"Łamanie prawa przez organy powołane do jego przestrzegania budzi najwyższy niepokój" - pisze Polskie Towarzystwo Studiów Amerykanistycznych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jako członkowie Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych wyrażamy zaniepokojenie obecnymi wydarzeniami politycznymi w Polsce. Uznając prawo demokratycznie wybranego Prezydenta Rzeczypospolitej i większości parlamentarnej do korzystania z konstytucyjnych prerogatyw, uważamy, że łamanie prawa przez organy powołane do jego przestrzegania budzi najwyższy niepokój.

Demokracja nie ogranicza się do władzy większości, lecz musi być chroniona zasadą trójpodziału władzy, zaś orzekanie o konstytucyjności aktów legislacyjnych przez władzę sądowniczą stanowi zasadnicze ogniwo liberalnej demokracji.

Ustrój Stanów Zjednoczonych Ameryki jest pod tym względem modelowy od czasu przyjęcia Konstytucji (1788) i pierwszych dziesięciu poprawek definiujących prawa obywatelskie (1791) oraz decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Marbury v. Madison (1803), która ustanowiła kontrolę sądową. Świat zachodni przyjął standard kontroli sądowej po drugiej wojnie światowej.

Ewidentne próby zakwestionowania przez Prezydenta RP i przez sejmową większość tej przyjętej również w polskim systemie konstytucyjnym zasady są pozbawione podstawy prawnej i stanowią niebezpieczny precedens.

Zarząd PTSA : dr hab. Tomasz Basiuk, prezes PTSA, dr hab. Ewa Łuczak, prof. nadzw., wiceprezes PTSA, dr hab. Grzegorz Kość, skarbnik PTSA, dr Aneta Dybska, sekretarz PTSA, dr Jacek Partyka, członek zarządu PTSA

Byli prezesi PTSA : prof. dr hab. Agnieszka Salska, członek honorowy, prezes PTSA 1991-97, dr hab. Jerzy Durczak, prof. nadzw., prezes PTSA 1997-2003, dr hab. Marek Wilczyński, prof. nadzw., prezes PTSA 2003-08, dr hab. Jerzy Kutnik, prof. nadzw., prezes PTSA 2008-2011, dr hab. Dominika Ferens, prezes PTSA 2011-2014

Pozostali członkowie - sygnatariusze oświadczenia (zadeklarowani do 14 XII rano): prof. dr hab. Lucyna Aleksandrowicz-Pędich, dr Ewa Antoszek, dr Kacper Bartczak, mgr Jędrzej Burszta, mgr Maciej Czerniakowski, prof. dr hab. Joanna Durczak, dr Julia Fiedorczuk-Glinecka, dr hab. Paweł Frelik, dr Iwona Filipczak, dr Brygida Gasztold, prof. dr hab. Marek Gołębiowski, dr Agnieszka Gondor-Wiercioch, dr hab. Agnieszka Graff-Osser, mgr Gabriela Jeleńska, dr hab. Paweł Jędrzejko, dr hab. Jerzy Kamionowski, dr Izabella Kimak, dr Justyna Kociatkiewicz, dr hab. Zofia Kolbuszewska, dr hab. Marta Koval, prof. nadzw., mgr Sława Krasińska, dr Karolina Krasuska, dr Anna Krawczyk-Łaskarzewska, dr Zuzanna Ładyga, dr Anna Łakowicz-Dopiera, mgr Karolina Majkowska, dr Małgorzata Martynuska, dr hab. Mariusz Marszalski, prof. nadzw., dr Krystyna Mazur, dr Mirosław Aleksander Miernik, prof. dr hab. Elżbieta H. Oleksy, dr Wiesław Oleksy, dr Agnieszka Pantuchowicz, dr hab. Marek Paryż, prof. nadzw., dr Damian Podleśny, dr Małgorzata Poks, dr hab. Agata Preis-Smith, prof. nadzw., dr Damian S. Pyrkosz, prof. dr hab. Tadeusz Rachwał, dr Elżbieta Rokosz-Piejko, mgr Tomasz Sawczuk, dr hab. Tomasz Sikora, dr hab. Piotr Skurowski, prof. nadzw., dr hab. Bohdan Szklarski, prof. nadzw., dr Julia Szołtysek, dr Anna Warso, dr Beata Williamson, dr Beata Zawadka, dr Grażyna Zygadło.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nareszcie ktoś trafił w sedno. Nie mamy żadnego PATA. Władza złamała już kilkukrotnie Konstytucję i za to m.in. Dudzie i Szydłe JUŻ należy się Trybunał Stanu. A będzie jeszcze gorzej, łamana jest nie tylko Konstytucja, ale i prawo na całej linii... (np. Kamiński)
  @lubelskadobra Rząd robi dobrą minę do złej gry, ale ekonomia to fikcja. Kali jedną ręką dawać, drugą Kali odbierać. Wzrosną ceny żywności i spadnie dochód z lokat - wszystkim. Po 500 dostaną tylko niektórzy. Mówcie o podstawach ekonomii Kalego do lepszego sortu PISowców.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @kornblum gościu ja nie jestem przy żadnym korycie. Mam działalność gospodarczą. Zarabiam może 2.5 tys na rękę po miesiącu pracy, więc żadne luksusy. Ponad tysiąc kosztuje mnie zus, podatek też nie mały. Nie głoduję, ale z żadnego koryta nie korzystam. I to jest jedna prosta rzecz, której wy gamonie z pisu nigdy nie pojmiecie. Te wszystkie świnie przy korycie to pic na wodę wymyślony przez Jarka, żebyście jedli mu z ręki.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @xpm2000 Kali nie rozumieć, że jak niektóre z rodzin dostaną po 500, to sumarycznie, rocznie, zapłacą dużo więcej przez podwyżkę cen żywności. Kali nie wiedzieć co to "koszyk". W rezultacie stracą wszyscy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kaczyński, Duda, szydło, Kuchcinski to przestępcy konstytucyjni. Trzeba to jasno, głośno i dosadnie mowić. Wszystkie środowiska powinny o tym mowić. Polska nie moze dać sie zastraszyć garstce ludzi, którzy zgubili standardy i pobłądzili.
  @czechy11 To ja jeszcze pozwolę sobie przypomnieć post, który rozpalił trolli do czerwoności (najlepsza rekomendacja): pysio62: "Trzeba sobie jasno powiedziec i przestac sie ludzic czy opowiadac jakies bajki. Kaczynski, Duda i PIS przeprowadzaja zamach stanu i sa zagrozeniem dla Polski, demokracji, wolnosci i naszych pieniedzy. Jako zamachowcy stracili mandat do rzadzenia Polska i mozna uznac ich wladze za nielegalna."
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Władza Kaczynskuego, Dudy i Szydlo w wyniku nielegalnych i zbrodniczych działań stała sie NIELEGALNA.
  już oceniałe(a)ś
  52
  6
  Ja też na PiS nie głosowałem. Więc kto? Może jednak sfałszowano wybory? NWWD!
  już oceniałe(a)ś
  34
  3
  Najpierw Polacy walczą o wolność, potem o niej zapominają, potem znowu muszą o nią walczyć. Bardzo mnie cieszy taka deklaracja i takie pojmowanie rzeczywistości. BRAWO!
  już oceniałe(a)ś
  26
  1
  Ci Państwo mają rację, co stwierdzam z przykrością, bo oczekiwałam czegoś innego od zwycięzców wyborów. PIS, a raczej Kaczyński przekracza granice, których w demokracji przekraczać nie wolno.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  pRezydent musi odejść! Referendum ! Referendum! Szybko!
  @jndy To żaden prezydent, to wstyd dla poważnego urzędu prezydenta, to antyprezydent.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Polskie Towarzystwo Studiów Amerykanistycznych? A co na to Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów? błaaaagam....
  @sadfdsfsd Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów niech zabierze Jarka na wieczność. Planeta ziemia im za to podziękuje.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0