Gdyby ułożyć listę największych nierozwiązanych problemów w fizyce, to ciemna materia znalazłaby się na pierwszym miejscu.

W ziemskich laboratoriach prześwietliliśmy materię w najdrobniejszej dostępnej nam skali, czyli tysiąc razy mniejszej niż średnica jądra atomu wodoru. Odkryliśmy najbardziej elementarne cząstki, z jakich się składamy – elektrony i kwarki. Pomierzyliśmy także siły, jakie między nimi działają.

Opisująca strukturę materii teoria – zwana modelem standardowym – domknęła się dekadę temu wraz z odkryciem bozonu Higgsa. Żaden eksperyment przeprowadzony na Ziemi nie wskazuje na to, że istnieje coś więcej.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Monika Tutak-Goll poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Teraz więcej wiemy, że nie wiemy .
    Fajnie się czyta Pana Piotra.
    Widzimy, że nauka ma wiele jeszcze przed sobą, aby tajemnice fizyki, wszechświata odkrywać.
    @Peterka
    To już od całkiem dawna wiemy :-) Tylko pod koniec XIXw. wydawało się, że wiemy już prawie wszystko, ale tylko przez chwilę. Rzeczywistość szybko powiedziała: "sprawdzam" :-)
    A co do tekstów red. Cieślińskiego pełna zgoda - zawsze wysoka półka - fachowe, rzeczowe i dobrze się czyta :-) Dodałbym liczne wywiady z bardzo ciekawymi ludźmi szeroko pojętej nauki.
    już oceniałe(a)ś
    29
    0
    Dziękuję za artykuł. Głowa mnie rozbolała, ale dziękuję.
    już oceniałe(a)ś
    97
    2
    Dla takich artykułów warto opłacać prenumeratę!
    Nie mogę się doczekać rozwiązania tej zagadki, tylko kiedy to nastąpi - w przyszłym roku czy za 700 lat? Jeszcze niedawno wydawało się, że eksperyment g-2 jest już tylko o krok od odkrycia nowej fizyki, ale mnożą się wątpliwości.
    już oceniałe(a)ś
    64
    1
    Głupota. Ludzka głupota stanowi brakujące 95% masy wszechświata.
    @EinarSzu
    Ależ to czystej wody antropocentryzm :-)
    Chyba mocno przeceniasz siłę i skalę naszego oddziaływania, ale żart przedni :-)
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Fajny artykuł. Całkiem sprytnie przemyka przez meandry współczesnej fizy. A mnie się wydawało, że o ile w przypadku ciemnej materii jesteśmy ciemni, to w przypadku ciemnej energii jakiś trop istnieje. A jest nim ciśnienie wywoływane przez cząstki wirtualne.
    już oceniałe(a)ś
    37
    2
    Czyli coś wiadomo ale nie wiadomo co.
    @zenek60
    A dokładniej wiemy że czegoś nie wiemy.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @ABP_W
    I to jest właśnie na plus dla uczonych.
    Są też ludzie, którzy nie mają najmniejszej wątpliwości, że wiedzą wszystko.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    ciekawe jest pytanie jak ciemna materia oddziaływuje z czarnymi dziurami
    @kajusieczka
    Jeżeli składa się z jakichś cząstek, to wpada do nich i zwiększa ich masę, tak jak zwykła materia. Tylko wobec znacznego jej rozrzedzenia, wpada jej bardzo niewiele.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Pochwalę się że mój syn, doktor fizyki, uczestniczy w programie poszukiwania ciemnej materii w LHC/CERN. Jak ją znajdą to wam powiem :)
    w skrócie chodzi o takie wytrenowanie AI żeby wsród terabajtów danych przychodzących z detektorów cząsteczek powstałych po zderzeniach (a te następują w LHC z częstotliwością 40 MHz, co generuje nieustanny ogromny strumień danych, LHC jest obecnie ich największym „producentem” na świecie) wyłapywała jakieś nie dające się wyjaśnić anomalie, bo one mogą być skutkiem wpływu ciemnej materii. I te odsiane przez AI anomalie będą dopiero dokładniej analizowane pod tym kątem.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @antytalent
    Gratuluję syna i sukcesu procesu wychowawczego i edukacyjnego, prawdziwy powód do uzasadnionej dumy! I życzę jemu i innym sukcesów w poszukiwaniach, choć jak cos znajdą to i tak na pewno będzie o tym wystarczająco głośno :-)
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @antytalent
    Gratulacje. No i cierpliwie czekam
    już oceniałe(a)ś
    0
    0