"Magazyn Literacki KSIĄŻKI" już po raz dwudziesty przyznał swoje coroczne nagrody. Wśród laureatów m.in. Andrzej Stasiuk, Jarosław Mikołajewski czy Sylwia Chutnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

W środę rano redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI", wydawanego przez Bibliotekę Analiz, przyznała swoje coroczne nagrody. 

"Jedna z naszych książek laureatek jest bardzo aktualna, szczególnie w obecnej sytuacji. Myślami jesteśmy z Ukrainą" - zapowiedzieli na Facebooku organizatorzy plebiscytu.

 

Nagrody "KSIĄŻEK": Stasiuk, Mikołajewski, Chutnik

Redakcja miesięcznika przyznała sześć nagród za Książkę Roku. Nagrodzono powieść historyczną Andrzeja Stasiuka "Przewóz", "Boską komedię" Dantego Alighieri w przekładzie Jarosława Mikołajewskiego, reportaż „Wstecz. Historia Warszawy do początku" Błażeja Brzostka (wyd. Muzeum Warszawy), proponujący spojrzenie na Warszawę od roku 2021 do średniowiecznych początków miasta, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek" Sylwii Chutnik, „Tamarę Łempicką", album poświęcony słynnej malarce, autorstwa Marisy de Lempickiej i Marii Anny Potockiej z projektem graficznym Lecha Majewskiego oraz „Sanktuaria polskie" Adama Bujaka i Czesława Ryszki.

Nagrodę Audiobook Roku 2021, przyznawaną wspólnie z serwisem Audioteka.pl, "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" przyznał Wydawnictwu Agora za "Czułą przewodniczkę. Kobiecą drogę do siebie" Natalii de Barbaro w interpretacji Mai Ostaszewskiej.

Po raz pierwszy miesięcznik przyznał nagrodę dla najlepszego audioserialu. Tytułem tym uhonorowano „Skowyt" autorstwa Jakuba Ćwieka i Wojciecha Chmielarza.

Nagrodę specjalną za upowszechnianie wiedzy historycznej i przekłady najcenniejszych prac z literatury zagranicznej zdobył Dom Wydawniczy REBIS.

Tytuł Wydarzenie Roku 2021 otrzymało Wydawnictwo Agora "za realizację cennych inicjatyw charytatywnych, za godny naśladowania przykład wydawnictwa wrażliwego społecznie". Wydawnictwo Agora w czasie pandemii przekazało ponad 2,2 mln zł na cele społeczne dzięki literackim akcjom i książkom-cegiełkom – „Nadzieja", „Wszystkie kolory świata" oraz „O! Choroba".

W tej samej kategorii nagrodzono wydawnictwo Nasza Księgarnia „za realizację cennych inicjatyw charytatywnych, za godny naśladowania przykład wydawnictwa wrażliwego społecznie".

Najlepszym wydawcą uznano Wydawnictwo Kobiece za „dynamiczny rozwój, ofertę, która odpowiada na potrzeby czytelników, i budowanie niezwykle zaangażowanej społeczności czytelniczej".

<<Reklama>> Ebooki i audiobooki Wydawnictwa Agory dostępne są w Publio.pl >>

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem