Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

“Po burzy zawsze wychodzi tęcza” - takie hasło można było niedawno przeczytać na billboardach w Białymstoku. Naiwne? Może. Widzę jednak w obecnych wydarzeniach zwiastuny nadchodzącej zmiany na lepsze. Poczekajmy, jeszcze będzie dobrze.

Nadzieję czerpię z dwóch źródeł. Pierwsze to szczepionka na COVID-19

Dzięki niej do normalności mogą wrócić gospodarka i nasze relacje z innymi ludźmi. Od wielu miesięcy, zamiast witać się ze znajomymi pocałunkiem lub uściskiem dłoni, machamy do siebie z dystansu. "Żeby te święta można było spędzić normalnie" - to tęsknota wielu z nas. 

Dzięki szczepionce normalność wróci, choć trzeba na nią jeszcze poczekać. Lekcją z pandemii może być wdzięczność, z jaką przyjmiemy możliwość spontanicznego dotyku, zaproszenia do domu gości, wyjazdów czy prawdziwych koncertów. 

Drugie źródło mojej nadziei dotyczy zmian społecznych w Polsce

Cieszą mnie odwaga i bezkompromisowość, z jakimi o swoje prawa zaczęły walczyć kobiety i osoby LGBT+. Wierzę, że i dla nas będzie jeszcze w Polsce normalnie, że uzyskamy równość małżeńską i możliwość decydowania o własnym ciele. Wywalczy je młode pokolenie, które nie dało sobie wmówić, że na każde żądanie Kościoła katolickiego trzeba reagować pokorną zgodą. 

Więcej dobra na Wyborcza.pl

Wiemy, drodzy Czytelnicy, że jesteście zmęczeni pandemią i polityczną opresją tak samo jak my - redaktorzy i dziennikarze. Dlatego, nie uciekając od obowiązku informowania o najważniejszych wydarzeniach, obiecujemy na Wyborcza.pl codziennie pisać także o sprawach dających nadzieję i wytchnienie. 

Ze statystyk czytelnictwa wiemy, że dzielicie z nami pasję do literatury i przyrody. Artykułów na te tematy dostarczymy Wam więcej. W naszym serwisie codziennie znajdziecie też porady psychologiczne dla dorosłych oraz informacje wspierające rodziców oparte na rozmowach ze specjalistami oraz historiach reporterskich. Pracujemy też nad tym, żeby nie wpadać w dziennikarską pułapkę nadawania dużej rangi wyłącznie negatywnym informacjom.  

Wspólnie z Wami tworzymy społeczność, która domaga się równości i docenia różnorodność. Razem poczekajmy, aż taka normalność zapanuje w całej Polsce. 

***

Jeśli chcesz szukać oznak normalności z nami, a nie masz jeszcze prenumeraty, zapraszamy Cię do skorzystania z promocji na zimę - przez pierwsze 3 miesiące za prenumeratę zapłacisz 5 zł miesięcznie (potem 19,90 zł). Skorzystaj tutaj >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.