Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Ponoć bez niej nie ma człowieka” – pisze o nadziei Mariusz Szczygieł i trudno nie przyznać mu racji.

Jacek Dehnel dodaje: „Pomoc najsłabszym i bezbronnym - dzieciom i osobom w podeszłym wieku – jest jednym z najtrwalszych obejmujących nas wszystkich nakazów etyki, bo wynika z samej istoty bycia człowiekiem”. To z połączenia tego najbardziej ludzkiego z ludzkich uczuć – NADZIEI – i najbardziej ludzkiej z ludzkich potrzeb – NIESIENIA POMOCY – zrodziła się książka, ze sprzedaży której cały dochód przekazany zostanie ośrodkom pomocy społecznej.

Niepewność, niepokój oraz potrzeba okazania wsparcia i realnej pomocy najbardziej potrzebującym towarzyszą w czasie pandemii także pisarzom, poetom i reporterom.

Ale jak napisała Natalia Fiedorczuk-Cieślak: „Świat na co dzień jest dla mnie wystarczająco trudny i niezrozumiały, bym mogła pozwalać sobie na luksus braku nadziei”.

Dlatego wystarczyły zaledwie dwa dni, by ponad 40 wybitnych twórców wsparło tę ideę, a nasze redakcyjne katalogi zaczęły zapełniać ich fantastyczne teksty! Ziemowit Szczerek przysłał opowieść o swojej cioci, która w czasie pandemii znalazła się w DPS-ie w Batowicach pod Krakowem. Małgorzata Rejmer napisała cudowną opowieść o tym, że nadzieja naprawdę umiera ostatnia. Filip Springer opowiedział niezwykłą historię, w której człowiek uczy się nadziei od zwierząt.

„Teraz szczególnie powinniśmy wzajemnie się wspierać” – napisała w odpowiedzi na nasz apel Dominika Słowik. „Żeby chociaż słowem potrzymać kogoś za rękę” – dodała reporterka Agata Romaniuk. Poetka Małgorzata Lebda podkreśliła: „Mówić o nadziei, to prowokować do działania”. I o to nam właśnie chodzi: wyrwać się z bezradności, zrobić coś, co – jak napisał Mikołaj Grynberg – stawia znak równości między literaturą i pomocą.

Wszystkie osoby zaangażowane w powstanie „Nadziei” pracują charytatywnie - od autorów i redaktorów po korektorów, grafików, drukarzy, promotorów oraz dystrybutorów książki. Teraz Wy, drodzy Czytelnicy, możecie się przyłączyć do akcji. Już dziś rusza przedsprzedaż naszej wspólnej książki. Jak napisała Joanna Bator: „Bądźcie przy nadziei, jako i my jesteśmy!”.

___

"Nadzieja" - polscy pisarze niosą pomoc w czasach pandemii

„Nadzieja” to akcja charytatywna z udziałem polskich pisarzy, reporterów i poetów, w ramach której ukaże się książka. Cały dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy dla seniorów – podczas pandemii i po jej zakończeniu. 

„Nadzieję” napisali:  

Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator i Przemysław Truściński Trust, Jacek Dehnel, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Rejmer, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Magdalena Parys, Dominika Słowik, Katarzyna Boni, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Filip Springer, Małgorzata Lebda, Krzysztof Varga, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Paweł Piotr Reszka, Jarosław Mikołajewski, Aleksandra Zielińska, Waldemar Bawołek, Ilona Wiśniewska, Grzegorz Uzdański, Paweł Sajewicz, Agata Romaniuk, Jacek Napiórkowski, Grzegorz Bogdał, Andrzej Muszyński, Juliusz Strachota, Adam Wajrak.

Pierwszy nakład książki zgodziły się wydrukować za darmo drukarnie Abedik SA, Perfect SA oraz POZKAL Sp. z o.o. Papier w specjalnej cenie zaoferował producent papieru Arctic Paper Polska Sp. z o.o.

 Partnerami akcji są rzecznik praw obywatelskich, Fundacja Agory oraz Empik.

Książka cegiełka ukaże się 8 lipca, ale już teraz można ją zamawiać w przedsprzedaży. Pomoc trafi do mieszkańców i pacjentów ośrodków pomocy społecznej i hospicjów prowadzonych przez organizacje społeczne, dziś często pozbawionych wystarczającego wsparcia ze strony państwa, borykających się z brakiem personelu, sprzętu, maseczek czy kombinezonów.

Tu można zamówić "Nadzieję":

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.