Ponad 40 polskich autorek i autor, wśród nich Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk i Hanna Krall, podarowało swoje utwory, by mogły się złożyć w tom, z którego cały dochód zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej dla osób starszych. Książka nosi tytuł "Nadzieja". Dlatego mówimy: dziś DZIEŃ NADZIEI i zmieniamy w logotypie czerwień na zieleń
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Ponoć bez niej nie ma człowieka” – pisze o nadziei Mariusz Szczygieł i trudno nie przyznać mu racji.

Jacek Dehnel dodaje: „Pomoc najsłabszym i bezbronnym - dzieciom i osobom w podeszłym wieku – jest jednym z najtrwalszych obejmujących nas wszystkich nakazów etyki, bo wynika z samej istoty bycia człowiekiem”. To z połączenia tego najbardziej ludzkiego z ludzkich uczuć – NADZIEI – i najbardziej ludzkiej z ludzkich potrzeb – NIESIENIA POMOCY – zrodziła się książka, ze sprzedaży której cały dochód przekazany zostanie ośrodkom pomocy społecznej.

Niepewność, niepokój oraz potrzeba okazania wsparcia i realnej pomocy najbardziej potrzebującym towarzyszą w czasie pandemii także pisarzom, poetom i reporterom.

Ale jak napisała Natalia Fiedorczuk-Cieślak: „Świat na co dzień jest dla mnie wystarczająco trudny i niezrozumiały, bym mogła pozwalać sobie na luksus braku nadziei”.

Dlatego wystarczyły zaledwie dwa dni, by ponad 40 wybitnych twórców wsparło tę ideę, a nasze redakcyjne katalogi zaczęły zapełniać ich fantastyczne teksty! Ziemowit Szczerek przysłał opowieść o swojej cioci, która w czasie pandemii znalazła się w DPS-ie w Batowicach pod Krakowem. Małgorzata Rejmer napisała cudowną opowieść o tym, że nadzieja naprawdę umiera ostatnia. Filip Springer opowiedział niezwykłą historię, w której człowiek uczy się nadziei od zwierząt.

„Teraz szczególnie powinniśmy wzajemnie się wspierać” – napisała w odpowiedzi na nasz apel Dominika Słowik. „Żeby chociaż słowem potrzymać kogoś za rękę” – dodała reporterka Agata Romaniuk. Poetka Małgorzata Lebda podkreśliła: „Mówić o nadziei, to prowokować do działania”. I o to nam właśnie chodzi: wyrwać się z bezradności, zrobić coś, co – jak napisał Mikołaj Grynberg – stawia znak równości między literaturą i pomocą.

Wszystkie osoby zaangażowane w powstanie „Nadziei” pracują charytatywnie - od autorów i redaktorów po korektorów, grafików, drukarzy, promotorów oraz dystrybutorów książki. Teraz Wy, drodzy Czytelnicy, możecie się przyłączyć do akcji. Już dziś rusza przedsprzedaż naszej wspólnej książki. Jak napisała Joanna Bator: „Bądźcie przy nadziei, jako i my jesteśmy!”.

___

"Nadzieja" - polscy pisarze niosą pomoc w czasach pandemii

„Nadzieja” to akcja charytatywna z udziałem polskich pisarzy, reporterów i poetów, w ramach której ukaże się książka. Cały dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy dla seniorów – podczas pandemii i po jej zakończeniu. 

„Nadzieję” napisali:  

Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator i Przemysław Truściński Trust, Jacek Dehnel, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Rejmer, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Magdalena Parys, Dominika Słowik, Katarzyna Boni, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Filip Springer, Małgorzata Lebda, Krzysztof Varga, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Paweł Piotr Reszka, Jarosław Mikołajewski, Aleksandra Zielińska, Waldemar Bawołek, Ilona Wiśniewska, Grzegorz Uzdański, Paweł Sajewicz, Agata Romaniuk, Jacek Napiórkowski, Grzegorz Bogdał, Andrzej Muszyński, Juliusz Strachota, Adam Wajrak.

Pierwszy nakład książki zgodziły się wydrukować za darmo drukarnie Abedik SA, Perfect SA oraz POZKAL Sp. z o.o. Papier w specjalnej cenie zaoferował producent papieru Arctic Paper Polska Sp. z o.o.

 Partnerami akcji są rzecznik praw obywatelskich, Fundacja Agory oraz Empik.

Książka cegiełka ukaże się 8 lipca, ale już teraz można ją zamawiać w przedsprzedaży. Pomoc trafi do mieszkańców i pacjentów ośrodków pomocy społecznej i hospicjów prowadzonych przez organizacje społeczne, dziś często pozbawionych wystarczającego wsparcia ze strony państwa, borykających się z brakiem personelu, sprzętu, maseczek czy kombinezonów.

Tu można zamówić "Nadzieję":

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wspaniala incjatywa.Na szczescie mamy jeszcze wielu wrazliwych i madrych ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  51
  0
  Ciekawy pomysł. Pewnie kupię, ale jak to się ma do zakupów naszego ministra "zdrowia"?
  Oszukiwaniu nas? Działaniu na naszą szkodę
  My musimy się składać na akcjach charytatywnych?
  już oceniałe(a)ś
  30
  1
  Cudownie! Kupione w przedsprzedaży!
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  Cudowna inicjatywa. To pokazuje, że ludzie lubią coś robić z sensem i nie ważne są dla nich tylko pieniądze. Wychowałam się na prof. Tadeuszu Kotarbińskim ? Lub robić coś... kochaj kogoś...nie bądź gałganem ...?
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Już zakupiłam. Wspaniała akcja!!!!
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Olgo i inni moi favoryci! Cudowna akcja - Urszula G ma dzis urodziny, napisalem jej dlugi list który traktuje o cv-19 i posttraume tej pandemi. Sadze ze samolubi i megalomani przejda czystke ich serc i mózgow i ludzie ich pokroju zaczna myslec existentielt(?). Po cholere nam 18-pokladowe statki "wycieczkowe"?? O wiele wazniejsze sa czyste plaze i oceany oraz powietrze i w Delhi którym mozna oddychac!! Nasza piekna Lovely (lonely!) Planet umiera - ratujmy ja wszystkimi silami, prawda??
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  kupujta, zaczekom arz stonieje i kupiem puźnij
  @blf
  Kupisz jako starowinek lubo starowinka? ;D
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Hejtując komentarze wspierające SH pamiętajcie, że problem z Trzaskowskim jest jeden. Ma marne szanse na pokonanie Dudy w 2 turze, jak wskazują niemal wszystkie badania uwzględniające 2 turę. Z Hołownią wygląda to dużo lepiej. Tylko on zabierze kilka %Dudzie. Głosowanie na Trzaskowskiego oznacza reelekcję Dudy w II turze.
  @maryjane0711
  Dziękuję jasnowidzu za poradę. A może pomożesz mi w jeszcze jednej sprawie: Jaki będzie kurs euro za pół roku? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  już oceniałe(a)ś
  15
  1
  @noureddine1980
  To nie jest jasnowidzenie, to wynika ze wszystkich sondaży.
  już oceniałe(a)ś
  1
  12
  @maryjane0711
  Do wyborów sondaże zmienia się jeszcze 3 razy. Nie zanosi się jednak, żeby zmieniła się na przykład homofobia Hołowni.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @maryjane0711
  Głosowanie na Hołownię oznacza, że Hołownia ogłosi Jędraszewskiego papieżem, a Franciszka zdymisjonuje. Hołownia, by zostać prezydentem, powie w każdym przypadku, że jest za, a nawet przeciw. Jak trzeba, to powie, że jest przeciw kościołowi, za aborcją zawsze i kiedykolwiek.
  Zwracam uwagę, że Hołownia ma podobny układ twarzy wokół oczu jak Kwaśniewski.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  @maryjane0711
  Proszę pamiętać, że jest dopiero początek walki RT. Budowanie od nowa po zatrzymanej kampanii.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0