Polska staje się wschodnią satrapią, w której państwowy aparat przymusu jest aparatem partii rządzącej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W państwie tym prezes tej partii ma status dyktatora. Władza ta traci mandat, ale Polska nie ma czasu. Nie może czekać trzy lata na nowe wybory. Cała opozycja musi stanąć ramię w ramię ze społeczeństwem obywatelskim, by zapobiec polexitowi.

Pięć lat temu w stanowisku redakcji pisaliśmy: „Stawką tych wyborów jest sama demokracja”. Krytykowano nas za „straszenie PiS-em” i nadużywanie wielkich słów. Dziś nie trzeba już słów. Dziś przemówiły fakty.

Wtedy przewidywaliśmy, a od tamtej pory niemal codziennie pokazujemy, jakim skandalem jest władza, która wyciera sobie usta Polską, ale polską racją stanu gardzi.

Miał być Budapeszt, jest Mińsk

Premier Morawiecki w stylu Nigela Farage’a znieważa w Sejmie Unię Europejską. Minister Ziobro wyjawia bez ogródek, że celem obozu prawicy jest wypchnięcie Polski z Unii, przywrócenie ceł i uszczelnienie granic. Czyli – pozbawienie Polaków unijnego obywatelstwa. Karykaturalny wicepremier od bezpieczeństwa Kaczyński grozi opozycji więzieniem. Nielegalna „Izba Dyscyplinarna” wbrew prawu polskiemu i europejskiemu odbiera immunitet sędziemu Igorowi Tulei. Policyjni tajniacy atakują gazem i teleskopowymi pałkami kobiety w centrum Warszawy. W całej Polsce funkcjonariusze wzywają na przesłuchania kobiety, które kupiły środki do aborcji farmakologicznej.

Miał być Budapeszt, jest Mińsk.

18 listopada władza PiS zabrała Polaków w odległą od Europy podróż na Wschód. Kolejny akt rozegrał się dzisiaj - w Sejmie przeforsowana została uchwała, która popiera zawetowanie unijnego budżetu.

Chcą władzy bez ograniczeń

PiS chce odrzucić najbardziej ambitny unijny program dla Polski od czasu planu Marshalla. Oznacza to utratę ok. 60 mld euro z Funduszu Odbudowy, części funduszy spójności i kres mrzonek o większych dopłatach dla rolników. Niweczy pomoc dla innych dotkniętych pandemią krajów Europy. Weto jest bronią słabych i osamotnionych. Bez sojuszników i reputacji Polska wyleci za drzwi Europy.

Retoryka zohydzania Unii jest jak agitacja za brexitem. Hasło „Taking back control” (odzyskać kontrolę) pogrążyło Wielką Brytanię w politycznym chaosie. Jeśli nic nie zrobimy, to samo czeka Polskę.

Pokolenia walczyły o wejście Polski do wspólnoty Zachodu. My, obywatele, wstąpiliśmy do Unii w referendum. I zdania nie zmieniamy. Polexit oznacza utratę gwarancji swobód obywatelskich, niewyobrażalne straty polityczne, gospodarcze i finansowe. Ani Kaczyńskiego, ani Ziobry nie będzie już w polityce, gdy nasze dzieci i wnuki będą ponosić konsekwencje szaleństwa tych ludzi.

Zawetowanie budżetu UE leży wyłącznie w interesie PiS, jest skutkiem walki wewnątrz obozu prawicy. Ziobro i słabnący Kaczyński chcą się pozbyć ograniczeń w zwiększaniu swej despotycznej władzy w izolowanym kraju. Groźby Kaczyńskiego wobec opozycji, przemoc policji wobec legalnie, pokojowo demonstrujących ludzi i posłów na Sejm to już obraz Polski poza Unią. Niepokornych potraktuje się jak sędziego Tuleyę, oskarżać ich będą służalczy prokuratorzy Ziobry, a skazywać – nielegalne sądy.

Eskalując napięcie, władza przykrywa swoją indolencję w walce z pandemią i kryzysem gospodarczym. Usiłuje zamaskować swoje gnicie. Kolejne sondaże dowodzą ostrego spadku poparcia dla rządów PiS.

Polska dryfuje w covidowej mgle. Od półtora miesiąca liczba zgonów rośnie ponad średnią wieloletnią. Ludzie umierają, bo rząd, zamiast szykować się do drugiej fali pandemii, zajmował się reelekcją Dudy.

Obóz ten stracił mandat do rządzenia, ale władzy oddać nie zamierza. Chce ją utrzymać za pomocą przemocy i represji. Do niedawna posłowie opozycji byli tylko lżeni, dziś już policjanci ich szturchają i traktują gazem.

Opozycjo, działaj!

Majdan na Ukrainie wybuchł właśnie wtedy, gdy władze odmówiły podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią i pobiły protestujących przeciw temu młodych ludzi. U nas do protestujących kobiet mogą dziś dołączyć obrońcy miejsca Polski w UE. Brutalność policji zamiast ludzi zastraszyć, może sprawić, że jeszcze ich przybędzie.

Opozycja musi działać wspólnie ze społeczeństwem obywatelskim, które od miesiąca na ulicach polskich miast broni praw kobiet, i stawić czoła próbom wyrwania Polski z Unii.

Wszyscy umiarkowani politycy obozu władzy powinni rozważyć, czy chcą ponosić odpowiedzialność za polexit. To dla nich ostatnia chwila na opamiętanie, by nie znaleźć się na czarnych kartach historii Polski.

Nie mamy czasu czekać trzy lata na wybory, które może się nie odbędą albo zostaną sfałszowane. Już dziś opozycja musi pomóc w zorganizowaniu powszechnego ruchu obywatelskiego sprzeciwu i nieposłuszeństwa. Obywatele odpowiedzą na wezwanie, jeśli będą wiedzieli, że jest plan strategiczny i sprawne przywództwo.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Przejadą się chłopaki na Polexicie.
  Ulice będą pełne. Kobiet, mężczyzn, młodzieży i dzieci.
  Jazda będzie jeszcze większa niż teraz (przepraszam wszystkie kobiety).

  I powiem Wam tak: chcę próby Polexitu. Tak, chcę! I specjalnie napisałem "próby".

  Bowiem powiadam Wam: niech tylko spróbują. Będzie taki Pisexit, że...
  @emilfiscal
  Nie przejadą się. Większość Polaków nie jest przywiązana do wartości reprezentowanych przez Unię: wolność, poszanowanie mniejszości, praworządność itd. Są przywiązani do kasy, ale my tą kasę stracimy ZANIM wyjdziemy z Unii. PiS przez Kurskiego wytłumaczy suwerenowi, że to dlatego, że Niemcy chceli Polaków, potomków husarii i żołnierzy wyklętych, na LGBT przerobić. Potem wyjście z UE będzie proste.
  już oceniałe(a)ś
  92
  16
  @mini1423411612310konto
  ale ta większość rozumie korzyści otwartych granic, "wartości"kojarzy raczej dosłownie, jest kasa - są wartości, więc może pomysł @emilfiscal nie jest zły
  już oceniałe(a)ś
  57
  6
  @emilfiscal
  Nie strasz, nie strasz bo...
  już oceniałe(a)ś
  4
  72
  @mini1423411612310konto
  niestety masz racje
  już oceniałe(a)ś
  19
  11
  @emilfiscal
  Nie przejadą się. Im będzie dobrze poza Unią. Ludzi na ulicy spacyfikują, to chyba już jest oczywiste. Poza Unią wprowadzą katolicki taliban i o to chodzi tym zdrajcom. I tyle w kwestii przejechania się.
  Ratunkiem mogłyby być przedterminowe wybory, ale tu jest pewność, ze zostaną sfałszowane.
  już oceniałe(a)ś
  44
  8
  @ostatnia_deska
  mini1423411612310konto
  kash
  Niestety, nie wiem, kto z nas ma rację. Jestem jednak optymistą, bo chodzę "na spacery" - tak, jak chodziłem pod sądy kiedyś. I wierzę w ludzi.
  Maly test:
  Obejrzyjcie sobie powtórki video z radości po referendum ws. wejścia do Unii z czerwca 2003 roku. I pomnóżcie to x2.
  Bo są jeszcze młodzi urodzeni wtedy i później. Dodajcie ich. I co Wam wyszło?
  już oceniałe(a)ś
  43
  2
  @emilfiscal
  Połowa Polaków to hołota nie rozumiejąca instrukcji obsługi kibla. Której marzenia nie wykraczają poza naje.....niem się w weekend z Bayer Fullem w tle. A ćwiartka tych inteligentnych zaczęła się już urządzać w du...pie. Moim zdaniem jest już pozamiatane
  już oceniałe(a)ś
  47
  15
  @emilfiscal
  Próby? Przecież już właśnie to zrobili i co, widzisz tłumy na ulicach z tego powodu? Nie. Kobiety walczą o swoje same. Panowie rozparci na sofach liczą pieniążki. I że może im jednak coś skapnie z tych kości, które głupiemu ludowi rzuci PiS. Tu rzuci 500 złotych na myszkę do kompa, tam 500 na chryzantemy, więc może nie taki zły?
  już oceniałe(a)ś
  37
  5
  @davros
  Jeszcze nie doszło do "próby". Ta próba to musi być coś namacalnego, mającego wymiar jakiejś decyzji, naszej lub Unii. Wtedy musi coś się zacząć. Teraz - masz rację - wielu ludzi odpuszcza.
  już oceniałe(a)ś
  31
  2
  @emilfiscal
  Ale oni są uzbrojeni po zęby i sami im tę broń oddaliśmy, a Unia ma wystarczająco dużo swoich problemów i nie będzie się zajmować niedorozwojami z Polski. Wynajmiemy najemników w darknecie, czy może poprosimy Wonder Women o pomoc?
  już oceniałe(a)ś
  33
  1
  @werwew
  Będzie lekko, bo się prawie zgadzam:)
  Ja sam nie rozumiem instrukcji montażu toalety (dobra, pisałeś o czym innym...).
  A znajomi mojego syna i ich znajomi na kilku uczelniach imprezują co weekend (w Covidzie mniej) przy Bristolu albo industrialu. Bayer Full to dla nich obciach.
  Może nie jest tak źle? Bo wiem, że jest źle. Ale czy aż "tak" ?
  już oceniałe(a)ś
  17
  3
  @kinsman
  Nie oddaliśmy im broni.
  Ponad połowa sędziów zawalczy (pisowscy to kilka procent!; ereszta jest obojętna). Prawie połowa prokuratorów zawalczy (procenty - jak u sędziów). Adwokaci - w 90% mają gdzieś dobrą zmianę. Policjanci? Tu jest problem. 1/3 stanie po naszej stronie, najwyżej. Reszta wtedy, gdy poczuje bat albo koniec przywilejów. Wojsko ? Nie mam pojęcia. Tam nie znam nikogo...
  już oceniałe(a)ś
  23
  2
  @mini1423411612310konto
  A Schengen?
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @emilfiscal
  Wątpię :(
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  @emilfiscal
  Myślę, że nie aż tak. Mnóstwo Polaków pracuje za granicą dzięki temu, że jesteśmy w UE. Wielu produkuje towary, które eksportujemy również do UE. Nie każdy w tym kraju jest rolnikiem (na szczęście). Poparcie dla PiSu i tym samym legitymacja ich decyzji leci na pysk od czasu wyroku pseudo TK (został im w sumie tylko elektorat bazowy, który przy szczuciu TVP jest prawdopodobnie nie do ruszenia na obecną chwilę). A co do młodych wśród ludzi 30+ nie znam nikogo kto by się jarał disco polo, ale wielu i wiele z nas rozumie doskonale, że UE to nasza jedyna szansa. Myślę, że wśród młodszych ta postawa jest tylko silniejsza. My chcemy respektowania naszych praw, a nie życia w putinowskiej dyktaturze.
  już oceniałe(a)ś
  38
  2
  @swalks
  Jeśli PIS zrobi Polexit z jednoczesną umową stowarzyszeniową ws. Schengen (jak zrobili np. Helweci lub Norwegowie), to wtedy dopiero będzie przej........e.
  już oceniałe(a)ś
  13
  5
  @Yalaa
  Użyję obu rąk, aby się podpisać :)
  Za dużo młodych zaczęło jeździć poza Polskę. Na dowodach osobistych. Wirus tam zasiany jest nie do usunięcia.
  już oceniałe(a)ś
  21
  6
  @rfree
  Dlatego też lojalnie piszę: nie wiem, kto ma rację.
  Wiem, co bym chciał...
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  @weber
  Nooo weber, to wszystko? Wypad bolszewiku.
  już oceniałe(a)ś
  19
  2
  @emilfiscal
  Komuna trwała 40 lat suweren wierzył w wyższość socjalizmu chociaż marzył o mydle FA.
  już oceniałe(a)ś
  17
  4
  @devin
  To ja jestem tym nowym idiotą :) ?
  Idiotą - ok, kwestia ocenna.
  Ale "nowym"... ?
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @mini1423411612310konto
  Ale już do kasy to są przywiązani czy nie ?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @itd.
  W PRL nie było suwerena. To wymysł PIS-u. O suwerenie uczono na wydizałach prawa.
  Poza tym: dwójmyślenie. Poczytaj o tym. To było w PRL.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @emilfiscal
  Wojsko - nawet jeśli znudzi się pisem - to jest nacjonalistyczne (zresztą poniekąd to normalne).
  W każdym razie, nie ma co liczyć na żadne deus ex machina. Jedyna droga to (pokojowe!!!) protesty, wyrażanie własnych poglądów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a potem masowy udział w wyborach (jeszcze nie jest tak źle, żeby dało się je sfałszować, o ile przewaga wolnościowców nad pisem będzie naprawdę duża).
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  @oola
  Do kasy - są przywiązani. Zawsze.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  @Yalaa
  Problem z młodymi jest taki, że nie pamiętają Polski sprzed wejścia do UE. Kiedy opowiadam młodym ludziom o wielogodzinnych korkach na granicy w Zgorzelcu, to robią wielkie oczy, a ci bardziej nacjonalistycznie nastawieni chyba nie bardzo mi wtedy wierzą. Nie potrafią zrozumieć, że traktuje się nas jak członków UE właśnie dlatego, że jesteśmy członkami UE, że nie mamy jakiegoś specjalnego genu, który sprawiałby, iż jesteśmy "lepsi" od Ukraińców czy Turków.
  już oceniałe(a)ś
  33
  1
  @AlikResurrectus
  Do wpisu z 20.18.:
  Postawiłeś b. celną diagnozę z tym genem.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @emilfiscal
  wojsko stanie po wlasciwej stronie, po stronie protestujacych ludzi, ale dopiero wtedy kiedy na serio poleje sie krew i gdy zostana uzyte bojowki partyjne terytorialsow do strzelania do ludzi

  a wtedy moze byc Bukareszt...
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  @yogi&ranger
  Tu kompletnie nie mam zdania. Muszę więc zaufać :)
  Ale Bukareszt - tak, możliwe, choć bardziej Targoviste.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @emilfiscal
  G.. prawda! Za cienkie z was Bolki. Nic im nie zrobicie; naprzeciw masz/macie szuje z obcego nadania. Zaj..bią prędzej was niż zdążycie skumać co się dzieje. ZA PÓŹNO. Za chwilę śmierć, o jakiej nie śniliście w najgorszych snach.
  już oceniałe(a)ś
  7
  13
  @Algernon
  Takiej wizji się boję. A nie jest niemożliwa, niestety...
  Choć prawdopodobieństwo jest i tak mniejsze niż masowe protesty.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @mini1423411612310konto
  Masz rację. To jest motłoch i ten MOTŁOCH właśnie zdecydował. Było popatrzeć na wczorajszego prezesa i sejm dzisiejszy. Polski nie ma i więcej nie będzie.
  już oceniałe(a)ś
  10
  3
  @mini1423411612310konto
  PiSexit now!
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @staccato
  Nie pisz do mnie tym tonem. Najlepiej już nigdy nie pisz, a ja odwdzięczę się tym samym.
  już oceniałe(a)ś
  11
  3
  @emilfiscal
  Tak, trzeba nie mieć nic między uszami, żeby liczyć na Schengen dla Polski poza Unią. Polska to nie Norwegia ani Szwajcaria.
  już oceniałe(a)ś
  14
  5
  @emilfiscal
  Raczej nie. Większości Polaków nie interesuje czy Polska jest w Unii czy nie. Ważne, żeby było trochę kasy i co do garnka włożyć. I tyle. Zresztą trzy razy już zdecydowali.
  już oceniałe(a)ś
  16
  3
  @emilfiscal
  Ale poważnie. Kiedy byście obstawiali ten Polexit już formalny?
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  @staccato
  "...ZA PÓŹNO. Za chwilę śmierć, o jakiej nie śniliście w najgorszych snach."

  Życie jest w sumie krótkie i żyć tylko po to, żeby cały czas być pod jarzmem psychopatów w domieszką fanatyzmu religijnego i zastanawiać się, wstając rano z łóżka, co oni dzisiaj spie..., co rozmontują i jak GŁUPICH zmanipulują - to nie ma rzeczywiście sensu. Albo trzeba zawalczyć (teraz to tak fizycznie już) albo wyjechać trzeba tam, gdzie większość ma nasze idiotyzmy już dawno za sobą. Ci, co zostają, niech się duszą we własnym smrodzie i niech im to gó... podane przez pis i kościół smakuje.
  już oceniałe(a)ś
  17
  2
  @freddie_l
  Kiedy formalny Polexit?
  Szczerze - nigdy.
  Ta banda minie.
  już oceniałe(a)ś
  9
  4
  @DariuszDar
  Trzeba zawalczyć.
  Dlatego idę to robić (walczyć piórem na innej niwie), a dziś opuszczam forum.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @emilfiscal
  Pytam na poważnie. Akurat ja nie jestem takim optymistą jak Ty. Patrzę bardziej realnie.
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @emilfiscal
  Czekamy na śmierć kaczynskiego.
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @emilfiscal
  Trzeba informować niezaangażowanych co stoi na szali. Wielu traktuje obecne protesty jako walkę o jakieś jedno prawo które ich i tak nie dotyczy. Kobiety się nie gniewają na Pana, potrzebujemy każdego wparcia...
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @emilfiscal
  Spróbują. Nie cofną się. To FANATYCZNI SZALEŃCY!
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  @wyborca66
  Przekonanie o własnej wielkości i nieśmiertelności utkane na podszewce czarno-purpurowej. Adolf sto lat temu też miał to w głowie, tyle że był o wiele lat młodszy. Dlatego, masz rację, nie cofną się. Jest to ostatnia szansa kaczynskiego na...
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @emilfiscal
  że się zesrają
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @emilfiscal

  trzeba powiedziec suwerenowi, ze skonczy sie przywozenie passerati w tedeiku
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @qwer_asd_zxc
  Kto to ma im powiedzieć: Budka, Kosiniak, Czarzasty, czy Trzaskowski? A może Hołownia? Żaden z nich nie mówi językiem ciemnego luda. Ciemnego - nie zawsze głupiego.
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  @DariuszDar
  A może Holecką trzeba przekabacić?
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @aramba
  Nikt z tą fujarą nie rozmawia :)
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @emilfiscal
  "Ta banda minie." Od pięciu lat tak myślimy, tymczasem ta banda rozzuchwala się właśnie dlatego, że nie jesteśmy zdolni do żadnego działania poza pokojowymi protestami, ergo jesteśmy bezradni. Oni dobrze wiedzą, że mają do czynienia z ludźmi, którzy nie przekroczą granic przyzwoitości i głupotą byłoby myśleć, że tego nie wykorzystają, bo w odróżnieniu od nas oni nie mają skrupułów, żeby ludzi pałować i gazować. Kiedy dojdzie do formalnego Polexitu albo gdy sprawy zajdą tak daleko, że stanie się on oczywistym krokiem, będzie za późno. Młodzi? Na młodych nie ma co liczyć - brakuje im wyobraźni co do tego, co może się stać. Nie wyobrażają sobie braku swobód i dlatego nie zaryzykują swojego wygodnego życia i nie pójdą bronić czegoś, czego jeszcze nie stracili. Wciąż pamiętam ich rechot gdy starsi protestowali przed sądami. Niczego się przez te kilka lat nie nauczyli.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  @yogi&ranger
  w wojsku wszyscy wartościowi ludzie są na emeryturach Nie liczył bym na tych konformistów
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @emilfiscal
  Tam raczej osiłki, co lubią sobie "postrzelać". Niewyżyci husarzy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @emilfiscal
  Nic nie będzie. Nic.
  500 to jest klucz.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @staccato
  Targowica na rzecz suwerena "się dopełniła". Tylko gdzie qrwa jest T. Kościuszko.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @werwew
  Dokładnie.
  Nic dodać, nic ująć..
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @DariuszDar
  A kto zagra rolę T. Kościuszki ?
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @DariuszDar
  A może "postudiowac" elektronikę?
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @emilfiscal
  No coś takiego ? Skąd ta konkluzja ? A co z tymi wszarzami ?na dowodzie?, którzy tłumnie za pisem na zachodzie wyją ?
  Co z UK, Irlandia , Niemcami ?
  Oni wyją, bo wiedza, ze za dziatki z Zuzią zostawione, co miesiąc dodatkowe 500 razy ?x?...

  Nie mówiąc o wszystkich wyborcach z USA....

  Nie wierz w cuda.
  już oceniałe(a)ś
  1
  4
  @emilfiscal
  ..że sie jaruś spoci z wrażenia
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @emilfiscal
  Problem w tym, że Polexitu nie będzie. Pozostałe Państwa stworzą inną organizację, a my z Węgrami zostaniemy w UE.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @Yalaa
  Żebyście jeszcze wiedzieli, że kobiet należy bronić, bo nawet zwierzęce samce nie atakują samic.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @yogi&ranger
  Mimo wszystko nie rozumiem jak polscy mężczyźni mogą pozwolić by to policyjne bydło biło kobiety.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @emilfiscal
  Niczego bardziej namacalnego nie będzie. Więc lepiej się obudźcie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  do @chris_23456. później nie będzie już nic. Dzieci 500+owców każą zrównać z ziemią nagrobki swoich rodziców, którzy skazali ich na dodatkowe 1000- na spłatę TYCH, wypitych przez nich kielonków na ich "pohybel". Jednym słowem zapłacą następne pokolenia za głupotę swoich niezdarnych, liżących dudę (r)ydzyka i (k)aczyńskiego tzw. rodziców! Jestem liberałem, ale jak patrzę na pokolenie, które wolało pić piwo i palić fajki (trzy murki za szkołą), niż uczyć się, ile to faktycznie jest 2x2, to myślę, że skazani (jako Polacy) jesteśmy na ciągły niebyt w strukturach europejskich. Źle się stało, gdy w 1918 roku powstawała NIEPODLEGŁA POLSKA! Trzeba było utworzyć granicę na Wiśle. Ta "wschodnia dzicz nigdy nie zrozumie co znaczy NARÓD, WSPÓLNOTA, itp. Oni mają kościół i jedyną tajemnicę wiary: "ZŁOTY, EURO (dla guralenvolk dudki) I DOLARY" i najważniejsze: żeby nie musieli na nią (tę tajemnicę wiary) pracować! IM SIĘ ONA PO PROSTU NALEŻY z pracy tych, co płacą podatki!
  I jeszcze jedno PiSlamczycy: NIECH WAM NIGDY ZIEMIA LEKKĄ NIE BĘDZIE !!!!!!!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @emilfiscal
  Oby...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Powstań Polsko! Skrusz pisowskie kajdany, dziś Twój triumf , albo zgon!!!!
  @JackD
  Aby do tego doszło - MUSI być jasny - konkretny - program. Ludzie muszą wiedzieć o co walczą. Inaczej się okaże - że znów wywalczyli KOMPROMIS - a kościół bedzie nad tym czuwał - za ich pieniądze.
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  @Lealola
  Najwyższy czas. Ta dupowata opozycja powinna wezwać do strajku generalnego i całkowitego obywatelskiego nieposłuszeństwa. Dość tej checy. PiS za Don.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @JackD
  życie pokazuje że zgon....
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Lealola
  A teraz wyłącz TVP, weź głęboki oddech i zacznij myśleć.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @brokrak
  "co ty godosz , co ty godosz" ? , "puknij ty sie w glowe" ... w tym przypadku
  "program" , to tylko takie tam "pierwiastkowanie kotka za pomoca mlotka" ...
  Do tego aby wiedziec i rozumiec o co w sprawie VETA chodzi nie jest potrzebny zadny program . Pytanie jest jasne i jednoznaczne - czy chcesz byc Europejczykiem w cywilizowanej i praworzadnej , demokratycznej Unii Europejskiej , czy chcesz byc KACAPEM w azjatyckiej kacapii , w ktorej jako "prawo" sluzy >Prawo KADUKA< samodzierzawnego satrapy .?
  KIM TY JESTES i kim chccesz byc ?
  Z tego co napisales , wynikaloby ze TY sam nie za bardzo wiesz kim jestes i kim chcialbys byc , ze sklonnoscia do sprzedajnego kurestwa , poniewaz w gruncie rzeczy jest ci "gancegal" kim bedziesz , czy bedziesz weolnym czlowiekiem w UE , czy poddanym niewolnikiem w azjatyckich stepach kacapii , wszystko zalezy tylko od tego kto ci obieca wiecej swiecidelek ...
  think about it ...
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @north-west
  Nie wiadomo kim ja jestem. Wiadomo natomiast, że ty jesteś: 1/albo kpem, 2/ albo koniem Jezusa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tak! Wreszcie! Teraz jest ostatni moment na działanie. Później będzie na to za późno. Dołączam się do apelu GW. Opizycjo, obywatele tego kraju was potrzebują. Czas się przebudzić. Rząd nie uznaje żadnych praw, nikt już nie może się czuć bezpiecznie w tym kraju. Czas przestać marudzić, że rządy po pisie będą ciężkie, bo dziś już wiemy, że może nie być żadnego po. Trzeba się zjednoczyć i działać póki nie jest za późno.
  @Yalaa
  Obywatele tego kraju czas się przebudzić
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @Yalaa
  Obódź sie sam, bo opozycja jest obudzona tylko skłócona i działa tam gdzie może - w sejmie i na konferencjach prasowych
  już oceniałe(a)ś
  11
  3
  @slepyleon131
  Skłócona opozycja, jakie to polskie... albo obrażona jak np. Hałownia czy Kosiniak po przegranych wyborach. Zjednoczyć się w kluczowych momentach to za trudne dla tych narcyzów. Z działań opozycji w sejmie nic nie wynika bo większość ma ***, tych ich konferencji to też jakoś nie widać, a moment jest wyjątkowo ważny. Może polać się krew.
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  Ciekawe czy do kościółkowego Hałowni i drugiego narcyzka Kosiniaka dociera jak bardzo przyczynili się do sytuacji w jakiej znalazła się dziś Polska.
  @kinsman
  Nie dociera. Tych dwóch wyrzuciłem ze swojej głowy i na nic nie licze
  już oceniałe(a)ś
  34
  2
  @GMLR
  Też tak myślę, ale chciałem przypomnieć o ich "zasługach"
  już oceniałe(a)ś
  24
  2
  @kinsman
  A o trzech tenorach i ich zasługach nie wspomnisz?
  już oceniałe(a)ś
  9
  4
  @kinsman
  Ale wiesz, że była druga tura wyborów? I było w niej tylko dwóch kandydatów, a żaden nie był Hołownią?
  już oceniałe(a)ś
  11
  11
  @ajednaknie
  A rola ku...zji w tym wszystkim?
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @ajednaknie
  a jednak nie kumasz.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @kinsman
  Do tych dwóch "porzytecznych id...w" dodałbym Kukiza.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @ajednaknie
  Hahahaha. Przepraszam, ale bawi mnie jak ktoś na poważnie mówi o wyborach prezydenckich. One nie były demokratyczne i tyle. TVP szczuła na wszystkich kandydatów opizycji, a MSZ utrudniało oddanie głosów za granicą. Żyjemy w państwie z gó...litu, nie w demokracji.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @kinsman
  Narcyz nigdy nie zauważy swojego błędu. Zresztą, zapytajcie ich o to.
  Kosiniak-Kamysz bal się o swoich druchow od baldachimów. Niedługo już tych baldachimów nie będzie. Swoim marudzeniem zmarnował 907.000 głosów przewagi nieformalnej opozycji nad PiS. Większość sejmową PiS dał d'Hondt. Tylko ta metoda przeliczania głosów. PiS kłamie, że wyborcy tak chcieli. Nie, większość wyborców zagłosowała na inne partię. PiS jak zawsze kłamie. Bez metody przeliczania głosów w/g d'Hondta, PiS nie miałby większości sejmowej. Prawda jest prosta, większość Polaków nie chciała PiS.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Starzec w pampersie bierze 38 milionow za zakladnikow. Starzec w pampersie i Ziobro 0,014 daza do wyprowadzenia Polski z Unii. Ostatnio byly sedzia Laczewski w wywiadzie dla GW stwierdzil: ?Jeżeli opinia publiczna poznałaby treść rozmowy braci Kaczyńskich, której zapis znam z akt ściśle tajnych, to gwarantuję, że zupełnie inaczej oceni sytuację po 10 kwietnia 2010r?. Po czym dodal: ?Uważam, że ten stenogram powinna poznać opinia publiczna, by wyrobiła sobie zdanie, do czego Jarosław Kaczyński jest zdolny?.
  @style
  Przydałby się mały przeciek.
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  @kingsizemax
  teraz to juz jest o wiele lat za pozno - nikt nie uwierzy ...
  to znaczy uwierza ci ktorzy i tak sa przeciw PiS ale suweren nie uwierzy
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @style
  Bardzo dobrze napisane ..;
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @style
  No i co?
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @styleJest nieobliczalnym narcyzem.... więc nigdy nie wiadomo co mu strzeli do łba
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Strajk Generalny!!!
  Ostracyzm członków PiS.
  @f.h.
  Bardziej celowe nie rozmawianie i nie podawanie ręki tym, którzy na nich głosowali. Od dawna to robię.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @f.h.
  A konstytucja?
  już oceniałe(a)ś
  0
  8
  @weber
  Co z Konstytucją jest nie tak?
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @DariuszDar
  To troll, poczytaj go poniżej. Tylko kosz.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Podlosc i Szalenstwo.
  Oto ich prawdziwe imie!
  @inianin
  Problem w tym, że obesrali już srebrnikami większość ludzi, w tym takich na ten przykład policjantów. Sytuacja jest gorsza, niż za komuny. Wtedy wydawało się, że jest jeden wróg i "wszyscy" z nim walczymy. Teraz wszystko jest policzone i wiadomo, że ich jest niestety więcej. GŁUPICH.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  Płakać mi się chce. Pierwsze moje wybory to był '89. Wtedy myśleliśmy ze teraz będzie tylko lepiej i piękniej. Wejście do Unii to było jak spełnienie marzeń. A teraz powrót do carskiej Rosji? W 21 wieku?
  @asnd
  To samo.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @asnd
  dziadekzbielan: Niestety, do tego Polska doszła. Naród sam do tego doprowadził wybierając do władzy ruską agenturę. Będziemy w Rosji putinowskiej.
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  @asnd
  To samo. Tylko pilnuję, żeby paszporty całej rodziny były ważne. Smutne
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @asnd
  Mnie nawet nie chce się płakać - ja od wczoraj cały czas płaczę.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @babciazbielan
  Może dajcie sobie spokój z pisaniem, państwo z Bielan. Defetyści. Jaki naród sam doprowadził? Zmanipulowani ludzie, okłamywani przez zmasowaną propagandę w mediach i internecie, szczuci przez Kościół Katolicki. Ruszcie dupska z kanapy i jazda na protesty! Przydacie się do czegoś przynajmniej. Weźcie sąsiadów, przyjaciół, wnuki.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0