Nie godzimy się na odbieranie swobód, będziemy walczyć z ruchami antyeuropejskimi, sprzeciwiamy się fali agresji i nietolerancji oraz brutalnemu wykorzystywaniu zmarłych do celów politycznych - napisali wspólnie były prezydent Lech Wałęsa i legenda opozycji antykomunistycznej Władysław Frasyniuk
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

My, Obywatele,

w obliczu zagrożeń wynikających z serii antydemokratycznych i niekonstytucyjnych decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości stajemy w obronie podstawowych wolności należnych każdemu człowiekowi i obywatelowi RP. Walczymy o utrzymanie wartości demokratycznego państwa prawa oraz konstytucji nagminnie łamanych przez prezydenta Andrzeja Dudę i rząd premier Beaty Szydło.

Nie godzimy się na odebranie nam podstawowych swobód obywatelskich i wolności zgromadzeń.

Będziemy walczyć z wszelkimi ruchami mającymi na celu wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej.

Stajemy w obronie ofiar wojny uciekających przed śmiercią i szukających nadziei w krajach demokratycznych. Historia Polski jest historią ludzkiej solidarności i tymi wartościami będziemy się kierować wobec rodzin dotkniętych tragizmem wojny.
Sprzeciwiamy się fali agresji i nietolerancji zalewającej Polskę, podsycanej przez główną siłę polityczną.

Będąc obywatelami Rzeczypospolitej, zarówno wierzącymi w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i niepodzielającymi tej wiary, stajemy w obronie wartości chrześcijańskich zawłaszczanych w cynicznej grze politycznej.

Mając w pamięci tragiczny wypadek lotniczy pod Smoleńskiem, w którym zginął prezydent Lech Kaczyński i dziewięćdziesięciu pięciu obywateli, sprzeciwiamy się brutalnemu wykorzystywaniu zmarłych do bieżących celów politycznych.
Stajemy w obronie naszych dzieci i ich dzieci, którym należy się prawo do wolnej, demokratycznej i nowoczesnej ojczyzny na miarę XXI wieku.

Apelujemy do wszystkich, którym bliskie są te wartości, o zaangażowanie.

10 lipca my, Obywatele, staniemy na Krakowskim Przedmieściu naprzeciwko Jarosława Kaczyńskiego w obronie naszych praw.

Lech Wałęsa
Władysław Frasyniuk

Podpisz się pod apelem >>>

Read the english version of this article >>>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Póki co nie angażowałem się w marsze, bo zajęty jestem swoim życiem. Uznałem, że trudno, rodacy, którzy nie poszli na wybory tak nas załatwili. Musi teraz rząd mieć szansę narozwalać ileś rzeczy, bo demokratycznie został wybrany. Założyłem, że dopiero jak PiS zabierze się do machlojek przy ordynacji wyborczej to będzie dla mnie przekroczenie "czerwonej linii". Ale skoro na kontrmanifestacji w poniedziałek mają pojawić się takie legendy walki o wolną Polskę jak Wałęsa czy Frasyniuk, to mam pytanie - o której i gdzie zbiórka?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Apel do Biskupów.Dosyć wykorzystywania Religii do celów politycznych.Nie widzicie jak kala się imię Najświętszej Panienki i Jezusa Chrystusa na ulicach Warszawy co miesiąc ?Czy jesteście pewni ,że są to uroczystości religijne.?Czy JEZUS stojąc na drabince też ział nienawiścią?Opamiętajcie się jesteście pasterzami całego stada ,a nie wybranych owiec.Zamknijcie usta pełne jadu szarlatanowi z Torunia.Módlcie się o jedność Narodu.Waszego Narodu.Albo się opamiętacie ,albo będziecie biednym Kościołem tak jak chciał Jezus i obecny Papież.Dostaniecie 0,25% z zadeklarowanych podatków od wiernych,którzy wam przebaczą to co robicie teraz.
  @j23 Pięknie powiedziane!! Popieram
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A moze tak w obronie PRAWA poprowadzic bohaterow przed pomnik Kaczynskiego,postawiony nielegalnie przed warszawskim Ratuszem i przetransportowanie go na Zoliborz,na posesje Prezesa.Na koszty transportu przeznaczyc zbiorke KODu.
  @icom-62. W obronie prawa to nie jedź więcej ni 10 km powyżej prawa w terenie zabudowanym Życzę szczęścia i pomyślności ale tylko takiej, która jest dobra dla Ciebie i nie wyrządza szkody innym. Pentagram PMMWW
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie zgadzam się, żeby wola jakiegoś Jaroslawa Kaczyńskiego odebrano mi moje prawa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Redakcjo, możecie sukcesywnie utylizować pisowską tubę arawina321, który wielokrotnie kopiuje i wkleja te same propagandowe posty? Nie po to trzymam się z dala od pisowskiej propagandowej TV, żeby na forum GW pod jednym artykułem kilkakrotnie czytać te same pisowskie "argumenty".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "" stajemy w obronie podstawowych wolności należnych każdemu człowiekowi i obywatelowi RP."" - Jakie to wolnosci zostaly wam odebrane szanowni panowie Wałęsa i Frasyniuk ? Juz dawno temu zostaliscie gratyfikowani za te wasze zaslugi i nadal chcecie byc traktowani ja swiete krowy.,prowadzace prywatna wojna z Kaczynskim,on was wykolegowal.PRZEGRALISCIE z nim DEMOKRATYCZNE WYBORY !!!
  @icom-62. Panie icom-62 Odebrane nam zostało prawo do wolności wyznawania prawdy i miłości Narzucona została nam fałszywa pobożność. Moralność została zgwałcona i zbezczeszczana. Kości z grobów wywlekają i nad nimi sąd szczekają. Kaczor jest szatanem, zabójcą swojego brata Abla. Tak Cię otępili, że przestałeś myśleć? Biedny jesteś i żal mi Ciebie
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @icom-62. Nie bredź. Nie przypominam sobie, żeby w programie wyborczym PISu było promowanie faszyzmu, demontaż TK, zapowiedź wprowadzenia ustawy o zgromadzeniach cyklicznych, ale także zaostrzenie możliwości aborcji etc. etc. Wylecielibyście na kopach, gdyby suweren znał wasze plany, pisowski bolszewiku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @efce14 Nie jestem bolszewikiem Jestem Pentagram PMMWW Ale jeśli tego nie pojmujesz jeszcze to muszę z żalem zaczekać aż pojmiesz
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @efce14 Kłamcy i fałszywi, nienawistni chrześcijanie Prawdę bezcześcisz smoleński kapłanie Gdzie konferencja, badania i analiza na WAT-cie? O prawdę walczysz? Kłamstwa sługo, psubracie. Nam lecieć nie kazano W Tutce miejsce dano Spojrzałem a w dole Mgły się snują zwoje Wiją się i kłębią Ciarki w lędźwiach ziębią Lądować nie lądować? Oto jest pytanie Co bratu powiem? Nie wykonane zadanie. Władza umknie prezydenta I śmiać będzie się przeklęta Gęba Tuska tak nadęta On mi berło dziś wyłuska Taka mgła to wina Tuska Brat mi mówi więcej wiary My tę mgłę dziś pokonamy Niechaj planu nikt nie burzy Mamy DSP-a nikt nie stchórzy No i tak to lądowali Tak, że brzozę skasowali Teraz wszystkich obwiniają Pamięć ofiar wciąż kalają Żądza władzy w szalonej pogoni Kłamstwo głupotę i paranoję goni Pycha kroczy przed upadkiem Takim nas obdarowali spadkiem Lecz już wkrótce się pojawi Hańba co nas wszystkich zbawi Bo on poległ a nie zginął Skutek myli się z przyczyną Jego brata pomnik, wreszcie Będzie straszyć w każdym mieście Kości z grobów wywlekają I nad nimi sąd szczekają Zakłócając spokój duchom By sens nadać swoim ruchom Hieny cmentarne, szatańskie nekrofile Upiorów rozkosz, diabelskiego orgazmu chwile Religia dla nich to trampolina do władzy Obfitej w żarcie, goowna smrodliwego i sadzy Orły białe gdzie jesteście? Pogonicie kaczki wreszcie? Gdzie generały? Gdzie pułkowniki? Zwolnione z armii wojowniki? Gdzie strategia, gdzie taktyka by zwalczyć pisiego kornika? Państwowego, polskiego organizmu szkodnika. A gdzie plany operacji? Jak raka kłamstwa wyciąć z polskiej nacji? Ani kaczka ani wrona orła białego nie pokona Z prawdą zacząłeś walczyć kaczy zasrańcu Myślisz, że ją zwiedziesz w swym diabelskim tańcu Mylisz się. Zaprawdę powiadam Ci dupku Liliputnie Prawda nigdy nie skona i ciebie w końcu dopadnie, pokona Twoje przeznaczenie to fotel bujany Gdzie z Żalkiem i swoim kotem Będziesz trawił swój upadek i hańbę Swoją krecią diabelską robotę. Sługo diabelski, chory na władzę szatanie Twój znak rozpoznawczy to twoje kłamanie Porządku bożego pokrętne odwracanie Tuwim - Modlitwa Lecz nade wszystko – słowom naszym, Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedyność przywróć i prawdziwość: Niech prawo zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość – sprawiedliwość… Adam Mickiewicz - Wierzysz, że Bóg narodził się w betlejemskim żłobie, lecz biada Ci jeśli nie zrodził się w Tobie (pentagram dodał: jako prawda, miłość, mądrość i władza dobrego prawa).
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @icom-62. WALCZĄCE MOCE Kolejno w nowe ludzkości poranki Odmienne moce szły w dziejowe szranki. Do walki życia naprzód wystąpiły Czysto zwierzęce i cielesne siły. Potem przyszła zręczna chytrość węża, Która silniejsze potwory zwycięża. Dalej szła pycha, nienawiść i męstwo, Rozum i ludzkiej wiedzy czarnoksięstwo. I sprawiedliwość, co równo odważa Prawa słabego i prawa mocarza. Następnie piękność szła promieniejąca, Która spojrzeniem broń z ręki wytrąca. A za nią w blasków różanych powodzi Ofiarna miłość – ostatnia nadchodzi. Ta wszelkie grozy odrzuci narzędzie – I poświęceniem tylko walczyć będzie. Jak służebnica pokorna i cicha Uciszy zawiść, którą tłum oddycha... A gdy dla wszystkich otworzy ramiona, Wrogów zaciętość i pychę pokona – I temu na skroń wieniec chwały włoży, Kto więcej szczęścia ludzkości przysporzy. To nie ja to Asnyk
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @pentagram <<Nie jestem bolszewikiem Jestem Pentagram PMMWW Ale jeśli tego nie pojmujesz jeszcze to muszę z żalem zaczekać aż pojmiesz>> Pentagram, ale swoje posty, to chyba błędnie adresujesz do mnie. "pisowski bolszewik", to było do icom-62
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @icom-62. Co to znaczy wykolegował ty knajaku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @icom-62. Ten rezym jest nielegalny, ponieważ podeptal prawo i konstytucję i odmówił prawa głosu opozycji w Sejmie i Senacie. Nie obchodzi mnie głos jakiejs zasranej większości, która szczurów prze iw nam w kościołach.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @manka szczurów nie szczurow
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @manka szczuto nie szczurów
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @efce14 Tak masz rację pomyliłem się. Przepraszam
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem .." 10 lipca trza być i dać świadectwo
  już oceniałe(a)ś
  0
  0