Poetka ma pełną świadomość, że język nie jest medium obiektywnych i twardych sądów. To raczej wehikuł znaczeń wątpliwych i przypadkowych - pisze Krzysztof Siwczyk, przewodniczący jury Nagrody Literackiej "Nike", w laudacji dla poetki nagrodzonej za tom "Raptularz".
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Paul Celan, dźwigając mowę poetycką spod gruzów historii i udowadniając, że tworzenie poezji po Auschwitz jednak jest możliwe, w jednym z wierszy pisał: „Nieczytelność tego/ świata. Wszystko dwoiste./ Twarde zegary/ przyznają rację godzinie rozpadu,/ ochryple./ Ty, zakleszczony najgłębiej w sobie,/ wydobywasz się z siebie/ na zawsze".

Fragment podaję w przekładzie Ryszarda Krynickiego już skorygowanym przez samego tłumacza. We wcześniejszej, znanej mi jego wersji finalny dystych przyjął brzmienie: „wychodzisz z siebie/ na zawsze". Bardzo przyzwyczaiłem się do tego pierwotnego wariantu. „Wyjście z siebie" wydawało mi się właściwym, radykalnym programem pisania poezji jako takiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Znakomita, poruszająca laudacja!
    już oceniałe(a)ś
    15
    4
    A co na to Pani Potocka.
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    Świetny tekst.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Piękna, poruszająca laudacja!!!
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    ?7
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Ładnieś pan to powiedział
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    szkoda ze nie opisal jej obrzydliwej obrony pedofila gulbinowicza, w ktorej nie ma slowa o cierpieniu ofiar. obrzydliwy babsztyl
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    Też mam zwątpienia funeralne, jak czytam takie teksty. Panie Siwczyk, nie zrażaj pan nas do poezji.
    już oceniałe(a)ś
    6
    11