVKA Sp. z o.o. 

Superstacja sp. z o.o. 

Telewizja Polsat sp. z o.o. 

Telewizja Puls Sp. z o.o. 

Telewizjia Regionalna TVT  

TIME S.A. 

TV Spektrum sp. z o.o. 

TVN S.A. 

Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin 

Tygodnik Powszechny 

Tygodnik Regionalny 7 dni Częstochowa 

Wirtualna Polska  

Wydawnictwo Bauer 

Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan 

Wydawnictwo Magraf  

Wydawnictwo Nowiny 

Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wyróżniony Szanowne Prenumeratorki, szanowni Prenumeratorzy,

  dziękujemy - w imieniu swoim i wszystkich mediów, które dziś protestują - za zrozumienie i wyrazy wsparcia.

  Uważamy, że sytuacja wymaga podjęcia mocnych środków sprzeciwu. Wiemy, że wiąże się to z dyskomfortem dla Państwa, bo nie możecie czytać tekstów na Wyborcza.pl. To trudny dzień także dla nas, bo nie możemy opowiedzieć Państwu, co się dziś dzieje w Polsce i na świecie (publikować zaczniemy w czwartek o 4 rano).

  Czytamy Wasze wpisy na forum i widzimy, jak podzielone są głosy w sprawie dzisiejszego protestu. Dlatego jeśli ktoś z Państwa czuje się pokrzywdzony niemożnością czytania dziś artykułów pomimo wykupionej prenumeraty, zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta (pomoc@wyborcza.pl). Znajdziemy rozwiązanie.

  Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie (nie tylko dzisiaj).
  Zespół Wyborcza.pl
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Jeżeli umieszczam wpis trolla w koszu to waszym obowiązkiem jest ten wpis przeanalizować i usunąć. Dosyć zabawy z pisdowskimi trollami. Sytuacja jest poważna i tak ją potraktujcie.
  już oceniałe(a)ś
  195
  10
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Ten protest ma być dotkliwy. Drodzy Czytelnicy, stoimy nad brzegiem Rubikonu, ważą się losy Polski na najbliższe dekady...
  już oceniałe(a)ś
  186
  4
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  adresy email do poslów: www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/poslowie.xsp?type=A
  adresy email do senatorów: www.senat.gov.pl/sklad/senatorowie/
  Można pisac
  już oceniałe(a)ś
  76
  1
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Zrobcie w Polsce znowu wybory!
  To pomoze!
  już oceniałe(a)ś
  66
  2
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Szanowna Redakcjo,
  Tak pół żartem, pół serio - czy media nie mogłyby ogłosić podobnego bojkotu wszystkich partii od rozsądnej prawicy do rozsądnej lewicy dopóki nie utworzą one Koalicji a przynajmniej Paktu o Nieagresji? Taka medialna Lizystrata? Bo to jest jedyny sposób na w miarę cywilizowaną zmianę obecnej sytuacji...
  już oceniałe(a)ś
  97
  3
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Rozumiem i popieram.
  już oceniałe(a)ś
  131
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Popieram Was i wszystkie media, które biorą udział w proteście
  już oceniałe(a)ś
  106
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  To uciążliwe, ale jeżeli ktoś z powodu jednego dnia "na głodzie" rozważa rezygnację z prenumeraty, to powinien zastanowić się, co jeszcze robi w kraju, w którym codziennie po kawałeczku odbierana jest godność i wolność obywateli. I jeżeli nawet sam tego nie odczuwa, to niemożliwe, żeby nie widział, że dotyka to innych.
  już oceniałe(a)ś
  151
  7
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Droga Redakcjo, proszę zwrócić uwagę na liczbę nowych nickow - to armia trolli.
  Nie piszcie zatem, ze zdania są podzielone. Wśród Waszych czytelników zdania są raczej jednolite. Pisząc, ze są podzielone stawiacie nas - swoich czytelników - w jednym szeregu z propagandystami.
  Każdy myslacy człowiek dostrzega sens Waszego protestu. Natychmiastowe pokazanie skutków pisich działań jest w tym przypadku możliwe, a nie było takie, gdy pis przejmował sądy i edukację. Jeśli oburza sie któryś z Waszych czytelników (nie troll!) to dajcie mu czas na zrozumienie. Zrozumie.
  już oceniałe(a)ś
  155
  8
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Popieram.
  Bez wolnych mediów, to tak, jakby nas już nie było.
  już oceniałe(a)ś
  125
  1
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Dobra, strajk trwa tylko dzień. Skoro juz jutro zaczna publikowac, to juz dajcie spokoj. Nie tracicie na tym milionow, a swiat nie przekreci sie o 180 stopni w ciagu 24h. Wiec wrzuccie na luz, dajcie im ten dzien zeby postrajkowac i nie udawajcie, ze codziennie czytacie gazety i ten jeden dzien bez wiadomosci tak wplynie na Wasze zycie. Idzcie na spacer z pieskiem, poczytajcie dobra ksiazke i spedzcie czas ze swoja rodzina. Jutro bedziecie mogli poczytac i sie wkurzac jak zwykle.
  już oceniałe(a)ś
  59
  17
  @DeBeauvoir

  A propos milionów...

  Nie mamy jeszcze dokładnych danych z 2020 roku. Oto jak luksusowo żyje sobie protestujący dzisiaj zarząd Agory, która od 3-4 lat zwalnia pracowników/ dziennikarzy całymi grupami, wyprzedaje swoje włości i ogólnie twierdzą, że są W BARDZO TRUDNEJ SYTUACJI FINANSOWEJ: na przykład rok 2018. Zarząd Agory zarobił wtedy (netto!) 5,372 mln zł, o około 730 tys. zł więcej, niż rok wcześniej (4,642 mln zł). Najwyższe wynagrodzenie spośród członków zarządu pobrał prezes Agory Bartosz Hojka ? 1,7 mln zł (w 2017 roku zarobił 1,64 mln zł). Agnieszka Sadowska uzyskała 1,045 mln zł, blisko dwukrotnie więcej niż w roku 2017, kiedy jej wynagrodzenie wyniosło 560 tys. zł. Odpowiada ona za rozwój segmentów: internet, reklama zewnętrzna, druk i Wyborcza.pl. Wynagrodzenie Tomasza Jagiełły wyniosło 790 tys. zł (745 tys. w 2017 roku). Nadzoruje on spółki Helios i Next Film, Wydawnictwo Agora oraz dział prawny. Grzegorz Kania uzyskał 685 tys. zł, a Anna Kryńska-Godlewska 681 tys. zł. Resztę członków Zarządu pomijam, bo to ?drobnica?, z dochodem rocznym mniejszym niż 500.000 złotych. Bardzo przykre, że wprowadzany podatek może odbić się na ich skromnych wynagrodzeniach?
  już oceniałe(a)ś
  13
  104
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Rozumiem ten protest i popieram jego podstawy, tylko dlaczego jest on wymierzony przeciwko mnie? Co ja złego zrobiłem Wyborczej, że to mnie ona kara swym strajkiem? Na złość mamie odmrożę se uszy?
  już oceniałe(a)ś
  17
  102
  @halice1
  tylko plus, a moze w tym samym czasie ktos minusowal? Ja nie...
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  P O P I E R A M i ***** ***
  już oceniałe(a)ś
  88
  2
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Na telefonie prenumerator może czytać treść mimo protestu a na kompie nie. Proszę wyjaśnić sens takich działań i która forma protestu jest według was tą właściwą?
  już oceniałe(a)ś
  6
  47
  @V0JCIECH
  Przecież protesty kobiet na ulicach też bywają uciążliwe! Strajk ma być uciążliwy! Tak ma być! To jest wojna, walka, o nas, o nasze dzieci, o naszą przyszłosć, o normalność, o WOLNOŚĆ!!! Jak można tego nie rozumieć?!
  już oceniałe(a)ś
  83
  3
  @V0JCIECH
  To nie protest przeciw Tobie, tylko właśnie w Twoim dobrze pojętym interesie!
  już oceniałe(a)ś
  67
  2
  @shallowmashmallow
  To jest również przedsiębiorca, który za darmo tego nie robi, w przeciwieństwie do ciebie nierobie. Weź się za robotę i nie będziesz zazdrościł.
  już oceniałe(a)ś
  45
  5
  @halice1
  Droga @halice, masz rację. Widzę tu oburzenie trolli że służbową prenumeratą. Protest musi boleć, ale dla nich to strata dniowki. Marudzą też ci , którzy płacą 30 groszy dziennie, by móc wylać żółć na temat "zła PO i leniwa opozycja". A tymczasem w GaPol u reklamują działa samobieżne.
  już oceniałe(a)ś
  53
  5
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Rozumiem...Popieram. Dziękuję, że codziennie staracie się dostarczać mi dobre i sprawdzone informację. Chociaż proszę darujcie sobie clikbaity w tytułach artykułów.
  Trzymajcie się tam wszyscy.
  już oceniałe(a)ś
  53
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Jeszcze jeden szczegół. W liście nadawców i wydawców znalazło się stwierdzenie "Co roku płacimy do budżetu państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.)". Akurat płaceniem podatku na V żaden przedsiębiorca nie powinien się chwalić, ponieważ akurat ten płacą de facto jego klienci.

  A co do mojej niezgody na formę protestu, o wiele lepsze od czarnego ekranu byłoby przygotowanie numeru poświęconego w całości tematowi dławienia wolnych mediów i przedstawiającego merytorycznie różne jego aspekty. Póki co będąc słabo zorientowanym co do szczegółów, czuje się jak publika poganiana listami otwartymi oraz od redakcji, z małą ilością konkretów a dużą wielkich słów, do jedynego słusznego gniewu.
  już oceniałe(a)ś
  9
  43
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Każdy "obużony" niech sobie uświadomi, że dzisiejszy protest mediów to nic innego jak będzie wyglądać rzeczywistość made by PiS, jeśli te chore przepisy zostaną uchwalone!!!
  Nie ze wszystkimi tezami, głoszonymi przez Wyborczą się zgadzam, lecz ten protest popieram w całej rozciągłości. Trzymajcie się!!!
  już oceniałe(a)ś
  61
  3
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Brawo, tak trzymać, a ja wytrzymam 24 godziny. Lepsze to, niż dalsze lata w ciemnocie.
  już oceniałe(a)ś
  72
  1
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Droga Redakcjo, ja to wszystko rozumiem i wytrzymam jeden dzien bez wiadomosci. Nie rozumiem, dlaczego inni sie tak oburzaja, jakby zabraklo im tlenu do zycia. W razie czego, zawsze moga wskoczyc na strone TVPInfo.....Oczywiscie, zartuje teraz z ta Pisowska telewizja.
  już oceniałe(a)ś
  40
  2
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Rozumiem, przeciw czemu protestujecie i popieram. Nie zgadzam się jednak z formą protestu, którą wybraliście. Owa forma uderza w Waszych czytelników i prenumeratorów, m. in. piszącego te słowa.
  Naprawdę myślicie, że ten rząd i ta partia rządząca przejmą się Waszą czarną stroną?
  już oceniałe(a)ś
  10
  35
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Sprawa jest dostatecznie ważna, abym pogodził się z chwilowymi niedogodnościami. Grozi mi bowiem brak dostępu do informacji, poza kłamliwą papką prymitywnej propagandy dla tumanów.
  już oceniałe(a)ś
  35
  1
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  To jest w jakimś sensie wojna na której Wyborcza odgrywa ważną rolę. Ale wyobraźmy sobie wodza, który rozpoczyna bitwę nie wydając swojej armii obiadu. Że niby będzie bardziej wkurzona. No nie wiem...

  Przepraszam, ale tego nie da się sprowadzić do wykonania zobowiązania (prenumerata). To upakarzająca namolna potrzeba wychowania ludzi już ukształtowanych, których poglądy nie powinny budzić wątpliwości skoro prenumerują. Czy zasługują na to dźgnięcie ostrogą?

  Powiedzmy otwarcie, Czarna Strona świetnie wyszła na papierze, w internecie ta "instalacja" wypadła infantylnie, głupio, bez wyobraźni.
  już oceniałe(a)ś
  9
  34
  @miszcz_wincenty
  Tyś głupi czy o drogę pytasz? Strajkują prawie wszystkie wolne media, także onet i wp. Myślisz, że wyborca pis nie czyta tych popularnych witryn? Myślę, że obok tvpis to drugie medium z którego korzystają. Niech zobaczą co ich czeka.
  już oceniałe(a)ś
  30
  2
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Rozumiem i bezdyskusyjnie popieram protest.
  już oceniałe(a)ś
  36
  0
  @miszcz_wincenty
  To nie rząd i partia ma się przejąć czarną stroną.
  A Wyborcy, którym jest wszystko jedno, i nie idą do wyborów.
  już oceniałe(a)ś
  27
  1
  @mini1436198465121konto
  O dławieniu wolnych mediów mówi się i pisze każdego dnia !

  O dławieniu WOLNOŚCI obywateli piszę się każdego dnia ! Dławienie DEMOKRACJI widać każdego dnia !

  Można też tak jak "głucha i ślepa" blondynka, mało czytać, troszkę słuchać i niewidzieć tego co się niechce widzieć !
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  @mini1436198465121konto
  Nie wiem kto to pisze, mam wrazenie, ze to ktos podstawiony przez pis
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @lort-wiader
  poselskie adresy email posłów pis:
  Andrzej.Adamczyk@sejm.pl
  Adam.Andruszkiewicz@sejm.pl
  Waldemar.Andzel@sejm.pl
  Jan.Ardanowski@sejm.pl
  Iwona.Arent@sejm.pl
  Marek.Ast@sejm.pl
  Zbigniew.Babalski@sejm.pl
  Piotr.Babinetz@sejm.pl
  Ryszard.Bartosik@sejm.pl
  Barbara.Bartus@sejm.pl
  Mieczyslaw.Baszko@sejm.pl
  Dariusz.Bak@sejm.pl
  Jerzy.Bielecki@sejm.pl
  Mariusz.Blaszczak@sejm.pl
  Rafal.Bochenek@sejm.pl
  Joanna.Borowiak@sejm.pl
  Kamil.Bortniczuk@sejm.pl
  Bozena.Borys-Szopa@sejm.pl
  Waldemar.Buda@sejm.pl
  Stanislaw.Bukowiec@sejm.pl
  Lidia.Burzynska@sejm.pl
  Zbigniew.Chmielowiec@sejm.pl
  Kazimierz.Choma@sejm.pl
  Dominika.Chorosinska@sejm.pl
  Tadeusz.Chrzan@sejm.pl
  Anna.Cicholska@sejm.pl
  Michal.Cieslak@sejm.pl
  Tadeusz.Cymanski@sejm.pl
  Krzysztof.Czarnecki@sejm.pl
  Przemyslaw.Czarnecki@sejm.pl
  Witold.Czarnecki@sejm.pl
  Przemyslaw.Czarnek@sejm.pl
  Arkadiusz.Czartoryski@sejm.pl
  Anita.Czerwinska@sejm.pl
  Katarzyna.Czochara@sejm.pl
  Anna.Dabrowska-Banaszek@sejm.pl
  Leszek.Dobrzynski@sejm.pl
  Zbigniew.Dolata@sejm.pl
  Bartlomiej.Dorywalski@sejm.pl
  Przemyslaw.Drabek@sejm.pl
  Elzbieta.Duda@sejm.pl
  Jan.Duda@sejm.pl
  Marcin.Duszek@sejm.pl
  Michal.Dworczyk@sejm.pl
  Jan.Dziedziczak@sejm.pl
  Barbara.Dziuk@sejm.pl
  Jadwiga.Emilewicz@sejm.pl
  Ewa.Filipiak@sejm.pl
  Radoslaw.Fogiel@sejm.pl
  Leszek.Galemba@sejm.pl
  Adam.Gaweda@sejm.pl
  Andrzej.Gawron@sejm.pl
  Grzegorz.Gaza@sejm.pl
  Anna.Gembicka@sejm.pl
  Zbigniew.Girzynski@sejm.pl
  Szymon.Gizynski@sejm.pl
  Teresa.Glenc@sejm.pl
  Piotr.Glinski@sejm.pl
  Malgorzata.Golinska@sejm.pl
  Kazimierz.Golojuch@sejm.pl
  Jaroslaw.Gonciarz@sejm.pl
  Robert.Gontarz@sejm.pl
  Malgorzata.Gosiewska@sejm.pl
  Jaroslaw.Gowin@sejm.pl
  Agnieszka.Gorska@sejm.pl
  Maciej.Gorski@sejm.pl
  Marek.Grobarczyk@sejm.pl
  Andrzej.Gut-Mostowy@sejm.pl
  Kazimierz.Gwiazdowski@sejm.pl
  Marcin.Gwozdz@sejm.pl
  Teresa.Halas@sejm.pl
  Czeslaw.Hoc@sejm.pl
  Zbigniew.Hoffmann@sejm.pl
  Marcin.Horala@sejm.pl
  Pawel.Hreniak@sejm.pl
  Michal.Jach@sejm.pl
  Wieslaw.Janczyk@sejm.pl
  Malgorzata.Janowska@sejm.pl
  Norbert.Kaczmarczyk@sejm.pl
  Filip.Kaczynski@sejm.pl
  Jaroslaw.Kaczynski@sejm.pl
  Piotr.Kaleta@sejm.pl
  Sebastian.Kaleta@sejm.pl
  Mariusz.Kaluzny@sejm.pl
  Mariusz.Kaminski@sejm.pl
  Jan.Kanthak@sejm.pl
  Fryderyk.Kapinos@sejm.pl
  Wojciech.Kossakowski@sejm.pl
  Andrzej.Kosztowniak@sejm.pl
  Henryk.Kowalczyk@sejm.pl
  Janusz.Kowalski@sejm.pl
  Bartosz.Kownacki@sejm.pl
  Ewa.Kozanecka@sejm.pl
  Krzysztof.Kozik@sejm.pl
  Jaroslaw.Krajewski@sejm.pl
  Wieslaw.Krajewski@sejm.pl
  Leonard.Krasulski@sejm.pl
  Piotr.Krol@sejm.pl
  Anna.Krupka@sejm.pl
  Andrzej.Kryj@sejm.pl
  Marta.Kubiak@sejm.pl
  Krzysztof.Kubow@sejm.pl
  Marek.Kuchcinski@sejm.pl
  Maria.Kurowska@sejm.pl
  Wladyslaw.Kurowski@sejm.pl
  Anna.Kwiecien@sejm.pl
  Marek.Kwitek@sejm.pl
  Tomasz.Latos@sejm.pl
  Joanna.Lichocka@sejm.pl
  Krzysztof.Lipiec@sejm.pl
  Pawel.Lisiecki@sejm.pl
  Grzegorz.Lorek@sejm.pl
  Tomasz.Lawniczak@sejm.pl
  Marzena.Machalek@sejm.pl
  Antoni.Macierewicz@sejm.pl
  Wojciech.Maksymowicz@sejm.pl
  Marlena.Malag@sejm.pl
  Ewa.Malik@sejm.pl
  Jerzy.Malecki@sejm.pl
  Maciej.Malecki@sejm.pl
  Gabriela.Maslowska@sejm.pl
  Jerzy.Materna@sejm.pl
  Beata.Mateusiak-Pielucha@sejm.pl
  Grzegorz.Matusiak@sejm.pl
  Marek.Matuszewski@sejm.pl
  Kazimierz.Matuszny@sejm.pl
  Iwona.Michalek@sejm.pl
  Anna.Milczanowska@sejm.pl
  Daniel.Milewski@sejm.pl
  Mateusz.Morawiecki@sejm.pl
  Jan.Mosinski@sejm.pl
  Kazimierz.Moskal@sejm.pl
  Aleksander.Mrowczynski@sejm.pl
  Arkadiusz.Mularczyk@sejm.pl
  Piotr.Muller@sejm.pl
  Wojciech.Murdzek@sejm.pl
  Danuta.Nowicka@sejm.pl
  Marcin.Ociepa@sejm.pl
  Dariusz.Olszewski@sejm.pl
  Jacek.Osuch@sejm.pl
  Jacek.Ozdoba@sejm.pl
  Anna.Paluch@sejm.pl
  Teresa.Pamula@sejm.pl
  Jerzy.Paul@sejm.pl
  Boleslaw.Piecha@sejm.pl
  Grzegorz.Piechowiak@sejm.pl
  Anna.Pieczarka@sejm.pl
  Dariusz.Piontkowski@sejm.pl
  Kacper.Plazynski@sejm.pl
  Elzbieta.Plonka@sejm.pl
  Jerzy.Polaczek@sejm.pl
  Marek.Polak@sejm.pl
  Piotr.Polak@sejm.pl
  Violetta.Porowska@sejm.pl
  Marcin.Porzucek@sejm.pl
  Grzegorz.Puda@sejm.pl
  Zbigniew.Rau@sejm.pl
  Urszula.Rusecka@sejm.pl
  Pawel.Rychlik@sejm.pl
  Tomasz.Rzymkowski@sejm.pl
  Piotr.Sak@sejm.pl
  Jacek.Sasin@sejm.pl
  Anna.Schmidt@sejm.pl
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  @sssmog
  To sa podstawione przez wladze osoby lub totalni ignoranci
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @lort-wiader
  cd.
  Lukasz.Schreiber@sejm.pl
  Jaroslaw.Sellin@sejm.pl
  Edward.Siarka@sejm.pl
  Anna.Siarkowska@sejm.pl
  Zdzislaw.Sipiera@sejm.pl
  Slawomir.Skwarek@sejm.pl
  Kazimierz.Smolinski@sejm.pl
  Krzysztof.Sobolewski@sejm.pl
  Artur.Sobon@sejm.pl
  Agnieszka.Soin@sejm.pl
  Andrzej.Sosnierz@sejm.pl
  Katarzyna.Sojka@sejm.pl
  Magdalena.Sroka@sejm.pl
  Miroslawa.Stachowiak-Rozecka@sejm.pl
  Dariusz.Stefaniuk@sejm.pl
  Beata.Strzalka@sejm.pl
  Marek.Suski@sejm.pl
  Artur.Szalabawka@sejm.pl
  Wojciech.Szarama@sejm.pl
  Aleksandra.Szczudlo@sejm.pl
  Jozefa.Szczurek-Zelazko@sejm.pl
  Pawel.Szefernaker@sejm.pl
  Krzysztof.Szulowski@sejm.pl
  Lukasz.Szumowski@sejm.pl
  Stanislaw.Szwed@sejm.pl
  Ewa.Szymanska@sejm.pl
  Szymon.SzynkowskivelSek
  Janusz.Sniadek@sejm.pl
  Adam.Sniezek@sejm.pl
  Jacek.Swiat@sejm.pl
  Krzysztof.Tchorzewski@sejm.pl
  Robert.Telus@sejm.pl
  Ryszard.Terlecki@sejm.pl
  Wlodzimierz.Tomaszewski@sejm.pl
  Mariusz.Trepka@sejm.pl
  Sylwester.Tulajew@sejm.pl
  Piotr.Uruski@sejm.pl
  Piotr.Uscinski@sejm.pl
  Marcin.Warchol@sejm.pl
  Teresa.Wargocka@sejm.pl
  Robert.Warwas@sejm.pl
  Jan.Warzecha@sejm.pl
  Malgorzata.Wassermann@sejm.pl
  Piotr.Wawrzyk@sejm.pl
  Maciej.Wasik@sejm.pl
  Rafal.Weber@sejm.pl
  Marek.Wesoly@sejm.pl
  Patryk.Wicher@sejm.pl
  Jerzy.Wilk@sejm.pl
  Elzbieta.Witek@sejm.pl
  Grzegorz.Wojciechowski@sejm.pl
  Agata.Wojtyszek@sejm.pl
  Michal.Wos@sejm.pl
  Michal.Wos@sejm.pl
  Grzegorz.Wozniak@sejm.pl
  Tadeusz.Wozniak@sejm.pl
  Michal.Wojcik@sejm.pl
  Bartlomiej.Wroblewski@sejm.pl
  Michal.Wypij@sejm.pl
  Marek.Zagorski@sejm.pl
  Slawomir.Zawislak@sejm.pl
  Jaroslaw.Zielinski@sejm.pl
  Tomasz.Zielinski@sejm.pl
  Zbigniew.Ziobro@sejm.pl
  Wojciech.Zubowski@sejm.pl
  Ireneusz.Zyska@sejm.pl
  Jacek.Zalek@sejm.pl
  Waldemar.Olejniczak@sejm.pl
  Jacek.Kurzepa@sejm.pl
  Andrzej.Szlachta@sejm.pl
  Mariusz.Gosek@sejm.pl
  Szymon.Pogoda@sejm.pl
  Lech.Kolakowski@sejm.pl
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @V0JCIECH
  Teraz sie waza losy wolnej Polski. Nie wierze, ze tego nie rozumiesz, chyba ze jestes tak ograniczony - niedlugo nie bedziesz mial wogole co czytac i ogladac, chyba ze lubisz ?Do rzeczy? i TVP Info
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  @shallowmashmallow pisze

  "Propozycja kolejnego protestu: tydzień bez pis-dzielców w wolnych mediach.
  My będziemy zadowoleni, a pis-dzielce się zdenerwują. "

  tydzień ? MIESIĄC i grilować ich łamanie prawa i konstytucji az się zwęglą

  Taki na przykład KRYPTOPIS TVN jawi sie jako wolne media a non stop pokazuje pisie pyski , przed wyborami 2015 cały czas pokazywali szydłowa jak papla farbą po ścianach jak wieszczy Polskę w Ruinie . mało tego ! Monika Olejnik jak tylko mogła starała się ośmieszyć Ryszarda Petru i Nowoczesną działając ramie w ramie z TVPPIS i prawackimi szczujniami . ZDZIWIENI ?
  Czas wyłączyć emocje i polityczną poprawność i logicznie przeanalizować poczynania TVN
  wtedy ich intencje moga się Wam wydać co najmniej wątpliwe
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Jeśli dobrze rozumiem cel haraczu i jego konsekwencje to nie spodziewam się tzw zrozumienia u rządzących. Decyzja już zapadła na Nowogrodzkiej i nikt i nic na razie tego nie zatrzyma chyba że Gowin. Zatem pogadajmy o cyfrach gdyby Gowin nie poszedł w sukurs.
  Haracz będzie a Wy zmuszeni, przerzucicie jego ciężar na Nas. My wytrzymamy a i Wy razem z Nami. Nie ma co panikować i kłócić ze swymi prenumeratorami.
  Damy wspólnie radę i obronimy wolne media.
  I tak jod lat ?dusicie? nas reklamą, szczególnie tvn24, akceptujemy to w imię wolności telewizji.

  Może zagrajmy w tę grę z Kaczyńskim i ograniczmy ilość publikowanej reklamy kosztem podniesienia Nam abonamentów.
  Tym samym strzelimy gola TVP i Orlenowi pokazując Naszą solidarność i determinację.
  już oceniałe(a)ś
  19
  2
  @DeBeauvoir
  Przepraszam, ale wkurza to się tu płatna armia trolli spod znaku Szefernakera. Tak, on ma nazwisko - dokładnie to ten koleś w rządzie, który tym zarządza.
  już oceniałe(a)ś
  29
  2
  @shallowmashmallow
  Szefernaker-troll, nie minusować, bo to go winduję w komentarzach, po prostu kosz!
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @V0JCIECH
  Szefernaker-troll, nie minusować, bo to go winduję w komentarzach, po prostu kosz!
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Czytelnicy Wyborczej i tak wiedzą że świat bez mediów i tak dalej. A pisowcy i tak tu nie wchodzą. Wkurzyliście tylko swoich czytelników.
  Ta akcja ma jeszcze sens w przypadku Faktu czy Polsatu, pisowskie babcie jeszcze się wku...ą jak nie będzie w telewizji "Chwili prawdy" ale np. gazeta Fakt jest już do kupienia dziś w kiosku.
  Generalnie tyle w tym logiki co w posunięciach władzy co do zamykania gospodarki.
  już oceniałe(a)ś
  7
  17
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Droga redakcjo, problemy z kadrami to jedna rzecz. Ale niech IT w końcu zrobi automat, że jakiś ma np 90% wskazań na kosz. To należy taki szlam wywalać do kosza bez pomyślunku. Jak ktoś będzie chciał taplać w szambie to wejdzie na szczekaczki pislamskie i tam się wykąpię.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @Elektrycznosc
  Każda złotówka więcej za abo ??to ponad milion miesięcznego wpływu dla GW. Jeśli będzie trzeba zapłacę 10zł więcej i tak uczyni 80% prenum.
  W skali roku to 100 mln więcej przychodu co powinno pokryć brak reklam albo konsekwencje haraczu .. i to z nawiązką
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Uważam że protest publicystów i dziennikarzy jest jak najbardziej na miejscu.
  Jego forma jest drastyczna - ale do zaaprobowania. Pokazuje do czego zmierza polski nie-rząd.
  Szkoda tylko że ten tekst pojawił się tak późno.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @Elektrycznosc

  Zagrajmy w tę grę !
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @ammma
  A czy ja zapłaciłem tym kobietom za to, żeby ulice były puste? Więc przykład jest nieadekwatny. Dla mnie to złamanie lojalności czytelnik-wydawca. Zrezygnowałem z prenumeraty. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w zniechęcaniu ludzi do czytania. Kupię sobie prenumeratę jakiegoś zagranicznego dziennika. Tam nie potraktują mnie jak wroga.
  już oceniałe(a)ś
  3
  30
  @stellar3@op.pl
  Proste, wyłączenie strony to parę minut. Zmiana w aplikacji, wymusza aktualizację aplikacji, nowa publikacje tej aplikacji w sklepach. Sam proces jej zatwierdzania przez Google albo Apple trwa kilka dni. A pózniej znowu to samo, aby odwrócić zmiany.

  Pewnie pisze do trolla, ale może innym to pomoże.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  W pełni popieram PROTEST!
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @shallowmashmallow Jak rozumiem media nie dość, że płacą podatek dochodowy to zmuszone będą płacić kolejny podatek tym razem od przychodu z tytułu zamieszczanych reklam. Idąc dalej tym tropem rząd niech od razu wprowadzi podatek przychodowy dla wszystkich podmiotów, ale przecież taki już jest , to VAT. A odnośnie komentarza: zazdrość to bardzo brzydka cecha.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @V0JCIECH
  Protestuje nie tylko Wyborcza. Nie udawaj, że nie wiesz.

  Piszesz, że popierasz itp. itd., ale wysyłasz tylko posty jak bardzo jesteś skrzywdzony.
  Wyślij swoje żale do tych posłów, którzy popierają pomysł "podatku" albo składki - bo sami się już gubią - od reklam.

  Chyba rozumiesz, że ta forma protestu trafiła na pewno do tych, którzy choćby rano w samochodzie słuchają radia. Dla wielu z nich może być pierwszym doświadczeniem z "brakiem teleranka".

  Po tylu postach od rana, a piszesz tu od rana, albo udajesz, że nie rozumiesz, albo po prostu jesteś mentalnym, bądź faktycznym trolem, który tak naprawdę NIE ROZUMIE i NIE POPIERA ZASADNOŚCI PROTESTU. Bo forma tego protestu jest symboliczna dla tych, którzy pamiętają teleranek, a dla innych może być przedsmakiem wyłączenia internetów.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @shallowmashmallow
  A co ci do tego "psi synu" jak mawiał Kmicic.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @QuQu
  ZróbMY!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @shallowmashmallow
  Trzeba się było uczyć to może i ty otarłbyś się o takie pieniądze. O Rydzyku zapomniałeś wspomnieć?
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @shallowmashmallow
  Jakiś pisi troll, zapewne z hejterskiej farmy piebiaka, wkleja ten post w różnych miejscach od rana. Ciekawe ile sam zarobił u pizdzielców.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @stellar3@op.pl
  Nie kłam pisi trollu. W telefonie jest dokładnie to samo co w komputerze, no chyba, że telefon sam ci się przełącza na gazetę polską.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  POPIERAM!!!! Podpisuje się obojgiem rąk i całym sercem i duszą.
  Wytrwajcie i zmieńcie ?oblicze tego kraju?!!!!
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @shallowmashmallow
  Uwaga, to pisi troll, który zrobił błąd nawet we własnym nicku.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @dupawołowa
  Będziemy na Ciebie czekać, aż wrócisz z powrotem.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @dupawołowa
  Czyli czujesz sie wylacznie konsumentem mediow, ale juz niekoniecznie obywatelem?
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Popieram całym sercem, i dziękuję, ze bronicie naszej wolności wyboru.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Rozumiem i wspieram. I chociaż chętnie przeczytałabym jakiś artykuł w czasie przerwy w pracy, to jednak to żadna uciążliwość w porównaniu z tym, co by było, gdyby ziściły się marzenia PiS-u w kwestii mediów.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @Elektrycznosc
  "Decyzja już zapadła na Nowogrodzkiej i nikt i nic na razie tego nie zatrzyma"

  ....... a ty i ja i dziesiątki tysięcy pozostałych, uważasz że jesteśmy bezradni?
  Ruszmy tyłki z wygodnych kanap i foteli.
  Ci apostołowie "dobrej zmiany" tylko czekają na takie wisy czy postawy!
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Szanowna Redakcjo,

  popieram Wasz i jednocześnie nasz protest.

  Podzielam również opinie niektórych komentatorów forum.
  Po pierwsze - o tym, że najwyższa pora, w ramach detoksu, zrobić porządek z armią przeróżnej maści trolli, zaśmiecających tępą propagandą dyskusje pod Waszymi artykułami.
  Po drugie - w sprawie nie analizowania więcej, co funkcjonariusze pisowego gangu mieli na myśli wypowiadając takie, czy inne słowa. Wystarczy nas o tym poinformować krótką depeszą informacyjną.
  Po trzecie - mając na względzie fakt, że pisowi barbarzyńcy demolują Polskę już szósty rok, realizując swoje wyborcze hasło z 2015 roku, czyli "Polska w ruinie", jedynym nasuwającym się rozwiązaniem jest zmniejszenie liczby publikacji tzw. "symetrystów", a jeszcze lepszym pomysłem jest nie szukanie na siłę równowagi pomiędzy złem i dobrem. Bo pluralizm mediów nie na tym polega, żeby kłamstwa wielokrotnie powtarzane zagłuszały prawdę i rzetelną informację, która z ledwością przebija się w artykułach.

  Protestujmy razem dalej.
  Ukłony
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Wspieram Was, bo w ten sposób wspieram również siebie. Trzymajcie się :)
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  19 trolli na forum. Głosy czytelników w sprawie protestu nie są podzielone. To trolle mieszają. Wystarczy sprawdzić, kto dał minus pod wpisem redakcji.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @sssmog
  ten ktoś nazywa się troll!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Wyrazy poparcia i szacunku.
  Dziekuje za odwage i trud w gloszeniu PRAWDY.
  Ona nas wyzwoli.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Jestem za wszelkimi metodami które pozwolą na ograniczenie a najlepiej wykluczenie całego
  gremium osobników, udających, że zależy im na losie Polski.
  Dlatego nie będę utyskiwał na tak niewielką niewygodę jak ograniczenie dostępu przez okres zaledwie doby. Być może, mimo małego prawdopodobieństwa, z uwagi na profil czytelników dotrze do kogoś, do czego zmierzają bandyci z PIS.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @shallowmashmallow
  Tylko czemu nie wyliczysz ile zarabiają w prorządowych mediach - Tv, radio, prasa- i nie piszesz wprost że ich ten haracz nie obejmuje?
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  co Kaczyński będzie czytał jak zniszczy wolne media?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @test null
  Pisowcy wchodzą. Właśnie dziś się taki objawił. Prenumeruje tylko po to, zeby wiedzieć, o czym się mówi po tej politycznej stronie. Jest podobno prawicowcem. Strasznie ubolewał, żee nie może nic przeczytać.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @nowy-trend1
  Co więcej wpisy wskazujące na szefa tej trollowni, która właśnie atakuje Wyborczą - czyli wiceministra Szefer...a, też są usuwane. A przecież to sama prawda. Sam usunąłem kilka liter z nazwiska, zobaczymy, czy prawda się obroni....
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @ammma
  Masz rację, PIS poszedł na całego. Musimy ratować kraj przed katastrofą. Pamiętajmy, trolle do kosza!
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @nowy-trend1
  W punkt !!!! Mam dość tego pisiego dziadostwa !!!
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @mini1436198465121konto
  Szkoda, że wśród społeczności, pozornie krytycznej wobec ogromu bezprawia i arogancji okazywanej przez ludzi u steru rządów, jest tak mało wrażliwości i solidarności wobec tych, którzy czynnie wyrażają protest. Narażają się oni na zemstę i represje zestrony władz, a spotykają się ze znieczulicą niektórych,na szczęście nielicznych, którzy żałują swoich paru groszy. Wstyd, Panowie!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Elektrycznosc
  Przyłączam się.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Trzymajcie się! Bez wolnych mediów nie ma wolnego kraju.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @Elektrycznosc
  Zapłacę 10zł więcej, choć jestem emerytem z niskiej półki.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @miszcz_wincenty
  Tu nie chodzi o rząd i PiS, tylko o dotarcie do obojętnych i leniwych, żeby zrozumieli powagę sytuacji.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @Melania65
  Polecam komentarz niejakiego shalowmashalow pod komentarzem nauczycielka7777 (godz 07.49)
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  "Najwięcej zapłaciliby zagraniczni giganci: Facebook i Google, których zysk z reklam w Internecie wynosi ok. 3 miliardów złotych.

  zgadzam sie z glosami, ktore mowia, ze zanim zostal wywolany strajk powinna powstac koalicja wszystkich prywatnych mediow, ktore beda dotkniete najbardziej nowymi podatkami, i beda mialy problem z przetrwaniem - w ponad-politycznym zestawie. Jest to walka o niesprawiedliwe nowe podatki, ktore dotkna wszystkie prywatne media rozliczane w ten sposob.

  Prenumeratorzy wytrzymaja strajk, ktory bedzie mogl miec przedywidywalne zakonczenie, mozliwosc wynegocjowania nowych warunkow. Jesli jest to strajk bezterminowy bez konkretnego planu - to zamieni sie w podcinanie indywidualnych galezi, i zakonczy sie przetrwaniem wylacznie medow z gigantycznymi zasobami finansowymi, a nie najlepszych, najbardziej niezaleznych.

  Czyli warto wiedziec, czy obecnie strajkujace media pracuja nad rozszerzeniem koalicji protestujacych. Kto spelnia role "psychologa" tego strajku. To jest wazne, o tym warto rozmawiac.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Jeśli ktoś nie rozumie Waszego protestu to chyba nie jest czytelnik wyborczej tylko troll. Absolutnie popieram was !
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Szanowna Redakcjo,

  przecież tu na prawdę nie chodzi o tą złotówkę za dzień prenumeraty. Każdy protest jest wymierzony w kogoś i ma tego kogoś dotknąć. Wasz protest najbardziej dotknął prenumeratorów, czyli te osoby, które Was uniezależniają od wpływów reklamowych...

  To co zrobiliście jest po prostu kompletnie bez sensu. Na Nowogrodzkiej turlają się ze śmiechu po dywanie, że wystarczyło ogłosić projekt ustawy, żeby wolne media same się wyłączyły.

  Może zamiast odcinania ludzi od Wolnych Mediów, trzeba było wydrukować papierowe wydanie GW z czarnymi stronami i je rozdać. Mogłoby stać się kultowe, a tak wyszło co wyszło, czyli nic. Szkoda.
  już oceniałe(a)ś
  3
  11
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Popieram z całego serca!
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @shallowmashmallow
  ale minusów, nie umiejo czytać?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @nieoczytany
  przecież tu nie chodzi o darmo z tego co widzę po cyferkach, jak się chce grać na misyjności to trzeba chyba inaczej?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @V0JCIECH
  Karze nie kara.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Granda!
  Każdy myslący wie, że media manipulują ludźmi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  co my możemy zrobić?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @ravic
  ja też, popieram w 100%,
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Rozumiem i popieram, że nie nadajecie dzisiejszych wiadomości, ale dlaczego mając wykupioną prenumeratę nie mam dostępu do np. DF z poniedziałku, już nie rozumiem :-(
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Dziękuje za ten protest. Odpowiedź na bezprawne działania rządu musi być mocna i zdecydowana. Nie ma zgody na tłamszenie wolnych mediów. Jesteśmy z Wami.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @DarkSatanDarvin
  I to jest słuszna koncepcja
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ammma
  Zasadnicza różnica: te Panie protestujące na ulicach nie zarabiają w ten sposób, protestują na deszczu czy mrozie walcząc o nasze prawa, również prawa tych kierowców niezadowolonych. Łatwiej protestować w ciepełku, mając zapewnioną zapłatę za ten dzień prenumeraty...
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @halice1
  Nowe nicki, to nowi prenumeratorzy, niekoniecznie płatne trolle tylko dlatego, że nie idą równym krokiem ze stadem jednomyślnej grupy pseudodemokratów (czy choć w części nie na wikcie opozycyjnej partii?), tak nieznoszących odmiennego zdania. Ale jeżeli niedemokratyczna grupa wyznawców PO miałaby decydować, o tym, czyj komentarz ma trafić do kosza, albo kto jest trollem, bo nie śpiewa z nią w jednym chórze, to los Wyborczej i innych, powiedzmy, wolnych mediów, jest przesądzony i bez nowego podatku. Chyba że wiodąca partia opozycyjna przegłosuje z PiS zwiększenie subwencji, dzięki której opłaci więcej prenumerat swoim wyznawcom i przedłuży żywot Wyborczej. Ale z takimi "czytelnikami" i tak nie na długo.
  już oceniałe(a)ś
  2
  9
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  W pełni popieram protest,choć nieznośna cisza w domu.Myślę jednak że społeczeństwo winno w tej sprawie protestować na ulicach wszystkich miast i miasteczek.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Chill
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @miszcz_wincenty
  Nie martw się odbiorcy wolnych mediów to ludzie z rozumni i z klasą!!!!
  To nie rząd ma się przejąć, to do ludzi ma dotrzeć jak to jest gdy do dyspozycji jest tylko TVpiś i reżimowe radia!!!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @lort-wiader
  Do "kierownika kuli ziemskiej" nie ma co pisać - nie obsługuje samodzielnie zdobyczy techniki.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Dobry wieczór, z wielką odpowiedzialnością chciałbym przekazać wyrazy poparcia dla tego co robicie!!! wolne media to fundamenty demokracji!!! Dzisiejsza niedogodność a właściwie niemożność czytania codziennej porcji informacji na łamach gazety to nic z tym co nas być może czeka (OBY NIE!!!), gdy pisbolszewia zdławi wolność słowa i zmiecie z powierzchni wolne - niezależne media!!! Bardzo to boli pisbolszewików a szczególnie jednego!! tak się zastanawiam nad tym, jak złym, podłym i nikczemnym trzeba być człowiekiem aby robić takie rzeczy???!!! a co do przejęcia PressPolska - nie tankuje na pisbolszewickim orlenie to i nie będę kupować pisbolszewickiego dziennika zachodniego!!!!
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @mojnick_a
  Ależ czuję się obywatelem i poglądów nie zmieniam. Nigdy nie byłem zwolennikiem PiSu i to co się dzieje w Polsce za ich rządów nawet mnie nie dziwi- spodziewałem się po nich wszystkiego najgorszego i od tej strony patrząc mnie nie zawiedli. Jestem przeciwnikiem podatków i w ogóle polityki wobec mediów pisowskiej czeredy. Ale jednak uważam, że protest wymierzony we własnych czytelników to jest strzał w stopę. I rozumiem tych, którzy tę formę akceptują. Nie będę ich wyzywał od lemingów, czcicieli Michnika czy ludzi bez własnego zdania. Ale to nie to samo co protest na ulicy, dolegliwy dla wszystkich. Tutaj gazeta wybrał dolegliwość dla tej grupy osób, która ich od lat wspiera. I naprawdę- nie tylko Wyborcza bierze udział w proteście, bierze też Polityka i należące do Agory TOK FM. Tam oczywiście również informują mnie o proteście, ale pozwalają na korzystanie z płatnych treści. I odwróciłbym pytanie tutaj wygrażających, że "jeden dzień cię nie zbawi, to tylko 50 groszy". Zapytałbym dlaczego mam być pozbawiony treści archiwalnych? Za głupi jestem, żeby bez tego zrozumieć powagę sytuacji? Skoro inni mogli wybrać mniej drastyczną formę protestu dla swoich czytelników i słuchaczy to czemu Wyborcza zdecydowała się na taką formę? Jaki jest cel tego działania? Szczerze mówiąc nie znalazłem przekonujących mnie argumentów oprócz tego, że powinienem się bez szemrania poświęcić. Czyli mam się zachować jak wyznawca PiS- o nic nie pytać, wszystko przyjmować na wiarę i być zadowolonym, bo wódz, w tym wypadku redakcja- zawsze ma rację. Sorry, ale właśnie między innymi dzięki Wyborczej mam własne zdanie, myślę samodzielnie i samodzielnie podejmuje decyzję. A rezygnacja z abonamentu jest jedynym sposobem, w którym mogę zasygnalizować, że naprawdę nie podoba mi się forma protestu.
  już oceniałe(a)ś
  2
  7
  @sssmog
  *jeżeli niedemokratyczna grupa wyznawców PO miałaby decydować,*
  Nisko oceniasz kompetencje intelektualne czytelników Wyborczej zakładając, ze tak nędzna prowokacja (?), manipulacja (?), przeklamanie (?), zwykłe idiotyzmy (?) odwrócą uwagę od istoty problemu.
  Jak napislam tu w innym komentarzu: pisz co tam sobie uważasz i dowiedz sie czym była praca Syzyfa. Miłego życia.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Obawiam się niestety, że ten typ protestu nie trafia do ludzi. Większość go nie rozumie i jest zdenerwowana. Ale nie na rząd, ***, czy Kaczyńskiego, tylko na protestujące media.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @niepoprawna
  Aktualizacja: 28 trolli.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Drodzy dziennikarze jesteśmy z Wami nie dajcie się bo jak nie wolne media to kto? co nam pozostanie? Czas sprzeciwu nadszedł! Pokażcie Kaczyńskiemu że Polska to my a nie on i jego świta!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Po ilości kciuków do dołu widać jak nieliczni są Ci niezadowoleni z dziejszej akcji.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Popieram Wasz protest.
  ***** ***!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @shallowmashmallow
  Czekam, aż podasz listę płac TVP, Orlenu, NBP itd. itp.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @halice1
  To zwykły test na demokratę, tyle że odwrócony. Liczba negatywnych ocen takiego komentarza wskazuje liczbę baranów, którzy z gębami wypchanymi demokratycznymi sloganami i wolnością słowa tylko dla siebie, faktycznie uprawiają zamordyzm i autokratyzm, który nie różni się niczym od filozofii Zjednoczonej Patologii, żeby nie nazwać tego dosadniej... Niestety lajki na Wyborczej, ani innym portalu nie przekładają się na poparcie przy urnach wyborczych. Ale przecież to nie wasz ból głowy, prawda? Wy śpicie krótko, bo "walka trwa" od 5-6 rano do 2-3 w nocy, ale zadowoleni, bo z maksymalną liczbą lajków.
  Gdyby to jeszcze dotyczyło dzieci, ale jesteście bardzo dorosłymi ludźmi, by nie rzec, dziadersami, którzy nic innego nie robią, tylko papugują samych siebie w internecie. A ZP jak rządziła, tak rządzi. Ale jak ma być inaczej, jeżeli zamiast przekonywać do swoich racji każdego "innego", na dzień dobry się go wyp*erdala poza nawias? Lub demokratycznie, do kosza.
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @dupawołowa
  Jeśli - jak twierdzisz - myślisz samodzielnie, to pomyśl jeszcze raz. I jeszcze. A jak trzeba to znów. I - próbując abstahowac od poczucia własnej krzywdy - spróbuj dostrzec sens tego protestu. Spróbuj dostrzec, ze pokazać ma on skutki pisiego bezprawia. Spróbuj dostrzec analogię z Węgrami. A nade wszystko - spróbuj dostrzec, ze ten protest nie jest wymierzony w ciebie ani w zadnego czytelnika czy widza. Wierzę, ze to możliwe.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @shallowmashmallow
  To są ich zarobione pieniądze.Ku...zja dostała nam ukradzione dwa mld zamiast na onkologię i jest ok?W ku...zji nie pracują za 3000.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @sssmog
  Obawiam sie, ze nie pojmujesz o czym jest tu mowa. Jakieś osobiste urazy czy udręki próbujesz tu prezentować. Rób to do woli. Ale poszukaj adekwatnego miejsca, artykułu. I nade wszystko zrozum, ze dyskusja jest sztuką. Wartą zgłębienia sztuką.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Jestem całym sercem i głową z Redakcją!!!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @Melania65
  Brawo!!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @halice1
  Za twoją obawą, jak zwłoki debaty leży pusta stylistycznie ucieczka od tematu i rozpaczliwa nadzieja o "dyskusję" na polu, gdzie poczułabyś przewagę nie merytoryczną, a tłumu. Znamy się i wiem, że już walicie jak opętani w kosz, bo tak rozumiecie wolność słowa i demokrację. Podstawą problemu jest to, że ty nie chcesz dyskutować, spierać się i przekonywać. Ty i grupa uważających się za demokratów trolli uważa, że jeżeli ktoś ma zniuansowane poglądy, widzi symetrie, itd, to dla ludzi twojego kroju jest PiSowym trollem lub symetrystą, co jest większym grzechem. Do zgłębiania takiej "sztuki dyskusji" zachęcasz, jak do kupienia pączka w Dolnych Wałach o 1 w nocy.

  Szczerze wówiąc, Gazeta powinna was pozamiatać tak samo jak tolli Zjebanej Patologii, ale od lat wiadomo, że Agory nie stać na porządek. Porządna firma, która roni łzy w tekstach o pracownikach na śmieciówkach, która sama od dekad żyje z wyzysku ludzi bez umowy o pracę? Uuuuuuhh...
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Szanuję Waszą decyzję, popieram, solidaryzuję się. Liczę na Waszą podpowiedź, co możemy zrobić razem, aby przerwać to zło.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  No worries.keep chin up and go on.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @lort-wiader
  Pisać, pisać do tych kanalii!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @shallowmashmallow
  Uzupełnij tę wiadomość zarobkami w GW, dochodami pisiorów, Episkopatu itd. Twoimi dochodami też możesz się tutaj pochwalić. Hej!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @lort-wiader
  Zalać ich skrzynki mailami. Nie ch poczują!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Jesteście w stanie RACJONALNIE wytłumaczyć dlaczego identyczny podatek we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii to nie jest koniec wolności słowa, a w Polsce tak?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @V0JCIECH
  W szkole na języku polskim Cię mało karali....
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Brakuje mi wiadomości,ale oczywiście jestem z Wami! Zawsze.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @lort-wiader
  Brawo, warto ich zasypać mailami.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Wyborcza.pl Prenumerata
  Nie mam nic przeciwko protestowi mediów, mam żal, że niewystarczająco wspieraliście protesty kobiet, które pierwsze odważyły się stawić opór PIS. Gdyby Wasze wsparcie było większe, może nie byłoby dziś Waszego problemu. Waszym brakiem bezwzględnego sprzeciwu wobec łamaniu praw kobiet daliście furtkę rządzącym do ograniczeniu Waszych praw. Co będzie dalej? Odpowiedzcie sobie i nam, czytelnikom. Mimo wszystko wspieram Was.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @shallowmashmallow
  Twoja odpowiedź taka właśnie na poziomie TVpis. Bezsensowna.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @marekg63
  Jak podłym i nikczemnym człowiekiem jest ten "szczególnie jeden "to można zobaczyć oglądając jego wredną, lisią mordę w Sejmie i pomimo częsciowo zasłoniętej maską widać tę nienawiść i kpinę w oczach oraz zacieranie zaciśniętych łapek.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Grozi nam powrót do PRL. Nie gorzej. Wtedy mieliśmy Wolną Europę. Pewnie wielu nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. To będzie jak wyłączenie prądu na bardzo, bardzo długo. Brońmy dostępu do prawdy przed ciemniakami.
  @Cytrynowka
  grozi? już jest !!!!
  już oceniałe(a)ś
  68
  0
  @Cytrynowka
  cóż, nas stać na to, żeby stawiać zaporowe warunki. Pomarudźmy jeszcze na inicjatywę 276, udowodnijmy całemu światu i sobie też, że tylko ulica, tylko tu i teraz, tylko aborcja natychmiast, bo inaczej będzie koniec świata i już załatwione. Potem tylko należy powiedzieć abrakadabra, pufff, niech się stanie, pstryk! I zamkną nas do PRLu bis, a my będziemy się zastanawiąć kolejne epoki, uuu, no może lepiej było spróbować zlepić tę koalicję, kto wie? Hmmm, może to nie był taki zły pomysł, no kto by się spodziewał, że wróg jest taki niehonorowy. No, ale aborcja albo śmierć, walczyliśmy za ideę. Polski nie ma, idea jest.
  już oceniałe(a)ś
  43
  8
  @Cytrynowka
  Szczerze mówiąc wątpię. Jarosław Kaczyński postrzega świat kategoriami sprzed epoki Internetu. Dziś do dystrybucji prasy czy jakiekolwiek treści nie potrzeba ani papieru ani centrali Ruchu. Ludzie przestają zarówno oglądać tradycyjną telewizję jaki i kupować gazety.
  Powoli spada też znaczenie reklam. Nawet YouTube walczy o płatnych abonentów.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  @ityle
  Dywagacje dyletanta który siedzi w "ciepełku" ! Walka o prawo do aborcji to walka o WOLNOŚĆ !
  Niestety jak widać po komentarzu, WOLNOŚĆ nie jest potrzebna wielu "mentalnym niewolnikom" w Polsce !
  już oceniałe(a)ś
  43
  8
  @Cytrynowka
  Jestem gotów płacić więcej za prenumeratę, płace już dobrowolnie na OKO i od tego nie zbiednjenę. Górnolotnie rzucę "wolność nie ma ceny". Nie przejmujcie się marudami, którzy tu rozdzierali szaty z powodu nowych zasad prenumeraty. Jeśli ktoś się burzy, że 30 groszy dziennie (ktoś tu pisał, że płaci 99 zeta roczniei więcej nie będzie) , to maksimum jakie może zapłacić, zasługuje jedynie na telepissiornię.
  już oceniałe(a)ś
  37
  1
  @janne50
  nie musisz się na mnie wyżywać, doskonale rozumiem co to walka o wolność, ale nie rozumiem waszego planu. Chcecie ulicznymi protestami wywołać rewolucję i obalić PIS wojną domową? Macie wystarczające środki i ludzi, by tego dokonać? Ilu was jest?
  już oceniałe(a)ś
  8
  19
  @ityle
  Chyba nie rozumiesz istoty ulicznych wystąpień. Ja (80 l. ) postrzegam je jako potrzebę pokazania przez nowe pokolenia swojego istnienia wobec "dziadersów". Mam nadzieję na ich masowy udział w wyborach i przełamanie hegemonii decyzyjnej babć-wdów.
  już oceniałe(a)ś
  39
  1
  @robert4555
  Obawiam się że to inna rzeczywistość. I nie rozumiem dlaczego to albo-albo. Można grać w dwie gry jednocześnie. 276 nie wyklucza protestów
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @Cytrynowka
  Nie ciemniakami. Przestępcami.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @mart223
  Powoli spada znaczenie reklam, ale na razie znaczą bardzo dużo, a to dziś mamy problem
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Cytrynowka
  Na chwilę obecną wiele zrobić nie możemy, ale wypisać się z kościoła, który jest tego współwinny każdy może.
  Tylko jest jeden haczyk, każdy Polak ma w dupie Polskę i będzie tkwił razem z czarną mafią - chyba że się mylę, ale nie sądzę.
  już oceniałe(a)ś
  18
  2
  @ityle
  Jak widać, podziały ponad wszystkim. Młodzi rewolucjonisci obudzili się chwilowo z powodu ustawy antyaborcyjnej. Spali, gdy PiS szykował grunt, łamiąc niezależność sadów. Nie pora na kłótnie niby "dziadersów" z młodymi. Wiek nie jest wyznacznikiem poglądów. Kaja Głodek jest młodsza niż ja. Ja stary boomer (60) jestem mentalnie bardziej "nowoczesny" niż ta banda młodzieży, Bortniczuk, Socha?, mlot. Kowalski czy inne KaKaO.
  już oceniałe(a)ś
  31
  1
  @Vito(ld)60
  Trudno rozmawiać w takich emocjach. PIS doskonale wiedział co robi wrzutką o aborcji właśnie teraz, gdy absolutna jedność całej opozycji to konieczność. Wiedzieli, że rewolucjoniści dadzą się podpuścić.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @robert4555
  Ja też :) (75yo)
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Cytrynowka
  Nie reaguję na kolokwializmy i potoczne błędy w komentarzach.
  Ale ten błąd diametralnie zmienia sens wypowiedzi!
  "Nie gorzej" znaczy LEPIEJ(!)
  "Nie, gorzej" zaprzecza sytuacji informując zarazem, że jest ona gorsza.
  Ot, jeden przecinek.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @Cytrynowka
  A kto nas teraz będzie straszył koronawirusem ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  8
  @Cytrynowka
  Powoli domykają ciąg technologiczny. Tak wielu nie chciało słuchać ostrzeń przed pisem, kiedy można było odrzucić go kartką wyborczą. Teraz pewnie, trzeba będzie wyjść na barykady.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @limf(x)=f(a)
  To mi jednak wygląda na pisi akt desperacji. Wobec kurczącego się poparcia postanowili sprawdzić na ile mogą sobie jeszcze pozwolić. Mam nadzieję, że zostaną z żelaznym elektoratem - grupką bezzębnych babć i dziadków z Podkarpacia.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @Cytrynowka
  przed ziemniakami
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @ityle
  W punkt!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0