Argentyńczyk Martin Caparrós, Brytyjczycy Rana Dasgupta i Ed Vulliamy oraz dwoje Polaków Aneta Prymaka-Oniszk i Cezary Łazarewicz. W najbliższą niedzielę dowiemy się, kto z nich otrzyma Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jury wybrało finałową piątkę spośród dziesięciu nominowanych reportaży. W finale nalazły się „Głód” Martina Caparrósa, „Delhi. Stolica ze złota i snu” Rany Dasgupta, "Wojna umarła, niech żyje wojna" Eda Vulliamy'ego i dwa polskie reportaże historyczne - „Bieżeństwo” Anety Prymaki-Oniszk i „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza. W sumie do nagrody zgłoszono 108 pozycji.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Jeśli nagrodzone dzieło zostało przełożone z języka obcego, nagrodę otrzymuje też tłumacz.

Dotychczas laureatami nagrody zostali: Jean Hatzfeld za "Strategię antylop" i tłumacz Jacek Giszczak (2010); Swietłana Aleksijewicz za książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" i tłumacz Jerzy Czech (2011), Liao Yiwu za "Prowadzącego umarłych" i tłumacze Agnieszka Pokojska i Wen Huang (2012); Ed Vulliamy za „Ameksykę” i tłumacz Janusz Ochab (2013); Elisabeth Asbrink za książkę „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” i tłumaczka Irena Kowadło-Przedmojska (2014);
Swietłana Aleksijewicz za książkę „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” i tłumacz Jerzy Czech oraz Michał Olszewski za „Najlepsze buty na świecie”, a także tłumacz Mariusz Kalinowski za przekład „Krótkiego przystanku w drodze z Auschwitz” Görana Rosenberga (2015). Przed rokiem jury nagrodziło Pawła P. Reszkę za „Diabła i tabliczkę czekolady”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem