To nie policja bije i torturuje na Białorusi i na Krakowskim Przedmieściu. To ludzie mający nie tylko funkcje, mundury i stopnie, ale też imiona i nazwiska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autor jest publicystą „Polityki”, szefem katedry dziennikarstwa Collegium Civitas

Policjant ciągnący przypadkowego przechodnia do suki ma imię i nazwisko. Policjanci miażdżący butami człowieka spokojnie leżącego na ziemi mają imiona i nazwiska. Dowódca, który to wiedział i nie zareagował, a wcześniej ich instruował, ma imię i nazwisko. Jego dowódca, który o tym wie i nie doniósł prokuraturze, że jego podwładni popełnili przestępstwo rażącego przekroczenia uprawnień, łamania praw obywatelskich, tortur itd. - też ma nie tylko stopień i funkcję służbową, ale również imię i nazwisko.

To nie państwo polskie i białoruskie maltretuje i torturuje lub pozwala na tortury i maltretowanie. Komendant główny policji, minister spraw wewnętrznych, premier, prezydent, którzy kryją, usprawiedliwiają, tolerują nielegalne zachowania podlegających im przestępców w mundurach, mają znane publicznie imiona i nazwiska.

To nie wymiar sprawiedliwości toleruje przestępców w mundurach. Szefowie prokuratury, którzy zaniedbują ścigania przestępstw funkcjonariuszy i jeszcze ich chwalą, też mają powszechnie znane imiona i nazwiska.

Winy za zło, które wybuchło po aresztowaniu Margot i po głosowaniu w Mińsku, nie ponoszą bezimienne formacje i instytucje. Instytucje nie popełniają przestępstw. Popełniają je ludzie z krwi i kości. Mający konkretne imiona i nazwiska oraz konkretną odpowiedzialność za swoje czyny i zaniechania.

 Z faktu, że nie ponoszą tej odpowiedzialności teraz, nie wynika, że są z niej zwolnieni. Od szeregowca aż po szefa rządu nic ich nie zwolni z odpowiedzialności za przestępstwa przeciw obywatelom.

W Europie mamy długą pamięć. Do dziś ścigamy ludzi, którzy kryjąc się za mundurem lub funkcją, popełniali przestępstwa 40, 50, 80 lat temu. Nie wszystkich udaje się złapać i ukarać. Ale wystarczająco wielu, by nikt, kto teraz nie stoi nad grobem, nie miał prawa do uzasadnionej nadziei, że dożyje swych dni, unikając odpowiedzialności. Historia toczy się zbyt szybko, a ludzie żyją za długo, by warto było liczyć na bezkarność gwarantowaną przez jakikolwiek polityczny układ.

Popatrzcie na poprzedników - od Argentyny i Chile po Polskę Ludową. Nawet jeżeli bezkarność funkcjonariuszy wydaje się pewna, nigdy taka nie jest. Ci, którzy na nią liczą, niech sobie wryją w pamięć (nomen omen) 44 artykuł konstytucji: „Bieg przedawnienia w stosunku do przestępstw, nie ściganych z przyczyn politycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie, ulega zawieszeniu do czasu ustania tych przyczyn”. To może trwać 5 lub 25 lat. Ale przyjdzie. Nie warto się łudzić, że nie przyjdzie ani że będzie się można zasłonić wykonywaniem poleceń. Żadne polecenie nie usprawiedliwia przestępstwa. I żadna ustawa nie zniesie odpowiedzialności.

Konstytucja jest mądra. Pisali ją ludzie, którzy wiedzieli, że może nas kiedyś spotkać to, co nas spotkało. Dlatego wpisali tam memento dotyczące nieuchronnej odpowiedzialności każdego - od premiera po szeregowca. Pamiętajcie o tym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Wszystkie te krętackie...tarcze..., które teraz mają chronić szumoski corporations, szymczyków, ciarki, zera i godzylle trzeba będzie użyć przeciw nim samym i ich przydupasom. Będzie wycie? Znakomicie.
Tysiącletni pislam to ściema
@bra-tanki
za prawo tworzone z naruszeniem prawa
SPACERNIAK
już oceniałe(a)ś
16
0
@bra-tanki
Buk najpier stworzył Balbinę. Potem wyjął jej żebro i na ziobro przerobił.
już oceniałe(a)ś
11
0
@zemanco
a PTYŚ żarł jabłka z zakazanej
już oceniałe(a)ś
7
1
@zyzol
Szczerbaty nie żre jabłek.
Pije jabole. Ten balbin.
już oceniałe(a)ś
6
1
@bra-tanki
jagusia wylala dzisiejsze pomyje jezykowe i sobie ulzyla no i jest spelniona obywatelka
już oceniałe(a)ś
0
7
@bra-tanki
Żuje miękkie ciasteczka.
już oceniałe(a)ś
5
0
@zwinka1
i popija torunianką od muchomora z letniej geotermii
już oceniałe(a)ś
7
0
Byloby pieknie, ale nie po to kulsony zdjely identyfikatory i zalozyly maski, zeby ich pierwszy lepszy Kowalski mogl od razu zidentyfikowac. No i bija z rozkazu partii, z blogoslawienstwem KK, pod czujnym okiem Zera, i ku uciesze suwerena. Przy obecnej galopujacej prostytucji w aparacie panstwa wlasnie to panstwo zadba o to, zeby wlos im z glowy nigdy nie spadl... pozostaje ostracyzm obywatelski jak w stosunku do ZOMO za PRL.
@czerstwabuleczka
Państwo dba o nich w tej chwili, ale wiatr prędzej czy później zawieje w druga stronę, a wówczas trzeba się będzie wytłumaczyć mam nadzieje przed sądem.
już oceniałe(a)ś
15
0
@czerstwabuleczka
APARAT PAŃSTWA
państwo premierostwo,
państwo shoomovsky
i jeden BEZTRYBOWY kawaler
już oceniałe(a)ś
8
0
@czerstwabuleczka
Spokojnie, spokojnie. W obliczu utraty emeryturki, wywalenia na pysk ze służby i wpisania do świadectwa pracy informacji o służbie w PIS-Policji nie jeden sam zacznie śpiewać. Są kredyty do spłacenia, rodziny na utrzymaniu.. Niehumanitarne? Trudno. Jakie czasy takie i metody..
już oceniałe(a)ś
11
0
@czerstwabuleczka
Ładnie, ale trochę nie na temat.
już oceniałe(a)ś
0
0
@czerstwabuleczka
spokojnie, technologia idzie wciąż naprzód. przestępcy będą siedzieć i służyć za panienki
już oceniałe(a)ś
2
0
@czerstwabuleczka
a identyfikacja na podstawie zdjęć uszu (każdy znas ma unikalne uszy, tak jak odciski palców)? Sa i w bazie dowodow osobistych i na filmach nakreconych podczas tłumienia protestu. To dobry punkt wyjścia.
już oceniałe(a)ś
2
0
Rzadzi nami zgraja uposledzonych intelektualnie szmondakow,ktorzy w imie zaspokojenia chorych ambicji sa w stanie popelniac najpodlejsze swinstwa.Dla nich poza prywata, nie liczy sie zaden interes Panstwa.Pokolenie pokroju Bartoszewskieo,Kisielewskiego,Giedroycia,Jezioranskiego,przewraca sie w grobie.Odwaga ,aby stanowczo przeciwstawic sie zlu,stala sie towarem deficytowym.
@majak
Wyrażenie "pokroju" oznacza mniej więcej tyle co "tacy jak" i jest zwrotem cechującym negatywnie. Powinno być: "Pokolenie Bartoszewskiego...".
Uważam, że to nie jest kwestia braku odwagi. To raczej kwestia braku autorytetów. Gdyby Bartoszewski żył, PiS nie wygrałby wyborów 5 lat temu. Mamy w Polsce obecnie jakiś powszechny autorytet? Bodnar? Trzaskowski? Zoll? Hermeliński? Rzepliński? To bardzo znaczące osoby ale niestety nie powszechne autorytety.
już oceniałe(a)ś
11
0
@majak
ale za to teraz
BEZTRYB, muchomor arcy ędraszewski
strażnicy ciemnoty i ciemnogrodu
już oceniałe(a)ś
6
0
Warto czytać i rozumieć znaczenie zapisów Konstytucji RP.
Dobrze, że pan Redaktor też do niej zajrzał. Brawo.

A rozliczenie nastąpi, byleby morale naszych następców nie siadło tak bardzo, że instytucje powołane do osądzenia i rozliczenia miały odwagę podjąć kroki prawne przeciwko tym imionom i nazwiskom, dopuszczającym się przestępstw w imię obecnego "prawa" i "sprawiedliwości".
@Melania65
I , żeby pięciu się nie spóżniło, jak przy próbie ukarania zera.
Nie mogę tego zapomnieć...i pani Kopacz.
już oceniałe(a)ś
8
0
@bra-tanki
Tak. To była bolesna lekcja "tolerancji" dla zła. Patrząc w przyszłość, kluczowe jest, żeby pisowy gang nie znalazł innych niespodziewanych obrońców, w imię podobnego widzenia świata i sposobów prowadzenia polityki, szczególnie tej krajowej.
już oceniałe(a)ś
8
0
@Melania65
a mnie się wydaje do dziś że trochę myśleli o sobie
już oceniałe(a)ś
6
0
@zyzol
errata powyższa odp dla Jagusi
już oceniałe(a)ś
1
1
@Melania65
Podziwiam Panią! Pani Melanio. Podziwiam za zdolność pisania w powadze o niepoważnych ludziach i wszechobecnej degrengoladzie. Mnie już tylko pogarda pozostała i czasami poczucie humoru gdy tą tłuszczę pisowską widze i o niej słyszę. Powodzenia...
już oceniałe(a)ś
6
1
@Melania65
Redaktor Żakowski jest na pewno dumny z twoich braw...
już oceniałe(a)ś
2
1
@icodalej
Widać, że nareszcie posłuchał apelu o przeczytanie Konstytucji, zamieszczonego przeze mnie przed kilkoma tygodniami. Lepiej późno, niż wcale.
już oceniałe(a)ś
2
0
@icodalej
To "brawo" jest sarkastyczne. Nie odczytaleś? Żakowski, w swojej naiwności, na pewno to jako pochwałe przyjął....
już oceniałe(a)ś
3
1
@Melania65
Melanka, championka truizmow i banalow. W PRL mowilo sie inteligencja kawiarniana.
już oceniałe(a)ś
1
6
@tebos
nie ma to jak "inteligencja" znad buga, sanu, dunajca - spod budy z piwskiem
championy chamstwa i pawi po "gatunkowym "alkoholu"
już oceniałe(a)ś
5
0
@zyzol
kwestia estetyki, poziom myslowy podobny
już oceniałe(a)ś
0
3
@zyzol
Bardzo trochę. Takie mieli układy. Naszym kosztem.
już oceniałe(a)ś
1
0
@bra-tanki
też uważam
już oceniałe(a)ś
1
0
No więc publikujcie tu i teraz te nazwiska, nie czekajcie aż historia ich dogoni. Oni się natychmiast uspokoją jeżeli ich nazwiska będą znane wśród sąsiadów. i nie ministrów ale tych najniżej, dowódców niskiego szczebla.
@zoil36
Tak jest.
Oni mają też rodziny i sąsiadów.
Niech się pochwalą.
już oceniałe(a)ś
2
0
W Europie mamy długą pamięć i pamiętamy nazwiska prawołamaczy ale też nazwiska tych którzy pomogli im zdobyć władzę, panie Żakowski.
@Vito(ld)60
A kto pomógł obecnej władzy? Krasnoludki? Sami sobie ją wybraliśmy, to teraz nie szukajmy winnych.
już oceniałe(a)ś
14
3
@nabuchdonozor
Nie widzisz zawoalowanej groźby.
Niewczesne dywagacje to jednak nie pomoc, drogi Vito.
już oceniałe(a)ś
0
5
@nabuchdonozor
Rolnicy się skarżą, że państwo ich okrada z unijnych dopłat a i tak na dudę głosowali. Jak nazwać taki naród?
już oceniałe(a)ś
4
0
@grajag
Wolaki?
już oceniałe(a)ś
1
0
Pan redaktor naiwny jak przedszkolaczek?! Obecna władza ubrała się w koloratkę i na mszę ogonem dzwoni. Nikt ich z niczego nie rozliczy. Będą z Bogiem na ustach przysięgać, że te respiratory to dla "naszego dobra" przepłacili czy na nich na luksusowe życie zarobili. I bynajmniej nie na to życie wieczne, tylko prozaicznie. Tu i teraz. Na wódkę, prochy ..
@krynolinka
No nie żartuj, naprawdę tak myślisz? Wierzysz w rządy PiSoli na wieki wieków?
już oceniałe(a)ś
5
0
@kmaza
Obudziłam się o czwartej. Zamrożona na kość. Dochodzę dopiero do stanu używalności. Wiesz te gwiazdy, na polówce przysnęłam. I nic nie zobaczyłam. Głową obracam w ograniczonym zasięgu.Stop. Po analizie sytuacji wygląda mi na to, że operuję już tylko oczami. Nocy perseidów nie zapomnę długo.
Miałam napisać, że źli bojarzy a car dobry.
A już całkiem poważnie. Ludziom się podoba PiS.Natłukli w bańki, że odzyskaliśmy podmiotowość. No to się bije Ukraińców, pedziów. Pięknie jest!
Pzdr.
już oceniałe(a)ś
5
2
@krynolinka
Do tego Żakowski ze swoim - Pisizm, tak! Wypaczenia, nie!
już oceniałe(a)ś
5
0
@zemanco
Jedno jest pewne. Pisać szczerze co może mieć wpływ na taką czy inną ocenę sytuacji nawet na forum Wyborczej się nie opłaca. Najlepiej walnąć banała i dać nogę :D
Zdrówka;-)
już oceniałe(a)ś
0
0
Cieszę się, że pan redaktor przestał hamletyzować. Wnioski w artykule supersłuszne. Oczywiście zaślepieni władzą i zdemoralizowani pozorną bezkarnością wszyscy umoczeni w obecny stan rzeczy śpią spokojnie. Do czasu aż coś nie tąpnie. Przykład obatela Czarneckiego, któremu pali się koło kity i który chce wszystkich za wszystko pozywać. Założę się, że nie będzie żadnego pozwu, prędzej w drugą stronę. Przytaczam przykład europosła Cz. do czego prowadzi buta, zachłanność i poczucie bezkarności. Tyczy to wszystkich, od polityków po szeregowych policjantów bezmyślnie wykonujących rozkazy. Generalnie człowiek to istota myśląca i większość tych policjantów, zwłaszcza funkcyjnych, zdaje sobie sprawę z popełnianych czynów. Świadczy to tylko o ich demoralizacji. Czekam na procesy tych ludzi a myślę, że nastąpi to szybciej niż się spodziewają.
już oceniałe(a)ś
26
1