Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 *** Tomasz Gutry – 74-letni fotoreporter „Tygodnika Solidarność” został postrzelony w twarz kulą gumową z odległości kilku metrów;

*** Renata Kim – dziennikarka „Newsweeka Polska” została dwukrotnie uderzona pałką policyjną w nerki, choć miała na sobie jaskrawą kamizelkę z napisem „Press”;

*** Dominik Łowicki – reporter działu wideo „Gazety Wyborczej” został brutalnie pobity pałami po nogach i plecach oraz oślepiony gazem pieprzowym. Tuż przed atakiem policjantów i w jego trakcie trzymał ręce w górze, krzycząc: „Media!”; 

*** Przemysław Stefaniak – freelancer współpracujący m.in. z „Krytyką Polityczną” został spałowany;

*** Adam Tuchliński – fotoreporter „Newsweeka Polska” został pobity po plecach i nogach.  

Domagamy się wyciągnięcia konsekwencji wobec policjantów winnych bezprawnej napaści na wykonujących swoją pracę reporterów.  

Przypominamy też, że dwie dziennikarki „Gazety Wyborczej” – Magdalena Kozioł i Joanna Urbańska-Jaworska – zostały pobite w środę 28 października we Wrocławiu, gdy prowadziły relację z manifestacji Strajku Kobiet. Bandyta, który napadł na nasze reporterki, został jednak wypuszczony na wolność. Wniosek o jego aresztowanie upartyjniona prokuratura Zbigniewa Ziobry wycofała z sądu, roztaczając nad bandytą parasol ochronny. 

Od pięciu lat rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ustaje w wysiłkach, by zdusić wolność słowa w Polsce. Po politycznej czystce partia rządząca upartyjniła media publiczne.

Władze stale też wzmagają naciski na media prywatne i zapowiadają ich przejęcie. Dziś do szykan wobec dziennikarzy dochodzi przemoc fizyczna.

Agresja ta nie może pozostać bez odpowiedzi środowiska dziennikarskiego w Polsce i za granicą, a także instytucji międzynarodowych chroniących prawa człowieka.  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.