Anatomia pogromu, czyli to, jak do niego dochodzi, jaki ma przebieg, jak wygląda wskazanie domniemanego wroga i wybuch agresji, jest od wieków niezmienna - mówi Maciej Płaza finalista Nagrody Literackiej "Nike".

"Golem" Macieja Płazy znalazł się w finale 26. edycji Nagrody Literackiej "Nike".

Laureatkę lub laureata poznamy 2 października. Już teraz każdy może wskazać swojego faworyta i zagłosować na "Nike Czytelników". Głosujemy TU. Chętni, którzy napiszą recenzję wybranej książki, zdobędą szansę na wygranie vouchera na wycieczkę o wartości 5 tys. zł.

Maciej Płaza do finału "Nike" trafił w tym roku po raz drugi. Znalazł się w nim już sześć lat wcześniej - ze zbiorem opowiadań "Skoruń". Jest laureatem - jako jedyny jak dotąd Polak - Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus" za poprzednią powieść "Robinson w Bolechowie" (2018).

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Niedawno wreszcie przeczytałem "Skorunia" Płazy (książka czekała na mojej półce od 2017 roku, ale w końcu się doczekała). "Skoruń" ma swój niepowtarzalny klimat, czytając go, poczułem trochę atmosferę własnej młodości i zastanawiałem się, czy i kiedy ten autor napisze kolejną książkę. A tu proszę! Teraz mam tylko nadzieję, że dotarcie do "Golema" nie zajmie mi kolejnych 5 lat.
  @ersonasolidna
  "Skoruń" to wspaniała powieść!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Tnnengebirge
  aaa, zaczęłam sobie przypominać... i: raczej zbiór opowieści! to jedyna jego książka jaką czytałam, chociaż zrobiła na mnie wielkie wrażenie
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Hmmm... Czuł, że tłumaczy swoją książkę z jidysz (którego nie zna)? Że nasiąkł stylistyką "chasydzkiej gawędy" (chyba raczej stereotypami)? To dlaczego w takim razie, do ch*ja Pana, nadał swojej głównej bohaterce, córce podolskiego cadyka z początku XX wieku imię SZIRA? Imię, które nie występowało na Podolu, które w ogóle nie istniało w jidysz i, przede wszystkim, które zostało wymyślone we współczesnym Izraelu? Czy możemy jednak nie promować takich niedoróbek?
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  "ale było też wielkim honorem" - przecież to kalka z angielskiego ! Czy nie lepiej powiedzieć po polsku "było wielkim zaszczytem" ? Honor a zaszczyt to zupełnie coś innego !
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Maciej Płaza: Historia Golema wcale nie pochodzi z Pragi. Wymyślił ją i napisał warszawski rabin
  Jak można rozpowszechniać takie banialuki? Może w XIX w. warszawski rabin spisał historię w postaci najbardziej dziś znanej - nie wiem, nie studiowałem tematu, ale opowieść o Golemie, ze wszystkimi jej istotnymi elementami, ma co najmniej paręset lat więcej, a korzeniami tkwi jeszcze w Biblii. To wiedza powszechna i łatwo dostępna.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  Oskary są różnorodne. Cannes jest różnorodne. Grammy są różnorodne. Finał NIKE nie jest różnorodny. To akurat twarde fakty i żadne minusy tego nie zmienią.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  "odkrycia" pana Płazy można przeczytać w książce, którą napisał Moshe Idel pt. Golem (jest po polsku chyba) -
  reszta to dość jednak schematyczny obrazek w dość kiczowatym sosie
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Widzę, że fan Voivod ;-) Pozdrawiam!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tematyka żydowska gwarantuje każdą nagrodę. Byle przedstawiać Żydów jako ofiary, a Polaków - jako morderców. Obrzydliwe tendencje Żydów i filosemitów.
  @Didzej007
  I viceversa - wystarczy dowolna wzmianka o Żydach, a już się polski antysemita odzywa. Idź do remizy Didzej.
  już oceniałe(a)ś
  23
  5
  @Didzej007
  To dzieki takim durniom mowi sie ,ze Polacy wysysaja antysemityzm z mlekiem matki.
  Pokaz mi ilu Zydow dostalo Nike,podaj nazwiska.
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  @4me1
  Przecież doskonale wiesz, co miałem na myśli. Tylko nikt tego głośno nie mówi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0