Unia Europejska to spełnienie marzenia pokoleń Polek i Polaków o wspólnocie. Po latach walki o wolność i przymusowej izolacji wybraliśmy wolność i rozwój, otwartość i praworządność, równość i sprawiedliwość społeczną. Czyli Europę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziś musimy to głośno potwierdzić:

Jesteśmy Polkami, Polakami i Europejczykami. Polska musi być wśród filarów Unii Europejskiej. Rząd niweczy nasze spełnione marzenie. Niszczy europejską przyszłość Polski. Przypomnijmy Europie i światu, że Europę chcemy współtworzyć. Nie pozwolimy się z niej wyprowadzić.

Bije nam dzwon. Dziś stawką jest nasze miejsce w świecie. Europa nam odjedzie, jeśli na to pozwolimy. Zgubimy cywilizacyjną szansę. Tym razem skażemy się sami. Bez rozbiorów, bez obcej inwazji, jak w 1939 r., bez Jałty, jak w 1945 r.

Potrzebujemy jedności, by temu zapobiec. Unia Europejska to wielki wspólny projekt. Nasza szansa cywilizacyjna i bezpieczny dom. Poza Europą będziemy zaściankiem.

Ten dom trzeba naprawiać solidarnym i odpowiedzialnym działaniem. Nie niszczyć.

Przyjdźmy w sobotę 25 marca 2017 r. o godzinie 12.00 – w historyczny dzień, 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich – na plac na Rozdrożu w Warszawie. Manifestację zakończymy na placu Zamkowym.

Traktaty rzymskie dały początek zjednoczonej Europie. Pozwoliły podnieść się jej po wojnie. Dziś również potrzebujemy Europy. I ona nas potrzebuje.

Polska będzie w Unii albo Nigdzie.

Robert Biedroń, Władysław Frasyniuk, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Marta Lempart, Maia Mazurkiewicz, Adam Michnik, Joanna Mucha, Barbara Nowacka, Ryszard Petru, Sławomir Sierakowski, Jadwiga Staniszkis, Róża Thun, Piotr Wieczorek, Adam Zieliński „Łona” oraz Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Danuta Hübner

embed

Weź udział >>>

Za co kochacie Europę? Pamiętacie czasy, gdy nie byliśmy w UE? Napiszcie: listy@wyborcza.pl

Zobacz też: PiS zamierza Polskę z Unii wyprowadzić. Nie godzą się na to obywatele, Europejczycy i Polacy. Komentarz Jarosława Kurskiego

Od 2004 r. dostaliśmy z Unii już 137 mld euro. Do 2020 r. mamy do wydania jeszcze 80 mld euro [BIQDATA.PL]

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Europa da się lubić, Europa da się lubić, Tu szczęście można znaleźć, Tutaj serce można zgubić. Wiadoma rzecz - Europa, I każde słowo zbędnem, W ogóle i w szczególe, I pod każdem innem względem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Drodzy Państwo, Hymnu Europy się nie śpiewa! Hymnem jest tylko wersja instrumentalna - z oczywistych powodów!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przez chwilę myślałam, że to zwiastun II części Avatara. A tak w ogóle to precz z ciasnym szowinizmem europejskim! Wyjdźmy wreszcie z tego doczepionego do Azji grajdołka i bądźmy obywatelami świata!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Cieszę się że idzie z nami "Łona"! Szacunek, Adam!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Śpiewamy Odę do Radości w Krakowie o 12 w dniu 25 marca pod pomnikiem Adama Mickiewicza.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kraków sobota 25 marca o 12 pod "Adasiem".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kraków - spotykamy się o 12 pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Zapraszamy
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Flaga Unii Europejskiej stala się znakiem sprzeciwu wobec pisowsko-kościelnego rządu, prezydenta i parlamentu kierowanych z tylnych siedzeń. Bądźmy razem ze wspólnotą wolnych demokratycznych krajów, nie z Rosją.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0