TVP zaczęła szczuć na Czarneckiego i jego banki. Podobnie robili żołnierze PiS w mediach społecznościowych, nawołując Polaków, aby wycofywali stamtąd pieniądze. Glapiński, premier Mateusz Morawiecki i związani z obozem władzy bankowcy wpadli w panikę, bo zrozumieli, że PiS właśnie podcina gałąź, na której siedzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezes NBP Adam Glapiński jak niepodległości broni byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego, który złożył korupcyjną ofertę Leszkowi Czarneckiemu. Przekonał też prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że w sprawie afery KNF nie wolno wykonywać nerwowych ruchów personalnych, bo władza wkroczyła na pole minowe.

Doprowadzenie do upadku banków Czarneckiego i masowe wycofywanie lokat uderzy jak tsunami w cały polski rynek, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ogołocony już wcześniej z pieniędzy z powodu ratowania SKOK-ów (poszły na to 4 mld zł), miałby gigantyczny problem z udźwignięciem problemu. Przynajmniej część kosztów tej nieodpowiedzialnej polityki trzeba by przerzucić na banki państwowe. Bo o ile błyskawiczne przejmowanie banków Czarneckiego będących w kłopotach, ale dalekich od bankructwa, jest atrakcyjne, o tyle branie sobie na głowę kompletnego bankruta to już problem.

Ta katastrofa poszłaby na konto PiS, a Polacy drogo by za to zapłacili. Z tego powodu w niedzielę późnym wieczorem zebrał się Komitet Stabilności Finansowej i wydał komunikat, że z polskim systemem finansowym jest wszystko w porządku. Sam Glapiński sto razy wypowiedział zdanie, że sytuacja jest stabilna.

Tak naprawdę inne zdanie tego komunikatu jest najistotniejsze. I było ważne, aby pojawiło się przed poniedziałkowym porankiem. „Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków – Getin Noble Bank oraz Idea Bank – należących do Leszka Czarneckiego, którzy poinformowali, że banki te podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów” – czytamy w komunikacie. „Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów”. Słowem: kochani obywatele, nie wyciągajcie pieniędzy z banków Czarneckiego, bo nawet jeśli ich trochę tam zabraknie, my dołożymy.

Pozostaje jednak pytanie, dlaczego Glapiński – w sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem sposób – broni swego wychowanka Marka Chrzanowskiego. Racjonalna odpowiedź jest taka, że został wysłany mocny sygnał do byłego szefa Komisji: nie martw się, nic nie mów, nic nie zeznawaj, będziemy cię bronić jak niepodległości.

Kaczyński na to przyzwala, bo zrozumiał, że znalazł się w pułapce – każdy ruch jest ryzykowny. Wybrał więc wersję, że „afery nie ma”, a priorytetem jest spokój na rynku bankowym. Ale Glapińskiemu powinna dać do myślenia historia byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, którego także uważano za postać nie do ruszenia ze względu na jego wiedzę o służbach i ich zasobach. Może więc Kaczyński po jakimś czasie każe Glapińskiemu usunąć się w cień, a może rozważa już inne lekarstwo na tę chorobę.

Historia polskich afer pokazuje, że ich wpływ na notowania partii rządzącej jest często odłożony w czasie. Niewykluczone więc, że doradcy suflują prezesowi PiS inne rozwiązanie: przyspieszone wybory, póki notowania obozu władzy są wysokie i zanim sprawa KNF na dobre dotrze do świadomości Polaków.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Prezes Kaczyński dotrzymał obietnic wybirczych: odnalazł UKŁAD i złodziei w obozie władzy.
  @tatulekonline
  I to jaki, tuż koło własnego nosa.
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  @tatulekonline
  I to nie pierwszy raz. Za poprzednich rządów mieli nawet ministra który poszedł siedzieć za korupcję.
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  @tatulekonline
  Cała Polska się z nich śmieje: komuniści i złodzieje.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  "Żołnierze PiS w mediach społecznościowych"...tfu żołnierze? proszę nie obrażać wojska i munduru takim porównaniem ,raczej pachołki bolszewickie lub trolle za miskę ryżu.A co do meritum sprawy: wybrali wersję, że ?afery nie ma?, a priorytetem jest spokój na rynku bankowym-jest duże prawdopodobieństwo ,że suweren wybaczy : idą święta Bożego Narodzenia, w nocy uchwali się trzysta plus dla każdego łącznie z Czarneckim,obieca się kożuch na zimę,ciepłe buty i ciemnemu ludowi od obietnic zaraz się cieplej zrobi.PIS to ludzki pan- mentalność XIX w chłopa pańszczyźnianego długo jeszcze będzie dominować w polskim społeczeństwie.
  @rart
  Ludzie pracujący za miskę ryżu, to często wspaniali ludzie. Zmień proszę wyobrażenia. Pozdrawiam.
  już oceniałe(a)ś
  11
  33
  @pandubito
  Trolle nigdy nie są wspaniałymi ludźmi - nawet gdy są tanie.
  już oceniałe(a)ś
  61
  1
  @arawin321
  Nie sądzę. Raczej cieszą się, że zatrzymał pisowską hołotę i zapłacił za to, co może uchronić innych. Ekonomista w tok mówił, że rozmawia z przedsiębiorcami i oni opowiadają mu historie, od których włosy na głowie mu stają. Opowiadają tak, aby nie mógł zorientować się o jakiego urzędnika, polityka czy instytucję chodzi. Boją się. Według niego, jeżeli Czarnecki zdecydował się na taki krok, musiał być bardzo zdeterminowany i pewnie uważał, że tylko tak może swój biznes uratować.
  już oceniałe(a)ś
  67
  0
  @pandubito
  "Trolle za miskę ryżu" a nie wspaniali ludzie. Czytaj uważnie.
  już oceniałe(a)ś
  43
  1
  @arawin321
  .
  ... dziś Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień @arawin321 :)
  .
  ... to delikatnie dopytam "naczelnego patologicznego kłamcę" #RP!
  .
  ... dlaczego uważasz @arawin321, że Lech "spieprzaj dziadu" Kaczyński to morderca? Co sądzisz o ostatniej rozmowie Jarosława Kaczyńskiego, która odpaliła ładunki na krótkich nóżkach jedynego nie sprawdzanego pasażera na pokładzie? Czemuż to twierdzisz @arawin321, że zwrot wraku jest uzależniony od wyniku SKOK t.j. od ponad 5 miliardów wytransferowanych środków?!
  .
  ... jeszcze @arawin321 odnieś się proszę dlaczego Glapiński, Kaczyński, Macierewicz, Rydzyk i stary Morawiecki mają większe teczki w Rosji niż oszczędności w Polsce?!
  .
  ... wierzę w ciebie "notoryczny patalogu", że #DaszRadę nam tu ładnie odpowiedzieć i ...szczerze :)
  .
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  @rart
  no, Miller też lekceważył aferę Rywina... tylko nie wpadł na pomysł przejęcia w 110% TVP...
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  @arawin321
  Jesteś głupi.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @arawin321
  A co? Ty jesteś tym środowiskiem branżowym? Spiedralaj stąd jamochłonie i lepiej się módl, żeby twoja tożsamość nigdy nie wyszła na światło dzienne, bo ci ludzie zrobią taką ścieżkę zdrowia, że nieśmiertelny zostaniesz.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @rart
  W strukturach mafijnych funkcjonuje termin "żołnierze", czyli wszystko się zgadza.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @rart
  A jest co obrażać? Żołnierz w warunkach wojny często morduje i gwałci niezależnie od strony konfliktu.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Burkoslaw
  Tak , to raczej Wikingowie , mój ulubiony zawód.
  Niech będzie pochylony.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @rart
  Jaki kozuch waciak i walonki
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @zenek60
  Głupoty Wielowiejskiej, wystarczy 5 sekund żeby ten bełkot zweryfikować. Wchodzę na wykres Getin Bank stooq pl w styczniu 2014 r. cena akcji 11 zł i po dwóch latach styczeń 2016 r. cena akcji 1 zł. Spadek o 1200% w okresie dwóch ostatnich lat rządów PO.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Debilizm i paranoja tej opcji politycznej bija po oczach. TVP szczuje na Czarneckiego i jego banki, a Glapinski zarzuca dziennikarzom (Wyborczej) destabilizowanie systemu finansowego i podgrzewanie atmosfery. Tusk ma adekwatne okreslenie dla tego towarzystwa - lunatycy.
  @tokowirowka
  I bolszewicy.
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @tokowirowka
  Pooglądaj sobie Gumisie i zwróć uwagę na to jak Toadie dziarsko pomaga Księciuniowi. Dokładnie to samo...
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Te komunikaty wysyłane do Chrzanowskiego przez Glapińskiego, w języku fachowców z branży, nazywają się grypsami.
  Niech będzie pochylony.
  @bra-tanki
  Głupoty Wielowiejskiej, wystarczy 5 sekund żeby ten bełkot zweryfikować. Wchodzę na wykres Getin Bank stooq pl w styczniu 2014 r. cena akcji 11 zł i po dwóch latach styczeń 2016 r. cena akcji 1 zł. Spadek o 1200% w okresie dwóch ostatnich lat rządów PO.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  Przyspieszonych wyborow nie bedzie: prezes drugi raz juz do basenu bez wody nie wskoczy. Kolana juz nie te...
  @czerstwabuleczka
  piękny komentarz - i obyś miał rację. Im dłużej tym dla pisorów gorzej
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  @czerstwabuleczka
  A łeb?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  PiS jest aktualnie w fazie paradoksu Kota Schrödingera.
  Fiaskiem byłoby dla nich, gdyby te banki upadły - ale oni już podzielili skórę na niedźwiedziu........ I teraz ani do przodu, ani wstecz..
  @terrafortuna
  oni poradzą sobie nawet z prawami fizyki kwantowej, po prostu uznaja, że nie obowiązuja
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @terrafortuna
  Eeee, wszak wspiera ich religia, która głosi, że jest jedno bóstwo (ale w trzech częściach), dziewica rodzi dziecko, śmierć to życie (albo na odwrót) itd.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  @terrafortuna
  Chcę już zajrzeć do pudełka i zobaczyć martwego kota..
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @terrafortuna
  Piękne
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Przyśpieszone wybory? Już raz zarządzili i utonęli.
  @mopus11
  Moga uznac ze to jest jedyny ratunek. Jesli P. Wielowieyska ma racje sadzac ze suwerenowi zabierze zrozumienie tej afery pare miesiecy, to PiS powinien skorzystac z okazji bo im dluzej bedzie czekal tym wiecej wyborców zacznie rozumiec ten system korupcyjny kt "dobra zmiana" wprowadzila.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Ok. To może być bliskie prawdy. Już widzę jak Morawiecki siedzi u JK i powtarza, popijając herbatę malinową, "a nie mówiłem, że tak będzie ? Z kim ja muszę pracować." A JK na to "ale Mateusz dałem Ci najlepszych", a teraz tylko patrzeć jak Gowin zacznie kokietować Tuska, bo wyczuje załamanie trendu. .... i przypadkowo zadzwoni do Donalda, że niby "pomyłka".
  @ananas
  Gowin to taka "pianka ekspandująca". Ochoczo wypełni każdą dziurę.
  już oceniałe(a)ś
  37
  0
  @zwinka1
  Piękne porównanie! 10/10 :-)
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @ananas
  Zgadzam się! Piękne!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @zwinka1
  I jeszcze wypełznie.
  Kupuję i nie kwituję. Świetne.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @ananas
  Niestety Tusk wylansował tego debila robiąc go ministrem. Zupełnie nie wiem po co.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0