Sacha Batthyany, Anna Bikont, Joanna Czeczott, Marek Łuszczyna i Ben Rawlence - oto finaliści 9. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Nazwisko laureata poznamy w niedzielę 20 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trzy książki z Polski i dwa przekłady - z niemieckiego i angielskiego - będą konkurować o tytuł najlepszego reportażu literackiego minionego roku. Jury pod przewodnictwem Piotra Mitznera i w składzie: Dorota Danielewicz, Magdalena Grochowska, Mariusz Kalinowski, Katarzyna Nowak wybrało pięć finałowych pozycji spośród dziesięciu nominowanych i niemal stu zgłoszonych reportaży. 

Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone na gali, która odbędzie się w niedzielę o godz. 18 w Muzeum Polin. Transmisję będzie można śledzić na tej stronie. 

Gala wręczenia nagrody im Ryszarda Kapuścińskiego - za reportaż literacki. Warszawa, 20 maja 2018
Gala wręczenia nagrody im Ryszarda Kapuścińskiego - za reportaż literacki. Warszawa, 20 maja 2018  Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Na Nagrodę Kapuścińskiego w tym roku mają szansę: 

Czym jest Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego?

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Zwycięski autor otrzymuje 50 tys. zł. Jeśli nagrodzone dzieło zostało przełożone z języka obcego, nagrodę (w wysokości 15 tys. zł) otrzymuje też tłumacz.

Od początku jej istnienia nagrodzeni zostali: Jean Hatzfeld za "Strategia antylop" i tłumacz Jacek Giszczak (2010); Swietłana Aleksijewicz za książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" i tłumacz Jerzy Czech (2011), Liao Yiwu za "Prowadzący umarłych" i tłumacze Agnieszka Pokojska i Wen Huang (2012); Ed Vulliamy za „Ameksyka” i tłumacz Janusz Ochab (2013); Elisabeth Asbrink za książkę „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” i tłumaczka Irena Kowadło-Przedmojska (2014); Swietłana Aleksijewicz za książkę „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” i tłumacz Jerzy Czech oraz Michał Olszewski za „Najlepsze buty na świecie”, a także tłumacz Mariusz Kalinowski za przekład „Krótkiego przystanku w drodze z Auschwitz” Görana Rosenberga (2015), Paweł P. Reszka za „Diabeł i tabliczka czekolady” (2016), Rana Dasgupta za "Delhi" (2017). 

Książki dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jest 18:15. Transmisji nie ma. Jak zwykle. To nie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0