Książkę potraktowałam jak projekt IT. Efektem końcowym był nie program, tylko zadrukowane karty - mówi Katarzyna Suska, która założyła wydawnictwo, by wydać w Polsce książkę o programistkach i seksizmie w branży technologicznej.

Do niedawna, gdy użytkownik nazywał Siri (cyfrową asystentkę o kobiecym głosie, używaną w komputerach firmy Apple) "suką", ta odpowiadała: "Zarumieniłabym się, gdybym tylko mogła".

Głupia wpadka technologicznego giganta, a może niewiele mówiący przypadek? Nie. W maju UNESCO opublikowało raport, w którym badacze dowodzą, że cyfrowe asystentki - Siri, Alexa (Amazon) czy Cortana (Microsoft) - i sposób, w jaki zostały zaprojektowane, potwierdzają stereotyp kobiet jako niższych, służalczych istot. Raport UNESCO mówi wprost: „Uprzedzenia płciowe zakodowane w produktach technologicznych [są] wszechobecne w sektorze technologii”.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A czy autorka (albo może sama Katarzyna Suska jeżeli czyta) potrafi wyjaśnić różnice w zainteresowaniach kobiet i mężczyzn? Nie piszę o potencjale, zdolnościach, tylko o zainteresowaniach. Obserwuję już od bardzo dawna, że jeżeli kobiety zajmują się informatyką, to w ogromnej większości przypadków jest to projektowanie stron internetowych, interfejsu użytkownika i ogólnie interakcji człowiek-maszyna, albo technologie na wysokim poziomie, często są poliglotkami znającymi wiele języków programowania, ale bardzo rzadko specjalizują się w jednym konkretnym języku i zajmują się twardym "niskopoziomowym" inżynierskim programowaniem. Mogą być bardzo dobre w tym co robią, widzę jednak wyraźnie że statystycznie wybierają inne dziedziny, inne specjalizacje niż mężczyźni.
  @Gonzoe
  Pierwszy komentarz i od razu mansplanning :)
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  @Gonzoe
  To może nawet nie być wyłącznie kwestia zainteresowań, ale też po części braku wiary w siebie i braku skłonności do rywalizacji? Pierwsze programistki to rzeczywiście były kobiety, ale z czasem, gdy programowanie stało się zawodem bardzo dobrze płatnym, do branży weszło mnóstwo mężczyzn, którzy po prostu podążyli za pieniędzmi - a jednocześnie kobiety się z branży wycofały. Podejrzewam, że przyczyną ich wycofania była właśnie niechęć do konkurowania z mężczyznami, którzy pracują więcej, ciężej (więcej nadgodzin, mniej urlopów, nie znikają na macierzyński itp) i bardziej zawzięcie walczą o swój osobisty sukces w firmie.

  Pracuję w IT i widzę, że bardzo mało jest kobiet "z jajami" - takimi, które faktycznie nie boją się rywalizacji, dużo inwestują w swój rozwój itp. Zdecydowana większość znajduje sobie jakąś względnie łatwą i bezkonfliktową robotę i jest z niej zadowolona (żeby nie było że ugólniam, znam też trzy przypadki zupełnie przeciwne - dwie dziewczyny na wysokich stanowiskach w Google i jedna wymiataczka po Harwardzie). Wydaje mi się, że niestety to może być po części kwestia hormonalna - po prostu męski testosteron ciągle popycha facetów do przodu, podczas gdy kobiety są bardziej zadowolone z tego co mają, i nie chcą koniecznie wykrwawiać się w rywalizacji.
  już oceniałe(a)ś
  1
  6
  @sammy_the_salmon
  programowanie jest nudne i wcale nie jest jakąś nieziemską umiejętnością. Sama pracuję w branży IT.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @margolcia
  I w zasadzie jrst odpowiedź z samego źródła. Dla nas nie programowanie nie jest nudne. Nie wnikając w przyczyny (niech będzie, że to na skutek bardziej prymitywnego umysłu), skutek jest taki, że kobiety wybierają zajęcia mniej nudne dla siebie, a mężczyźni ciekawsze dla siebie. Co widać po pani Suskiej, która w wieku 33 lat od jakiegoś czasu programowaniem się nie para. Czyli albo jest taka genialna, albo znudziła się w połowie drogi, bo przeciętny programista myśli o kolejnym kroku koło czterdziestki i nie jest to zarządzanie, a projektowanie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @margolcia
  Ja się zgadzam, dla mnie programowanie też jest raczej nudne (jestem zawodowym programistą). Co do niewymagania nieziemskich umiejętności - tak można powiedzieć o każdym rzemieślniczym zawodzie - bycie szewcem czy dentystą też nie wymaga nieziemskich umiejętności, a jednak wolałbym pójść do dobrego szewca czy dentysty, niż do przeciętnego. Z programowaniem jest tak samo - jest bardzo duża różnica w umiejętnościach i produktywności między programistami dobrymi i przeciętnymi (nie mówiąc o słabych). Żeby być dobrym, trzeba się ostro namęczyć - dużo douczać, często zmieniać pracę na bardziej rozwojową, przepychać swoje pomysły w firmie (to właśnie rozumiem przez rywalizację) - no i tak się składa, że faceci robią tak dużo częściej, podczas gdy kobiety siedzą w jednej firmie po 5-10 lat i nie forsują swoich pomysłów (jeśli je mają), które w efekcie nie są realizowane.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dla ludzi zafascynowanych "światem startupów" polecam serial Silicon Valley na HBO. To satyra, ale oparta na rzeczywistości.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Artykuł zgodny z ogólną modą, ale delikatnie się mija z rzeczywistością.
  Jestem pracownikiem firmy powyżej 1000 pracowników. Akurat miałem dwie szefowe IT kobiety, czy można coś z tego wywnioskować, nic.
  Jedna była fachowcem ale nie miała przebicia, druga ma przebicie ale z niej żaden fachowiec. Mogę powiedzieć, że awanse kobiet wynikają z błędnego przeświadczenia prezesów ,że klu zarządzania to kolorowe wykresy i ostry makijaż. Przydało by się jeszcze rozumieć co dzieje się w firmie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Równouprawnienia! Kobiety do woja i na emeryturę od 67 lat! Co to za parytety 10% czy 30%. Jest 50% kobiet to proszę o 50%. Wszędzie. W IT i w Sejmie, na kopalnianych przodkach, w gremiach naukowych, ale także wśród wykonawców romantycznego zawodu szambonurka. Niech zgadnę, w tym ostatnim przypadku mężczyźni mają niesprawiedliwe 100%. Proponuję: połowa przedszkolanek przymusowo odchodzi, na ich miejsce zatrudni się facetów-przedszkolanków.

  O wojsku już mówiłem? Pół na pół ma być, od łodzi podwodnych do odrzutowców. Ile jest kobiet na stanowiskach dyrygentów orkiestrowych? Zmienić to. Płace w przemyśle? Prosty sposób, jeżeli przymusowo zagwarantuje się, że połowa ślusarzy, murarzy i hutników to będą kobiety, to automatycznie będą zarabiały tyle co faceci.
  Niech żyje IV RP, Rzeczpospolita Parytetowa.
  już oceniałe(a)ś
  7
  11