Nagrodę im. Marcina Króla za książkę "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" dostał Konstanty Gebert. "Ta książka jest podróżą do jądra ciemności" - pisze w laudacji Tadeusz Sławek

Nagroda im. Marcina Króla przyznawana jest przez Fundację im. Stefana Batorego za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej oraz politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą, wprowadzającą nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia. Patron nagrody, zmarły w 2020 r. prof. Marcin Król, był jednym z najwybitniejszych polskich historyków idei, filozofów i socjologów. Był też wieloletnim członkiem rady Fundacji im. Stefana Batorego.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Świetny werdykt jury, choć trochę szkoda "Gdyni obiecanej". Obie książki są wybitne.
    @Kohoutek-Somnabulmeister
    Te książki są tak nieporównywalne, że nie powinny stać obok siebie na jednej półce ....
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    " ludobójstwo jako bękarcie dziecko oświecenia".... Norman Davies w książce " Europa " pisze:" nad wiekiem dwudziestym unosi się takie barbarzyństwo które zdziwiłoby największych barbarzyńców dawnych epok"... za największych barbarzyńców starożytności uważani byli asyryjczycy. Nie byliby zdziwieni zburzeniem Warszawy czy Mińska na Białorusi, bo oni też robili takie rzeczy ze stolicami podbitych państw: król Asyri Assurbanipal zostawił po sobie napisem typu: " zniszczyłem Suzę..złupiłem Teby...dałem im odczuć moją ciężką rękę", jego przodek poważnie zdewastował nawet święte miasto Mezopotamii Babilon...ale już komorą gazową Asyryjczy byliby co najmniej zdziwieni: oni też w Czasie pokojów nie oszczędzali ludności cywilnej, ale ci którzy mieli jakąś " wartość " typu rzemieślnicy, uczeni byli deportowani do Asyri: mają fach, zdolności, przydadzą nam się...tak więc komora gazowa w której ginie lekarz czy inżynier...czegoś takiego najwięksi barbarzyńcy starożytności nie byliby w stanie zrozumieć, dla nich byłoby to bezsensowne " marnowanie" ludzkich talentów.
    @marekpoplawski
    W czasie podbojów, przepraszam za " podpowiadacz wyrazów ".
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    mamy przyklad ludobojstwa w europie , ktore uprawia putin ze swoja banda, a najgorsze jest to ,ze w tym uczestnicza mlodzi prymitywni rosjanie , w roznych formach dla pieniedzy albo z przymusu , albo z glupoty ,z haslem ,ze bija sie z faszyzmem
    już oceniałe(a)ś
    9
    2
    Vaclav Havel, gdy w 1995 roku, już jako prezydent Czech, odsłaniając pomnik obozu dla Romów w Letach, w miejscu, w którym urządzono chlewnię, mówił: ?Nauczmy się wysłuchiwać narodu Romów, rozumieć ich; odrzućmy przekonanie, że my jako większość w społeczeństwie wyznaczamy standardy wszelkich wartości i że nasz sposób życia i wartości (?) są dla wszystkich normą". I dalej: ?Trzeba więc pozostawać w gotowości do kwestionowania własnych norm i wartości i akceptacji, w możliwie szerokim zakresie, prawa innych do kierowania się normami i wartościami całkiem innymi"

    Czyli, wg Havla, nasze wartości typu ?nie kradnij? albo brak akceptacji dla pedofilii (gwałcenie dorastających dziewczynek było normą wśród Cyganów) powinnismy wyrzucić do kosza?
    @rattus-rattus
    A gdzie coś takiego zostało powiedziane?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0