Stoimy po stronie bitych uczestników Marszu Równości w Białymstoku, po stronie osób LGBT+. Zawsze będziemy z krzywdzonymi i poniżanymi, z tymi, którym odmawia się praw. "Wyborcza" wraca do hasła: "Nie ma wolności bez solidarności"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie ma wolności bez solidarności

Musimy być solidarne i solidarni, bo inaczej nikt nie zaprotestuje, kiedy przyjdą po ciebie, po mnie, po nas.

Obserwując marsze narodowców, kopiących dziewczyny po twarzy osiłków z flarami i celtyckimi znakami, wygrażających „lesbom i pedałom”, widząc wiernych Kościoła z „krzyżem na piersi i browningiem w kieszeni” ryczących: "Wypierdalać!". Słuchając podziękowań przedstawicieli Kościoła za „patriotyczną postawę i obronę wartości katolickich”, widząc długotrwałą bierność prokuratury i policji w ściganiu agresorów - uważamy, że dziś trzeba stanąć po właściwej stronie.

Po stronie bitych, a nie bijących.

Państwo autorytarne rozkwita nie wtedy, kiedy źli ludzie robią złe rzeczy, ale gdy dobrzy ludzie im na to pozwalają.

Autorytarna władza potrzebuje wciąż nowego wroga. Szczuła na uchodźców, opozycję uliczną, kobiety z "czarnego protestu", Niemców, Żydów i Ukraińców, na elity od Sorosa i NGO-sy, na lekarzy rezydentów, niepełnosprawnych, uczniów i nauczycieli, „ideologię gender”, na WOŚP Jurka Owsiaka i prezydenta Pawła Adamowicza...

Dziś szczuje na środowisko LGBT+, jutro znajdzie sobie inny cel - ale zawsze będzie to słabszy i zawsze będzie to mniejszość, którą taka władza wyklucza i stygmatyzuje. Z poparciem fanatycznych duchownych mieni się reprezentantem większości „zdrowych”, „heteroseksualnych”, „poczętych naturalnie, a nie z in vitro”, „katolickich”, „patriotycznych”, „prawdziwych”, „normalnych Polaków”. Co wam to przypomina?

Zaczyna się od stopniowego przyzwalania przez instytucje państwa na przemoc symboliczną, która przechodzi w werbalną, a kończy się fizyczną. Autorytaryzm sieje wiatr i zbiera burzę, a potem obłudnie wypiera się wszelkiej za to odpowiedzialności.

Nie ma solidarności bez wolności

„Gazeta Wyborcza” wraca do  hasła, które towarzyszyło jej od zarania. Wielu z nas, wywodzących się z generacji założycieli „Wyborczej”, skandowało je w stanie wojennym na manifestacjach. Wielu za to siedziało w więzieniach i obozach internowania. Warto było, jednak to już przeszłość.

Trudniej okazać realną solidarność, niż o niej mówić. Staraliśmy się. Nasi Czytelnicy, a „Wyborcza” wraz z nimi, nieśli pomoc ofiarom wielkiej powodzi w 1997 r. Jeździliśmy z konwojami do oblężonego Sarajewa i ze wsparciem dla ukraińskiej demokracji na kijowskim Majdanie.

Razem walczyliśmy o godność kobiet w akcji „Rodzić po ludzku”. Maszerowaliśmy w "czarnych protestach". Razem upominaliśmy się o wykluczonych i krzywdzonych ekonomicznie, o umierające ofiary smogu, o lokatorów gnębionych przez "czyścicieli" kamienic, o ofiary przemocy w seksualnej, zwłaszcza dzieci. Byliśmy i jesteśmy solidarni z niepełnosprawnymi.

Razem z wami kwestowaliśmy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Razem wychodziliśmy na ulice w obronie konstytucji, wolnych sądów, praw człowieka i ludzkiej godności. Broniliśmy dzielnych kobiet bitych przez nacjonalistyczne bojówki na marszu z okazji Święta Niepodległości.

Dziś stoimy po stronie bitych uczestników Marszu Równości w Białymstoku, po stronie osób LGBT+. Zawsze będziemy z krzywdzonymi i poniżanymi, z tymi, którym odmawia się praw.

Świat nie idzie w dobrą stronę, więc już dziś musimy być solidarni z przyszłymi ofiarami egoizmu i krótkowzroczności współczesnych, alarmując o nadciągającej katastrofie klimatycznej, klęsce ekologicznej, walcząc o planetę wolną od plastiku, zasilaną odnawialną energią.

Nie wiemy, kto w Gdańsku w sierpniu 1980 r. pierwszy skandował hasło: „Nie ma wolności bez solidarności”. Ale ktokolwiek to był, nie spodziewał się, że jego przesłanie w XXI wieku tak bardzo zyska na sile i znaczeniu.

Wolni i solidarni

Wolność jednych nie może naruszać wolności drugich. Wolność większości nie może być tyranią wobec mniejszości. Zwłaszcza gdy za większością stoi siła państwa, a za mniejszością nikt, bo obywatele czują się bezsilni.

Przesłanie: „Nie ma wolności bez solidarności”, nas zobowiązuje. Świat, jaki znaliśmy - stabilny, bezpieczny, przewidywalny - rozpadnie się na naszych oczach, jeśli zamkniemy się w egoizmie, jeśli zajęci własnym doraźnym interesem będziemy tylko kupować, konsumować i przeżuwać. Wtedy na oścież otworzymy bramy przed populistami i politycznymi szarlatanami.

Jeśli nie będziemy solidarni, to wolność odbiorą nam fałszywi prorocy, którzy wolności nienawidzą.

Niech każdy z nas na miarę swoich możliwości uczyni gest sprzeciwu wobec zła.

Emigracja w strefę komfortu, przeświadczenie: „To mnie nie dotyczy”, są w istocie zgodą na przemoc i tym samym biernym uczestnictwem w przemocy.

Obiecujemy, że nie będziemy milczeć, że nie będziemy obojętni, bo za ciszę i obojętność ktoś może zapłacić życiem. Niech nikt nie pozostanie sam!

Wracamy do tego, co na początku: „Nie ma wolności bez solidarności”.

Kiedy przyszli...

Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

Martin Niemöller (1892-1984) - niemiecki pastor luterański; wiersz napisany w obozie w Dachau w 1942 r.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dajcie ten tekst jako bezpłatny, poza wykupionym abonamentem.
  @marcinkkkkkkkkkk
  Oczywiście, ten tekst jest dostępny poza abonamentem!
  Krzysztof Pacewicz
  Gazeta Wyborcza
  już oceniałe(a)ś
  104
  0
  @krzysztof.pacewicz.GW
  To wy nas czytacie?
  Nie tylko zero i jego szacher macher z wirusami?
  już oceniałe(a)ś
  68
  2
  @bra-tanki
  :D
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  @bra-tanki
  "szacher-macher" :)))))
  Lubie Twoj specyficzny,zartobliwy ton, zawsze Cie czytam z przyjemnoscia!
  już oceniałe(a)ś
  43
  2
  @Jolanta Wierzbicka
  Ja też.
  A Jagusia szaleje.
  Dziękuję.
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @krzysztof.pacewicz.GW
  To teksty z "Książek" niech też będą poza abonamentem. Możemy pokonać zło tylko szerokim dostępem do kultury. Nigdy nie wiecie, kto zdecyduje się przeczytać i sięgnąć po książkę. Nie wiecie, ilu ludzi może to uratować.
  już oceniałe(a)ś
  38
  0
  @m.r.dove
  Już próbowaliśmy pokonać zło śmiechem. Nie pokonamy zła wspieranego przez państwo. A głosować dalej nie ma na kogo.
  już oceniałe(a)ś
  2
  29
  @mkk17
  Zawsze znajdzie się coś lepszego niż pis. Nie głosując popierasz mafię u żłoba.
  już oceniałe(a)ś
  48
  0
  @karo23
  Głosując popieram inną mafię u żłoba, ile tak można?
  Może w następnym życiu mi się poszczęści i wyląduję w jakimś demokratycznym kraju, gdzie nie tylko Korwin potrafi zakładać nowe partie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  31
  @marcinkkkkkkkkkk
  To skandal. Polska nigdy nie penalizowała homoseksualizmu bodaj jako jedyyny kraj w Europie. Nasza policja to nie SS. Energicznie ściga bandziorów z Białegostoku .W imieniu ofiar wszystkich ofiar nazizmu i tych ze swojej rodziny protestuje przeciw temu obłudnemu apelowi!
  już oceniałe(a)ś
  1
  38
  @bajobongo.online
  Już chciałam napisać: "Dziecko, o czym ty mówisz", ale popatrzyłam na nik, a tu bajobongo! Zatem zmieniam przekaz na: "Osobo, o czym ty piep..ysz! Jeśli już rób to z sensem! Daj spokój żyrafie!".
  Nie o żadną penalizację tu chodzi, czy ideologię: kłap, kłap, kłap... W zależności od pisowskiego przekazu dnia.
  Wracając do głównego tematu: w cywilizowanych krajach, przy eskalacji barbarzyństwa, natychmiast odzywa się władza. A pani od spraw wewnętrznych wzięła sobie tłitnęła. Pewnie się jeszcze uczy, a miało być tak szybko z tą nauką:-)
  Policja w Białymstoku być może robi swoje (codziennie spływa informacja o kolejnych identyfikacjach), ale sądząc po braku komentarzy ze strony rządzących nie zdziwiłabym się, gdyby to było obok władzy. Bo np. mają dosyć utożsamiania ich z niejakim Zielińskim. Jeśli tak, to chapeau bas. Pozostaje jedynie pytanie, na ile ich starania ostaną się w prokuraturze. Bo to ona zdecyduje o aktach oskarżenia. Może być i tak, że: "Słuchajcie, wicie, trzeba pokazać, że ścigamy, to ścigajmy, a potem przejmie to prokurator - tak, tak, ta nasza zabawka na resorach".
  Ja raczej złudzeń nie mam, sądzą po dotychczasowych czyszczeniach bucików obecnej władzy przez prokuratorów. Swoją drogą, czy oni jeszcze mogą sobie w twarz popatrzeć?
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  @Alina7777
  Czy wiesz, że tak ładnie pisząc i mądrze argumentując tylko uczysz algorytm szacher macher nowych grepsów. Przecież te wszystkie jajobobo , propolisy i inne monteserwatki to samouczące się oprogramowanie, zaadaptowane ze sterownika oczyszczalni.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @mkk17
  Wiecej wiedzy a bedzie wiadomo na kogo glosowac. Jeszcze sporo myslacych ludzi w kraju mamy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @mkk17
  Korwin jest dewiantem. Starym oslem i w dodatku dzieciorobem . Korwin
  podsypial w Parlamencie Europejskim przynoszac wstyd statystycznemu Polakowi.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @bajobongo.online
  Juz nic madrzejszego nie potrafisz?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Alina7777
  Pod latarnia najciemniej. Homoseksualsci wsrod kleru zwlaszcza w Watykanie najbardziej ujadaja na homoseksualizm. Podonie z gender.
  Oszolomy ubieraja sie w suknie balowe ze zlota i purpury z tiarami na glowie
  i "kutasikami" (staropoleskie slowo) . obwazuja sie wokol szerokimi pasasami szlachciorow na tluste kadluby ....
  Komedianci ! Nikt juz tak nie chodzi ubrany, a oni maja swoje rewie mody!
  Zacofana ciemna grupka kasty nadzwyczajnej !
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Nie zamierzam stać z boku. Podpisałem, co się dało i będę wspierał organizacje, których celem jest obrona praw człowieka. Dość faszyzmu.
  @szeloja
  Dość komunizmu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  33
  @weber
  W Korei Północnej?
  już oceniałe(a)ś
  43
  1
  @weber
  Rydzyk zdefekował ci do głowy te brednie?
  już oceniałe(a)ś
  37
  1
  @szeloja
  I pisizmu!
  już oceniałe(a)ś
  44
  1
  @weber
  "Dość komunizmu."

  coś w tym jest, ale jak zwał tak zwał. Dość tego PISu!
  już oceniałe(a)ś
  43
  1
  @tksiazek
  To PiSs wprowadza komunizm. Wzorce jak sprzed lat. Dobrze je pamiętam.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Popieram.
  już oceniałe(a)ś
  345
  4
  Buldożer pislamu pod różnymi rejestracjami już tu jest.
  Mówią o sobie..patrioci, katolicy, Polacy katolicy, konserwatyści, wolnościowcy, ale łączy ich jedno.
  Nienawiść i pogarda dla innych, obcych, kwestionujących.
  Byli tu zawsze. Kipieli z nienawiści, ale pod klapą.
  Ich ad hoc reprezentanci, bo przecież nie twórcy, podnieśli klapę wstając z kolan i mamy sytuację jasną.
  Milczenie i bierność to śmierć. Ich też.
  Walka i aktywny opór, to nadzieja i choć mówią, że głupich, to jednak nadzieja na lepszą przyszłość, choćby dla dzieci.
  Dość tego gnoju!
  @bra-tanki
  Pod klapą? Ta klapa była wyważana przez 30 lat. W końcu denko odpadło i szambo wybiło.
  już oceniałe(a)ś
  36
  2
  @bra-tanki
  "Walka i aktywny opór"

  brakuje jeszcze jednego czynnika, pozytywnego wkuwru, czegoś co sprawia, że człowiek uwznioślony staje przeciwko złu razem i z uśmiechem na gębie. Czegoś co sprawia, że chce się przynależeć bezwarunkowo do tego środowiska. I o ile za czasów pierwszej Solidarności, wiara w pozytywną rolę kościoła była tym czynnikiem, o tyle teraz wiara w ...negatywną rolę kościoła mogłaby nim być, na zasadzie znoszących się znaków. Może trzeba dokonać tej ostatniej operacji, by została nam już tylko demokracja, bez żadnych warunków, bez odejmowania jednego worka na "cześć boga Ra". Obawiam się jednak, że radosny racjonalizm zbyt dostał po mordzie, żeby teraz sobie hasać i pląsać. Za zbytnią wolność można dostać w ryło. Ot tak, dla zasady.
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  @ityle
  A ja wierzę w...aria vincente.
  W ' 80 byłem za młody i głupi, ale widziałem i czułem.
  Teraz wiem.
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  @bra-tanki
  Najwyższy Klapowy Kraju vel Naczelny Deweloper vel Sfilcowany Sułtan, otworzył klapę w klatce i wypuścił zgraję wygłodniałych seksu pawianów, nakarmieni po czubek głowy w Spółkach Skarbu Państwa, nabuzowani hormonami i jedynie słuszną wiarą, ruszyli w Polskę, dwudziestu kilku nawet dotarło do Brukseli!!!
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  @korab1
  Każdy wytrysk na wagę.
  Pijane surykatki.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @bra-tanki
  Fakt, Kuchciński przypomina surykatkę, bardzo czujny w obronie Pi$iej nory:))
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @bra-tanki
  @korab1
  No po prostu genialne !!! Wizualizuję sobie Kuchcińskiego stojącego słupka, z łebkiem kręcącym się, jak na gwincie ! :-)
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @zwinka1
  Główka na gwincie. Czad. Masz wyobraźnię. Chyba boli, dlatego nie spróbuję.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @bra-tanki
  :-)
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @bra-tanki
  Na czym niby ma polegać ta walka? Na popieraniu "opozycji", czyli tych, którzy do tego doprowadzili? Niby teraz naprawią? Nawet nie będą mieli szansy. Doskonale wiedzą, że nie mają szans na przekonanie elektoratu PiS, bo tam ich już znają. Doskonale wiedzą, że anty-PiS będzie musiał na nich głosować, bo nie ma na kogo, 30 lat na to pracowali. Czyli zachowują się racjonalnie, czyli starają się zdobyć jak najwięcej z tego kawałka anty-PiS dla siebie. Walczą o stołki.
  Może coś źle zrozumiałem, chodziło o jakąś inną walkę?
  Na czym mógłby polegać aktywny opór to już zupełnie nie mam pojęcia.
  już oceniałe(a)ś
  2
  12
  @bra-tanki
  To ty jakiś szczeniak jesteś? I tak cię wielbię.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @bra-tanki
  to jeden rejestr to BOLSZEWIA która gdzie się nie zalęgnie promuje, gratyfikuje, synekurzy wszelkiej maści łachudry i usłużne miernoty, mięchu wyborczemu i klakierom rzucając ochłapy z jaśnie pańskiego BOLSZEWICKIEGO stołu
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @mkk17
  np. na kontestowaniu zła i wszelkiej niegodziwości maskowanej fałszem, obłudą i BOLSZEWICKIM przekupstwem
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @zyzol
  wyborcza kontestuje, ale cwaniaczek polsatowy już podwinął ogon
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @bra-tanki
  Jeden drobiazg: używając określenia "pislam" obraża Pan 1,5 miliarda muzułmanów na całym świecie, a zarazem wpisuje się elegancko w islamofobiczną narrację PiSu. Nie tędy droga.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @skotoseme
  Już to omówiliśmy.
  Żadnej religii niż atakuję. Fanatyków zakłamanych i inżynierkę od dusz, tak.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @bra-tanki
  Proszę nie dyskredytować wielkiej religii, porównując ja do PiSu
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @bra-tanki
  Katolicka koltuneria ! Wystarczy semantyka slowa parafianin. Wg. SLOWNIKA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY WYD.NAUKOWEGO
  oznacza czlowiek zacofany . KUlture mielismy inna 30 lat temu. Abalafbetyzm zlikwidowano religi wyznaczono miejsce choc chamstwo sie pchalo nie bylo tak bezczelnene. Koltun sie mocno trzyma mawial Marszalek J.P.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @mkk17
  Niby kto do czego doprowadzil? Blizniacy sprowadzili ten syf na Polske !
  1/ zalozyli partie ze staturem NSDAP jeden wodz/furer ,
  w ktorej masy sa trampolina do wspinania sie po wladze czerwonemu
  pajakowi ,
  2/sklamana kampania Lecha pt. RODZINA z zieciem rogaczem, coreczka
  "cora Koryntu" w kolejnej ciazy z Dubienieckim, sklamay wiek pani Mari,
  3/ "zamach smolenski" i 96 miesiecznic SABATOW firmomwanych przez KK
  4/ lud smolenski z wulgarna propaganda w radio torunskim i w ambon...
  Niezliczona jest ilosc klamstw i przestepstw tych neo kato-bolszewikow.
  Klamstwo Kurskiego o dziadku Tuska etc... falszerstwo wieku malzonki gdyz wg. dulskich miala byc mlodsza od Lecha a wiadomo byla starsza..
  Szkoda czasu i atlasu. Trzeba odebrac te uwlaszczone majatki. Nikt z owczesnych politykow nie uwlaszczyl sie na dobrach wspolnych Polakow.
  Nie ma drugiego tak perfidentego przypadku.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @skotoseme
  Znaczy on w ciebie kamienie, a ty w niego chlebem? Dziekuje, ale to nie jest droga do demokracji ! Myslisz sie. Z P-Islamem wlasnie walke prowadza katolicy czyz nie zauwazyles?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @emigrand
  Odwrotnie to pis porownuje sie do wielkiej religi talibanow znaczy zacofanych.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Przykre, że Polakom należy przypominać jak działa faszyzm.
  @seszek123
  No cóż nie wszyscy urodzili się przed wojną a okrajanie lekcji historii też ma swoje konsekwencje.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Ciarki przechodza po plecach!
  Gazeto dziekuje, ze jestes z nami (a my z Toba!) i od tylu lat bronisz wartosci!
  Wyleje sie na Was fala hejtu, ale trzymajcie sie!
  już oceniałe(a)ś
  210
  6
  To my wybieramy rządzących, ludzie chodźcie na wybory!!!! I bądźmy bardziej aktywni u siebie, każdemu złu można się przeciwstawić, reagujmy na niesprawiedliwość koło siebie i pomagajmy sobie nawzajem. Niby banalne ale często tego nie robimy...z wygody.
  @deklinacja
  Nie rozumiem, czemu wszyscy (na to wygląda) uważają, że demokracja polega na tym, że raz na cztery lata idzie się do jakiejś szkoły, stawia krzyżyk przy jakimś znanym nazwisku skutkiem czego w sejmie ląduje ktoś nikomu nie znany. Obywatelski obowiązek spełniony, potem cztery lata na wymyślanie jakiegoś wyimaginowanego obywatela, co to pojechał na grilla.
  Może najpierw należałoby znaleźć jakichś dobrych kandydatów na posłów, żeby mieć na kogo głosować? Przepraszam, zapomniałem, to są namaszczone elity, nie można ich ruszyć. Najwyżej wyciągnąć jakiegoś starego działacza Samoobrony i wpakować do PE.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Super, Że Gazeta Wyborcza wraca do swojego bazowego hasła.

  A ja, jako Wasz czytelnik i forumowy komentator, popieram akcję wspierania i szerzenia tolerancji i akceptacji dla każdego człowieka, bez wyjątku. I będę, jak dotychczas, nazywać po imieniu i piętnować zło i działanie na szkodę i państwa i każdego wyśmiewanego i poniżanego obywatela.

  Bo wspólnie możemy zatrzymać to, rozpędzające się i popierane przez aktualną władzę, zło.
  Bo wspólnie możemy zrobić więcej.
  już oceniałe(a)ś
  132
  6