Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To o pracownikach humanitarnych przypominać będziemy w niedzielę, kiedy przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Ustanowiła go Organizacja Narodów Zjednoczonych, by upamiętnić 22 pracowników humanitarnych, którzy zginęli podczas bombardowania bazy ONZ w Bagdadzie w 2003 r.

Pracownicy humanitarni to ludzie, którzy nie odwracają wzroku od potrzeb innych. Wierząc, że swoim działaniem mogą zmienić na lepsze życie 135 mln ludzi żyjących w stałym zagrożeniu życia, zmuszonych do opuszczenia domów w dramatycznych okolicznościach. Ludzi szukających schronienia w prowizorycznych obozach, skazanych na ciągłe niedożywienie, choroby związane z niedostępnością wody i higieny, na brak bezpieczeństwa ich rodzin i brak jakiejkolwiek przyszłości.

Od Donbasu po Bangladesz

Polska Akcja Humanitarna prowadzi kampanię #NieOdwracamWzroku. Uświadamiamy, że potrzeby dzieci, kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych – to najczęstsze ofiary – nie mogą się spotykać z naszą obojętnością. Bezdomność, uchodźstwo, śmierć głodowa, slumsy i koczowiska nie znikną, jeżeli nie będziemy ich dostrzegać.

Siłą działań PAH jest dawanie bezpośredniego świadectwa życia społeczności z obozów w prowincji Idlib w Syrii, skupiskach uchodźców wewnętrznych wokół Mogadiszu w Somalii, w ruinach domów w rejonie Donbasu, w zniszczonym wojną Mosulu i Irbilu w Iraku, w prowizorycznych, zatłoczonych schronieniach społeczności Rohingya czy mieszkańców Sudanu Południowego, którzy tracą po sześć godzin dziennie, żeby przynieść do domu wodę. #NieOdwracamWzroku od ich potrzeb, zapewniając im dostęp do wody i bezpiecznych warunków sanitarnych, rozwijając lokalne rolnictwo i mały biznes, stwarzając ofiarom konfliktów możliwość przeżycia w miejscu ich pochodzenia.

Ziemniaki dla Olgi

Dzięki naszym ofiarodawcom, dla których zasada #NieOdwracamWzroku jest podstawową zasadą solidarności, PAH w ciągu 25 lat pomogła społecznościom w 44 krajach i dotarła do 9,5 mln ludzi. Dzięki #NieOdwracamWzroku rodzina Shahina Mahmuda (żona i troje dzieci), którą wojna zmusiła do opuszczenia Syrii i zamieszkania w jednej z najbiedniejszych dzielnic Zakho w irackim Kurdystanie, otrzymuje wsparcie, które pozwala na zakup jedzenia i środków higienicznych oraz posłanie dzieci do szkoły. A Olga z Nowosielicy Perszej na wschodzie Ukrainy kupiła ziemniaki, aby obsadzić poletko za podniszczonym podczas wojny domem, dzięki czemu ona i jej czwórka dzieci będą miały co jeść i trochę zarobią.

Nie odwracajcie wzroku, przekażcie hasło kampanii #NieOdwracamWzroku w waszych mediach społecznościowych. Wasze zainteresowanie i nasza pomoc ratują niejedno ludzkie życie.

Wesprzyj PAH!

  • Przelewem na konto PAH – Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
  • wpłatą poprzez stronę pah.org.pl/wplac
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.