Wtorkowa okładka "Gazety Wyborczej" sugerowała, że uważamy podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek czy innych pracowników budżetówki za "hojne rozdawnictwo". To oczywisty błąd.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od dawna z życzliwością relacjonujemy protesty tych grup zawodowych i wspieramy ich żądania płacowe. Wie o tym każdy, kto czyta nas regularnie.

Policjanci, nauczyciele czy pracownicy sądów wykonują niezbędną społecznie pracę i muszą zarabiać godnie.

Tytuł „PiS hojnie rozdaje nasze pieniądze” odnosi się do szczodrej soboty, do konwencji partii rządzącej, podczas której zapowiedziano przed wyborami rozdawnictwo sięgające 40 mld zł, bez liczenia się z konsekwencjami budżetowymi, bez kryterium dochodowego, bez analiz krótko- i długoterminowych skutków.

Uważamy, że to kupowanie głosów za pieniądze obywateli. Dodatkowe pieniądze z budżetu powinny być przeznaczone dla grup społecznych najbardziej potrzebujących, to jest osób niepełnosprawnych oraz właśnie niegodnie wynagradzanych pracowników sfery budżetowej. Taka i tylko taka była nasza intencja. Tymczasem błędnie opisana grafika mogła mówić coś odwrotnego.

Powstało zamieszanie, za które przepraszamy.  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Okej, ale potem nie dziwcie się jak Wielińskie, Lisy, Szubartowicze, Markowskie i Gadomskie będą się za głowę łapać, gdy kolejny raz wygra PiS. Skutecznie na to pracowaliście. Całą pracę takiej Sucheckiej czy Rozwadowskiej rozwalając w drobny mak.
  już oceniałe(a)ś
  113
  9
  Ja nawet wam wierzę, że to porostu źle zrobiona tabelka. Tylko, że jakoś tak dziwnie się wpisuje w ten korwninistyczny wręcz liberalizm prezentowany na waszych łamach np. przez redaktora Gadomskiego.
  @Dead_Joe
  Gadomski jest z naddatkiem równoważony przez socjalistów w rodzaju Skarżyńskiego, Sroczyńskiego, Żakowskiego oraz parających się gospodarką kobitek, których nazwisk - proszę o wybaczenie - jeszcze sobie nie przyswoiłem. Tak że bez przesady z tym liberalizmem.
  już oceniałe(a)ś
  10
  40
  @Franek.Dolas
  Sroczyńskiego już chyba od dawna tu nie ma, Żakowski pojawia się gościnnie. Gadomski, jak idee Lenina, wiecznie żwawy.
  już oceniałe(a)ś
  21
  2
  @Franek.Dolas
  Przepraszam bardzo, ale "lewicowe skrzydło" GW to w skrajnym przypadku umiarkowanie socjaledemokraci. Gadomski jest gospodarczym korwinoiden i obskutantem.
  już oceniałe(a)ś
  29
  3
  @Franek.Dolas
  Sroczyński swój ostatni tekst na łamach wyborczej napisał do wydania z 22 maja 2017 roku, później go przerzucono do działu opinii Gazeta.pl, który niedługo potem zamknięto, jego polemiki o gospodarce z Gadomskim to chyba jeszcze 2016 rok, kiedy GW zadawała sobie jeszcze intelektualny trud szukania przyczyn zwycięstwa PiS-u. Skarżyński pisze dorywczo o Brexicie ? nie pamiętam żadnych tekstów o gospodarce, pod którymi by się podpisywał, no chyba że mówimy o rozprawianiu się endeckim chochołem Marksa z 7 maja ub. roku. Żakowski jest felietonistą piszącym teksty polityczne do Wyborczej raz na 2/3 tygodnie. Do lewego skrzydła można zaliczyć Rozwadowską, która faktycznie skupia się na kwestiach gospodarczych. Ostatnio skrytykowała założenia finansowe programu Biedronia.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @Dead_Joe
  i Dominikę Wielowiejską
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Dead_Joe
  W sumie czytelnicy Wyborczej, to takie same komuchy, jak ci co głosują na PIS. Jedyna różnica jest taka, że macie trochę inny stosunek do kościoła i jesteście odrobinę bogatsi.
  już oceniałe(a)ś
  1
  12
  @reksiofafik
  "Gadomski, jak idee Lenina, wiecznie żwawy."

  No i tak samo wyszydzany i wyśmiewany od lat, choć to on ma rację.
  już oceniałe(a)ś
  0
  8
  @qwerfvcxzasd2

  Gadomski? W życiu, od 2007 świat pokazuje, że poglądy Gadomskiego to muzeum.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @qwerfvcxzasd2
  Czy ja wiem, czy jestem bogatszy... Ale dziękuję za miłe słowa.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Gratuluję okładki, potem nie dziwicie się, że ludzie wolą głosować na PiS. Tłumaczenia po fakcie nic nie zmienią, już poszło w świat, że GW ma gdzieś nauczycieli i pielęgniarki. Brawo, ten kto wymyślił taką okładkę powinien ponieść konsekwencje. PiS nic nie musi robić, skoro sami się pogrążacie, jak nie politycy z POKOloko Euro spoko, to żenujący dziennikarze liberalni, jak nie Tomasz Lis, to GW.
  @Kamas21
  "Gratuluję okładki, potem nie dziwicie się, że ludzie wolą głosować na PiS."

  Absurd. Trzeba być naprawdę słabo myślącym, żeby nie zorientować się, o co chodzi w tej grafice. A jeżeli ktoś na podstawie jednej infografiki w GW - nie czytając nic ponadto - podejmuje decyzje o tym, na kogo odda głos w wyborach do PE albo Sejmu/Senatu, to ja mogę mu tylko współczuć.
  już oceniałe(a)ś
  27
  21
  @Kamas21
  Błędy każdemu się zdarzają. Tu się wzdarzył i redakcja przeprosiła. Widziałeś coś podobnego w TVpiSS lub innych sieciach NIEprawdy?
  już oceniałe(a)ś
  23
  4
  @mamami70
  Druga strona sie nie myli tylko swiadomie podaje rownolegla aka alternatywna prawde
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @Kamas21
  Przeczytałam i nie doszłam do tak absurdalnych wniosków.
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  @Franek.Dolas

  Ja generalnie współczuję prawie wszystkim łącznie z sobą chwilami, ale w tej konkretnej sytuacji....

  Wydawało mi się, ze antypisowi chodzi o glosy tych co "nieglosuja" i/lub tych co głosowali na pis, ale się z nimi nie we wszystkim zgadzają.
  Wyborcza i TVN uchodzą za główne media antypisowskiej opozycji parlamentarnej i teraz wyobraźmy sobie, ze taki właśnie wyborca, który prasy codziennej nie kupuje i nie czyta (czyli większość) stojąc w kolejce dostrzeże pierwsza stronę Wyborczej ze sławetna ikonografika.
  Jak myślisz zachęci to go do glosowania przeciwko PiSowi, czy wręcz przeciwnie?

  Parafrazując... jeśli ktoś na co dzień redagujący zaangażowaną politycznie gazetę myśli, że taka pierwsza strona to był celny i miażdżący cios w przeciwnika politycznego, to ja już nawet nie współczuję, bo po prostu - cytując znajomą feministkę -"cycki mi opadły".

  I tak.. te panikarskie sprostowania i wyjaśnienia Wyborczej w necie to jest wynik tego, ze ktoś z "kręgów sympatyzujących z opozycja antypisowska" wykazał się minimum samorefleksji i dal upust swoim przemyśleniom zadając retoryczne pytanie "czy wam już zupełnie odjebalo?" - tutaj przyznaje, ze ekstrapoluje sytuacje z mojej pracy po katastrofie o podobnych proporcjach - zupełnie inna dziedzina.

  O poziomie twórczości i rzetelności warsztatowej Wielińskiego opinie mam wyrobiona, wiec o to nie trzeba się martwic.
  już oceniałe(a)ś
  16
  5
  @glos.wolny.wolnosc...
  Długi tekst , mało treści. Po pierwsze gazeta nie jest politycznie zaangażowana. Jest zaangażowana w walkę o prawa człowiek i demokracje liberalną. A to jest różnica. PiS jako partia rządząca te wartości narusza i depcze praktycznie na każdym kroku. Nie wspominając o tym, że ciężko pracuje nad tym aby obywatele nie znali faktów i nie mogli sami zauważyć działalności PiS i obiektywnie ocenić. Wyborcza zresztą nie jedyna tą lukę wypełnia. Nie tyle zajmuje się polityką, co ją opisuje. Reszta to już kwestia obecnego rządu. Nie pluj na nośnik informacji, tylko zadaj sobie pytanie co jest nie tak z tym, kogo ten nośnik odbiera.
  Co do przeprosin, poziom jaki reprezentuje gazeta Wyborcza tego wymagał, nawet jak większość czytelników nie zrozumiała tego w żaden opaczny sposób. To nazywa się profesjonalizm i kultura osobista, pojęcia raczej nie znane prawakom sądząc po poziomie ich gazet. Tutaj przyznanie się do ewentualnego błędu jest paniką i porażką. I dlatego Wyborcza pomimo kłód pod nogi od strony rządu, jest gazetą na poziomie czytaną przez kolejne pokolenia. Prawackie zaś pomimo hojnych dotacji, mają małą ilość odbiorców. I nawet na papier toaletowy się nie nadają, bo możesz złapać jakąś chorobę weneryczną od bzdur w nich zawartych.
  już oceniałe(a)ś
  5
  5
  @glos.wolny.wolnosc...
  "ze ktoś z "kręgów sympatyzujących z opozycja antypisowska" wykazał się minimum samorefleksji i dal upust swoim przemyśleniom zadając retoryczne pytanie "czy wam już zupełnie odjebalo?" "

  ale wlasnie tak bylo Zandberg im wygarnal i nagle do nich dotarlo :)))
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @mamami70
  Błędy każdemu się zdarzają? Przecież każda strona jest dokładnie oglądana przez całą redakcję zanim ją puszczą. Od stażysty po samego Michnika. Wiem, bo sam kiedyś krótko stażowałem w GW. Każdy może zgłosić zastrzeżenia albo sprzeciw. Tu nie ma miejsca na żadne niespodzianki. Sorry, ale to było gruntownie przemyślane i przedyskutowane.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @nick....129
  Gazeta nie jest politycznie zaangażowana? Toż to najlepszy dowcip od lat. Smutne tylko, że Pan nie żartuje.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @Franek.Dolas
  "A jeżeli ktoś na podstawie jednej infografiki w GW [...] podejmuje decyzje"

  No właśnie nie na podstawie jednej infografiki, tylko prowadzonej konsekwentnie od lat antyspołecznej propagandy. Ta okładka to nie żadna pomyłka, to chwila (mimowolnej?) szczerości.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @m.bied
  ,, Antyspołecznej propagandy"!?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Kamas21
  Przecież to jasne, że to SABOTAŻ jest. Macie Redakcjo w Redakcji KRETA.
  Czas namierzyć plugawca. (bez urazy)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Kamas21
  Tak To rzeczywiście
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przeprosiny nic nie dadzą. Redaktor, który to puścił, powinien polecieć w trybie natychmiastowym. A i to nic nie pomoże, bo teraz przez kilka tygodni - a może aż do wyborów - pisiory będą wymachiwały okładką GW i trąbiły, że Wyborcza nazwywa podwyżki dla nauczycieli i pielęgniarek "rozdawnictwem".
  @arthur_dent
  Akurat w środowisku nauczycieli czy pielęgniarek jedna durna okładka PiSowi głosów dużo nie przysporzy. Natomiast zgadzam się, że konsekwencje powinny być.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @arthur_dent
  Dokładnie, GW zrobiła populistom i manipulantom zajebistą reklamę za free.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @arthur_dent
  wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/592275,gazeta-wyborcza-beata-szydlo-grafika-okladka.html
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ta okładka ma ogromny potencjał kampanijny. Jebnijcie sie czymś cięzkim.
  już oceniałe(a)ś
  84
  5
  Podwyżki dla pielęgniarek to nie "socjalne rozdawnictwo". Czym bardziej się tłumaczycie to się bardziej pogrążacie. Wyślijcie tego redaktora do kąta, żeby poklęczał na grochu, pokajajcie się, a my spróbujemy zapomnieć.
  @bezmajewicz
  My zapomnimy, ale pisiory nie. I z całą pewnością to wykorzystają.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @bezmajewicz
  Nie zamierzam zapomnieć. Tym razem prenumerata wygaśnie. Co więcej ogólny przekaz, wcale nie pokazuje, że ta okładka to był jakiś "błąd" czy "zamieszanie".
  już oceniałe(a)ś
  10
  11
  @bezmajewicz
  "Podwyżki dla pielęgniarek to nie "socjalne rozdawnictwo""

  No przecież właśnie o tym piszą. Czytasz cokolwiek, czy już tylko komentujesz?
  już oceniałe(a)ś
  9
  5
  Płakać się chce jak się ogląda takie okładki. Gazeta którą lubię robi takie rzeczy? Jak ma tutaj PiS nie wygrywać? No sorry, żeby tak wyborcza naganiała rządowi nowe głosy?

  Myślę, że ta okładka już na dobre zostanie zapamiętana i będzie prezentowana pewnie na nie jednych dziennikarskich studiach i warsztatach.
  @legeh
  To będzie klasyka dziennikarskiej wtopy i odklejenia od rzeczywistości . Zero złudzeń : nie ma szans, by pierwsza strona gazety nie była przedyskutowana i zatwierdzona przez najważniejszych ludzi w redakcji. A GW tłumacząc się zachowuje się jakby to świeżo upieczony stażysta zawalił sprawę.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @legeh

  Chcieli zrobić dobrze leśnych neoliberalnym dziadkom w rodzaju Lisa (neoliberalnym, wobec słabszym dla fumfli prezesów to socjaliści jak się patrzy) i się przeliczyli.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  I jeszcze w dodatku wasze tłumaczenie jest ewidentnie kłamliwe.

  Jest tytuł "PiS hojnie rozdaje nasze pieniądze" i jest lead "Partia rządząca uległa naciskowi zarówno GRUP SPOŁECZNYCH, jak i kalendarza wyborczego". A obok szczegółowo wymienione te grupy społeczne (zawodowe), które naciskały, domagając się podwyżek. To jest niby przypadek? Niezręczność? "Błędnie opisana grafika"? Nie róbcie sobie jaj!

  Natomiast podczas pisiego sabatu, owszem, zapowiedziano rozdawnictwo 40 dużych baniek, ale w sprawie pińcetplus na pierwsze dziecko, zwolnienia młodych od podatku dochodowego i przywrócenia PKSów na wioskach jakoś nie przypominam sobie wielkich "nacisków grup społecznych".
  już oceniałe(a)ś
  25
  1