Ksi康z Kania, cho zgwa販i dziecko, molestowa kilka innych, cho przez blisko 10 lat, gdy grasowa, by przenoszony po parafiach przez biskup闚, a jeszcze musi si leczy z pedofilii i ma do篡wotni zakaz pracy z dzie熤i - nie trafi do rejestru jawnego przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwo軼i!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Napisaliśmy, że w jawnym rejestrze pedofilów stworzonym przez Zbigniewa Ziobrę i Patryka Jakiego brakuje księży skazanych za gwałt na dzieciach . Jednym z nich jest Paweł Kania, który przez blisko 10 lat, także dzięki milczeniu hierarchów, grasował na Śląsku, a jednego z chłopców zgwałcił.

Ziobro zapewnił, że nie będzie taryfy ulgowej dla księży gwałcicieli, i wytknął nam, że napisaliśmy nieprawdę. Tłumaczył, że nie musiał wcale wpisywać księdza Kani do rejestru jawnego.

O co chodzi? Prokurator chciał, by ksiądz Paweł Kania został skazany za zgwałcenie z art. 197 par. 3, czyli gwałt na osobie poniżej 15. roku życia, ale sąd skazał księdza z art. 197 par. 1, który brzmi: kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Co to znaczy? Sąd widocznie musiał przyjąć (nie jest to jasne w treści wyroku), że w chwili gwałtu chłopiec mógł np. przekroczyć wiek 15 lat. Przyznaję, popełniłem błąd i w tekście zamiast gwałtu z par. 1 napisałem o gwałcie z par. 3.

Co to zmienia? Ziobro tłumaczył się, że sprawcy takiego gwałtu – z art. 197 par. 1 – nie musi wpisywać do rejestru jawnego, bo tam trafią tylko ci, którzy zgwałcili z art. 197 par. 3 lub 4 – czyli zgwałcenia dziecka poniżej 15. roku życia lub „ze szczególnym okrucieństwem”. I Ziobro ma rację! Ksiądz Kania, choć zgwałcił dziecko, molestował kilka innych, choć przez blisko 10 lat, gdy grasował, był przenoszony po parafiach przez biskupów, a jeszcze musi się leczyć z pedofilii i ma dożywotni (!) zakaz pracy z dziećmi – nie trafi do rejestru jawnego przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości!

To oznacza dramat dla idei kontroli pedofilów, jaką chwalił się Ziobro.

Bo gwałty ze szczególnym okrucieństwem na dzieciach, np. z użyciem różnych przedmiotów, często połączone z morderstwem, to najczęściej wynik głębokich, patologicznych zaburzeń psychicznych. Ich sprawcy często też pochodzą z patologicznych środowisk. I wpadają bardzo szybko, bo działają bez namysłu.

A księża? Przykład księdza Kani, księdza Romana B. z Puszczykowa, który przez wiele lat molestował dziewczynkę poniżej 15. roku życia i wielu innych – pokazuje mechanizm najbardziej wstrząsający. Bo ci sprawcy działają latami, w sposób wyrafinowany i inteligentny dobierają ofiary. Wielu ma na koncie kilkanaście, kilkadziesiąt ofiar, które często całe życie leczą się z traumy. Niektórzy mają na koncie próby samobójcze, nie potrafią założyć rodziny, starają się – bezskutecznie – wyszarpnąć od Kościoła odszkodowanie. Tak jest choćby w przypadku ofiary gwałtu księdza Kani.

Jak mówi w książce "Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos" prof. Maria Beisert, seksuolożka, badania pokazują, że osoby wysoko postawione, z autorytetem, inteligentne, mają większe szanse na ukrycie swojej odpowiedzialności.

Autorytet księżowski, zaufanie, jakim darzą ich rodzice, struktura Kościoła, w której mogą się ukryć, to przepis na pedofilię doskonałą! Księża pozostaną nadal poza kontrolą społeczną, co jest na rękę mariażowi hierarchów z PiS, i nadal będą mogli grasować. W Polsce nie wypracowano bowiem żadnej specjalnej komisji, nie zrobiono śledztwa, nie podliczono ofiar, nie wskazano – choćby niejawnie – księży, którzy nadal mogą być niebezpieczni – jak to miało miejsce w Irlandii, Australii czy ostatnio w USA.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
Paskudna zak豉ma dojna zmiana chroni帷 przest瘼c闚. Ziobro nie k豉mie tylko wtedy kiedy 酥i.
@premie-nam-sie-naleza
no nie wiem
ju ocenia貫(a)
7
0
Ziobro grzmi 瞠 to nikczemne k豉mstwo a przecie to jest tylko stwierdzenie faktu.A pracownicy jego ministerstwa t逝macz 瞠 przecie te gwa速y i molestowania pedofil闚 w sutannach by造 豉godne i nieszkodliwe.Nie wiadomo czy 鄉ic si czy p豉kac.
ju ocenia貫(a)
87
0
Skandalem jest r闚nie to, 瞠 z takiego rejestru mo積a si po prostu "wypisa" sk豉daj帷 wniosek. Czyli rejestr ten jest de facto dobrowolny. Kt鏎y przest瘼ca pozwoli, aby ego dane si tam znalaz造? Tylko upo郵edzony, nie znaj帷y swoich praw. Cwani, przebiegli manipulatorzy ( a takich wi瘯szo嗆 w鈔鏚 gwa販icieli dzieci) zadbaj, aby w por z這篡 wniosek.
@eisi22
tylko klecha mo瞠 si "wypisa" na 膨danie
ju ocenia貫(a)
7
0
Kato pisbolszewia.
ju ocenia貫(a)
79
0
Jeden z nielicznych, kt鏎zy walk ze zbocz膲cami w sutannach traktuj powa積ie:
patronite.pl/sekielski. Poptrzebuje pomocy przy kr璚eniu filmu.
ju ocenia貫(a)
59
2
Chyba magister Zero te r積ie dzieci, skoro tak za瘸rcie broni pedofil闚 w sutannach?
@evergreen111
Osadzeni w Wo這wie czekaj na nowego koleg - zbyszka ziobr. Bedzie si dzia這.
ju ocenia貫(a)
8
0
@evergreen111
go軼iu, nie przesadzaj
ju ocenia貫(a)
2
3
Za to ksi篹a maj sta造 rabat na Lotosie. Nie ma to jak by ksi璠zem w Polsce i dost瘼 do "鈍ie瞠go mi瘰ka", pa雟two p豉ci emeryturk i rabacik na paliwo a i rodzice "鈍ie瞠go mi瘰ka" sypn groszem.
ju ocenia貫(a)
27
0
Jaka KANALIA trzeba byc, zeby bronic pedofilow?
@standard_jestem
Tak, jak hierarchia ko軼ielna?
ju ocenia貫(a)
4
0
@standard_jestem
Zaraz tam kanali. Wystarczy by bratem w wierze. Jak katolik Hitler.
ju ocenia貫(a)
0
0