Władza kończy właśnie rozprawę z niezawisłymi sądami. Czas więc zabrać się do mediów. Oczywiście te prywatne, niezależne, wolne od wpływu monopartii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czasach, gdy dziennikarskie standardy wyznaczają tzw. media narodowe oraz media prorządowe, banalny obiektywizm i najzwyklejsza rzetelność stają się dla władzy karygodnym występkiem.

Oto oddelegowani „na odcinek mediów” do KRRiT – oddani ludzie partii na podstawie zleconego uprzednio pani Hannie Karp raportu – orzekli, że telewizja TVN naruszyła ustawę o radiofonii i telewizji. Nie ma co do tego wątpliwości, wszak obiektywny i rzetelny raport sporządziła osoba wolna od wszelkich uprzedzeń i reprezentująca najwyższe standardy rzetelności obowiązujące w Telewizji Trwam i w Wyższej Szkole Kultury Medialnej w Toruniu, z którymi to instytucjami jest związana.

Według Rady TVN naruszyła art. 18 pkt 1 i 3 ustawy, który mówi, że audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu. Nie mogą promować postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, nawoływać do nienawiści lub dyskryminacji ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość. Przekazy nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz środowisku naturalnemu.

Wszystkich tych zbrodni i występków dopuścił się rzekomo dzierżony przez amerykański kapitał TVN 24, relacjonując wydarzenia 16-18 grudnia w Sejmie i przed nim. KRRiT nałożyła na nadawcę niemal 1,5 mln zł kary.

TVN tanio skóry nie sprzeda. Będzie się odwoływał, dopóki sądy będą w Warszawie. Chodzi o to, by w walce o wolność wypowiedzi i standardy mediów TVN nie pozostał sam.

Środowisko dziennikarskie z natury rzeczy jest podzielone, media ze sobą konkurują. Ale jedna sprawa powinna być ponad podziałami – zagwarantowana konstytucją wolność słowa i przekazu.

Nie dajmy założyć sobie knebla, bo nie będziemy godni miana wykonywanego przez nas zawodu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Rządzą nami neobolszewicy w takim zgrzebnym, gomułkowskim wydaniu. Taka ich ideologia, mentalność i sposób działania. Kisiel nazwał to "dyktaturą ciemniaków".

  Tyle, że perspektywy na przyszłość są straszne.
  już oceniałe(a)ś
  94
  1
  Wg tych przepisów: "Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć lub narodowość."
  Faktycznie audycje te zawierały wszystkie te treści, ale wynikały one wyłącznie z tego że dokładnie te działania były istotą aktywności rządu i partii PiS w parlamencie. Całkowicie bezprawne działanie rządu i PAD z łamaniem konstytucji włącznie, do tego jątrzenie i podział społeczeństwa, brutalizację życia społecznego, nieprzestrzeganie regulaminu sejmu, lekceważenie i bezprawne niedopuszczanie opozycji do głosu zarówno w komisjach i jak i na sali plenarnej (Casus posła Szczerby), zniszczenie debaty parlamentarnej. Za to wszystko odpowiada PiS, rząd PiS i podległa jej telewizja publiczna z TVP Info na czele. Karać za rzetelne relacjonowanie oburzenia ludzi na te wszystkie haniebne czyny, na łamanie prawa przez rządzącą partię jest zwykłym bandytyzmem. Może by tak szanowna Rada wzięła się za TVP za skandaliczne manipulacje, fałszowanie obrazu życia publicznego i tuszowanie przestępstw rządu??? Tego KRRiT nie widzi???
  Przecież to jest jawny zamach na wolne media! Oni nie żartują, oni właśnie wzięli całe wolne społeczeństwo za ryj. NIE DAJMY SIĘ TEMU, NIE BĄDŹMY BIERNI JAK BYDŁO PROWADZONE NA RZEŹ, BO W ISTOCIE TAKI LOS PRZY RZĄDACH PiS NAS CZEKA!!!
  już oceniałe(a)ś
  73
  0
  To decyzja wydana w jakimś szale Kaczyńskiego, który przestaje się kontrolować. Wybiera sobie na premiera bankstera, który ma rozmawiać ze światem i sprowadzać do Polski inwestycje, po czym uderza w amerykański biznes. Kto w inwestorów będzie teraz chciał wejść na polski rynek? Na takie wybryki może sobie pozwolić Rosja - wciąż potężna zasobami naturalnymi. Ale Polska? Stojąca na nierentownym węglu? Śmiech na sali. Ja akurat uważam, że szybko z tej decyzji się wycofają. Ale smród zostanie.
  @suwnicowa
  No i mleko się rozlało. Wystarczy, że tę decyzję nagłośnią zachodnie media, a tego nie będzie się dało ukryć i żegnajcie inwestycje. A dla wielkich koncernów zahamowanie inwestycji to jak pstryknąć palcem. Wystarczy przenieść je choćby do przewidywalnych Czech i gotowe produkty dowozić na rynek polski i tylko korzystać z rynku. Heh, nawet już gotowe fabryki można zwinąć i przenieść gdzieś tam, chociaż jest to bardziej uciążliwe i to są koszty, ale tak to niedługo będzie wyglądać.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Powtarzając za Kurtzem: "Zgroza! Zgroza!",
  Koniec.
  już oceniałe(a)ś
  47
  1
  Według Rady TVN naruszyła art. 18 pkt 1 i 3 ustawy, który mówi, że audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu. Nie mogą promować postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, nawoływać do nienawiści lub dyskryminacji ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość. Przekazy nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz środowisku naturalnemu.

  Kulson, chyba się tej Radzie N z P popier....ło?
  @tokowirowka
  Orwell, kulson, orwell.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @tokowirowka
  No i właśnie się zastanawiam czemu media tzw. "niepokorne" jeszcze nie poszły z torbami.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @tokowirowka
  Potwierdzam, poyebało im się z TVP
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @kulson
  Dzięks.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Ta opowieść "O dwóch takich, co ukradli księżyc " musi się wreszcie skończyć! Warto posłuchać ballady Mirosława Hrynkiewicza!
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  Widzę tylko jedną nadzieję na zatrzymanie tego szaleństwa. To, że stan psychiczny Kaczyńskiego jest zły widać gołym okiem, te jego szaleńcze miny, grymasy, uśmiechy, gesty i nagłe napady wściekłości pewnego dnia będą nie do powstrzymania. Środki na pobudzenie, na uspokojenie wszelkie psychotropy jakim go faszerują nie będą w stanie już powstrzymać jego
  psychozy. Zrobi coś makabrycznego, a wtedy "lojalni" partyjni kumple wykopią go na śmietnik. Zaczną się zagryzać nawzajem. Czego szczerze im życzę.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Drodzy Dziennikarze, teraz jest trochę późno. Ale właśnie teraz należy wreszcie, w twardy i zdecydowany sposób atakować grupę przestępczą, która wkrótce, o ile będziecie jedynie solidarnie się bronić, wprowadzi w Polsce nową odmianę totalitaryzmu. Bowiem w solidarnej obronie możemy jedynie przegrać, mając naprzeciwko opanowane przez PiS Sądy, finanse publiczne oraz władzę, nieliczącą się z opinią międzynarodową. Sama tylko obrona nie da nic!
  Wy, dobrzy i etyczni do granicy absurdu prawdziwi dziennikarze stanęliście naprzeciwko bandy pozbawionych skrupułów, chamskich w stylu swych działań i, obiektywnie, godnych jedynie pogardy propagandystów, z których wielu śmie nazywać samych siebie dziennikarzami. Przyczyną obecnego upadku naszego państwa jest agresywna propaganda naszych (i demokracji) wrogów oraz brak jakiejkolwiek przeciwwagi dla tej agresji ze strony obiektywnych, przestrzegających zasad etyki dziennikarzy oraz autorytetów politycznych. Nie przeciwstawialiście równie skutecznych argumentów pisowskiej erystyce i demagogii, traktując werbalną agresję wszystkich wypowiedzi działaczy PiS jako równoprawny głos w dyskusji, często nawet godząc się z argumentami wrogów- tak, powtarzam WROGÓW. Drodzy Państwo, czy nie pora już porzucić swój idealizm, dojrzeć do obecnej, przyznaję, nienormalnej sytuacji i zacząć bronić swych prawdziwych poglądów, nie bacząc na zasady, wpojone Wam w innych warunkach, przy innych założeniach i wobec innych, siebie samych reprezentujących partnerów? ? la guerre, comme ? la guerre, Szanowni Państwo. A naprzeciwko stoją nie pojedynczy ludzie, ze swymi własnymi poglądami. Stoi zdyscyplinowana armia propagandowej wojny z nami wszystkimi.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0