Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To 24. edycja Nagrody Literackiej Nike, której laureatami byli do tej pory m.in. Czesław Miłosz, Jerzy Pilch, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk.

Gala odbywa się jak co roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, ale tym razem obecni są tylko finaliści i jurorzy.

Organizatorami nagrody Nike są Fundacja Nagrody Literackiej Nike i "Gazeta Wyborcza", a fundatorem Fundacja Agory. Nike to nagroda przyznawana za książkę roku poprzedniego. Przyznawana jest od 1997 r., w październiku, a jej celem jest promowanie literatury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści.

W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych walorach literackich, ale ubiegać mogą się o nią jedynie autorzy żyjący. 

Dla kogo Nike 2020?

W tegorocznym finale Nagrody Nike znalazły się powieści "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka i "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady, biografia "Jaremianka" Agnieszki Daukszy oraz eseje "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego i  "Pusty las" Moniki Sznajderman .

Zwycięski w ostatnich latach gatunek non-fiction reprezentują Paweł Piotr Reszka książką "Płuczki" oraz Joanna Gierak-Onoszko - "27 śmierci Toby'ego Obeda".

Książka Joanny Gierka Onoszko zdobyła już Nike Czytelników.

Wszystko o nagrodzie Nike 2020 TU

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.