Zgłoś swojego faworyta do 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2018 opublikowany w języku polskim!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgłoszenia można nadsyłać do 15 stycznia. Może to zrobić każdy czytelnik, wydawca i tłumacz. 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki w 2019 roku zostanie wręczona po raz dziesiąty. W zeszłym roku otrzymali ją: Anna Bikont (za reportaż „Sendlerowa. W ukryciu”) i Sergiusz Kowalski (za najlepszy przekład „Miasto cierni” Bena Rawlence’a). Obie książki zostały opublikowane przez wydawnictwo Czarne.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, której współorganizatorem jest „Gazeta Wyborcza”, ma charakter międzynarodowy i od dziesięciu lat jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Kapuścińskiego, która została ustanowiona i jest fundowana przez Miasto st. Warszawa, są: Jean Hatzfeld, Swietłana Aleksijewicz, Liao Yiwu, Ed Vulliamy, Elisabeth Åsbrink, Michał Olszewski, Paweł P. Reszka, Rana Dasgupta i Anna Bikont.

Jak zgłosić książkę do nagrody?

Do Nagrody Kapuścińskiego można zgłaszać książki autorów żyjących, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Przekłady reportaży powinny być dokonane z oryginału. Nie można zgłaszać dzieł zbiorowych, np. antologii, lecz jedynie książki autorskie.

W jaki sposób zgłosić książkę do Nagrody?
Trzeba wysłać zgłoszenie na adres:
Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, pl. Bankowy 2, pokój nr 2318, 00-095 Warszawa, koniecznie z dopiskiem: "Nagroda Kapuścińskiego", podając imię i nazwisko autora oraz tytuł i wydawcę zgłaszanej książki, a także swoje dane kontaktowe.

Wydawnictwa powinny przesłać sześć egzemplarzy zgłaszanego tytułu.

Regulamin Nagrody jest dostępny TUTAJ , a szczegółowe informacje są na facebookowym   profilu Nagrody .

Kto przyznaje nagrodę?

Zgłoszone książki czyta i ocenia jury pod przewodnictwem reporterki Olgi Stanisławskiej, w składzie: William R. Brand – angielski tłumacz Ryszarda Kapuścińskiego, dr hab. Julia Fiedorczuk z Instytutu Anglistyki UW, krytyk literacki i filmowy Tadeusz Sobolewski i prof. Nina Witoszek z Uniwersytetu w Oslo. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko.

10 najlepszych reportaży 2018 roku, wybranych przez jury spośród wszystkich zgłoszeń, poznamy w marcu. Wtedy zostanie ogłoszony plebiscyt na reportaż dekady, czytelnicy w głosowaniu internetowym wybiorą swoją dziesiątkę i laureata spośród wszystkich 100 książek nominowanych w historii konkursu.

W kwietniu jury ogłosi pięć książek finalistek, a książki laureatki: plebiscytu i konkursu na najlepszy reportaż 2018 roku, poznamy w maju podczas Warszawskich Targów Książki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem